.

Vánoce v České televizi přinesou čtyři nové pohádky, Lídu Baarovou i Domácí péči

Novinky

Vánoce v České televizi přinesou čtyři nové pohádky, Lídu Baarovou i Domácí péči

Česká televize představí o letošních Vánocích čtyři premiérové pohádky. Štědrovečerního Pravého rytíře, Slíbenou princeznu, Zázračný nos a pohádku Nepovedený čert natočenou ve znakovém jazyce. Poprvé se na televizní obrazovce během svátků objeví také jeden z nejnavštěvovanějších filmů českých kin Lída Baarová či oceňovaný snímek Domácí péče.

Vánoční pohádky České televize se postupně staly tradiční součástí svátků pro miliony diváků. Každý rok si proto na vánočním programu dáváme extrémně záležet a mám radost, že i letos se nám podařilo natočit čtyři nové příběhy,“ říká generální ředitel České televize Petr Dvořák a dodává: „Spolupracovali jsme na nich s předními českými autory. Za Pravým rytířem stojí například scenárista loňské, na mnohých festivalech oceněné, pohádky Korunní princ Petr Hudský, režijně se jí ujal Martin Dolenský. Na Slíbené princezně se zase podílel tvůrčí tandem úspěšné autorky dětské literatury Ivy Procházkové a režiséra Ivana Pokorného, kteří mimochodem pro Českou televizi vytvořili i seriál Vraždy v kruhu. Vznikly tak klasické rodinné filmy, které navazují na téměř třicetiletou tradici vánočních pohádek, jsou ale moderně pojaté a v mnohém nadčasové.“

prahy rytir

Pohádku Pravý rytíř odvypráví Česká televize na Štědrý večer. Vincent (Jan Komínek), rozvážný mladík, který rád čte a maluje, je na jejím počátku pravým opakem svého otce (Lukáš Vaculík), vysloužilého rytíře, který má potřebu svého syna neustále kontrolovat a opatrovat. Dokonce jej doprovází i na zkušenou do světa. Na cestě se setkají s černokněžníkem, vystaví nebezpečí říši víl a musejí svoji chybu napravit. A samozřejmě osvobodit i krásnou princeznu (Lucie Černá). Nakonec rytíř pochopí, že ne vše se dá vyřešit mečem, a Vincent si uvědomí, že se zlem je nutné bojovat. Láska princezny a půl království k tomu je pak zákonitou odměnou. „Je to výsostně klukovská pohádka, která tím pádem bude bavit hlavně ženské publikum,“ říká s nadsázkou režisér Martin Dolenský a dodává: „Najdete v ní romanci, velké zlo i množství triků.“ Kreativním producentem Pravého rytíře je Josef Viewegh, který mimo jiné stojí i za současným úspěšným seriálem Rapl. Vedle hlavních hrdinů se v pohádce objeví například i Jiří Korn, Táňa Pauhofová či Jaromír Hanzlík.

slibena princezna

Druhá z pohádek, Slíbená princezna, vychází z tradičního českého motivu. „Všichni ten příběh známe. Jde o původně lidové vyprávění, které Karel Jaromír Erben literárně zpracoval a publikoval pod názvem Zlatovláska,“ říká kreativní producentka Kateřina Ondřejková, v jejíž tvůrčí skupině pohádka vznikla. „Dějová linka, která je u Erbena velmi jednoduchá, je scenáristkou Ivou Procházkovou obohacena o řadu dobrodružných i humorných prvků a staví na tradici české filmové pohádky s vtipnými dialogy, vyhraněnými charaktery, ale i překvapivými momenty. Diváci se můžou těšit na dobrodružnou podívanou se spoustou reálných zvířat a efektních triků,“ dodává Ondřejková. Na začátku Slíbené princezny je tak kůže kouzelného hada, kdo ji ochutná, porozumí řeči zvířat. Ochutná ji i zlý kníže Honorád. Ani to ho však neodradí od nesmyslné krutosti vůči všem a všemu. A když si potom usmyslí, že chce zlatovlasou nevěstu, vyšle svého čeledína Jiříka, aby ji přivedl. Po řadě dobrodružných situací se Jiřík nakonec dostane až ke království, kde nejmladší ze dvanácti dcer je právě zlatovlasá princezna Radost. Zadarmo si ji ovšem Jiřík neodvede. Musí splnit nejen tři úkoly, ale především porazit svého soka,

Romantický příběh Zázračný nos nabídne Česká televize 26. prosince. Princezna Diana se v něm rozhodne podrobit lásku svého snoubence náročnému testu a ve snaze zjistit pravdu o jeho citech vypije zázračný elixír. Namísto odpovědí ale získá něco jiného, dlouhý nos. Vydává se tak v přestrojení hledat kouzelníka, který jí nápoj věnoval. Na svém putování se setká s dobrem i zlem a hlavně najde pravou lásku. „Diana je vychovávaná velmi přísně, a protože má dobrodružného ducha, má to přesně opačný účinek, než by si její otec přál. Touží žít naplno. A když se má provdat, tak to musí být z oboustranné lásky. Není to klasický typ princezny, je lidská, zvědavá a tak trochu rebelka,“ říká o své roli slovenská herečka Kristína Kanátová. Vedle ní se v pohádce objeví například Vladislav Plevčík, Iva Janžurová nebo Martin Donutil.

zazracny nos

Čtvrtou premiérovou pohádku Nepovedený čert natočila Česká televize ve znakovém jazyce jako dárek pro neslyšící děti a jejich rodiče.

