S paní Valerií jsem seznámila díky její propagaci cvičení v těhotenství. Když jsem se dozvěděla, že má čtyři děti, trochu mi poklesla čelist. Vypadá totiž výborně a také výborně vše stíhá – početnou rodinu, vedení lekcí i pomoc v manželově restauraci. Klobouk dolů.

A protože se blíží Vánoce, přišlo mi více než zajímavé vyzpovídat právě tuto ženu ohledně dodržování vánočních tradic, pečení a dalších tradičních příprav.

Valerie Peclová: Jak zvládnout čtyři děti, vlastní fitko a restauraci

Valerie, první otázka musí prostě směřovat tam, kam to všechny čtenářky asi očekávají. Jak to, prosím, všechno stíháte? Jak vypadá takový váš všední den?
Základem je plánování. Je to taková manažerská práce. Něco si ukládám v hlavě a něco je hustě zapsáno v mém velkém diáři. Ráno se vstává přesně, postupně se budí všechny děti, přichází na snídani již oblečené, mladším pomáhají starší, po snídani starší umyjí nádobí, já dochystám školní svačiny a pak se vyráží ven. Mladší veze do školky manžel, starší jdou do školy. Já pak odjíždím odučit své dopolední lekce v pilates studiu. Po obědě se scházíme se staršími doma, některé odvážím na kroužky. Poté vyzvedávám mladší ze školky, doma chystám odpolední svačinu, kontrolujeme domácí úkoly a pak jdu učit večerní lekce. V tom okamžiku mě střídá manžel, připravuje večeři, ukládá děti ke spánku a vaří na další den. Protože je to jeho vášeň, je to zároveň pro něho i hračka. Mám ráda víkendy, kdy se naopak neplánujeme nic, jsme spontánní, snídáme v 11 hodin, obědváme až tak v 15 hod, jdeme ven, nebo se díváme společně na pohádky, je to uvolňující.

Přečtěte si také:

Řadu let vedete cvičební lekce pro těhotné a spolupracovala jste i na vydání DVD na toto téma. Můžete ve stručnosti připomenout, pro koho je cvičení vhodné, a kdo by se ho naopak měl vyvarovat, případně přistupovat velmi opatrně.
Pokud je těhotná žena zdráva, pod dohledem lékaře, a ten jí cvičení doporučí, je vhodné cvičit celé těhotenství až do porodu. Za nejvhodnější pohybovou aktivitu považuji pilates, které nabízí vhodné a bezpečné modifikace pro všechny trimestry těhotenství.

Jak jsou na tom vaše klientky? Dívají se jejich lékaři na pohybové aktivity s pochopením?
Ano, v posledních letech se setkávám s kladným přístupem lékařů, kteří cvičení doporučují. Nebylo tomu však vždy.

A jak vy sama? Procvičila jste všechna čtyři těhotenství?
Jelikož mi to můj fyzický stav dovolil a já jsme do cvičení měla chuť, cvičila jsem vždy až do porodu. Při prvním těhotenství to byl dokonce i aerobic a bodystyling, později spíše lekce typu body and mind – power jóga, jóga therapy a hlavně pilates.

Jaký mají vlastně vaše děti vztah k pohybu? Předpokládám, že vzhledem k vašemu pracovnímu nasazení se doma o cvičení mluví často...
Nejen mluví, ale všude se koulí míče různých velikostí (manžel říká, že je to u nás jak ve vesmíru), překračujete cvičební pomůcky jako bosu nebo válce... Děti si našly svoji cestu a my je podporujeme v tom, co je baví. Syn hraje ping-pong, nejstarší dcera tancuje street dance, prostřední chodí do gymnastiky a nejmladší cvičí pod mým vedením v mateřské školce, kde se snažím malé děti přivést k přirozeným dovednostem, jako je umět kotrmelec, válet sudy, umět se zpevnit ve stojce nebo chytit míč.

Valerie Peclová: Jak zvládnout čtyři děti, vlastní fitko a restauraci

Máme advent, do Vánoc zbývá skutečně jen pár dní. Jak trávíte s rodinou tuto dobu? Dodržujete třeba nějaké zvyky, tradice?
To nejdůležitější, co chci dodržovat jako tradici, je mít v tomto čase klid, bez shonu a být spolu. Dárky máme nakoupené od léta, a tak nám zbývá čas na pečení perníčků a dalších tradičních druhů cukroví (mojí chloubou jsou vanilkové rohlíčky, recept mám od maminky a jsou skutečně nejlepší), vyzdobíme celý byt a hlavně dětské pokoje, večer svítí svíčky…

A ten recept nám prozradíte? (smích)

Je to snadné:

 • 24 dkg hladké mouky
 • 16 dkg másla
 • 5 dkg moučkového cukru
 • 10 dkg mandlí
 • 1 žloutek
 • citronová kůra

Připravené těsto necháme v chladnu odležet. Upečené rohlíčky obalíme v moučkovém cukru smíchaném s vanilkovým

Děkuji. A u jídla ještě zůstaneme. Váš manžel provozuje známou restauraci v Brně, o které jsem slyšela samou chválu. Jak vy osobně se zapojujete do tohoto dění?
Jak se říká, dělám hlavně „ papíry“, pomáhám s propagací, tvorbou webových stránek a facebooku, konzultujeme tvorbu jídelních lístků a nabídek rautů a dalších společenských akcí. Nejdůležitější pomoc manželovi ale spočívá v tvorbě klidného zázemí doma.

Prozradíte nám třeba nějaké speciality, které chystáte na Vánoce, a hlavně jejich přípravu…
Máme velmi oblíbený studený rybí salát, nejen na Vánoce. Tady je recept:

 • Nakrájíme na tenké nudličky kořenovou zeleninu – 100 g celeru, 100 g petržele, 100 g mrkve.
 • Spaříme vodou se solí a zakapeme citrónovou šťávou a necháme vychladnout.
 • Přidáme 150 g kyselých sleďových filetů a promícháme se 100 g majonézy (light verze je s nízkotučným jogurtem).
 • Dochutíme drceným pepřem, solí a 50 g zelené petrželky.
 • Podáváme vychlazený.

A otázka na závěr: Jak odpočíváte, pokud tedy někdy odpočíváte...
Skutečně si odpočinu pouze, když odjedeme z Brna, kamkoliv. Nejraději ale do Jeseníků, čistý vzduch a nádherná příroda mě přímo nabijí energií. V zimě lyžování, stavění sněhuláků, nebo v létě túry a čachtání v ledové řece. Možná proto, že jsem tam takto prožila své dětství. Krásné Vánoce všem!

Děkujeme za rozhovor i recepty. Já určitě vyzkouším. A co vy, milé čtenářky, jak děláte vanilkové rohlíčky?

Kontakt na Valerii: www.fitclubvalerie.cz

Přečtěte si také:

Reklama