Když se řekne prezident, většině z nás se okamžitě vybaví nejprve jeho jméno. Václav Havel by právě dnes slavil 80. narozeniny. K tomuto výročí se chystá celá řada vzpomínkových akcí.

V prosinci to bude už pět let, co zemřel poslední prezident Československa a první prezident České republiky, politik, dramatik, esejista a kritik komunistického režimu Václav Havel. Že na něj dodnes s úctou vzpomíná celý svět, dokazuje i akt starosty New Yorku. Bill de Blasio vyhlásil letošní 28. září Dnem Václava Havla v New Yorku. Rozumí se samo sebou, že ani v Česku nezůstaneme o vzpomínkové koncerty, výstavy a shromáždění ochuzeni.

Dnes se uskuteční shromáždění s koncertem na Václavském náměstí v Praze. Uvede ho Václav Malý a hlavní projev, jako vždy naléhavý i vtipný, byť ze záznamu, pronese Václav Havel. Zahrají Mydy Rabycad, Zrní, Korben Dallas a Michal Ambrož & Hudba Praha. A nakonec všichni zazpívají píseň „Milí spoluobčané“, kterou speciálně pro tuto příležitost napsali Zdeněk Svěrák a Jaroslav Uhlíř. Zúčastnit se vzpomínkové akce ale můžete i v jiném městě. Více informací naleznete zde.

V sobotu 15. října naplní pražský palác Lucerna oslava 80. narozenin Václava Havla. Vyvrcholí tak projekt „Havel@80“, jímž si Knihovna Václava Havla po celý rok připomíná prezidentovo nedožité jubileum. Více informací o akci naleznete zde.

Národní divadlo v Praze zase připravilo festival Pražské křižovatky věnovaný Havlovu odkazu. Více informací zde.

havel

Zdroj foto: Michal Kalasek / Shutterstock.com

Reklama