poinsettieVánoce se blíží mílovými kroky, města jsou již vánočně rozzářená a i vy zdobíte svůj domov? Jedním ze znaků Vánoc je kromě cukroví, stromku a koled i poinsettie, čili vánoční hvězda. Tato červenozelená rostlina, která se k nám dostala z Mexika, je pro Vánoce ta nejtypičtější. Hvězda přitom nemusí zůstat jenom v květináči jako výzdoba oken nebo vánoční tabule. Nechte se inspirovat a vytvořte z ní i krásné vánoční dekorace.

Rostlina jako součást vánočních dekorací

Poinsettie se stala, díky své červeno-zelené barevné kombinaci, jedním ze symbolů Vánoc. Svou roli hraje samozřejmě i to, že právě v době Vánoc je „v plném květu“. To, co obdivujeme, ale nejsou květy v pravém slova smyslu, jedná se pouze o zbarvené horní listy. Pořídit si můžete nejen rostliny s typicky červenými listy, ale např. i smetanové vánoční hvězdy. Poinsettie si můžete koupit v různých velikostech - od těch nejmenších, které se výborně hodí na ozdobu sváteční tabule, až po keříky, které budou výrazným prvkem na prostorné chodbě nebo obývacím pokoji. Volit můžete i z různých tvarů listů - např. zubaté či zkadeřené.

poinsettieZ rostlin lze vytvořit rozličné sváteční dekorace - i řezané vydrží poměrně dlouho. Poinsettie vypadá skvěle jako součást adventního věnce, líbivá kombinace zeleného jehličí a červené listeny této rostliny vás nikdy neomrzí. Vyrobit můžete ale i vánoční dekorace pouze z této rostliny, v kombinaci např. s vánočními ozdobami či svícnem. Pokud ale nemáte dostatek času, nebo trpělivosti, vložte rostlinu do obalu či květináče, který s ní barevně nebo typově ladí a výsledek bude vypadat také velmi slavnostně. Mnoho druhů poinsettie a květináčů a obalů naleznete např. v hobbymarketech OBI.

Jakou rostlinu vybrat?

poinsettiePři nákupu rostliny dbejte na to, aby měla listy sytě zbarvené. Ideální je, když rostliny mají ještě poupata - je to zárukou toho, že se nejedná o již odkvetlou rostlinu. Listy musí být dostatečně silné a nepoškozené. Důležité také je, v jakých podmínkách byla rostlina skladovaná - pokud je vystavena v průvanu či u vchodových dveří, dejte si na ni velký pozor, mohla by být třeba omrzlá. Jakmile si vyberete, dohlídněte, aby vám rostlina neprochladla. Nízké teploty, které v prosinci většinou již panují, jí totiž ani v nejmenším nesvědčí. Důkladně ji proto v obchodě zabalte a spěchejte s ní rovnou domů. Pozor také na umístění za oknem, kterým doma větráte!

poinsettieTip odborníka:
„Po příchodu domů rostlinu nepřesazujte. Vyberte jí světlé místo (které ale není na přímém slunci) a pravidelně ji zalévejte, pokojová teplota je pro ni ideální. Dejte pozor, aby půda nebyla suchá, ale ani aby v misce nestála voda. Vyvarujte se i průvanu, ten Poinsettii obzvlášť nesvědčí,“radí Milena Göpfertová, ředitelka OBI marketu v Karlových Varech.

Povánoční starost o rostlinu

poinsettieVánoční hvězdu nemusíte ihned po svátcích vyhazovat. I když se vám bude zdát, že listy ztrácí barvu, správným pěstováním vám může ta samá vánoční hvězda sváteční tabuli zdobit i příští rok. Po Vánocích rostlinu uložte na chladnější místo a omezte zálivku. Začátkem léta, až se objeví nové výhonky, uděláte nejlépe, když rostlinu prořežete a přesadíte do nového substrátu. Později ji můžete umístit i ven. Rostlina vyžaduje mírnou zálivku a občasné přihnojení. Na podzim rostlinu opět začněte zvykat na zimní režim, což spočívá hlavně v omezování světla. Pokud byste to neudělali, rostlina na Vánoce nevykvete.

Co vy, milé čtenářky, máte nějaké vlastní tipy, jak zakomponovat vánoční hvězdu do vánoční výzdoby? A podaří se vám udržet ji „při životě“ déle než pár měsíců?

Připravováno ve spolupráci s odborníky z OBI Česká republika s.r.o.

Reklama