Vztahy

Valentýn je pro každého! Láska si totiž nevybírá

Tvrdit, že Valentýn, svátek zamilovaných, je jen pro mladé, je nesmysl. Co se týká lásky, přichází v sedmnácti stejně jako ve třiceti či dokonce  padesáti a později. „Srdci neporučíš,“ říká se, a to navzdory tomu, že láska nemá vlastně se srdcem nic společného.

kiss

„Jde totiž o kombinaci reflexů a emocí, jejichž úroveň je přímo závislá na stupni vývoje mozku,“ tvrdí MUDr. Martin Jan Stránský, neurolog a ředitel Polikliniky na Národní v Praze. Co je to tedy vlastně láska? MUDr. Stránský ji vysvětluje takto: „Jde o pouhé slovo, které souvisí se subjektivními pocity. Ty mohou být různé a každý jedinec je může odlišně interpretovat. Jde o velice podobný proces, jako když diskutujeme o tom, zda existuje Bůh. Taková diskuse totiž může být stejně vášnivá jako pocity z lásky. Každopádně jde o proces, který může začít z ničeho nic a na základě toho, jak je mozek jednotlivce sestaven (a připraven), může vyvolat širokosáhlou propojenost pocitů a myšlenek. Taková rozsáhlá dynamika se však neurologicky těžko udržuje, časem proto tato „síť lásky“ řídne. To je důvod, proč vášnivost lásky postupně v závislosti na její délce slábne. Původní pocity ale mohou samozřejmě být nahrazeny jinými.“

Neurolog MUDr. Martin Jan Stránský: „S věkem nemá láska nic společného, jde o kombinaci reflexů a emocí, jejichž úroveň je přímo závislá na stupni vývoje mozku. “

„Pročpak ta láska bláznivá v koutě zůstává, proč na mě vůbec neútočí a ostatní spoutává,“ zpívá Karel Gott. Je to tak, láska je něco, po čem toužíme, co vyhledáváme a co nám dává energii do života. Jen ji ve vyšším věku na základě předchozích zkušeností dokážeme alespoň trochu korigovat. Samozřejmě nedokážeme být méně zamilovaní jen proto, že jsme se již několikrát v lásce spálili. Umíme však být malinko opatrnější. Také si již nepotřebujeme psát dvě stě sms denně a neumíráme, když toho druhého nevidíme celý den. Pohlédneme-li na lásku z této stránky, lze konstatovat, že je „rozumnější“. V žádném případě to však neznamená menší či chladnější. A také to neznamená, že čím jsme starší, tím si umíme lépe vybrat partnera pro život.

A proč je pro vztah dvou lidí tak důležitý polibek? Proč teprve po něm se mění náklonnost v lásku? „Oblast rtů a jazyka je totiž bohatá na nervová zakončení, a tudíž je velmi citlivou erotogenní zónou. Při líbání nezapojujeme jen hmat, ale i čich a chuť. A souhra všech tří smyslů probudí v mozku děje, jejichž výsledkem je informace, zda toho druhého chceme, nebo ne,“vysvětluje neurolog.

S trochou nadsázky lze tedy konstatovat, že polibek je jakousi sondou, zda ta láska, která v nás zahořela, má vůbec nějaký smysl. S někým, jehož dotek rtů nám nic neříká, kdo nám „nechutná“ a nevoní, prostě můžeme mít jen těžko nějaký intimní vztah.

Při polibku se v mozku začínají uvolňovat endorfiny, které zlepšují náladu a snižují negativní účinky stresu. Ale… zatímco organismus žen takto reaguje zpravidla jen na protějšky, do nichž jsou zamilovány, mužům stačí, jde-li o pro ně přitažlivou ženu. „Proto také téměř polovina žen, které usoudí, že jejich nový muž špatně líbá, vztah ukončí. A to i přesto, že se jim možná partner líbí. Pro muže je důležitější než polibek vizuální vjem,“ podotýká Martin J. Stránský, a pokračuje: „Přitom posuzují nejen celkový dojem, ale i jednotlivé partie – zvlášť tedy hodnotí zadeček, prsa i obličej. Vše pomyslně oznámkují a rozhodnou se. Žena se převážně dívá muži do očí a snaží se co nejlépe odhadnout jeho charakter. Pátrá v paměti a porovnává jej s jinými muži. Tak zapojuje více částí mozku v obou hemisférách,“ vysvětluje Martin J. Stránský.

Čtěte také:

   
12.02.2015 - Láska a vztahy - autor: (red)

Komentáře:

 1. [15] Petrten [*]

  PETRTEN gigolo Praha, společnost a doprovod pro ženy na společenské, soukromé, kulturní, sportovní a podobné akce, nebo jen společné sdílení životních událostí.

  www.petrten.cz

  superkarma: 0 18.02.2015, 15:21:06
 2. avatar
  [14] gerda [*]

  Rikina — #12víš, ono je podle mě daleko lepší vybudovat si vztah na základě rozumu. Ubude pozdější rozčarování. Ale vykládej to někomu pod dvacetSml30

  superkarma: 0 12.02.2015, 16:35:46
 3. avatar
  [13] gerda [*]

  Rikina — #11napsalas to hezkySml16

  superkarma: 0 12.02.2015, 16:34:34
 4. [12] Rikina [*]

  Mno a do třetice - od určité doby mám pocit, že je lepší se nezamilovat. Než podlehnout obluzení, kdy se podlamují nohy, orosí brýle a udělají růžové mžitky před očima, tak nechat náklonnost pomalu vznikat z desítek všedních dnů, kdy si dva lidi prostě pozvolna společně vybudují vztah a naučí se mít jeden druhého rád postupně, a jaksi "odůvodněně", ne jen tak pro nic za nic, protože se zrovna Amorek šípem strefil... a že ta výše citovaná propojenost pocitů a myšlenek pak může fungovat i bez té hormonální bouře. Sml80

  1. na komentář reaguje gerda — #14
  superkarma: 2 12.02.2015, 13:57:02
 5. [11] Rikina [*]

  gerda — #9 A tak Pentličku nech, když nechce, tak nechce. Sml80 Pro mě taky exmanžel vždycky byl a pořád je ten nejlepší, však proto jsem se za něj vdala, holt to nevyšlo, třikrát jsme to zkusili znova a pokaždé se stejným výsledkem - my se máme furt rádi, ale neumíme spolu žít v jedné domácnosti. A svůj díl na tom zajisté máme oba. No tak spolu nežijeme, leč vztahy stále zachováváme přátelské, ač jsme každý v jiném městě, tak udržujeme kontakt, a když je příležitost se potkat, tak se rádi vidíme. Letos to bude 33 let od svatby a 13 let od rozvodu, což bude důvod k oslavě. Sml57 Zamilovaná už do něj dávno nejsem, jaksi se to přetavilo do jiného druhu vztahu, ale jednička je pro mě doteď. Ostatní pány jsem sice občas přechodně i postavila na piedestal, pod vlivem okamžitého okouzlení - a pak je zas musela pracně sundavat. Sml30 Málokterý by obstál ve srovnání, takže já Pentličku docela i chápu, že nechce.

  1. na komentář reaguje gerda — #13
  superkarma: 1 12.02.2015, 13:42:23
 6. [10] Rikina [*]

  Hmm, myslím, že pan doktor nemá tak úplně pravdu. Člověk sice je tvor hodně nepoučitelný, ale potká-li ho nějaká opravdu zásadní špatná zkušenost, nebo více takových, tak to přece jenom určité následky zanechá. A nenazvala bych to "malinko opatrnější". Vybuduje si obranu, aby pro příště takovou pro něj silnou a nepříjemnou situaci nemusel zažívat znova. Ani to nemusí být vědomě, ono to zapracuje do značné míry samo. A pak se vůči takovým bleskům z čistého nebe, které by přinesly zamilovanost, stane poměrně imunní.

  superkarma: 0 12.02.2015, 13:29:17
 7. avatar
  [9] gerda [*]

  Pentlička — #6Ale neblázni, takových je...akorát o nich nechceš vědět. Zasekla ses, v tom to jeSml80

  1. na komentář reaguje Rikina — #11
  superkarma: 1 12.02.2015, 13:04:48
 8. avatar
  [8] Pentlička [*]

  Kadla — #7 Já nikoho potkat nechci. Sml16

  superkarma: 0 12.02.2015, 12:48:16
 9. avatar
  [7] Kadla [*]

  Pentlička — #6A to já zase takových pár chlapů (no, asi 3) znám.... Ale dokud na něm nepřestaneš viset, tak žádného z nich nepotkáš... Sml79

  1. na komentář reaguje Pentlička — #8
  superkarma: 0 12.02.2015, 12:32:24
 10. avatar
  [6] Pentlička [*]

  gerda — #4 Myslím, že to ani neví a ani ho to nezajímá. Má svoji novou ženu, nové dítě, nový dům, nový celý život. Změnil všecko, co mohl, včetně svého vzhledu, aby se ode mě a svého předchozího života odřízl. A já si opravdu myslím, že tak úžasný chlap jako on se najde jen moc těžko. Neznám nikoho, jako je on - inteligentní, vtipný, sečtělý, hodný, slušný, poctivý, výborný pracovník, šikovný, vařil, uklízel, nakupoval, staral se o děti, všecko bez keců. Nikdy nepřestanu litovat toho, že mě opustil a nikdy se s tím nesmířím. Bolí to pořád strašně a to už bude letos 10 let.

  1. na komentář reaguje Kadla — #7
  2. na komentář reaguje gerda — #9
  superkarma: 0 12.02.2015, 11:04:13
 11. avatar
  [5] bonda [*]

  S tím líbáním je to pravda. Jenže chlapi na to líbání začnou rychle zapomínat, jakmile jsou si tou ženou jistí.

  superkarma: 0 12.02.2015, 10:25:05
 12. avatar
  [4] gerda [*]

  Pentlička — #2teda, ten tvůj ex musí být na sebe náramně pyšný. Tohle se každému chlapovi nesplní, aby ho jeho bývalá měla tolik ráda. Ale - víš co se říká? Nikdy neříkej NIKDY.Sml33

  1. na komentář reaguje Pentlička — #6
  superkarma: 3 12.02.2015, 10:22:14
 13. avatar
  [3] delfi.na [*]

  hormony a růžové brýle Sml16

  superkarma: 1 12.02.2015, 09:30:10
 14. avatar
  [2] Pentlička [*]

  Jsou lidi, kteří se zamilovávají velmi lehce a často a jsou jiní, kteří se zamilovat nedokážou. Já jsem za celý svůj 55 letý život byla zamilovaná jen jednou, a to do svého exmanžela a trvalo mi několik měsíců, než jsem se zamilovala. Každý jsme prostě jiný. Vím, že já už se nikdy nezamiluju.

  1. na komentář reaguje gerda — #4
  superkarma: 0 12.02.2015, 08:39:20
 15. [1] janavys [*]

  Nějak to doma nehrotíme.Sml16

  superkarma: 0 12.02.2015, 07:22:39

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme