Rodina

V těhotenství nejíme dvakrát tolik, ale dvakrát zdravěji

Stop tuku a cholesterolu
Pozor si dávejte především na takzvané skryté tuky, které jsou zastoupené v mase, mléce, mléčných výrobcích, šlehačce nebo majonéze. Přednost proto dávejte rostlinným tukům slunečnicovým nebo olivovým, dopřejte si místo uzeného nebo bůčku bílá a libová masa, zrušte maštění příloh – brambor, rýže i těstovin.

Stop cukru
Cukr je jen a jen zdrojem energie a jeho zvýšená spotřeba vede k obezitě a cukrovce, na to myslete pokaždé, když saháte po cukřence. Zrušte také slazené nápoje a sladkosti, a když už to nemůžete vydržet, dejte si malý kousek čokolády. Vhodnější jsou cukry složené, které jsou zároveň zdrojem vlákniny – tedy obilniny, luštěniny, brambory, ovoce, zelenina. Taková dobrota jako dortík z cukrárny odnaproti tedy čočka není, to máte pravdu, ale zase za ta kila, která nenaberete, to přece stojí si ho odpustit.

Stop soli
Sůl neobsahují jenom slánky, ale také potraviny, a doslova přebytek je jí v uzeninách všeho druhu. Před dosolením jídla jej nejdříve ochutnejte, pak ho teprve dochuťte, ale pozor, vůbec ne solí, ale bylinami. Za ten nezvýšený krevní tlak to přece stojí!

Hodně bílkovin
Denně si dopřejte dostatečné množství bílkovinných potravin, důležité je to proto, že bílkoviny slouží k výstavbě buněk a tkání plodu. Přednost dejte druhům s nižší dávkou tuků, tedy drůbeži, rybám, vejcím, nízkotučným mléčným výrobkům, tvarohu, luštěninám i ořechům.

Hodně tekutin
Pijte dostatečné množství tekutin, alespoň 2 litry denně platí i v těhotenství. Dostatečné množství tekutin je důležité proto, že udržuje ledviny v dobrém stavu a zabraňuje zácpě. K nejvhodnějším patří čistá voda, minerální vody s hořčíkem, bylinné čaje, ovocné šťávy, koktejly z čerstvého ovoce s mlékem. Nevhodné jsou nápoje s vysokým obsahem cukru, černý čaj, silná káva a alkoholové nápoje.

Těhotenské chutě
To je naprostá samozřejmost, že těhotné ženy mají každou chvilku chuť na něco jiného, zbaštit sklenici okurek a k tomu tabulku čokolády není žádnou výjimkou. Je obvyklé, že i žena správně se stravující dostane náhle chuť na nezvyklou stravu. Je to přirozená potřeba rozmanitosti stravy. Je možné samozřejmě dopřát svým chutím, ale v rozumných mezích s tím, že zcela jistě vyloučíte škodliviny – alkohol a cigarety. Chutě pominou velice brzy, když jim vyhovíme. Poslouchejte ale sama sebe, zkoumejte, na co máme chuť, a vychutnejme si každé sousto. Tělo přesně ví, co kdy potřebujete. Ale všeho s mírou a nejlépe od každého trošku.

Tělesná váha v těhotenství
K těhotenství patří i nabraná kila, která mohou některým ženám působit starosti. Průměrný váhový přírůstek během vašeho těhotenství by měl být kolem 12 kg. Samozřejmě, že některá maminka přibere právě tolik, jiná si může připadat jako kulička, když váha nekompromisně ukazuje již 20 kg přírůstek. Samozřejmě, že při hodnocení celkového váhového přírůstku je nutné brát v úvahu několik hledisek, mezi která patří výška, struktura kostí a výživa před početím potomka a v některých případech jde vyšší váhový přírůstek na vrub zadržování tekutin v organismu. Většinou hubené maminky přiberou o něco více (asi 13 až 16 kg), maminky s normální hmotností (11 až 14 kg) a maminky baculky mnohdy jen (7 až 11 kg).

 …a že jste už tohle všechno jednou slyšely? Tak mě nekamenujte. Opakování je přece matka moudrosti, v tomto případě ve prospěch vašeho děťátka.

S využitím informací z www. 9mesícu.cz

Máte v těhotenství také nejrůznější chutě? Na co nejvíc? Dokážete si odepřít v těhotenství sladkosti?

   
08.01.2008 - Těhotenství a porod - autor: Táňa Pikartová

Komentáře:

 1. avatar
  [33] Dájka [*]

  Mimochodem konzumace sladkostí s cukrovkou nesouvisí. Buď tam ty geny jsou nebo ne. Obezita jo.

  superkarma: 0 09.01.2008, 22:40:10
 2. avatar
  [32] Dájka [*]

  Jsem těhotná podruhé a je to všechno úplně jiné. V prvním těhotenství mi nic nebylo až na tu cukrovku a píchání inzulinu. Teď mi bylo blivno tři měsíce a můžu se umlátit po kyselém zelí. Cukrovka, kámoška, je tu zas. Před těhotenstvím 65kg/174cm takže tlustá nejsem. Teď 20tt a dvě kila nahoře. To není špatný. 16 kg v prvním těhotenstvím jsem zdolávala 1,5 roku. Naštěstí se povedlo.
  Malinové listí nefunguje, možná tak placebo efekt. Chytří porodníci říkají, že kdyby to pomohlo, lejou to do těhulí kýblem .
  Jím, co můžu. Sacharidy jsou hodně omezené takže se cpu hlavně masem a zeleninou. Kuře jsem nemohla ani cítit do čtvrtého měsíce. Ani teď ho nevyhledávám. Takhle pořádný stejk, to jo a taky telecí párky . No a když jogurt, tak smetanovej.

  superkarma: 0 09.01.2008, 22:38:41
 3. avatar
  [30] breberka [*]

  Jsem v 10t.t. a konečně je mi trochu líp.U prvního těhotenství jsem kromě pálení žáhy neměla vůbec žádné chutě nebo nevolnosti.Teď jsem skoro pořád blila, na nic jsem neměla chuť, i na čerstvém vzduchu mě natahuje doteď.Nemůžu nosit podprdu, jak mě bolí prsa...prostě úplně opačné těhotenství a to jsem si myslela, že to bude stejné .

  superkarma: 0 08.01.2008, 21:18:49
 4. avatar
  [29] Vivian [*]

  pujka: tak maliníkovej list mi teda vůbec porod neusnadnil, ačkoli jsem ho pila po litrech, já jsem si musela pomoct epidurálem
  S tím listem senny ale souhlas, to je opravdu mocný projímadlo Sám o sobě asi nevadí, spíš ty následky... může to dost odvodnit organismus. Mně v těhotenství na zácpu úplně stačilo zvýšit příjem vlákniny.

  superkarma: 0 08.01.2008, 20:38:03
 5. avatar
  [28] pujka [*]

  S bylinkami opravdu opatrně, třeba takový Senný list (odvar) vás zaručeně prožene a to v těhotenství není dobré. Ale od 36.t.t. se doporučuje pít čaj z Maliníkového listí, uvolnuje to porodní cesty a usnadnuje porod.

  superkarma: 0 08.01.2008, 20:12:03
 6. avatar
  [27] Vivian [*]

  Semiramis: jinak s těmi bylinkami souhlas, je to chemie stejně jako léky, takže s rozumem...

  superkarma: 0 08.01.2008, 19:31:03
 7. avatar
  [26] Vivian [*]

  Semiramis: nejsou to teiny, ale tein, a je to totéž co kofein v kávě. A ten se v těhotenství doporučuje konzumovat jen s mírou, protože nesvědčí plodu.

  superkarma: 0 08.01.2008, 19:30:39
 8. avatar
  [25] Semiramis [*]

  Jsem v 10. týdnu, nezvracela jsem zatím ani jednou (a doufám, že už ani nezačnu), mírně špatně mi bylo zatím jen párkrát (to jsem zajedla ) a žádné zvláštní chutě nemám - kromě toho, že mi přestalo chutnat sladké.
  K článku mám jednu drobnou výhradu - v těhotenství se nedoporučuje pít příliš často bylinné čaje, protože účinky různých bylinek nejsou úplně známé, takže nikdo pořádně neví, co mohou způsobit. Naopak černý čaj se může (samozřejmě s mírou), protože teiny v něm obsažené tělo dokáže celkem efektivně metabolizovat.

  superkarma: 0 08.01.2008, 18:58:30
 9. avatar
  [24] Vivian [*]

  Já jsem taky vůbec nezvracela, a žádný zvláštní chutě jsem taky neměla, akorát jsem strašně ráda chroupala ledový kuličky To spíš teď po porodu se mi změnily chutě, už mi tolik nechutná sladký a naopak musím mít denně maso, které jsem dřív skoro vůbec nemusela...

  superkarma: 0 08.01.2008, 17:09:10
 10. avatar
  [23] pujka [*]

  Když jsem byla těhotná, začala jsem milovat jablka, pomeranče...to jsem mohla na kila. Jinak se mi dělalo špatně ze syrového masa, ale když ho manžel upekl...tak mi už nevadilo
  Jediné co mě trápilo celé těhotenství bylo pálení žáhy. Zobala jsem Rennie a dalo se to přežít.
  I když jsem se snažila držet na uzdě, přibrala jsem 20kg...no a co?? Už mi zbývá po 3 měsících sundat "jen" 5kg...hlavně že kojím...diet se bojím

  superkarma: 0 08.01.2008, 15:56:33
 11. [22] Bellana [*]

  vlcice: Souhlasím s tebou. Když člověk ví, do čeho jde, může být jen mile překvapen, když se mu nepříjemnosti vyhnou.

  superkarma: 0 08.01.2008, 14:52:17
 12. avatar
  [21] vlcice [*]

  7kraska: To není strašení. Ty, které chtějí mít dítě, tak ho
  stejně budou mít. To, jestli je ženě zle nebo ne, záleží na
  konkrétním organismu a nic s tím neudělá. A když o možnostech nevolnosti nebude žena předem vědět, tak pak ani nebude vědět, jak proti ním bojovat a bude to pro ní horší. A ty ženy, které jsou z takových informací vystrašené, tak je nemusí číst.

  Já jsem třeba taky nezvracela, ale bylo mi nepřetržitě špatně. Každopádně jsem to nijak neřešila. Prostě jsem to brala tak, jak to je. A od začátku si těhotenství skvěle užívám.

  Mafi: Vyzkoušej peprmintové žvýkačky.

  superkarma: 0 08.01.2008, 14:34:16
 13. avatar
  [20] MEK [*]

  u obou svých dětí jsem do 4 měsíce zvracela,měla jsem různé chutě,ani né tak na sladké,jako na kyselé a dodneška mi to zůstalo,jsem schopná zbaštit sklenku kyselých okurek

  superkarma: 0 08.01.2008, 14:28:01
 14. avatar
  [19] Meander [*]

  7kraska: A moje kámoška si přesunula postel do předsíně, aby to neměla na WC daleko a nemusela v noci blinkat do kyblíku. Časem si tam přesunula i televizi.

  superkarma: 0 08.01.2008, 14:23:05
 15. avatar
  [18] Horáča [*]

  7kraska: Jj, přesně tak. Moje těhotenství bylo taky úplně v poho.

  superkarma: 0 08.01.2008, 14:22:11
 16. [17] 7kraska [*]

  Po precteni vsech prispevku nize uvadim mistoprisezne toto (pro uklidneni vsech zatim ne-matek):

  V TEHOTENSTVI JSEM ANI JEDNOU NEZVRACELA ANI NEMELA NUTKANI ZVRACET. TAKTEZ MI NEBYLO SPATNE, NEBYLA JSEM ANI MOC UNAVENA. CITILA JSEM SE NORMALNE, AZ NA ROSTOUCI BRICHO.

  Nevim, proc nekdo pise, jako by mel zalibu v liceni tehotenskych, porodnich a materskych trablu. Takhle nas nebude mit v duchodu kdo zivit.

  superkarma: 0 08.01.2008, 14:17:39
 17. [16] Evušák [*]

  Mě bylo špatně zhruba první 3měs.každý večer, což mělo alespoň jednu malou výhodu, to už jsem byla většinou doma, tak se to dalo přežít.. Jinak jediný na co jsem měla fakt celou dobu nezkrotnou chuť byla šlehačka a gumový medvídci . No, ale naštěstí jsem těch 16kg co jsem nabrala během 5 měsíců po porodu zase zhubla

  superkarma: 0 08.01.2008, 13:52:19
 18. avatar
  [15] alušenka [*]

  no, já jsem 17 tt a zvracím teda pořád, blééé

  superkarma: 0 08.01.2008, 13:23:07
 19. [13] mafi [*]

  gerda: vyzkousela jsem uplne vsechno vcetne zazvoru, tehotenskych lizatek, atp. Nic nepomahalo, respektive bylo mi lip zrovna kdyz jsem jedla zazvor nebo lizala lizatko, jakmile jsem prestala bylo to zpatky :-))
  Mam pro vas tip pro nakup tehotenskeho obleceni, H&M (zatim pouze v Praze, Letnanech) ma uzasny vyber opravdu hezkeho obleceni (zadne plachty a prosteradla na ovinuti) a skvele ceny. Poridila jsem 3 halenky celkem za necelych 1100,-Kc. C&A ma taky tehotenskou modu, ale neni tak pekna, ceny jsou podobne jako v HaeMku.

  superkarma: 0 08.01.2008, 10:52:05
 20. avatar
  [12] gerda [*]

  těm, co je teď po ránu špatně rada, kterou jsem v článku nenašla. Od těhotenských nevolností pomáhá nastrouhaný čerstvý zázvorový kořen - k dostání ve všech větších supermarketech, oddělení zelenina. Lze taky nastrouhaný přelít vřelou vodou, nechat louhovat a pít jako čaj.

  superkarma: 0 08.01.2008, 10:40:16
 21. avatar
  [11] vlcice [*]

  Jsem ve 27tt. Do půlky čtvrtého měsíce mi bylo zle po všem mimo zeleniny. Teď můžu jíst (až na pár výjimek) všechno, ale žádné těhotenské chutě nemám.

  superkarma: 0 08.01.2008, 09:57:56
 22. [10] mafi [*]

  Baris: to prejde, jsem v 19tt a do 14tt jsem na tom byla podobne, sice jsem nezvracela, ale daveni na zachode taky nic moc. Bylo mi fakt zle mesic a pul, z toho asi dva tydny porad, i v noci jsem se budila jak mi bylo, fujj. K tomu potreba spanku minimalne 12 hodin denne, muz me nepoznaval, rikal, ze ma doma cizi zenskou :-)) No ted uz je to pohoda, akorat uz se do niceho nevejdu.

  superkarma: 0 08.01.2008, 09:45:42
 23. [9] Dagminka [*]

  jsem ve druhým měsíci a od začátku těhotenství (když jsem to ani nevěděla) do tohoto víkendu se mi jen při pohledu na sladký dělalo zle, vůbec jsem na to neměla chuť. No a od včerejška najednou můžu koblihy, borůvkový knedlíky ....maso mi nechutná, nejvíc jím vařený brambory a brkaši. Naštěstí nezvracím, ale v kuchyni se mi dělá zle ze všech výparů, nebo když du kolem masny, tak nedýchám . Ale už je mi blbě jen kolem poledne, večer je to dobrý.

  superkarma: 0 08.01.2008, 09:34:45
 24. avatar
  [8] Amálie [*]

  Hm, prima článek. Mě na nohy po ránu postavilo výhradně 20 dkg vlašáku se snickerskou Jinak by mi chcípnul žaludek. A od oběda už jsem nepozřela skoto nic, jak mi bylo první měsíce zle. A jen jsem si listovala v knížce a kochala se, jak bych toto měla a tamto neměla

  superkarma: 0 08.01.2008, 09:28:02
 25. avatar
  [7] kačinka [*]

  Jediné, co jsem po ránu mohla, abych ne byla krupicová kaše, a pak během dne kyselé rybičky v remuládě. Na tom jsem přežila první trimestr. Pak už to šlo.

  superkarma: 0 08.01.2008, 09:23:55
 26. avatar
  [5] RenataP [*]

  přesně jak píše Májik, ve chvíli, kdy jediný zdravý co sníte je čaj nebo nějaká voda, jsou tyhle články akorát tak s nasr....
  a můžou být stokrát pravdivý

  superkarma: 0 08.01.2008, 08:42:37
 27. avatar
  [4] femme [*]

  když jsem byla těhotná poprvé, tak jsem si při pohledu na citrony připadala jako Pavlovův pes denně jsem jich snědla víc jak kilo při třetím těhotenství jsem byla zase závislá na tvrdém tvarohu

  superkarma: 0 08.01.2008, 08:42:33
 28. avatar
  [3] Májík [*]

  teorie je mooooooc pěkná,ale když se vám ve skutečnosti při snězení zdravých potravin zvedá žaludek,popřípadě je v sobě vůbec neudržíte a naopak,to nezdravé je to jediné,co žaludek snese,tak jdou všechny teorie stranou, ještě,že už to mám dávno za sebou a opakovat to nehodlám

  superkarma: 0 08.01.2008, 07:41:06
 29. [2] 7kraska [*]

  hlavni je se v tehotenstvi neprejidat...ja jsem se prejidala a dodneska (2 a pul roku po porodu) to pracne shazuju...a taky po porodu jsem se prejidala, abych poradne kojila a to se mi stejne nepodarilo

  superkarma: 0 08.01.2008, 01:32:09
 30. avatar
  [1] ZP [*]

  chutš to je svinsto,ale když je těhotná neda se stím nic dělat

  superkarma: 0 08.01.2008, 00:20:59

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme