Provoz aquaparku není žádná legrace. Pod celým objektem se nachází rozsáhlé temné podzemí, do kterého jsme měli možnost nahlédnout. Jaký stroj vytváří mořskou vlnu a kolik stojí měsíčně aquapark elektřina, to zjistíte v následující reportáži...

Jestli jste už někdy navštívila aquapark v Čestlicích anebo jakýkoli jiný rozsáhlejší vodní svět, jistě vás napadlo, že všechny ty atrakce nefungují jenom tak samy; mořskou vlnu musí něco pohánět, stejně tak i tobogány, řeky, gejzíry, vířivé lázně... Zavítal jsem do katakomb pod všemi sály největšího aquaparku u nás.

Sály

aquapark

Průvodcem po útrobách aquaparku mi byl šéf techniků Roman Šmíd. Po krátké instruktáži jsme vyrazili nejprve na obhlídku toho, co je odspod poháněno. Prošli jsme spolu všechny tři sály, ve kterých mě nejvíc zaujal bazén s obří mořskou vlnou.

„Je to vlastně velice jednoduchý mechanismus,“ vysvětlil mi pan Šmíd, „voda se nasaje a pod tlakem vypustí do zpět do bazénu. Dole uslyšíte ten rámus...

A tak jsme vyrazili „dolů“, do míst zvuků a lomozu, kde byste denní světlo hledaly, milé čtenářky, jen stěží.

Temné srdce

Sešli jsem do hlubin. Viděl jsem zde stroje a nádrže tak velké, jaké jsem snad v životě nespařil. Nejprve jsem byl seznámen s filtračními nádržemi a čističkou.

Potom jsme prošli komplikovaným rozvodným labyrintem plným pokroucených trubek, ve kterém bych se ztratil i s mapou, k překvapivě malému stroji, který vyrábí již zmiňovanou mořskou vlnu. Stroj je sice relativně malý, ale o to hlučnější...

aquapark

...vyfotil jsem stroj a prchal pryč. Prošli jsme se pak po ekologickém provozu, kde jsem se dozvěděl, že špinavá voda z bazénů se znovu čistí a pouští do užitného okruhu na splachování toalet a provozní účely.

Největší mašina

Megastroj, který vidíte na následující fotografii, slouží k rozvodu vody po celém labyrintu. A opět zde dochází k dalšímu efektu. Stroj se při svém provozu silně zahřívá.

aquapark

Vzniklé teplo je rozváděno do topných těles. „Funguje to trochu, jako když se vám uvaří motor v autě - také byste si na něm mohli ohřát kafe. Tak mi tady ohříváme vodu a páru pak využíváme dál,“ dodal Roman Šmíd.

Celou dobu jsem uvažoval nad tím, kolik takováhle legrace zbaští elektrického proudu. Protože nejsem ve spotřebě kovaný, spočítal mi šéf techniků odhadovanou měsíční spotřebu na něco přes 1.000.000 korun!

A co se stane, když se něco porouchá?

Zajímalo mě, jak to v Čestlicích dělají, když dojde k havárii, když se zkrátka něco rozbije.

„Tak závažná havárie se zatím nestala, abychom museli přerušit provoz.“

Jak je to možné? Kromě pravidelné údržby, která je nezbytná, má většina menších strojů své „bratříčky“, zkrátka jsou tu víckrát a po omezenou dobu lze používat jen několik z nich a rozbitý stroj na čas opravy z okruhu odstavit.

www.aquapalace.cz

A tak

Když jsem opustil temná hlučná zákoutí podzemí čestlického aquaparku, nadechl se čerstvého vzduchu, chvíli jsem zůstal konsternovaně stát a hleděl na budovu, ze které jsem právě vyšel. Hlavou mi proudila jediná myšlenka: „Už vím...

Reklama