Novinky

Válka jídel

Také jste si oblíbili vietnamské závitky, rýžové nudle, polévku pho, čínské smažené nudle či kung-pao? A co takhle tradiční indické byriani, vindaloo s masem, či Non Veg Thali, arabský kebab, italská pizza, anglické sendviče, maďarský langoš, či gruzínská chačapura?

Říkáte, že McDonald´s jsou prostě McDonald´s? Nebo vás láká meníčko Burger King? V Čechách je 15000 Fast foodů. Staly se z nich symboly současnosti, a zcela změnily naše výživové chování...

 V rámci globalizace u nás zdomácnělo mnoho cizokrajných pokrmů ...

Tláskání po česku ...

Každý pokrm z jiné než české kuchyně je pro náš zažívací systém trochu nezvyklý. Čím jsou jídla mezinárodních kuchyní jiná?  Řecká stravaje obecně chápána jako jedna z nejzdravějších. Olivový olej, ryby a zelenina nepředstavují pro naše chutě problém. Horší je to s jehněčím masem a neobvyklými druhy koření. Asijská jídla z různých druhů zelenin, ovoce a nejrůznějších živočichů včetně hmyzu a sóji v kombinaci s pro nás neobvyklou kulinářskou úpravou, pikantní chutí, podtrženou ostrým kořením mohou způsobit zažívací problémy. Arabské pokrmy obvykle neobsahují žádné nezvyklé ingredience, snad jen kořenící směs harrisa. Italská kuchyně s výjimkou česneku není příliš pikantní. Těstoviny, rizoto a pizza, to vše jsou lehčí jídla. Francouzskému kulinářskému umění vévodí typické hlemýždě, husí játra nebo vnitřnosti, ale pokud na jejich konzumaci nejste zvyklí, nemusejí vám udělat dobře. Místo nich si můžete dát zeleninu a ryby. Mexická kuchyně - tacos, burritos, fajitas, churros – to všechno jsou vlastně obložené pita chleby či tortilly. I když nejsou tak ostré, jejich zvláštní chuť vám nemusí sedět. Vietnamské rýžové nudle, závitky a polévka pho se u mnoha lidí staly pravidelnou součástí jídelníčku. Česká kuchyně je na rozdíl od jiných světových těžší a hůře stravitelná, převládají živočišné tuky, maso a mouka. Domácí svíčková, vepřová pečínka, řízek s bramborovým salátem nebo oblíbený guláš se těší naší přízni v každém ročním období, i když odborníci doporučují stravovat se podle toho, co příroda aktuálně nabízí. Občas „tláskáme“ jedno jídlo přes druhé, navíc si dopřáváme šlehačkové poháry, pijeme alkohol, barevné cukrové vody s bublinkami a pochutnáváme si na kávě. V létě grilujeme a dáváme si zmrzliny, na podzim nás lákají zabíjačky a v zimě čokoládové figurky z vánočních kolekcí ... Jeden (žaludek), aby se z toho zbláznil!

ŽALUDEK JAKO BITEVNÍ POLE

Bylo zjištěno, že až 80 % nemocí je způsobeno nekontrolovanou kombinací jídel, přejídáním a nevhodnými návyky, či zlozvyky. K nejčastějším potížím patří takzvané dyspepsie, s jejichž projevy jsme se už setkali všichni: nadýmání, říhání, pocit plnosti v žaludku, či pálení žáhy ...

V naší žaludeční sliznici je celá řada specializovaných buněk, které tvoří jednotlivé složky žaludeční šťávy, z nichž největší podíl má kyselina chlorovodíková. Ta způsobuje, že obsah žaludku je kyselý, což má v počátku trávícího procesu významný podíl na trávení bílkovin. Její nadměrné množství vyvolává překyselení žaludku. Zatímco žaludeční sliznice se před tím dokáže uchránit, jícen na zvýšenou kyselost připraven není. Proto ve chvíli, kdy se agresivní kyselé žaludeční šťávy dostanou zpět do jícnu, dojde k pálení žáhy. Pokud vás pyróza obtěžuje delší dobu, nebo se pravidelně opakuje, je to první varovný signál k tomu, abyste změnili své stravovací zvyklosti. Už Hippokratés doporučoval: „Nechť je jídlo tvým lékem, a tvým lékem nechť je jídlo.“ Anebo jinak: střídmá výživa je lékem zítřka a stravování typu fast food by mělo zůstat jen občasným doplňkem jídelníčku.

Fast foodová impéria

Mají své pobočky na všech trvale obydlených kontinentech, a všude jsou spouštěčem téměř každodenní konzumace nabízených pokrmů.

MCDONALD’S - zaměstnává více než 400 000 lidí. V Česku má od roku 1992 celkem 90 provozoven. Hlavními produkty jsou různé hamburgery, hranolky, nápoje. Firma ale už nabízí i saláty, kávu a zmrzliny. Jen čeští zákazníci za ně utratí až dvacet pět miliard korun ročně, což je přibližně třetina celkových tržeb ve veřejném stravování.

BURGER KING  - nabízí různé hamburgery, hranolky a nápoje. Maso je připravováno na grilu a má typickou „biftekovou příchuť“. Hlavním produktem je hamburger Whooper. Ročně prodá skoro tři miliardy hamburgerů.

KFC - firma nabízí celkem přes 400 kuřecích specialit, které se liší místní chutí podle kultury dané země. Unikátní recepturu na kuře KFC vytvořil před téměř půl stoletím Colonel Harland Sanders. Hlavním produktem je Kuře Kentucky, obalené v křupavém těstíčku podle tajné receptury z 11 druhů bylinek a koření. Každý den si speciality KFC objednává několik desítek milionů zákazníků ve více než 100 zemích celého světa. Firma ročně prodá na 915 milionů kousků kuřat.

STARBUCKS – firma byla založena roku v roce 1971 Gordonem Bowkerem, Jerrym Baldwinem a Zevem Sieglem, a je pojmenována po důstojníkovi velrybářské lodi Frankovi Starbuckovi z Melvillova románu Bílá velryba. Největší řetězec hybridu kaváren s fast-foodem na světě nabízí především mnoho druhů káv, espresa a dalších horkých i studených nápojů. V nabídce nechybějí zákusky ke kávě, sendviče, ani grilované maso a další pokrmy.

SUBWAY se - bagetám se v USA říká „suby“, a název je odvozen právě od amerického „submarine sandwich“. Nabízí širokou škálu baget, které jsou plněny dle požadavků zákazníka (typicky salát, zelí, okurky, maso). U nápojů zde funguje systém „free refill“, kdy zaplatíte pouze za pohárek, a do něj si z připraveného automatu natočíte, co chcete, kolik chcete, a kolikrát chcete.

SONIC DRIVE- IN – v Evropě nepříliš známá firma působí od první poloviny 20. století ve 43 státech USA. Před dvěma lety měla přes 3500 provozoven, které fungují tak, že nemusíte opustit pohodlí svého vozu: přijedete na vyhrazené stání s instalovaným jídelním lístkem, poté k vám přijde obsluha (“carhop“), přijme vaši objednávku a jídlo či pití přinese na speciálním podnose, který vám upevní na stažené okénko.

 Sopečný výbuch v jícnu

Takzvaná pyróza se ohlašuje kyselou či hořkou chutí, pocitem na zvracení a nepříjemným tlakem za hrudní kostí. Někdy stačí vyloučit dráždivé pokrmy z jídelníčku, nebo se vyvarovat se velkého objemu jídla najednou, jindy nezbývá, než sáhnout po lécích:V lehčích stavech pomohou přípravky, které kyselinu neutralizují, v těžších stavech léky snižující její tvorbu, jako jsou takzvané H2 blokátory, například Ranisan. Jednoznačně nejúčinnějšími léky jsou takzvané PPI, blokátory protonové pumpy obsahující účinnou látku omeprazol, například  Loseprazol,“ vysvětluje gastroenterolog a primář Interního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem MUDr. Jiří Laštůvka.
Více informací naleznete na www.nakyselo.cz

   
01.06.2012 - Redakční novinky - autor: redakce

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [31] olinka55555 [*]

  denkas — #30 to je fakt, taky jsem tam chodívala:-))) pracovala jsem na Staromáku a sem jsme chodili občas pro oběd ... na hranolky byly vždyky děsná fronta a boršč měli skvělý:-))

  Asi před dvěma lety, když jsme se stěhovali, tak jsme si objednali jídlo, nevím, co mne to popadlo, ale objednala jsem si místo těstovin čínu - dopadlo to tak, že jeden z pomocníků měl obědy dva. Prostě to nemůžu ... netvrdím, že to nebylo v pořádku, ale kamarád je opravář lednic a jednou byl ve vietnamském bistru ..... takže ne, prostě to nemůžu.

