.

Vánoce přicházejí do obchodů. Kdy začnou vám?

Dárky

Vánoce přicházejí do obchodů. Kdy začnou vám?

Vanoce

Stolní i nástěnné kalendáře v našich kancelářích a domovech ukazují teprve první polovinu října. Domácnosti kreativců se začínají plnit podzimní nebo i halloweenskou dekorací. Obchodníci už pomalu vybalují výzdobu vánoční.

Nemůžu neprozradit jednu zákulisní informaci. Už 17. září jsme byli svoláni na tiskovou konferenci s názvem gurmánské Vánoce, kde byly představeny (nejen) hity letošních Vánoc v podobě uzenin a hotového cukroví, které se upeklo speciálně pro novináře. Venku právě svítilo sluníčko, teploměr ukazoval vysoko nad dvacet stupňů a my jsme seděli u ozdobeného stromku a sledovali tipy pro aranžování a zdobení dárkových košů s různými pamlsky a potravinami. Pokud tedy máte pocit, že je trochu brzy na vánoční téma, vzpomeňte si na ty, kterým Vánoce začaly už v létě.

Kdy začínají zimní svátky pro vás?

Můžeme zahájit odpočítávání dnů, kdy se z televize, tisku, internetu, dokonce i z éteru a ulic začnou hrnout reklamy, které se vás budou snažit přesvědčit, jak špatná jste matka, milenka a manželka, když si okamžitě nepůjčíte tři miliony korun na vánoční dárky a sváteční tabuli, a že na vás vlítne sociálka, hygiena a muži v černém, pokud v rámci vánočního úklidu nevydesinfikujete každý kout domácnosti včetně svých dětí.

Zimní svátky jako by začínaly rok co rok o něco dřív. Alespoň v obchodech, větší obchodní řetězce slibují, že se do vánočního převléknou už v druhé polovině října, od té nás dělí deset dnů.  Za sebe musím říct, že tady mi předčasné Vánoce vadí. Jinde ne.  

Nevadí mi tradiční předvánoční trhy a už vůbec mi nevadí vánoční výzdoba měst, jakkoli by byla předčasná. Odmalička totiž miluju všechno, co ve tmě svítí. A vidět rozzářený stromek, vkusnou ozdobu v oknech nebo zářící komety, stromečky, hvězdy, zvonky a kapry zavěšené na veřejném osvětlení – toho se nelze nabažit. Natož sledovat tuhle úžasnou scenérii odněkud shora a mít celé to vánočně laděné město jako na dlani – to je slast nejvyššího kalibru.

Nehledě na to, kdy se ve výlohách objevily plakáty a cedule lákající na mimořádné vánoční akce, v nichž bylo možné zakoupit zboží za akční cenu 99 korun, zatímco v průběhu uplynulého roku byl tentýž výrobek k dostání bez koruny za stovku, naše rodina vždy měla v plánu zahájit vánoční přípravy v podobě výroby cukroví vždy začátkem listopadu.

V plánu to sice bylo, ale nakonec se s pečením začínalo dva týdny před Štědrým dnem. Přesto se toho stihlo tolik, že jsme cukroví snídali ještě o letních prázdninách. S nákupem dárků to nebývalo jinak. Mimořádně se mi podařilo ukořistit pěkný dárek už v létě a vydržet to tajit až do zimy. Takové dárky nacházím tradičně v červenci následujícího roku. Ale s výzdobou, musím uznat, jsme nelenili. Horší to bylo s jejím úklidem.

Kdy se připravujete na Vánoce?

Možnost%
V průběhu celého roku4,1
Dva až tři měsíce předem20,4
Měsíc předem65,3
23. prosince9,2
Neslavím Vánoce1

Dárky? Něco užitečného…

Podle nejnovějších průzkumů dají Češi přednost akčním nabídkám, v nichž budou vybírat nejen potraviny, ale i dárky. A budou také častěji nakupovat privátní výrobky, které obchodní řetězce prodávají pod vlastním názvem a za nižší ceny než značkové zboží.

Někteří lidé zastávají názor, že darovat by se měla věc, kterou by si obdarovaný normálně nekoupil. Může to být i zbytečnost, která ale potěší a bude z ní mít radost. Jiní zase vybírají podle toho, co dotyčný potřebuje. Nejdůležitějším kritériem při letošním výběru dárků by měla být právě užitečnost. „Průzkumy naznačují, že Češi hodlají klást při výběru vánočních dárků důraz v první řadě na jejich užitečnost a praktičnost. Právě využití dárku a jeho potřeba v každodenním životě bude vést ke spokojenosti obdarovaného,“ tvrdí Libor Kytýr, ředitel komunikace supermarketů a hypermarketů Albert.

Vánoční výprodeje ještě před Vánocemi

Dle mínění analytiků budou letošní Vánoce pro spotřebitele levné. Obchodníci, pro něž je konec roku nejsilnějším obdobím vůbec, se asi radovat nebudou. Krize totiž poznamenala nejen většinu rodin, které se budou snažit ušetřit, ale i ceny, které budou zvlášť v době adventu díky konkurenčnímu boji nižší. Zatímco v roce 2007 tržby stoupaly, loni už křivka zůstala stát a postojí zřejmě i letos.

Vybrané potraviny, vánoční dárky, obalový materiál a výzdobu budete moci při srovnání s loňským rokem pořídit levněji. Kdo bude s nákupem dárků otálet, možná na tom vydělá. Ještě před Vánocemi totiž budou vyhlášeny výprodeje se slevami až několik desítek procent. Čím dál častěji se mezi námi najdou i lidé, kteří nakupují zásadně po Vánocích právě v akčních výprodejích.

Jak jste na tom vy? Kdy pro vás začínají Vánoce? Kdy se na svátky začínáte připravovat? A kdy nakupujete dárky?

   
06.10.2009 - Dárky - autor: Eva Soukupová

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Nové v rubrice

Doporučujeme