Jak prožívá Vánoce čtenářka Elioza, to se dozvíte v jejím příspěvku k tématu: Štědrý den. Protože je právě v nejvyšším stádiu PMS, není ze svátku dvakrát odvázaná...

Téma zní: Štědrý den. Následující příspěvek o Vánocích a PMS zaslala čtenářka Elioza...


Vánoce, vánoce přicházejí, šťastné a veselé. Alespoň doufám, že šťastné budou. Pokud se zaměříme i na skopičiny naší kočky, tak veselé jistě taky. Přestože já jsem ve stavu, kdy bych smetla vánoce ze stolu slovy Šmouly Mrzouta: "Nemám rád vánoce!" Alespoň se pokusím působit pozitivně, jako na fotce s andílkem. Ale neručím za sebe.

Proč? Inu proto, že jsem právě v období nejvyššího stadia PMS. A do toho vánoce. No je to normální?? Je. Ale já to vidím jinak. Jinak vánoce a atmosféru kolem nich vidí děti, jinak dospělí. Mám tu nevýhodu, že si z dětství pamatuju jen milosrdné záblesky, tudíž nemohu zavzpomínat jaké to bylo, když...možná něco vydoluju.

Když jsem byla malá holka, na Štědrý večer jsme si sedali k prostřenému stolu svátečně oblečeni. Ale nějak moc se to nehrotilo, takže kravaty a saka mohly tiše viset ve skříních. Do sváteční porcelánové mísy maminka nalila rybí polévku. Teď nevím, jestli ji vařil/a z kapřích hlav a vnitřností táta nebo máma. Dodnes nesnesu ty slizké kousky v polévce. Kapr se den dva proháněl ve vaně plné vody na dvorku. Pak ho tatík zbavil života i šupin. Jednu z nich si naši dávali do peněženky.

Kapra mamča připravila klasicky v trojobalu a osmažila, k němu domácí bramborový salát s majonézou, vylepšený salámem. Skoro se podobal vlašskému. Po večeři nás maminka vyhnala s tatínkem na dvůr zapálit si prskavku. Mezitím narovnala balíčky pod stromeček a když jsme se vraceli, zacinkala na zvonek, jakože to je Ježíšek. Vtrhli jsme dovnitř a Ježíšek nikde. Zklamání nám vynahradila hromada dárečků pod blikajícím stromečkem.

Dál už to každý zná. Jako každé dítě i já si donesla matné vzpomínky i do svého dospělého života. A v době vánoc se chovám víceméně podvědomě stejně. Jen s občasným rozdílem a vylepšeními. Jako třeba přidáním předkrmu, polévku zásadně nevařím z hlav, občas také zaměním kapra za lososa či jinou rybu. Prostě improvizuju. Ale z ryby neustoupím ani na žádost miláčka. Holt bude muset vykázat bravurně ovládající si kamennou tvář při pitvání kostí z porce smaženého kapra. A že to umí! Jak pitvat, tak zachovat kamennou tvář.

Nikdy O Štědrém večeru nenajdete na našem stole řízky. Ani klobásu. Nedělám ani chlebíčky. Ale po vzoru mých rodičů připravuji mísu s čerstvým ovocem a misku se směsí sušeného ovoce a oříšků.

Letos to bude klasika jako z dětství. Ale možná vynechám polévku, ještě se uvidí. Dárky kupuji celoročně, takže je mám už i zabalené a schované. Poslední kousky jsem dobalila včera a musím uznat, že je jich valná hromada. Letos budou vánoce na dárky bohaté. Kdybych měla něco kupovat na poslední chvíli, moc by toho z jednoho platu děti pod stromkem nenašli. A to dcerka ještě netuší, že Ježíšek mi je nápadně podobný, navíc mu občas přidá i babí a děda, něco strejda a tety. Stromek stojí opřený na dvoře o fasádu a čeká na svůj okamžik. Mimo jiné, co mi ještě chybí, je nejen dobrá nálada a pozitivní myšlení, ale i stojan na stromeček.

A hádanka nakonec. Kdo z vás pozná, o jaké město se jedná na přiloženém Pf? O žádnou cenu se nesoutěží, odměnou bude zjištění, kde bydlím;-)

pf

Elioza

Pozn. red.: Text neprošel jazykovou korekturou.

Téma pro dnešek: Štědrý den

  • Jak vypadá váš Štědrý den?
  • Zpíváte u stromečku koledy - která je ta vaše nejoblíbenější?
  • Díváte se na Štědrý den s dětmi na pohádky? Jaká je vaše nejoblíbenější a proč?
  • A co vaše Štědrovečerní tabule, co na ní nesmí chybět?

Na tyto otázky mi odpovídejte v dnešním tématu. Posílejte mi odkazy na vaše oblíbené koledy na YOUtube a k nim krátké komentáře. Pokud chcete získat dárek od redakce - krásný kosmetický balíček Radox: smyslná - nechť je váš příspěvek dlouhý alespoň jako dva tyto odstavce. Vše posílejte na e-mailovou adresu redakce...

radox smyslná

Reklama