Očkováním lze skutečně některým druhům rakoviny nejen předcházet, ale je možné je tímto způsobem i léčit. Příkladem může být například látka pomáhající při karcinomu prostaty. Vakcína šitá na míru konkrétním pacientům je opravdu účinná.
V klinických studiích vakcína prodloužila přežívání mužů s některými typy pokročilého karcinomu prostaty o 4 měsíce
Protirakovinné vakcíny patří do skupiny látek, které se nazývají modifikátory biologické odpovědi. Účinkují prostřednictvím stimulace nebo obnovení imunitní odpovědi pacientova obranného systému. Tyto látky lze rozdělit na dva základní typy:
- Preventivní vakcíny. Uplatňují se tam, kde je nádorové bujení startováno infekcí (virus hepatitidy B u rakoviny jater, lidské papilomaviry u karcinomu děložního čípku). Očkováním se tedy předchází dané infekci.
- Léčebné vakcíny. Aplikují se tehdy, je-li již nádor přítomen. Posilují přirozenou imunitní odpověď organismu na přítomnost rakovinných buněk. Tento způsob léčby nazýváme imunoterapie.
Jak fungují?
Úkolem protirakovinných vakcín je:
- zpomalit nebo zastavit růst nádorových buněk,
- navodit smršťování tumoru,
- bránit návratu zhoubného bujení,
- odstranit rakovinné buňky, které nebyly zničeny ostatními metodami léčby.
Protirakovinné vakcíny aktivují skupinu bílých krvinek, které se nazývají cytotoxické T-lymfocyty. Ty mohou samostatně likvidovat různé druhy cizorodých buněk nebo navodit tvorbu protilátek v ostatních bílých krvinkách. Protilátky pak mají na špatné buňky též ničivý účinek. Vakcínou dodáváme imunitnímu systému informace o tom, jak škodlivé buňky rozeznat.
Zdroj fotografií: www.shutterstock.com
Pro lepší představu
Jednoduše řečeno – pomocí vakcíny sdělujeme „policistům“ osobní údaje a popis „zločinců“, které je nutno zneškodnit. Tito policisté pak legitimují všechny osoby (buňky), které potkají. Pokud jejich údaje odpovídají hledanému zlosynovi, jsou-li doklady podezřelé nebo buňky nemají vůbec žádný průkaz totožnosti, policie je okamžitě fyzicky zlikviduje. A to buď osobně, nebo v zastoupení. Jedná se samozřejmě o složitý proces, který ale naštěstí funguje.
Naděje pro muže
Již před několika lety byla do praxe zavedena vakcína sipuleucel-T proti metastatickému karcinomu prostaty. Tedy proti rakovině prostaty, která se šíří do vzdálených orgánů. V USA se vakcína používá už od roku 2010, pro Evropskou unii byla schválena v roce 2013 a postupně je zaváděna v různých členských zemích. Vlajkovou lodí této terapie je Německo.
V klinických studiích tato vakcína prodloužila přežívání mužů s některými typy pokročilého karcinomu prostaty o 4 měsíce. Na rozdíl od jiných je vyráběna individuálně pro každého pacienta. Z jeho krve je odebrána skupina určitých buněk. Ty jsou pak v laboratoři uměle pěstovány v roztoku, který obsahuje informační molekuly. Výsledné buňky, které lze podle naší terminologie nazvat „informovanými policisty“, jsou pak účinnou látkou vakcíny.
Zdroj: U lékaře
Nový komentář
Komentáře
Je to zlá nemoc....měli jsme ji v rodině...vnuk 4 nádory*
rakovina mi vzala mamku a manžela,snad nad tou mrchou zvítězíme
já bych řekla, že jsou, ale než se dostanou k běžnému pacientovi... I tak jsem ráda, že žiji teď a tady a medicína je na takové úrovni, kdy může pomoci - i když v některých případech částečně. Jsem ráda za každé nové ráno
, těším se na své nejbližší a užívám si svá vnoučátka. Život je nejdůležitější a všechno ostatní jsou jen pomíjející malichernosti. Takže všem zdraví, zdraví a zase zdraví!!
Každý den umírají lidé na rakovinu,takže lék je třeba
už aby byly u nás
Pevně věřím, že v budoucnu nad rakovinou zvítězíme. Bohužel se asi objeví zase něco jiného a boj začne znova.