  superkarma: 0 09.06.2012, 12:22:15

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [30] denkas [*]

  olinka55555 — #29 Tak mě ty "číny" taky nelákají.Jednou na nějaký pouti nic neměli,jen čínu a klobásy,které nemusim.Tak sem si dala tu čínu(větnamštinu).Nějaký závitek,ale ani sem to neochutnala,nějak se mě to ošklivilo.Nevim proč,ale nemohla sem to pozřítSml80Ale mám ráda hranolky s tatarkou,ty si u stánku dám,to se přiznámSml30.I když nejlepší hranolky mívali v Praze v Arbatu-hranolky a boršč.Na to sem tam chodívala Sml22

  1. na komentář reaguje olinka55555 — #31
  superkarma: 0 04.06.2012, 00:24:19
 2. [29] olinka55555 [*]

  V případě nutnosti to Mekáč jistí, párkrát do roka v tom nevidím problém a pokud nestíhám, tak je pro mne přijatelnější zblajznout hambáče nebo toustík, než aby mi bylo špatně hlady. Chutná mi jejich juice, colu nepiju. KFC mi chutná a máme ho tak 4 x do roka a také v tom nevidím problém. Ne vždy je čas připravit si jídlo doma. Ale snažím se vařit zdravě - z kvalitních surovin a zeleninu kupuji jen českou od farmářů. Maso máme rádi, ale nemusíme ho každý den. I česká kuchyně se dá vařit tak, aby byla stravitelná a dobrá, i když třeba moravský vrabec se zelím a chlupatým knedlíkem se prostě omastit musí:-)))

  Co jsem si zatím nikdy nedala a dávat nehodlám jsou vietnamská a čínská rychlá občerstvení nebo tato jídla z dovážkových firem. Prostě tomu nevěřím. Ale hodně lidí si to kupuje, tak nevím ... prostě mne to neláká.

  1. na komentář reaguje denkas — #30
  superkarma: 0 04.06.2012, 00:16:31
 3. [28] Trefa [*]

  Trefa:do rychleho obcerstveni nechodim nakupovat.bydlim na vesnici a tady nic takoveho neni.ale slysela jsem od vnoucat ze byli v Mcdonald.

  superkarma: 0 03.06.2012, 21:16:12
 4. avatar
  [27] datura [*]

  Nedala bych si ani klobásu na ulici, natož jít do Mekáče, když si představím přepálený tuk a buhví co v mletém mase, tak mám skoro žloutenku, není nad to, uvařit si českou kuchyni doma Sml16 jednou jsem jen nakoukla do bufetu, který mají Vietnamci a když jsem viděla, jak nabírali hranolky holýma rukama, tak se mi zvedl kufr, fuj.

  superkarma: 0 03.06.2012, 17:30:11
 5. avatar
  [26] Makynka [*]

  Párkrát do roka si něco dáme v "mekáči" nebo v KFC. Doma se snažím vařit zdravě, takže nevidím problém v tom dát si tu a tam někde něco z fast foodu. Jsou horší věci, co do sebe lidé dokážou nacpat.

  superkarma: 0 02.06.2012, 21:59:15
 6. avatar
  [25] denkas [*]

  Teda holky,vy tam nikdo nechodíte,tak kdo tam teda chodí???Sml30 Já se přiznám,že někdy zajdem do KFC. A když sme jezdili s vnoučaty na dovolenou ,tak sme se stavovali v mekáči.Myslim,že jednou za rok jim to neublížilo! Oni to měli spíš jako zážitek,dali sme dětskou menu,měli hračku Sml80Stejně to jen rozklohnily a dojedla sem to jáSml30

  superkarma: 0 02.06.2012, 19:36:20
 7. [24] babočka12 [*]

  do fast foodů nechodíme,a myslím,že vůbec o nic nepřicházíme.

  superkarma: 0 02.06.2012, 18:22:21
 8. avatar
  [23] kvetakytka [*]

  ještě nikdy jsem nejedla jídlo takhle připravené Sml80a myslím že jsem o nic nepřišla

  superkarma: 0 02.06.2012, 16:53:53
 9. avatar
  [22] arminka [*]

  do Fast foodů vůbec nechodíme... blik navíc některé ani neznámSml24

  superkarma: 0 02.06.2012, 15:20:39
 10. [21] babca [*]

  To vůbec nekupuji

  superkarma: 0 01.06.2012, 22:40:46
 11. avatar
  [20] vmarta [*]

  hubajda — #19 ja taky a politou karamelem...jeje to je dobrotaSml30

  superkarma: 0 01.06.2012, 22:30:30
 12. avatar
  [19] hubajda [*]

  vmarta — #1 mekac ma ji fakt dobrou ja to teda moc nemusim ale muz ji tam kupuje ja jen si parkrat liznu

  1. na komentář reaguje vmarta — #20
  superkarma: 0 01.06.2012, 22:13:19
 13. avatar
  [18] hubajda [*]

  ja moc veci nekupuji radeji si je udelam doma aspon vim co jim ale obcas podlehnu a koupim si hambaca u meka nebo si objednam pizzu ameriku

  superkarma: 0 01.06.2012, 22:11:25
 14. [17] Roland [*]

  Rychlá občerstvení navštěvuji velíce zřídka, když tak se tam zastavím jenom na kávu.

  superkarma: 0 01.06.2012, 22:03:34
 15. avatar
  [16] blesksoft [*]

  mně pálila žáha když jsem čekala kluky a bylo úplně fuk co jsem snědla

  superkarma: 0 01.06.2012, 21:50:18
 16. avatar
  [15] hubajda [*]

  dadma — #4 jo jo jsem na tom podobne

  superkarma: 0 01.06.2012, 21:37:51
 17. avatar
  [14] ekleinovka [*]

  Protonová pumpa,moje kamarádka....Sml68

  superkarma: 0 01.06.2012, 19:47:16
 18. avatar
  [13] Renata74 [*]

  S jídlem válčím každý den a je to na mě znát Sml22Sml24

  superkarma: 0 01.06.2012, 19:38:08
 19. avatar
  [12] daska59 [*]

  Fast food bez zaváhání míjím. To pizzérie - to je jiná, tam mě to táhne Sml16

  superkarma: 0 01.06.2012, 18:37:13
 20. avatar
  [11] Jindriska8 [*]

  Tak ani do jednoho zde uvedených na jídlo nechodíme,rychlá občerstvení nemusím.Sml23

  superkarma: 0 01.06.2012, 18:35:18
 21. avatar
  [10] carmi [*]

  Já sice ve fast foodech sice nejím, ale žáha mě občas pálí.Hlavně když se večer neudržím a sním něco těžkého.Sml15

  superkarma: 0 01.06.2012, 17:34:22
 22. [9] magic11 [*]

  Saritka — #7 my také ne

  superkarma: 0 01.06.2012, 16:45:26
 23. avatar
  [8] SNÍŽEK [*]

  kdepak,tím si žaludek nekazím.Sml23

  superkarma: 0 01.06.2012, 16:26:47
 24. [7] Saritka [*]

  Takové věci vůbec nekupuji.Sml23

  1. na komentář reaguje magic11 — #9
  superkarma: 0 01.06.2012, 15:50:12
 25. avatar
  [6] LudPa [*]

  Na dovče v Řecku jsem přibrala 2 kg a to jsme chodili cvičit.Aqua aerobic a cvičení na pláži. Používají sice olivový olej a konzumují saláty, ale všeho je hodně a pak jsou úžasné dezerty a zmrzlina.

  superkarma: 0 01.06.2012, 15:38:11
 26. [5] Roland [*]

  dadma — #3 Gyros mi také moc chutná, ale už jsem ho hodně dlouho neměla.

  superkarma: 0 01.06.2012, 15:27:41
 27. [4] dadma [*]

  dadma — #3 Nekupuji ani bagety a sandwiche prodávané v hyper-super marketech ,na benzíkách atd. To si raději sama udělám housku s něčím.

  1. na komentář reaguje hubajda — #15
  superkarma: 0 01.06.2012, 15:27:17
 28. [3] dadma [*]

  Tak z nějakého Fast foodu ani omylem, to si raději za ty peníze dám nějaké menu v restauraci. U Mc Donalda jsem byla asi 3x a to jsem tam šla vždy s někým ,kdo tam chtěl jít.A nedala bych si jídlo u Viernamců ,protože jim nevěřím,bůhví z čeho to uvaří. Asi 2x jsem si koupila  Gyros, ten mě docela chutnal ,ale je to příšerně drahé .

  1. na komentář reaguje dadma — #4
  2. na komentář reaguje Roland — #5
  superkarma: 0 01.06.2012, 15:23:33
 29. avatar
  [2] řinka [*]

  Tak to teda ani omylem,to si raděj namažu chleba máslem,nebo sádlem a vezmu rajče.Než pozřít něco z Fast foodu raděj suchý rohlík.

  superkarma: 0 01.06.2012, 15:12:23
 30. avatar
  [1] vmarta [*]

  Fast food...nemusím,akurát zmrzku u McDonalda...Sml30

  1. na komentář reaguje hubajda — #19
  superkarma: 0 01.06.2012, 15:09:37

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme