Zdravím vás, tady X-tá

posílám vám příběh z horké přítomnosti! O prožitém stresu a obavách, že letošní Vánoce budou nejenom venku na blátě, ale doma na suchu! Netekla nám voda!

Moje černé obavy a nejvroucnější přání pod stromeček - tekoucí voda.

Jak je známo, člověk je tvor věčně nespokojený. A taky víme, že jak žily naše prababičky, my už žít nedokážeme. Vše to, co by naši předkové u nás považovali za zázrak, bereme jako samozřejmou věc a až do té míry, že jakmile nějaký ten náš civiližační pomocník přestane fungovat, jsme plní emocí, cítíme se nešťastní, neschopni přežít, pociťujeme vztek, bezmoc, a dokonce nenávist.

Voda - řeknete v domácnosti zcela obyčejná věc, teče kdykoliv, jediná vada je, že ji člověk musí platit!

Představte si však, že mně, nyní před vánočními svátky, zkolabovala vodárna! Jak k tomu došlo a jak jsem to řešila?

To se stalo tak:

Stejně, jako stovky jiných žen, jsem se věnovala předvánočním činnostem: uklízela, pekla, prala a vařila, no prostě nic zvláštního. Jen v pátek dopoledne jsem dala várku prádla do pračky a dala prát. Protože jsem byla unavená, šla jsem si natočit vodu do konvice, ale... co to? Voda tekla neskutečně slabým pramínkem. To mě vyplašilo! To přece není normální... a navíc před Vánocemi.

Hned jsem běžela za manželem a říkám mu: Prosím tě, honem se jdi podívat do vodárny! Teče mi nějak slabě voda! Mrkni se proč! Doufám, že to není motor, vždyť je téměř nový!"
Než manžel přišel, honily se mi hlavou otázky: Co ta oprava bude stát? Co se vlastně stalo? Jak dlouho budu bez vody?" Manžel přišel a jen mi řekl: „No je to asi motor, je tam citít spálenina, i když ne moc!"
Zvláštní, na jaře jsme dávali novou vodárnu, protože v zimně kvůli mrazům shořel motor, a zjistila jsem si, že oprava by byla téměř stejně drahá jako zakoupení nové, která navíc má záruku 2 roky a opravená má záruku jen 3 měsíce. Zvolili jme zakoupení nové vodárny, a nyní ještě ani nemrzne a nová vodárna je nefunkční!

Co teď? Byl pátek. Jela jsem do města a šla do obchodu, kde jsem vodárnu koupila, a pověděla jsem jim, co se mi stalo. Doporučili mi dát vodárnu na záruční opravu, ale sdělili mi nepříjemnou skutečnost... opravena bude už až po Novém roce!

A co teď? Leda si dát opravit tu starou, která mi leží doma v dílně. Jenže kam s tím? Věděla jsem, že jediné místo, kde se dá převinout motor, je jedno železářství. Tam ovšem chtěli jen motor... nechtěli celý přístroj. Tak jsem jim v sobotu vezla jen motor.
Předávám jim jej a ptám se : A kdy ho budu mít hotový? Ráda bych měla vodu zprovozněnou do Vánoc!"
Prodavač se na mě podíval přes brýle a řekl mi: Paninko, máte tři možnosti - buď si počkat, až ho po Vánocích dovezeme - nebo koupit si nový... a nebo koupit si dovolenou v hotelu, tam teče vody v koupelně dost... a chcete-li jí mít víc, kupte si dovolenou u moře... nyní ušetříte!
Jak ho tak poslouchám, vyhrknou mi slzy do očí... a povídám: A to tedy zůstanu bez vody po celé svátky? Na dovolenou pro 3 lidi by mě to stálo víc než celá nová vodárna. Nevíte o nějaké jiné možnosti, kde mi převinou motor alespoň do středy, aby se stihla voda zprovoznit do Štědrého dne?"

Nevím, jestli to způsobily slzy... ale poradil mi, že je v našem městě ještě jedna dílnička, kde jeden starý důchodce je schopen motor převinout! Dal mi jeho adresu a dodal, že motor by mohli odvézt v úterý, a byl by hotov po Vánocích.
Ještě ten den jdu na tu adresu, nikdo tam... protože je tma, ani nevidím na rozpis pracovní doby. Jedu tam znova v sobotu. Jsem tam zbytečně... on v sobotu a v neděli nepracuje. Takže další dny bez vody, pouze s donešenou vodou v kýblech ze studny!
V pondělí jedu opět na adresu té dílny s pracujícím důchodcem, vysvětlím mu situaci, a ačkoliv měl mít už dovolenou, nabídl mi, ať si tedy ten motor donesu, že mi jej do středy převine.
Chvátám tedy do toho železářství, kde jsem v pátek motor zanechala, abych se s ním nemusela vláčet tam a zpátky... ale motor je pryč! Je odvezený k převinutí, ačkoliv jej měli odvážet v úterý! Takže jistojistě bude až po Vánocích!
Jsem zdrcena, stojím tam před prodavačem jak solný sloup, tečou mi slzy bezmoci, mám vztek a nevím co dělat, ani co mu na tu jobovku říct. Nakonec se jen zeptám: A to opravdu mám být celé svátky až do toho 5. ledna bez vody?"

Snad slzy zapůsobily... nevím.
Šel se domluvit s vedoucím a přišel s tím, ať si zavolám v úterý.
V úterý mi řekl, ať si zavolám ve středu!
Ve středu mi slíbil, že možná ve čtvrtek by to mohlo být přivezeno, ať si ráno zavolám.
Ráno volám a konečně se dovídám... ano, můžete si přijet pro motor a bude to stát 1.400,-Kč!
To mi vyrazilo dech, ale ani nic nenamítám!
V pátek dopoledne se dostavil instalatér vodo-topo, prohlíží si motor a čerpadlo a ptá se mě: Proč je to oddělené od sebe? Kdo vám to poradil?" Odpovídám mu: V železářství k převinutí berou JEN samostatné motory!" Ještě chvíli nad tím stojí, a pak mi říká, no ale tohle vám dohromady nedám, ani nezprovozním vodu, nelíbí se mi ty lopatky na čerpadle, myslím, že bude lepší si nechat opravit i to čerpadlo a nechat odskoušet!
A byla jsem tam, kde minulý týden! Vidina Vánoc bez vody byla opět tady!!!
Jen jsem se zeptala: Je nějaká možnost to nechat opravit někde... co nejdřív? A Kde?" Dostala jsem adresu a telefoní číslo to bylo třičtvrti na jedenáct.
Hned jsem tam zavolala. Sluchátko zdvihla jakási paní a já jí vysvětlila svoji situaci.Vyposlechla mně a povídá: Víte, paní, my máme sice nyní už od 12 hodin dnešního dne konec tohoto pracovního roku a jdeme domů... ale my tu na vás počkáme! V kolik přijedete?" Zajásala jsem. Řekla jsem jí: Ve 13 hodin mi jede autobus od nás, no a i s přestupem budu tak o půl druhé, možná ve dvě u vás."

Představte si, že v dílně opravdu na mě čekal postarší, velice příjemný pán, vzal si oba díly a začal s opravou. Ještě než dokončil opravu zkouškou propustnosti vody při tlaku i otáčkách motoru, přišla jeho vedoucí, popřála mi, aby mně voda tekla, jak potřebuji po celý příští rok a k tomu přidala přání, aby sloužilo zdravíčko, vyplnila účtenku a bylo hotovo.

Hned od autobusu jsem volala instalatérovi, že už jedu domů s opravenou i odskoušenou vodárnou a že se těším na to, až poteče zase voda. I přesto, že všude vánoční přípravy vrcholí, přislíbil mi, že hned v sobotu dopoledne, to jest zítra, vodárnu přijede zprovoznit.

Nevím jak kdo, ale já považuji zprovoznění vodárny za přispění těchto obětavých a ochotných lidiček, i když je to placená služba, za ten nejkrásnější dárek pod stromeček, který jsem si celý týden tak vroucně přála!

A co mě to stálo? Jak jsem již psala, převinutí motoru 1.400,-Kč a oprava čerpadla 500,-Kč Bohužel prý kdybych si nechala převinout motor a opravit čerpadlo dohromady, mohla jsem u nich ušetřit právě tu pětistovku a hlavně nervy. Nu a něco pochopitelně bude stát práce instalatéra. Budu mít nejdražší dárek z celé rodiny!!

Příběh posílá X-tá

P.S.: Vodárna po dalších několika problémech byla po 4 hodinách dnes zprovozněna a já mám toho nejvroucněji žádaného Ježíška", a dokonce s předstihem! A teče ne pod stromečkem, ale z vodovodu. Ale bohužel na tohoto Ježíška padla celá částka rovnající se ceně digitálního fotoaparátu, který jsem si tak toužila pořídit... a je prostě pryč.

Ovšem potřebnější pro mě i pro celou rodinu je tekoucí voda.

Přeji vám všem, aby jste nemuseli na poslední chvíli, za poslední peníze řešit až tak závažnou a potřebnou věc, jako je voda.


Děkujeme za nádherný a dramatický příběh! A jsme rádi, že Vám voda teče!

Měla jste také dramatické Vánoce? Nebo byly naopak poklidné? Jak jste je prožívala? Podělte se s námi o své zážitky na redakce@zena-in.cz!

Reklama