Vedle nových pohádek nabídne Česká televize o svátcích i filmové premiéry. „Ještě před Vánoci nabídneme divákům televizní premiéru filmu Lída Baarová, na Nový rok pak uvedeme oceňovaný koprodukční film České televize Domácí péče i jedinečnou zrestaurovanou podobu fantaskního příběhu Karla Zemana Baron Prášil, který po více než padesáti letech znovu ožil díky projektu Čistíme svět fantazie, na kterém se Česká televize podílí,“ říká ředitel programu Milan Fridrich a dodává: „Premiéru budou o svátcích v České televizi i skvělé dokumentární filmy, jako je snímek Jak odchází prezident o Václavu Havlovi nebo Skautské desatero Jíry Stránského.“

ČT art se o Vánocích promění na hudebně orientovaný program, který se stane alternativní nabídkou k ostatním kanálům. K řadě premiérových dokumentů a koncertů nabídne i speciální vysílání k padesátému výročí Studia Ypsilon. Déčko se o Vánocích zaměří zejména na animované pořady a vánoční speciály oblíbených večerníčků, jako je Pat a Mat, Žížaláci, Krtek nebo Chaloupka na vršku.

   
03.11.2016 - Redakční novinky - autor: Česká televize

Komentáře:

 1. [15] bouzina [*]

  Uz se tesim mam rada ten cas pohadky vune cukrovi klid pohoda

  superkarma: 0 04.11.2016, 12:07:33
 2. [14] slávenka [*]

  Už se moc těším.Sml16

  superkarma: 0 04.11.2016, 11:54:29
 3. [13] bobani [*]

  moc se těším . i na Domácí péči

  superkarma: 0 04.11.2016, 10:17:59
 4. [12] Vendi [*]

  Pohádky k Vánočním svátkům patří......Sml16

  superkarma: 0 04.11.2016, 07:25:17
 5. avatar
  [11] medulka [*]

  Ty novodobé české pohádky se mi nelíbíSml23, jsem vždycky dost zklamaná, snad jedině Princezna ze mlejna, nebo Anděl Páně, ty se mi z těch novějších líbily a stály za to, ale jinak je to bída... není nad ty staré jako např. Princezna se zlatou hvězdou, Pekařův císař, Sůl nad zlato, Tři oříšky pro Popelku, Pyšná princezna, Hrátky s čertem, Dařbuján a Pandrhola... to jsou u mě krásné pohádky.

  superkarma: 0 04.11.2016, 07:21:02
 6. [10] Darmovzalova [*]

  Na pohádky se těším ,ale taky nechápu co je na příběhu Lídy Baarové zas až tak vánočního.

  superkarma: 0 04.11.2016, 07:11:33
 7. avatar
  [9] Myškomedvídek [*]

  Na pohádky se těšímSml67

  superkarma: 0 04.11.2016, 00:42:25
 8. avatar
  [8] Davidek [*]

  .. no nevím co je na příběhu Lídy Baarové zas až tak

  vánočně zajímavého ?? .. film jsem viděl a je to dost opruz

  superkarma: 1 03.11.2016, 22:51:30
 9. avatar
  [7] Eva_CZ [*]

  Budou to moje prvni Vanoce tady - ale popravde bych je radeji prozila DOMA. Pod palmami. Sml15 Pohadky byly k videni okamzite na youtube, takze ani o ne jsem na Stedry vecer neprisla.

  superkarma: 0 03.11.2016, 18:23:29
 10. avatar
  [6] ivule60 [*]

  už se mooc těším,miluju vánoční čas a vše,co k tomu patříSml25

  superkarma: 0 03.11.2016, 16:46:23
 11. avatar
  [5] Allma [*]

  paníliška — #4 na Domácí péči mám stejný názorSml24

  superkarma: 0 03.11.2016, 16:06:26
 12. avatar
  [4] paníliška [*]

  Na film Domácí péče jsem se opravdu těšila, ale po zhlédnutí musím říct, že horší paskvil jsem snad neviděla. Ráda se mu vyhnu. Na pohádky se ale těším, ty k vánocům neodmyslitelně patří.

  1. na komentář reaguje Allma — #5
  superkarma: 0 03.11.2016, 14:15:25
 13. avatar
  [3] chanahd [*]

  Na pohádky se těším a ráda kouknu. Filmy ale vynechám. Domácí péče mě neláká a Lídu Baarovou jsem už viděla na DVD.

  superkarma: 0 03.11.2016, 14:13:30
 14. avatar
  [2] judi [*]

  Už se na pohádky těším snad nebudou takové ty moc moderní.

  superkarma: 0 03.11.2016, 13:59:34
 15. avatar
  [1] Hanula [*]

  Sml16na pohádky se těším - oba filmy jsem viděla, tak už koukat nebudu...

  superkarma: 0 03.11.2016, 13:48:06

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme