Vánoce, Vánoce přicházejí. Jestli budou šťastné a veselé, to záleží především na nás. Věřte, že i bez dárků se dá vykouzlit nádherná atmosféra. Je možné, že děti budou z malého množství dárků zklamané. Ale i ony jednou pochopí, co je skutečné kouzlo Vánoc.

dárky

„Nenávidím Vánoce, jak já je nenávidím už od dětství.“ Tuhle větu jsem od svého manžela slyšela hodně často. Divila jsem se tomu. Jako dítě vždy dostal, co chtěl. Jeho rodiče by se přetrhli, jen aby mohli dětem koupit vysněné dárky. My jsme byly čtyři děti a mamka na nás sama. Jak výchovně, tak finančně. Věděly jsme, že jako každé Vánoce dostaneme každá jeden dárek, většinou drobný, a možná jeden společný, jako například CD přehrávač nebo něco do pokojíčku. Přesto jsme se na Vánoce všechny těšily. Mamka uměla vykouzlit nádhernou atmosféru. Je pravda, že jsme občas byly smutné, protože jsme nedostaly to, co naši vrstevníci, a nemohly jsme se ve škole pochlubit. Až když jsem poznala svého muže, zjistila jsem, že jsme toho dostaly mnohem více než on.

Mamka měla ve zvyku vše připravit den předem. Měla špatný zážitek z dětství, kdy se vše dělalo na poslední chvíli a ona jako malá holčička byla neustále volána od rozkoukaných pohádek. Všichni byli mrzutí vlivem stresu. Většinu pohádek prý viděla až jako dospělá. Řekla si, že takové Vánoce svým dětem nepřipraví. A tak jsme leckdy po půlnoci připravovaly salát, chlebíčky, jednohubky, mísy s cukrovím, prostíraly stůl, obalovaly řízky a kapra. Na Štědrý den jsme pak pouze připravené maso osmažily. Ráno jsme vstaly, jak se nám chtělo. Celý den jsme se mohly dívat na pohádky, odpoledne byla procházka do lesa. Nosily jsme něco zvířátkům na zub, většinou kaštany a zob pro ptáky. Vládla pohoda a klid až do večeře. Maminka chtěla alespoň jeden den v roce zachovat vážnost. Hodila obličej a přednášela řeč. Nemohly jsme si nevšimnout, že jí cukají koutky, protože si vzpomněla na nějakou historku z předešlých Vánoc. Vrtěla jsem se na židli tak dlouho, až mi podjela a já dokázala udělat dvojitý přemet a zastavila jsem se až o kuchyňskou linku. Nebo jsem si hrála se skleničkou a nalila obsah sestře do polévky. Dokonce mě mamka podezřívala, že to bylo schválně. Sestra před večeří ztropila hroznou scénu, že tý smradlavý polívky nesní ani čajovou lžičku. Každá štědrovečerní večeře začínala: „Tak holky a letos vážně.“ A končila výbuchy smíchu. Když jsme již vedly své domácnosti a u mamky se scházely až po Štědrém dnu, vždy se s radostí vzpomínalo na moje husarské kousky. Mamka nikdy neopomněla dodat, že nové příjmení jsem si vybrala opravdu výtečně.

U manžela to vypadalo podobně jako v dětských letech mojí mamky. Přes den zmatek, nervy, hádky, křik a k večeři teplý bramborový salát. Ani kupa hodnotných dárků nedokázala vylepšit zkažený den.
Manžel nechtěl věřit, že Vánoce mohou být klidnými svátky. Hned ty naše první společné jsem se rozhodla ho přesvědčit. Přebrala jsem máminy zvyklosti a vše si připravila den předem. Když jsem se po příchodu z práce vrhla na bramborový salát, manžel se nestačil divit. Přiložil ruku k dílu a pomohl se závěrečným úklidem. Na Štědrý den jsme se probudili do neskutečné pohody. Jediná činnost byla nastrojit stromek. Převzala jsem také odpolední procházku. Následovala večeře a nadílka, která tvořila převážně vybavení bytu. Můj největší dárek byl, když mi manžel u stromečku řekl, že mi děkuje za nejhezčí Vánoce v jeho životě. Poprvé si je mohl vychutnat. Od té doby se na Vánoce velice těší, jako malý kluk.

Letošní Vánoce budou první bez maminky. Pošleme jí do nebe lampion štěstí. Budeme silní a depresí se přeprat nenecháme. Asi si někde v koutku všichni pobrečíme nebo utřeme pár slz do polštářů. Smutek, stejně jako radost k životu patří. Jen tomu smutku nesmíme propadnout. Vánoce si vychutnáme a prožijeme v pohodě. Vím, že dcerka nás smutnit nenechá. Je to magnet na průšvihy, jako jsem byla já. Nesnažím se proto zachovávat vážnou tvář. Jen čekám, co se bude dít.

Úkol máte přes svátky jediný. Hoďte stres a smutky za hlavu a užívejte si. Věřte, že každé dítě bude mít raději pohodové a usměvavé rodiče než uspěchané hromádku nervů. Přes víkend si rozvrhněte dodělávky tak, abyste na Štědrý den nemuseli krom stromečku nic dělat.

Zítra dopoledne můžeme jít nakoupit suroviny na bramborový salát, chlebíčky, vánočku, štědrák a čerstvou zeleninu a ovoce.

Odpoledne se vrhněme do vánoček a štědráků. Štědrák dělám podle tohoto receptu (klikni).

V neděli zapálíme poslední svíci adventního věnce. Připravíme salát a ostatní pochoutky. Uklidíme provozní bordel a už nezbývá nic jiného než se těšit a těšit a těšit.

A teď se jistě těšíte, co je v dnešní historii magazínu žena-in:

No vidíte. Je lepší mít jednou Vánoce bez dárků, než se pak po dlouhou dobu hrabat z jedněch bohatých Vánoc.
/vanocni-pujcky-jedna-velka-lichva

Je velmi smutné, že někteří lotři využívají předvánoční slabosti lidí.
mekousi-a-vychcanci-velke-minus-svatku

Krásný a dojemný příběh. Připomíná mi film 8 statečných.
borec-dne-dostal-samostatny-clanek

Čtenářka TTT nás svými články většinou baví. Tento je však o hlubokém zamyšlení. Máš pravdu, Toro, jako by nám na druhých přestávalo záležet.
to-jsem-ale-majetnicka-furie-to-koukate/kategorie/spolecnost/rubrika/bulvar

Co vlastně slavíme? A není to jedno?
dnes-mame-slunovrat-jde-vazne-o-navrat-slunce/kategorie/magie

Co říkáte na princeznovsky dlouhé vlasy?
rozhovor-takhle-dlouhe-vlasy-nemate

Podívejte, jak efektivně vyčistit podlahu.
vytopila-jsem-sousedku/kategorie/laska-a-vztahy

Když je manžel podezřele hodný, čekejte průšvih.
uplatek-z-lasky

Shlédněme typy na správně prostřený stůl a květinovou dekoraci.
jak-spravne-prostrit-stul/kategorie/dum-a-byt
netradicni-vanocni-kvetinova-aranzma

I takové mohou být Vánoce. Aneb podle hesla: Na každém zlu si najdi alespoň kousek dobra.
http://zena-in.cz/clanek/vanoce-s-tropickou-nemoci/offset/podpora@zena-in.cz
http://zena-in.cz/clanek/vanoce-zachranila-sousedka

 

Přeji vám krásné Vánoce a mnoho pohody. Mám vás opravdu všechny moc ráda a budu na vás myslet.

 

 

 

Reklama