Tetovaného Václava Noida Bártu máme mnohé v povědomí jako tvrdého rockera a lamače ženských srdcí. Přesto je jeho současná kariéra postavená na muzikálech v Hudebním divadle Karlín a mluví neustále pouze o dvou ženách svého života - manželce a dvouleté dcerce Terezce.

S Vaškem jsme se sešli přímo v kavárně Hudebního divadla. Já měla za sebou už celkem náročný den, včetně jednoho dalšího rozhovoru, on přijel plný energie z domova na zkoušku Jesus Christ Superstar. A ta energie z něho vlastně takovým milým a velmi spontánním způsobem proudila celou dobu. A na všechny. Asi i pro to je ve zdejším kolektivu tak oblíben. Přiznám se – nečekala jsem to. Mediální obraz často klame...

Václav Noid Bárta

(foto: Herminapress pro Hudební divadlo Karlín)

Začněme zásadní otázkou, která asi napadne každého, kdo zná vaši hudební produkci. Jaký je vlastně váš vztah k divadlu a jak jste se k němu dostal?
Já když jsem začínal se svou kariérou „rockera“, tak by mě samozřejmě ani nenapadlo, že bych se mohl stát divadelníkem, resp. muzikálovým hercem. Vždycky jsem si představoval, že budu tím rebelem, který bude jezdit po koncertech a z pódia skákat do davu lidí.

Ale pak Michal Pavlíček, král všech rockerů, napsal muzikál Excalibur, kde jsem dostal první roli. A tím se to celé odstartovalo. Tam jsem zjistil, že mě muzikál strašně baví, že je to zábava a propojení řady disciplín.

V roce 2008 pak přišla nabídka z Hudebního divadla Karlín na muzikál Carmen, kam jsem vyhrál konkurz. A jsem tady a jsem tu nejšťastnější na světě.

Skutečně tak vypadáte! A na co byste tedy pozval čtenářky Žena-in, které vás chtějí okouknout v této divadelní poloze, sem - do Karlína?
Stále se hraje Jesus Christ Superstar, Carmen, Addams Family . Nejnovější je představení Bonnie a Clyde, což je americký muzikál od Franka Wildhorna. A ten je nádherný. Je v něm hodně činohry, což byla pro mě velká výzva. Ale zároveň jsou tam skvělé písničky. „Karlín“ to zkrátka zpracoval opět za jedna.

V Ježíšovi hrajete momentálně na střídačku Ježíše, Jidáše a Piláta. Jak to zvládáte? Neplete se vám to někdy?
Tady skutečně jedu na tři sta procent (smích). A ano, občas to s kolegou lehce popleteme, ale vždy z toho nějak vybruslíme. Ježíš s Jidášem se totiž často střídají po větách, například když se hádají. A já jeden den hraju Jidáše, a druhý den Ježíše. Tak se vždy dívám na kostým, co jako že vlastně ten den jsem (směje se).

Je to schíza -  přehodit se do té správné role herecky, protože Jidáš má úplně jiný pohled na svět než Ježíš.

Václav Noid Bárta

(foto: Hudební divadlo Karlín)

Všechna ta představení jsou dost fyzicky náročná. Co děláte pro svoji kondici?
Díky Ježíškovi jsem musel zhubnout, protože kříž, na kterém visím, má nějakou limitující váhu, kterou udrží… Zhubnul jsem snadno deset kilo díky krabičkové dietě. Jinak dělám thajský box, to je moje fitness. Vím, že nebudu nikdy zápasit, ale baví mě to. Všichni si myslí, že je to primitivní sport, že tam do sebe jen mlátěj, ale není to tak. Závodníci jsou milí a pokorní lidé, kteří by svůj um na ulici nepoužili, kromě případu, že někdo ohrožuje jejich rodinu. Jinak je to vlastně jako šachy, stále u toho musíte přemýšlet. Opravdu nádherný sport. Miluju to.

Věřím, že s takovým sportem musí být vaše kondička excelentní. Vzpomenete si vůbec na nějaký tréninkový oříšek, který vám dal u té divadelní přípravy zabrat?
Ano, například když mě náš geniální choreograf donutil, abych tancoval. Dva měsíce jsem se tvrdě připravoval, není to moje parketa. Ve finále je to na jevišti asi pět kroků, ale ta příprava byla náročná … (směje se a jen tak mimochodem utrousí, že do StarDance by nikdy nešel)

Pojďme ještě chvíli k té Carmen, nejúspěšnějšímu projektu v novodobé historii Hudebního divadla Karlín. Nejsem si jistá, že všichni vědí, že tam vystupují také živá zvířata...
Celý cirkus, včetně lvů. A to díky panu Berouskovi. Je to impozantní, když divák vidí na jevišti živého lva. Vše je ovšem perfektně jištěné. Nicméně se zvířaty je sranda, občas nám nechají na scéně dáreček - a to v tu nejméně vhodnou chvíli. Jednou jsem se musel takové nadílce vyhýbat při celkem intimní scéně právě s Carmen.

Blíží se Vánoce, tak se nemůžu nezeptat na váš vztah k nim, i když tedy už tím pádem asi opustíme tu divadelní scénu.
Já vánoční čas naprosto miluju. V pubertě jsem tedy měl pauzu, to mě to otravovalo, jako každého v tom věku. Ale jak se narodily bráchovi děti – a má tři, tak jsme pro ně dělali zase ty pravé Vánoce. A teď se těším na tu svou dcerunku, jak je budu dělat pro ni. Už jí říkám, že přijde Ježíšek a přinese jí dárečky. A když vidím tu radost v jejích očích, tak mě to nabíjí a vím, že udělám  vše pro to, aby ty Vánoce měla krásné pořád. Tohle je nejlepší věk. Já bych potřeboval takové to udělátko jako ve hře „SAVE AS“, aby se tyhle okamžiky uložily.

  • Každý rok v listopadu mám díky vedení divadla ještě jednu vánočně laděnou radost - moje dva koncerty. Odehraji tam pomalejší písničky s úžasnými hosty, kterými letos jsou Ilona Csáková, Ondřej Brzobohatý Gregor a dětský sbore z Kraslic. Těším se moc, nejsem totiž vůbec nervózní, protože na své domovské scéně znám každou parketu. Vedení je tu zkrátka skvělé, že mi to umožňuje a já je za to chválím až do nebes (koncerty v roce 2016 jsou 28. a 29. listopadu - najdete je v programu pod názvem Jeden krok vánoční - poznámka redakce).

Mimochodem, strašně se těším letos o Vánocích na nového Anděla Páně, ke kterému dělal hudbu právě můj kamarád Ondřej Brzobohatý Gregor. On je král toho řemesla, já ho naprosto zbožňuji. Zrovna včera jsem mu psal sms, že už s ním nebudu kamarádit (směje se), protože mu závidím, jakou skládá geniální muziku.

Tohle je dost vtipná tečka, protože jsem před chvílí dělala rozhovor s režisérem Strachem právě o jmenovaném filmu. Tak hezké Vánoce, děkuji za milé povídání a také za pozvání na zkoušku Ježíše. Bylo to nádherné sedět v tom úžasném prostředí Hudebního divadla Karlín, kde se mi hned připomněla moje studentská léta, během kterých jsem tam pravidelně chodila. A už vím, o co si napíšu Ježíškovi. Vstupenky na kulturu jsou tím nejlepším dárkem.

Přečtěte si také:

Reklama