Vánoce zaklepaly na dveře obchodů, radnice vyvěsily vánoční výzdoby, každoroční útok na naše smysly i na naše peněženky začal. Jaké jsou ale trendy letošních Vánoc? Čemu bychom neměli odolat, a čemu naopak odolat lze?

Jestli si myslíte, že díky krizi budou letošní Vánoce, co se dekorací týká, střízlivější nebo přírodnější, asi se mýlíte. Žádný velký návrat k ručně vytvářeným ozdobám nečekejte.

„Vánoční trendy vznikají s velkým časovým předstihem. Určují je velcí výrobci a lze je vysledovat na mezinárodních veletrzích, které se konají řadu měsíců před začátkem sezóny,“ vysvětluje Jana Kuperová, majitelka e-shopu s dekoracemi eDekor.cz.

Protože ne celý trh vždy aktuální trendy s pochopením přijme, opakuje se většinou zčásti ještě vliv a dozvuk sezon minulých. Těm vloni vládlo retro, bláznivá barevnost a crazy tvary. Proto nás i letos budou provázet muchomůrky a jiné psychedelické houbičky, zmrzlinky, mufínky, jeleni či sobové. Získali si srdce těch, kteří se jim ještě vloni smáli. Jestli chcete být napřed, tak ale na barevnosti spíše uberte.

Tím skutečným a nezpochybnitelným hitem sezony 2012/2013 je ale něco, co bychom mohli nazvat „bílou romancí“.  Vánoce přece mají být bílé! V řeči barev znamená „bílá“ nevinnost, čistotu, ale také ticho a rozjímání. Materiálem, který upoutá, je zejména sklo. Na scénu přicházejí třeba andělíčci. Pokud si nemůžete letos dovolit novou výzdobu, pak si pořiďte alespoň bílou vánoční svíci na štědrovečerní tabuli, skleněný svícen nebo stojánek na svíci se stříbrnými aplikacemi, které vypadají jako utkané z měsíčního svitu.

dekor

Také stromeček by měl být letos více bílý než zelený, ať už sníh napadne nebo ne.  A dekorace zasněženého venkovského kostelíku bude také trefou do černého. Vlastně do bílého.

dekor

Velkým trendem je také spojení bílé s červenou, tak trochu v severském stylu.

Kdo musí být jiný nebo pro koho je bílá „nuda“, má ještě další volby. V módě se drží fialová a její odlesk, který dodává Vánocům nádech tajemna. Fialové svícínky či skleněné vánoční ozdoby jsou rozhodně trendy i pro letošní sezonu a nic jimi nezkazíte, byť se v módě drží už několik let.

dekor

Třetí barvou, se kterou budete letos o Vánocích „in“ je hnědá, ať už v kávových nebo čokoládových odstínech. Je možná méně tradiční, ale velmi plná a uklidňující. Často velmi dobře koresponduje s interiérem a dalšími dekoracemi. Je zemitější variantou k odlehčené a nebeské bílé nebo k tajemné fialové. Výhodou je, že všechny tři barvy se dají kombinovat.

dekor

A tajný tip z eDekor.cz? Jeho provozovatelka sází krizi navzdory na luxus: „Jsme velmi pyšní na skleněné vánoční koule a ozdoby z foukaného skla z tradiční české dílny. České sklo, krásná ornamentální malba a precizní kontury jsou zárukou kvality.“ Asi vás nepřekvapí, že většina koulí různě kombinuje bílou, fialovou a hnědou barvu se stříbrnými a zlatými aplikacemi, které připomínají mrazivé zimní kouzlení na oknech.

dekor

A na závěr malý technický koutek: co naplat, i do tradičních Vánoc pronikají technické výdobytky. Velkým hitem je LED osvětlení i různé LED dekorace. Není se třeba jich bát. Výrobci je bez skrupulí kombinují s klasickými tvary a motivy a výsledek je senzační!

dekor

Proto se nebojte netradičních spojení ani vy. Módní a luxusní ozdoby unesou, když vedle nich pověsíte skromné ozdobičky, které vaše dítka vyrobila na výtvarném kroužku. Nebojte se experimentovat. A až budete fotit vánoční rodinnou pohodu či radost dětí, vyfoťte i svůj stromeček a fotku nám pošlete. Uspořádáme fotogalerii stromečků a tři nejlepší odměníme povánočním dárkem.

Šťastné Vánoce plné krásných dekorací a Vaší radosti přeje eDekor.cz

Reklama