Vztahy

Valentýnské zamyšlení

Moje aktivní sestřička mne vyvedla na večírek americké firmy zabývající se public relations, pro kterou příležitostně pracuje. Usadila mne naproti její ředitelce a majitelce v jedné osobě. Asi třicetiletá, velmi bezprostřední a příjemná žena. Ani to nebolelo prokousat se zdvořilostními tanečky svižně rovnou k zajímavějším tématům. Což u mne vždy znamená osobnější notu. Koušu se jinak nudou, točí-li se hovor jen v přísně neutrálních vodách. Měla jsem štěstí, paní ředitelka byla podobného ražení. Za chvíli již vzpomínala na střední školu i na aktuálně hrozícího Valentýna. Jala se líčit, jak se děvčata ve třídě na Valentýna vždy navzájem trumfovala, která dostane více dárků. Třídní krasavice dostávaly obří pugéty růží s krabičkou dárku schovanou uvnitř. Jelikož to byla děvčata čilá, mívala známost se staršími, již vydělávajícími muži. Dárková obdarovávací show se pak mohla konat v exkluzivním finančním duchu. Dívky, které chodily s vrstevníky, hrdě třímaly alespoň malou kytičku. Neuvěřitelné mi připadalo, že květiny a dary jim přímo do školy a před zraky všech, doručovali poslíčci.
Zcepeněla jsem ohromením. V mysli se mi okamžitě začaly odvíjet představy, jak asi bylo dívenkám, které nesplňovaly estetické normy a byly tudíž bez partnera. Jak se spolu krčily někde v koutku třídy a přály si, aby ten prokletý svátek už byl za nimi. Kolik z nich raději ten den simulovalo akutně propuklé malomocenství, než aby se dobrovolně odebraly na svůj školní pranýř hanby. Přímo hmatatelně mne zalila vlna utrpení všech obtloustlých nebo brýlatých nebo přerostlých kačátek. Útrpné pohledy těch úspěšnějších a „dobrácké“ otázky, kdyže dorazí jejich Valentýnská nadílka. To vše pod chápavým vedením školy, které toto mučení jehňátek blahosklonně dovolí. Notnou chvíli mi trvalo, než jsem si v hlavě celý Valentýnský psychohoror přehrála.
Paní ředitelka zatím trpělivě čekala, až si vrátím zděšené obličejové svalstvo do společensky přijatelné masky. Prostomyslně jsem Američanku zasvětila do svých duševních pochodů. Ajajaj, hned jsem pochopila, že jsem šlápla vedle. Začala se ošívat a vrtět na židli. Nakonec ze sebe neochotně vysoukala, že na high school k Beverly Hills kráskám rozhodně nepatřila. Jisté neradostné zkušenosti by se při hlubším ponoru našly. Dolovala jsem z ní vysvětlení, proč tomu veřejnému týrání ošklivek neudělal přítrž alespoň ředitel školy. Třeba ve jménu zákazu rozvracení školní výuky (jak čile mi toto slovní spojení hned naskočí, že?). Nechápala mne. To je přeci demokratická země, co by někomu zakazovali valentýnské sadomaso. Objasnila mi, že se přeci každý musí učit již od dětství vyrovnávat s faktem, že je někdo lepší. Podělila jsem se s ní na oplátku o hypotézu, že Valentýna vymyslela liga amerických psychiatrů. Okopírovali know-how od drogových dealerů. Klienty si je třeba aktivně vytvářet již mezi mládeží. Zdvořilostně naznačila ústními koutky úsměv.
Zbyla mi již jen jedna otázka. Proč rodiče ošklivých káčátek nezakoupí obrovské pugéty a nezašlou je anonymně své dceři do školy, předstírajíce, že jsou od tajného ctitele? Teď jsem se pro změnu já mohla kochat pohledem, jak vypadá ryzí údiv v jejím podání. Byla to přece jen upřímná fajn ženská. Rozesmála se nakonec nadšeně na celé kolo a přiznala, že ji to až dosud nikdy nenapadlo.
   
10.02.2003 - Láska a vztahy - autor: Sausen Sládková

Komentáře:

 1. avatar
  [62] Simba [*]

  Petra2: Trvalé psychické následky z toho určitě nejsou, ale zklamání z takového hlasování jsem někdy zažila. Hlavně puberta je na to citlivé období.

  superkarma: 0 04.12.2003, 17:56:30
 2. avatar
  [61] Ťapina [*]

  Petra2: Tak to mě takové akce vždycky deptaly. Zjitila jsem, že si o mě ostatní myslí něco úplně jiného, než si myslím já, že si myslí. Takové rozčarování.

  superkarma: 0 28.11.2003, 21:25:03
 3. avatar
  [57] Jenny [*]

  Ten článek je zajímavej....Jdu si koupit kytku k Valentýnovi, abych si dodala falešné sebevědomí...

  superkarma: 0 14.02.2003, 23:53:14
 4. avatar
  [56] zn0uz4 [*]

  nemam rad tuty umele 'svatky', kdy cloveka vylozene nuti - udelej tohle a tamto, a hlavne, at v tom necha co nejvic penez... myslim, ze kdyz ma nekdo nekoho rad, dokaze to dat najevo i bez donuceni...a mozna i casteji, a i tak je to o to vic z lasky, nez kdyz v kalendari sviti "14.2. koupit darek!!!" .. hnus.. a vubec nejlepsi je si pak vyslechnout, ze proc jsi mi nic nedal, kdyz ostatni dostavaji apod.. jako bych mel tu povinnost snad danou zakonem, ci co.. nene, at si ho amici nechaji, ja se radsi budu tesit na Velikonoce:)))

  superkarma: 0 14.02.2003, 23:43:41
 5. avatar
  [52] Bobina [*]

  Jasně,budeme dětem posílat kytky do školy,aby náhodou neztratila naše hočička sebevědomí a ty naše holčičky budou v dospělosti takové múry sebevědomé,až nám z toho půjde hlava kolem.
  Pro slavení svatého Valentýna jsem (každý svátek je krásná příležitost dát někomu najevo,že mám ráda),ale prosím bez komerce /(což jde při dnešním běhu světa dost těžko).

  superkarma: 0 13.02.2003, 14:03:35
 6. avatar
  [42] kosmokosmo [*]

  superkarma: 0 10.02.2003, 20:50:33
 7. avatar
  [41] Landriel [*]

  Irka: Jenze jak chces poznat, jestli to ty deti fakt berou lip nebo ne, pokud ti to nereknou. Myho brasku meli vsichni za tvrdaka. Nakonec jsem zjistila, ze ho brala spousta veci, nad kteryma by dospely asi mavl rukou nebo je nejak vyresil. A zaver? Radsi ne, je to moc . Tak myslim, ze deti je treba trochu chranit a hyckat, oni pak budou dost silne se s tim neprijemnym poprat, az vyrostou. Nejsem pro komercni clanky, ale pro lasku k detem.

  superkarma: 0 10.02.2003, 20:20:34
 8. avatar
  [36] _Lucky [*]

  Vy jste všechny nějaké nažhavené.
  Já si myslím, že Valentýn je takový svátek, přizpůsobený chlapské logice. Jak řekla [28]danielaU, my chlapi někdy potřebuje pořádnou "herdu do zad" aby nás napadlo něco alespoň trochu romantického. Jistě, je to taky šíleně komerční, ale to je přirozený důsledek. Nejsme přece žádní puberťáci, jak se říká:"Z toho nejlepšího si vezmi co nejvíc, z toho nejhoršího co nejmíň". Je to o lidech, ale myslím, že to platí i o svátcích.

  superkarma: 0 10.02.2003, 18:54:50
 9. avatar
  [23] Hanela [*]

  Kašú:

  superkarma: 0 10.02.2003, 13:48:56
 10. avatar
  [22] Toniniella [*]

  Elena: Asi máš pravdu, mně se jenom zdá, že všechno strašně kopírujeme, což má jistě vliv i na tyhle různé situace. Překomercializací se upozorňuje na rozdíly mezi lidmi, to je podobné jako s miss atd. Žena musí být super, štíhlá vysoká, jinak není "in". Na Valentýna se musí dát valentýnka, jinak jsme "out". A s tím to taky souvisí, jak se mohou cítit lidé, kteří jsou tlustí, malí, osamělí, nemilovaní, když se do nich immerwehre všude buší, že jsou "out"?

  superkarma: 0 10.02.2003, 13:45:27
 11. avatar
  [19] Toniniella [*]

  Broučínek: Prosím popiš, jak slavit mezinárodní den zdravé stolice. Chci slavit, chci slavit!!!!!!

  superkarma: 0 10.02.2003, 12:27:23
 12. avatar
  [10] Bobina [*]

  Zuzko

  superkarma: 0 10.02.2003, 08:24:05
 13. avatar
  [7] Bobina [*]

  No jo, to zas bude "Valentýnské davové šílenství". Kdyby nám radši ti naši miláčkové koupili kytičku třeba z každé výplaty.Alespoň malinkatou.....ale to bych toho asi chtěla fakt moc.

  superkarma: 0 10.02.2003, 07:16:22
 14. avatar
  [6] Toniniella [*]

  Mě spíše fascinuje, s jakou ochotou přebíráme odevšad všechno, aniž bychom věděli, oč jde nebo respektovali alespoň jakés takés tradice. Pokud vím, Valentýn se u nás slavil velmi omezeně v době první republiky a přinesla si jej z Ameriky madam Masaryková. Nic proti tomu, možná to není špatný svátek, MDŽ byla taky pěkná hustota, ale obecně už máme ve všem jakýsi zmatek. Vánoce, Mikuláš, Ježíšek, Santa Klaus, Děda Mráz, Silvestr, čínský Nový rok, Japonský nový rok, Valentýn, MDŽ, svátek matek, říjnová revoluce v listopadu,
  prostě zmatek. Trošku bychom se měli pokusit udržet si jednu lajnu a mít v ní jasno. Všechno je dneska příliš "prodané", komerční a to není pro život "to pravé".

  superkarma: 0 10.02.2003, 07:11:38
 15. avatar
  [5] kosmokosmo [*]

  Tak tady v Kanade jsme si vsichni rovni ze skoly poslali seznam jmen deti ve tride a prikaz....vase dite kazdemu donese jednu VALENTYNKU, nadepsanou jmenem.....a basta......nikdo nebude plakat...pozor....zamilovane karticky posilaji i holcicky holcickam...........neni to raj na zemi...? OOOOOOOOOOO Canada

  superkarma: 0 10.02.2003, 07:00:02

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme