Tato neděle byla první adventní. V mnoha domácnostech se rozzářila první svíčka na adventním věnci, ještě před víkendem jsme si o adventu povídali s herečkou Ivou Pazderkovou. „Adventní věnec je krásopohodoatmosférotvorná věc,“ říká.

Máte doma adventní věnec? Tato neděle byla první adventní, do Ježíška nám zbývají čtyři týdny... Minulý pátek jsem si o adventu povídal s herečkou Ivou Pazderkovou. Věnec ještě neměla, tak doufám, že ho stihla pořídit. I když, nač se stresovat, že? U nás doma zahořela první svíčka na adventním věnci také až v pondělí, a už se těším, jak ji zase dnes večer na chvilku zapálím...

A co mi tedy o Adventu řekla v pátek Iva?

IvaPořídila sis adventní věnec?
Letos jsem to ještě nestihla. Adventní věnec je moc užitečná, krásopohodoatmosférotvorná věc. Jen si to představte: přijdete domů z práce, třeba v pět odpoledne (to už se stmívá), a jen co sundáte boty, šálu a rukavice, zapálíte na něm svíčku. Nebo víc. Najednou je doma tak nějak útulněji, voňavěji, a ty malé plamínky svítí v té podvečerní době jako předzvěst toho slavnostního dne, jako ohniště, které kdysi znamenalo domov a bezpečí, jako krb, u kterého se na chvíli posadíte, zastavíte se a necháte ten oheň spálit všechny starosti a smutky. Už se na něj moc těším!

Už sis někdy adventní věnec vyráběla?
Ano, vyráběla. Je to tak pět let. Byl ze smrkových větviček svázaných drátem, byly na něm červené svíčky, šišky a pár rolniček. Protože jsem nechtěla, aby tu smrkovou vůni něco kazilo, nepoužila jsem žádné lepidlo, jen ten drát. Ale přesto, že kvůli tomu nevypadal tak slavnostně a nastrojeně jako kupovaný, měl svoje ježaté kouzlo. A taky mi trošku ohořel...

  • Fotografie: Kateřina Pazderková

Na další vydání Vánočního blogu Ivy Pazderkové se můžete těšit ve čtvrtek 1. prosince 2011. Dozvíte se v něm, jak to má s pečením. Co myslíte, je Iva dobrá kuchařka?

Čtěte také...

Reklama