Vztahy

Válka a dětský svět

Začala válka. Nikdy jsem ji nezažila, druhou světovou znám jen z vyprávění a vždycky jsem žila s pocitem, že je to sice strašné, ale tak nějak se nás to naštěstí až tak moc nedotýká. Od minulého týdne je to jinak.

Ve středu ráno jsme si pustili televizi s aktuálním zpravodajstvím. Náš pětiletý Ríša přilítl s náručí plyšáků do obýváku, usadil zvířátka na gauči, začal se cpát perníkem a čajem, přitom si kreslil do bloku trasy pražských autobusů. Do toho z televize běželo CNN s anglickým zpravodajstvím.
Ríša, který chodí ve školce na angličtinu a moc ho baví, jedním uchem angličtinu poslouchal, najednou zvedl hlavu a povídá: „Mami, co to znamená „war“?“ Mně se najednou stáhl krk, uvědomila jsem si, proč musíme dětem vysvětlovat, co je to válka, proč se na takové věci ptají již tak malé děti... Za chvíli se objevil v televizi Bush s projevem. V rámci stručného výkladu jsem Ríšovi řekla, že ten pán je americký prezident. Na to Ríša :“Já vím, to je George Bush, bydlí ve Washingtonu, to je ve Spojených státech amerických, mám to na mapě. Mami, ale ten Husajn je moc zlej, viď? Já bych ho zavřel do vězení!!!“

Zpravodajství pokračovalo záběry z Iráku. Přišla jsem se z kuchyně do obýváku podívat a slyším, jak Ríša mumlá s očima upřenýma na televizi to, co tam slyší: „Alláhu akbar“... Chtělo se mi brečet. Vím, Ríša ještě nechápe válku jako něco strašného, ví, že tam umírají lidé, ale celé tragice ještě nerozumí. Jenže naše malé děti už prostě vyrůstají a budou vyrůstat s tím, že budou brát válku jako něco, co patří k životu, co prostě je, i když ne přímo u nás (doufám, že u nás nebude..)
Kluku můj malej, doufám, že ta slova Alláhu akbar budeš slyšet jen na svých cestách po světě při návštěvě mešity, že islám pro tebe bude znamenat jedno z náboženství, kterým se ale nebudeš muset řídit a nikdo tě k provolávání Alláhu akbar nebude nutit...
   
27.03.2003 - Láska a vztahy - autor: Jitka Sůsová

Komentáře:

 1. avatar
  [65] Ťapina [*]

  Těžko říct, co je vlastně důvodem k téhle válce i mnoha podobným.

  superkarma: 0 23.11.2003, 21:08:27
 2. avatar
  [60] Křečkomyš [*]

  Netušila jsem, že záběry byly ilustrační. Nicméně, oni to opravdu prožívají jinak než my, je v tom ten náboženský fanatický pohled. Tato válka je zlo. Ale vznikla jako důsledek zla předchozího.

  superkarma: 0 28.03.2003, 21:00:33
 3. avatar
  [55] Křečkomyš [*]

  oprava: trápili

  superkarma: 0 27.03.2003, 21:01:23
 4. avatar
  [54] Křečkomyš [*]

  Řešit konflikt s pomocí diplomacie? Pokud vím, USA měly trpělivosti více než dost a Husajn se jim jen posmíval. Je to fanatik, který měl být odstraněn již při válce v zálivu. Nevěřím, že Američané schválně navádějí bomby na civilisty. V dnešním tisku se objevila informace, že tržiště vybuchlo pravděpodobně odražením bomby Iráčany. Husajn zneužívá lidských štítů a manipuluje s informacemi. Je mi líto života každého civilisty i vojáka, avšak nenapadá mě jiný způsob jak s tímto fanatickým režimem, který je hrozbou pro celý svět, zkoncovat. Teď umírají Iráčané. Je to smutné, ale zítra by mohly dopadnout jaderné bomby, pozdrav od pana Husajna, na okolní svět. Myslím, že Evropané a Američané prožívají válku jinak než Iráčané a spol. Rozhodně se neradují a neoslavují, když bomba roztrhá pár nevěrců, což například Iráčané a obyvatelé Palestiny předvádějí běžně. Vzpomeňte na jejich rozzářené obličeje a několikadenní oslavy, když padla dvojčata. Myslíte, že se trápily představou lidí, kteří tam uhořeli? Napadlo je vůbec, že uvnitř pracovali i lidé postižení? Zapřemýšleli nad tím, kolik dětí ztratilo rodiče? Víte, jak se chovali ti, kteří přežili explozi na tržišti? Mávali oblečením a obuví, která patřila roztrahaným tělům, přitom křičeli:"Ať žije Husajn!" Jsou jako divá zvěř. A že Američani nebojují fér? Rozhodně nezneužívají bílou vlajku, aby své protivníky nalákaly do léčky. Ani své ženy a děti nevychovávají k házení kamenů na nepřítele. Neobhajuji válku. Jen tuto konkrétní nemohu se stejnou suverenitou odsoudit.

  superkarma: 0 27.03.2003, 20:51:18
 5. avatar
  [52] emma [*]

  BIM, pozor, určitě jsem to nemyslela tak, že jsem spolkla všechnu moudrost světa!! jsou to jen info, které se ke mě dostaly, neříkám, že jsou nejvěrohodnější ze všech. každý sám si i z těch nejpravdivějších zpráv udělá svůj obraz světa....

  superkarma: 0 27.03.2003, 16:08:27
 6. avatar
  [50] Landriel [*]

  A nedá mi to, abych nenapsala ještě něco, co mě napadlo v souvislosti s Matiee příspěvkem. Vzpomente si, jak u nás vypadalo dění kolem 17.listopadu. Když to řeknu velmi zjednodušeně (to aby mě zase někdo neobvinil), proběhla studentská demonstrace a vpodstatě padla vláda. Ted se demonstruje po celém světě a nic se neděje. Tím já nic neříkám, jen to předkládám každému k zamyšlení.

  superkarma: 0 27.03.2003, 15:54:41
 7. avatar
  [47] Bella [*]

  Je dobre, ze jste sem ten clanek dali. Mne osobne se po jeho precteni zda vsechno, co mi pripadalo tak dulezite, najednou strasne hloupe a posetile.

  superkarma: 0 27.03.2003, 15:49:01
 8. avatar
  [43] amidala [*]

  Jedu autem ráno do práce...zapnuté rádio a poslouchám zprávy...a prám se sama sebe...proč zrovna já mám to štěstí,že žiji v zemi bez války?Proč?Proč opět umírají lidé,děti?Válka s sebou nese pouze utrpení,bolest,bídu...každé zpravodajství mám slzy v očích a doufám,že již bude brzy konec této nesmyslné válce,která nemá za úkol bránit lidské životy ale je to především boj o ropu...

  superkarma: 0 27.03.2003, 15:14:44
 9. avatar
  [42] Landriel [*]

  Ťapina: Jasně , mělo tam být peace, sorry, všem se omlouvám, ještě jednou to má být:
  "Fight for peace is the same stupidity as fuck for virginity."

  superkarma: 0 27.03.2003, 15:13:08
 10. avatar
  [39] Kocicka [*]

  Je to smutné! Vždy jsem uvažovala jestli na něco takového budu připravená na válku!Nejsem! Není to jak se čte v knížkách,tak jasné a krásné jako bojovat o svou vlast. Oni na nás přece neútočí,ale co kdyby? Jak to vlastně je se dovíme až za pár let, ale rozhodnutí leží ted o tom na nás...Rozhodování bez podkladů dle intuice. A ta mi říká jen jedno:"Modli se k Bohu,at vyslisi po cem srdce vola!A ceho je třeba!"

  superkarma: 0 27.03.2003, 14:20:17
 11. avatar
  [38] Ťapina [*]

  Landriel: Nebylo to Fight for peace?
  Jestli ano, tak naprostý souhlas.

  superkarma: 0 27.03.2003, 14:13:25
 12. avatar
  [36] Landriel [*]

  Já už se na tohle téma nechci rozepisovat, napsala jsem o svých názorech dost v auditku o válce, ale nedávno jsem viděla hezký nápis v angličtině, který je na tuto situaci jako šitý:
  "Fight for war is the same stupidity as fuck for virginity."

  superkarma: 0 27.03.2003, 13:54:45
 13. avatar
  [35] emma [*]

  capelucita: jojo...

  superkarma: 0 27.03.2003, 13:46:20
 14. avatar
  [31] emma [*]

  Kacaba: tady není "nebezpečí terorismu", tady terorismus je. stejně jako na celé třetině světa (bych to odhadla). OSN není chromá, prostě nedala mandát k útoku, chtěla ještě vyjednávat. je to o tom, že Americe fakt nejde o snížení nebezpečí terorismu. vždyť už teď tam začínají působit americké firmy na vybojovaném území. jsem fakt zvědavá na tu samosprávu, co tam prý dosadí až svrhnou SH. paradox je totiž v tom, že většina "odbojníků" proti SH jsou v Komunist. straně Iráku, což je prostě něco jako irácký underground (je to tam něco pokrokového, ne jako my se díváme na komunisty tady), tyto lidi teď Amerika prosí, aby pracovali pro RFE, a jsem fakt zvědavá, jak pak USA dovolí, aby Irák vedli komunisti. a mimochdem, to je stejné jako se Saddámem: kde vzal všechny ty zbraně? no přece od Američanů, když jim pomáhal bojovat proti Rusku za studený války. teďka se divěj a obrátili to proti němu. aby to tak nedopadlo i s těma Kurdama......

  superkarma: 0 27.03.2003, 12:56:08
 15. avatar
  [27] emma [*]

  můj "potenciální" tchán je Kurd z Arbílu, který utekl z Iráku v 80.letech před Saddámovým režimem, po tom, co bojoval v horách a muslimové mu zabili pár členů rodiny. stále je v kontaktu s dalšímu Kurdskými utečenci (většinou jde o ty nejvíce vzdělané lidi a předáky Komunistické str. Iráku, která tam představuje odboj proti Husainovi, pracují třeba v radiu Free Europe). tudíž se ke mě dostanou i jiné info než ze sdělovacích prostředků. je pravda, jak píše Juli, že obyčejný lid (i muslimové) Saddáma opravdu nenávidí, ale nemohou proti tomu moc dělat. to se týká i okolních arabských států, které ale zase jsou zároveň protiamerické. a pokud USA vedou válku tak, jak ji vedou (hodit dvě bomby na tržiště se jim přece nemůže stát ani omylem!!, když rozpoutám válku, musím přece mít zajištěnou logistiku humanitární pomoci, nemůžu se ohánět Ženevskými válečnými konvencemi, když je sám nedodržuju - viz bombardování státní TV atkdále....), nikdo se za ně nepostaví. přitom by stačilo tak málo a měly by podporu celého arabského světa i irackého obyvatelstva. takovéto prohřešky jim nikdo neodpustí a je jasné, že lidé v Iráku začínají urputně bojovat. i 11.9. je jen výsledek jejich krátkozraké politiky. není se tedy čemu divit, že spadly Twin Towers a taky se nebude čemu divit, až Saddám vážně použije chemické a biologické zbraně (a on je má, takže na oplátku dostane od USA atomovku a už to pojede). a 11.9. nedává žádné právo svévolně napadat jiné státy (Kremzino) (pokud by jim opravdu šlo jen o zničení teroristického státu, ať napadnou i Koreu a třeba i nějaké africké země!!) proto přece existuje OSN, aby se tomuhle zabránilo. v Iráku se skrývá úplně stejné nebezpečí jako v USA.
  neobhajuju ani jeden stát (režim) (popravdě, spíš se stavím proti oběma), jsem naprosto proti napadení jiného státu bez mandátu OSN, jsem proti atomovým, biologickým i chemickým zbraním - jde mi jen o vyvážené informace.

  superkarma: 0 27.03.2003, 11:49:50
 16. avatar
  [25] Bobina [*]

  Mně zase přišlo směšné (pozor neplést se slovem srandovní),když američtí vojáci říkali Iráčanům "my jsme Vás přišli osvobodit"...mně to něco strašně připomíná.Trvalo to 40 let a pak taky s prázdnou odešli a dneska jsou na tom hůř než Česká republika (jistě víte koho tím myslím). Nejsem zastánce ani jedněch,ani druhých (stejně tak co se týče otázky Komunismu u nás,to nemohu posoudit vzhledem k mému věku 25-ti let),ale jedno vím jistě,že válku NE a rozhodně se neplést do věcí,které jsou zakořeněné tisíciletou tradicí.Když se tam budou chtít umlátit,tak ať se tam umlátí,ale proč je najednou "osvobozovat" válkou,určitě by to šlo jinak.

  superkarma: 0 27.03.2003, 11:38:55
 17. avatar
  [24] Gedžitka [*]

  Já jsem se o tuto problematiku nikdy nezajímala, taky jsem vždycky raději "zavírala oči". I teď se nerada dívám na zprávy a pokud manžel není doma sleduji něco jiného. Ani ve škole jsem se nechtěla učit o válkách a ničení, odmítala jsem číst knihy o válce a dívat se na filmy s válečnou tématikou, což dělám doteď, i když jsem o tom věděla velmi málo. Pak jsem viděla, jak vypadá země (bývalá Jugoslávie) před, během i po válce a pokaždé, když si na to vzpomenu, čož je mimochodem velmi často, je mi do breku. Párkrát jsme se o tom bavili s manželem a protože jsme zjistili, že máme docela různé názory (ne na to jestli válka ano nebo ne, ale spíš, co nás učili ve škole, viděli jsme v televizi a slyšeli kolem sebe), zeptala jsem se babičky, která zažila II. světovou. A je zajímavé, že i názory lidí, kteří válku zažili se velmi liší. Manželova babička řekla, že se vlastně nic tak hrozného nedělo, tedy samozřejmě z jejího pohledu, kdy se kolem nich vlastně opravdu nic moc nedělo. A pohled mojí babičky? Ptala jsem se ještě než začala tato válka a jako odpověď jsem dostala příval slz a boleti.

  superkarma: 0 27.03.2003, 11:30:40
 18. avatar
  [22] Dokinka [*]

  http://www.pravda.sk/dennik/2003/03/27/vojna_v_iraku/08/article.102257.html
  ak budete mat cas precitajte si tento článok

  superkarma: 0 27.03.2003, 10:02:24
 19. avatar
  [18] manki [*]

  Kremzina: Souhlasím s Tebou, že se zlo musí potírat v zárodku i když i já s válkou nesouhlasím a děsím se toho co by mohlo přijít, ale je to vše hrozně složité a doufám, že to brzo skončí.

  superkarma: 0 27.03.2003, 09:49:57
 20. avatar
  [17] femme [*]

  pro Tivianu: nevím, proč jsi slovo -pomáhali- dávala do uvozovek , možná ti uniklo, že umírali za II. světové války i v naší zemi a nejen v ní!

  superkarma: 0 27.03.2003, 09:39:07
 21. avatar
  [15] Kremzina [*]

  Myslím, že je strašně jednoduché odsoudit Bushe za válku. Ale jsem přesvědčena, že po 11.9.2001 mají Američené právo zničit zlo ještě v zárodku. Vím, že ztráty jsou bolestné, ale v USA je profesionální armáda, a pokud si někdo vybere službu v armádě jako svoji profesi, musí hold počítat s tím, že může být nasazen do bojové akce. Je to stejné jako naši vojáci v Kuvajtu, šli tam všichni dobrovolně a na vlastní riziko. Ti kteří chtěli včas odjet, to už udělali. Ti co zůstali, počítali s válkou v Iráku. Myslím, že USA vědí, co Irák skrývá a jaké je tam nebezpečí. Určitě válku nespustili jen tak. Právě proto, že jsem máma, chci, aby někdo chránil naše děti. Jsem z Olomouce a ta nejistota a strach posledních dní, kdy vyhrožoval "jen" jeden blázen mi stačila. Uvědomme si, že Blízký Východ je plný takových bláznů a fanatiků!!!

  superkarma: 0 27.03.2003, 09:28:53
 22. avatar
  [12] Dokinka [*]

  Dakujem Krize

  superkarma: 0 27.03.2003, 09:11:07
 23. avatar
  [9] Dokinka [*]

  som veľmi rada ze ste uvieli tento clanok.Ale prosim boli ste jediny site kde sa nehovorilo o Iraku.Ostante nim.Nech aspon tu je pohoda laska.A vela slniecka.

  superkarma: 0 27.03.2003, 08:46:05
 24. avatar
  [8] Ivanka [*]

  Já ještě děti nemám a přiznám, že bych už moc chtěla, ale od začátku války v Iráku se tomu bráním, nevím co bude následovat a nechci drobečka přivést do nějaké strašné doby....
  Jasně, mnozí z vás můžou namítnout, že takhle můžu čekat do nekonečna, já vím,že asi nikdy nebude na světě úplný klid, ale tohle se opravdu týká celého světa.....

  A když jsem byla já malá? Válku jsem samozřejmě nezažila, věděla jsem o ní jen z vyprávění a z televize. Jak já to nenáviděla! Když jsem chodial na zákaldní školu....válečné filmy a zprávy o válkách v jiných zemích, strašně mě to děsilo.....kolikrát jsem z toho v noci nespala a choulila se na malém kousku v posteli, aby mě nebylo moc vidět kdyby k nám přišli němci Fakt jsem se hrozně bála, měla jsem z toho panickou hrůzu
  Teď jako dospělá, se s tím vyrovnávám líp, ale nedokážu vyjádřit svou lítost nad těmi lidmi co to prožívájí, právě teď....

  superkarma: 0 27.03.2003, 08:29:18
 25. avatar
  [4] Kájina [*]

  VALKU NEEEEEEEEE a Bush

  superkarma: 0 27.03.2003, 07:59:49
 26. avatar
  [3] Sama [*]

  Já se přiznám, že doma jakékoliv zprávy teď tvrdě potlačuji. Proč kazit dětem sny. Ano, oba dva vědí, že válka je. Zhruba vědí proč je /ale kdo z nás to dneska ví/, jsou to už školáci, takže ve škole se to probírá. Ale nic víc. Doma chci klid. Stačí, že zmatek v hlavě mám já. A strach taky a to pořádnej. Přece jen jsem máma. Možná že si řeknete, že zalézám do díry jako krtek a že se před tím utéct nedá. Určitě nedá, ale mě už to teď stačí. Proč dětem ukazovat víc. Zaplať panbů, že jsem žádnou válku nezažila a říkám si, že svět se televizí hrozně zmenšil. Ve druhé světové měli maximálně rádio a žádné hrůzy naživo sledovat nemohli.

  superkarma: 0 27.03.2003, 07:58:33
 27. avatar
  [2] aninas [*]

  PS: Amerika sve vladnuti cele zemekouli to s touhle valkou PREHNALA! Muze to mit nedozirne nasledky pro cele lidstvo.

  superkarma: 0 27.03.2003, 05:31:54
 28. avatar
  [1] aninas [*]

  Ja myslim, ze zeny-in a zeny vubec jsou proti jakekoli valce, at uz je vedena ve jmenu cehokoli. A hlavne proto, ze zeny jsou nositelkami zivota a ne jeho niceni.
  Jitko, ty jsi z generace [jako ja], ktera o valce jenom slysela a videla ve filmech. Generace nasich rodicu a prarodicu valku zazila a take ve druhe svetove valce byla generace deti, ktere zrovna tak, jako tvuj syn, valku nechapaly, ale zazily . Tvuj syn poznava [doufam] valku jenom z televize. Kez by to tak i skoncilo, jenom u te televize.
  Rozvijet politickou debatu, co Bush, co Saddam - nema smysl. Ze je Saddam "zlej" to nepopiram, ze terorizmus se musi zlikvidovat je take fakt, ale ne valkou!Dalo by se o dnesni problematice psat nekolikastrankove elaboraty, ale nevedly by k nicemu.
  Takze muj postoj je - VALKA NE!

  superkarma: 0 27.03.2003, 05:26:48

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme