Domácnost

V tématu větrání radí: Pavel Polášek, výrobní ředitel společnosti RI Okna

Nedávno jsme si pořídili nová plastová okna a od té doby mi přijde, že máme v bytě strašně vlhko, dokonce se nám občas rosí okna. Větráme pořád stejně – ráno i večer, ale moc to nepomáhá. Bojím se, aby se nám někde neobjevila plíseň. Tereza K., Fryšták

 

Plastová okna velmi dobře těsní, proto je potřeba přizpůsobit jim větrání. Aby se v místnostech nehromadila Pavel Polášekvlhkost a nevytvářely se podmínky pro vznik plísní, musí se větrat pravidelně a vždy tak, aby se vzduch v místnostech zcela vyměnil. Optimálně bychom měli větrat dokořán otevřenými okny. V zimě by se vůbec neměla používat mikroventilace ani výklopná poloha okna, protože její pomocí nelze rychle vyvětrat a dochází ke zbytečné ztrátě tepla.

Doba větrání závisí na venkovní teplotě. Čím je chladněji, tím stačí kratší čas. V zimě si vystačíme při každém větrání se 4 – 6 minutami, na jaře a na podzim je potřeba 10 až 20 minut a v létě by měla okna zůstávat otevřená půlhodinu. Ráno bychom měli vyvětrat všechny místnosti dokořán otevřenými okny po dobu 5 minut. V průběhu dne je pak potřeba větrat v závislosti na vlhkosti v místnosti.

k

Zvolit správnou délku větrání nám pomůže jednoduché pravidlo: když otevřete v zimě okno, vnitřní skla se zarosí, jakmile se po určité době samy odrosí, je vyrovnána relativní vlhkost vzduchu vně a uvnitř místnosti a delší větrání již nemá smysl. Při správném větrání se vymění vzduch v místnosti, ale neochladí se vnitřní stěny. Po dobu větrání by mělo být zastaveno topení v místnosti, aby nedocházelo ke zbytečným tepelným ztrátám.

Jakmile zpozorujete, že se vám rosí okna je potřeba je okamžitě otřít, v místnosti důkladně vyvětrat a pátrat po příčině. Zkontrolujte, jestli se teplý vzduch může dostat k okenním sklům. Podle situace můžete vytáhnout žaluzie, rozhrnout závěsy, odhrnout záclony a případně o jeden až 2 °C přitopit. V dlouhodobém horizontu se vyplatí pořídit vlhkoměr a dbát na správné vytápění. V obytných místnostech by teplota neměla klesat pod 20 – 21 °C a vlhkost by neměla být vyšší než 50 %.

Více informací naleznete na www.ri-okna.cz

   
24.05.2016 - Dům a byt - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [5] ovladač [*]

  Po dobu větrání by mělo být vyplé topení? To jako na těch 5 minut mám vypnout topení?

  superkarma: 0 24.05.2016, 14:40:14
 2. [4] Goldenhair [*]

  tipuju Uherské HradištěSml24

  superkarma: 0 24.05.2016, 09:27:54
 3. [3] Goldenhair [*]

  jejich okna jsou super, jedna z mála firem, se kterou jsme byli 100% spokojeníSml67Sml67Sml67

  redakce, ze kterého města je ten panelák?

  superkarma: 0 24.05.2016, 09:27:08
 4. [2] bobani [*]

  jsem větrací typ

  superkarma: 0 24.05.2016, 08:45:14
 5. [1] Andreadornova [*]

  Sml67

  superkarma: 0 24.05.2016, 06:57:15

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme