.

Valentýn je pro každého! Láska si totiž nevybírá

Vztahy

Valentýn je pro každého! Láska si totiž nevybírá

Tvrdit, že Valentýn, svátek zamilovaných, je jen pro mladé, je nesmysl. Co se týká lásky, přichází v sedmnácti stejně jako ve třiceti či dokonce  padesáti a později. „Srdci neporučíš,“ říká se, a to navzdory tomu, že láska nemá vlastně se srdcem nic společného.

kiss

„Jde totiž o kombinaci reflexů a emocí, jejichž úroveň je přímo závislá na stupni vývoje mozku,“ tvrdí MUDr. Martin Jan Stránský, neurolog a ředitel Polikliniky na Národní v Praze. Co je to tedy vlastně láska? MUDr. Stránský ji vysvětluje takto: „Jde o pouhé slovo, které souvisí se subjektivními pocity. Ty mohou být různé a každý jedinec je může odlišně interpretovat. Jde o velice podobný proces, jako když diskutujeme o tom, zda existuje Bůh. Taková diskuse totiž může být stejně vášnivá jako pocity z lásky. Každopádně jde o proces, který může začít z ničeho nic a na základě toho, jak je mozek jednotlivce sestaven (a připraven), může vyvolat širokosáhlou propojenost pocitů a myšlenek. Taková rozsáhlá dynamika se však neurologicky těžko udržuje, časem proto tato „síť lásky“ řídne. To je důvod, proč vášnivost lásky postupně v závislosti na její délce slábne. Původní pocity ale mohou samozřejmě být nahrazeny jinými.“

Neurolog MUDr. Martin Jan Stránský: „S věkem nemá láska nic společného, jde o kombinaci reflexů a emocí, jejichž úroveň je přímo závislá na stupni vývoje mozku. “

„Pročpak ta láska bláznivá v koutě zůstává, proč na mě vůbec neútočí a ostatní spoutává,“ zpívá Karel Gott. Je to tak, láska je něco, po čem toužíme, co vyhledáváme a co nám dává energii do života. Jen ji ve vyšším věku na základě předchozích zkušeností dokážeme alespoň trochu korigovat. Samozřejmě nedokážeme být méně zamilovaní jen proto, že jsme se již několikrát v lásce spálili. Umíme však být malinko opatrnější. Také si již nepotřebujeme psát dvě stě sms denně a neumíráme, když toho druhého nevidíme celý den. Pohlédneme-li na lásku z této stránky, lze konstatovat, že je „rozumnější“. V žádném případě to však neznamená menší či chladnější. A také to neznamená, že čím jsme starší, tím si umíme lépe vybrat partnera pro život.

A proč je pro vztah dvou lidí tak důležitý polibek? Proč teprve po něm se mění náklonnost v lásku? „Oblast rtů a jazyka je totiž bohatá na nervová zakončení, a tudíž je velmi citlivou erotogenní zónou. Při líbání nezapojujeme jen hmat, ale i čich a chuť. A souhra všech tří smyslů probudí v mozku děje, jejichž výsledkem je informace, zda toho druhého chceme, nebo ne,“vysvětluje neurolog.

S trochou nadsázky lze tedy konstatovat, že polibek je jakousi sondou, zda ta láska, která v nás zahořela, má vůbec nějaký smysl. S někým, jehož dotek rtů nám nic neříká, kdo nám „nechutná“ a nevoní, prostě můžeme mít jen těžko nějaký intimní vztah.

Při polibku se v mozku začínají uvolňovat endorfiny, které zlepšují náladu a snižují negativní účinky stresu. Ale… zatímco organismus žen takto reaguje zpravidla jen na protějšky, do nichž jsou zamilovány, mužům stačí, jde-li o pro ně přitažlivou ženu. „Proto také téměř polovina žen, které usoudí, že jejich nový muž špatně líbá, vztah ukončí. A to i přesto, že se jim možná partner líbí. Pro muže je důležitější než polibek vizuální vjem,“ podotýká Martin J. Stránský, a pokračuje: „Přitom posuzují nejen celkový dojem, ale i jednotlivé partie – zvlášť tedy hodnotí zadeček, prsa i obličej. Vše pomyslně oznámkují a rozhodnou se. Žena se převážně dívá muži do očí a snaží se co nejlépe odhadnout jeho charakter. Pátrá v paměti a porovnává jej s jinými muži. Tak zapojuje více částí mozku v obou hemisférách,“ vysvětluje Martin J. Stránský.

Čtěte také:

   
12.02.2015 - Láska a vztahy - autor: (red)

Komentáře:

 1. [15] Petrten [*]

  PETRTEN gigolo Praha, společnost a doprovod pro ženy na společenské, soukromé, kulturní, sportovní a podobné akce, nebo jen společné sdílení životních událostí.

  www.petrten.cz

  superkarma: 0 18.02.2015, 15:21:06
 2. avatar
  [14] gerda [*]

  Rikina — #12víš, ono je podle mě daleko lepší vybudovat si vztah na základě rozumu. Ubude pozdější rozčarování. Ale vykládej to někomu pod dvacetSml30

  superkarma: 0 12.02.2015, 16:35:46
 3. avatar
  [13] gerda [*]

  Rikina — #11napsalas to hezkySml16

  superkarma: 0 12.02.2015, 16:34:34
 4. [12] Rikina [*]

  Mno a do třetice - od určité doby mám pocit, že je lepší se nezamilovat. Než podlehnout obluzení, kdy se podlamují nohy, orosí brýle a udělají růžové mžitky před očima, tak nechat náklonnost pomalu vznikat z desítek všedních dnů, kdy si dva lidi prostě pozvolna společně vybudují vztah a naučí se mít jeden druhého rád postupně, a jaksi "odůvodněně", ne jen tak pro nic za nic, protože se zrovna Amorek šípem strefil... a že ta výše citovaná propojenost pocitů a myšlenek pak může fungovat i bez té hormonální bouře. Sml80

  1. na komentář reaguje gerda — #14
  superkarma: 2 12.02.2015, 13:57:02
 5. [11] Rikina [*]

  gerda — #9 A tak Pentličku nech, když nechce, tak nechce. Sml80 Pro mě taky exmanžel vždycky byl a pořád je ten nejlepší, však proto jsem se za něj vdala, holt to nevyšlo, třikrát jsme to zkusili znova a pokaždé se stejným výsledkem - my se máme furt rádi, ale neumíme spolu žít v jedné domácnosti. A svůj díl na tom zajisté máme oba. No tak spolu nežijeme, leč vztahy stále zachováváme přátelské, ač jsme každý v jiném městě, tak udržujeme kontakt, a když je příležitost se potkat, tak se rádi vidíme. Letos to bude 33 let od svatby a 13 let od rozvodu, což bude důvod k oslavě. Sml57 Zamilovaná už do něj dávno nejsem, jaksi se to přetavilo do jiného druhu vztahu, ale jednička je pro mě doteď. Ostatní pány jsem sice občas přechodně i postavila na piedestal, pod vlivem okamžitého okouzlení - a pak je zas musela pracně sundavat. Sml30 Málokterý by obstál ve srovnání, takže já Pentličku docela i chápu, že nechce.

  1. na komentář reaguje gerda — #13
  superkarma: 1 12.02.2015, 13:42:23
 6. [10] Rikina [*]

  Hmm, myslím, že pan doktor nemá tak úplně pravdu. Člověk sice je tvor hodně nepoučitelný, ale potká-li ho nějaká opravdu zásadní špatná zkušenost, nebo více takových, tak to přece jenom určité následky zanechá. A nenazvala bych to "malinko opatrnější". Vybuduje si obranu, aby pro příště takovou pro něj silnou a nepříjemnou situaci nemusel zažívat znova. Ani to nemusí být vědomě, ono to zapracuje do značné míry samo. A pak se vůči takovým bleskům z čistého nebe, které by přinesly zamilovanost, stane poměrně imunní.

  superkarma: 0 12.02.2015, 13:29:17
 7. avatar
  [9] gerda [*]

  Pentlička — #6Ale neblázni, takových je...akorát o nich nechceš vědět. Zasekla ses, v tom to jeSml80

  1. na komentář reaguje Rikina — #11
  superkarma: 1 12.02.2015, 13:04:48
 8. avatar
  [8] Pentlička [*]

  Kadla — #7 Já nikoho potkat nechci. Sml16

  superkarma: 0 12.02.2015, 12:48:16
 9. avatar
  [7] Kadla [*]

  Pentlička — #6A to já zase takových pár chlapů (no, asi 3) znám.... Ale dokud na něm nepřestaneš viset, tak žádného z nich nepotkáš... Sml79

  1. na komentář reaguje Pentlička — #8
  superkarma: 0 12.02.2015, 12:32:24
 10. avatar
  [6] Pentlička [*]

  gerda — #4 Myslím, že to ani neví a ani ho to nezajímá. Má svoji novou ženu, nové dítě, nový dům, nový celý život. Změnil všecko, co mohl, včetně svého vzhledu, aby se ode mě a svého předchozího života odřízl. A já si opravdu myslím, že tak úžasný chlap jako on se najde jen moc těžko. Neznám nikoho, jako je on - inteligentní, vtipný, sečtělý, hodný, slušný, poctivý, výborný pracovník, šikovný, vařil, uklízel, nakupoval, staral se o děti, všecko bez keců. Nikdy nepřestanu litovat toho, že mě opustil a nikdy se s tím nesmířím. Bolí to pořád strašně a to už bude letos 10 let.

  1. na komentář reaguje Kadla — #7
  2. na komentář reaguje gerda — #9
  superkarma: 0 12.02.2015, 11:04:13
 11. avatar
  [5] bonda [*]

  S tím líbáním je to pravda. Jenže chlapi na to líbání začnou rychle zapomínat, jakmile jsou si tou ženou jistí.

  superkarma: 0 12.02.2015, 10:25:05
 12. avatar
  [4] gerda [*]

  Pentlička — #2teda, ten tvůj ex musí být na sebe náramně pyšný. Tohle se každému chlapovi nesplní, aby ho jeho bývalá měla tolik ráda. Ale - víš co se říká? Nikdy neříkej NIKDY.Sml33

  1. na komentář reaguje Pentlička — #6
  superkarma: 3 12.02.2015, 10:22:14
 13. avatar
  [3] delfi.na [*]

  hormony a růžové brýle Sml16

  superkarma: 1 12.02.2015, 09:30:10
 14. avatar
  [2] Pentlička [*]

  Jsou lidi, kteří se zamilovávají velmi lehce a často a jsou jiní, kteří se zamilovat nedokážou. Já jsem za celý svůj 55 letý život byla zamilovaná jen jednou, a to do svého exmanžela a trvalo mi několik měsíců, než jsem se zamilovala. Každý jsme prostě jiný. Vím, že já už se nikdy nezamiluju.

  1. na komentář reaguje gerda — #4
  superkarma: 0 12.02.2015, 08:39:20
 15. [1] janavys [*]

  Nějak to doma nehrotíme.Sml16

  superkarma: 0 12.02.2015, 07:22:39

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme