Zdraví

V rybách číhá pro alergiky nebezpečí!


Alergie na ryby hrála také významnou roli v historii celého oboru alergologie, protože právě na ní pánové Prausnitz a Küstner ukázali, že alergická reakce je vyvolána faktorem kolujícím v krvi pacienta, který reaguje s daným alergenem. Podstatu onoho faktoru objevili vědci až za mnoho let po té, v roce 1967 byl popsán imunoglobulin E jako spouštěč a přenašeč alergické reakce. Hlavním alergenem z ryb je bílkovina jejich bílých svalových vláken – parvalbumin. Je to první alergen, u kterého bylo popsáno jeho přesné složení. Je vysoce odolný při jakémkoli zpracování i proti natrávení. Vyskytuje se ve svalech sladkovodních i mořských ryb i dalších nižších obratlovců a v malém množství i v rychlých svalových vláknech vyšších obratlovců.

Rybí maso je pro člověka důležitým zdrojem kvalitních bílkovin, nenasycených mastných kyselin a vitaminů rozpustných v tucích. Bohužel je ale také častým vyvolavatelem alergických reakcí – od mírných kožních projevů přes zvracení, průjem až po těžké celkové reakce. Může k nim dojít i po pouhém potřísnění kůže nebo nadýchání par při přípravě rybích pokrmů. I když je termín ryby velmi povšechný a zahrnuje řadu odlišných druhů, maso všech ryb obsahuje většinou vždy dostatečné množství parvalbuminu, aby vyvolalo u alergických jedinců reakci. Až na určité výjimky tedy nezáleží na tom, zda se jedná o rybu mořskou nebo sladkovodní, a jaký je to přesně druh. Pokud má někdo alergii například na kapří maso, neměl by riskovat ani ochutnání tresky nebo lososa. Je totiž velká pravděpodobnost, že po nich bude mít alergickou reakci také.

Dalším poměrně nedávno popsaným alergenem, který souvisí s konzumací ryb, je jejich parazit Anisakis simplex. Je jím napadeno až 80 % mořských ryb žijících v hejnech (tresky, makrely, sledi). Alergenem je opět svalová bílkovina – tropomyozin, která se také vyskytuje u řady dalších živočišných druhů, jako jsou měkkýši, korýši, ale i švábi a roztoči. Je-li pacient alergický na tuto bílkovinu, může mít reakci po konzumaci korýše, měkkýše i ryby napadené zmíněným parazitem, a také na šváby a roztoče. Lidé se silnou alergií na roztoče by se tedy měli vyhýbat pochoutkám z mořských plodů i oblíbenému japonskému suši.

Dalším rizikem hrozícím po požití rybího masa i nealergikovi je tzv. scromboid syndrom. Je to vlastně otrava nadměrným množstvím histaminu. Histamin je látka, která v těle rozbíhá alergickou reakci. V potravinách vzniká z bílkovin působením bakterií. Nebezpečné jsou proto zrající potraviny jako sýry, kvasné nápoje, některá vína a také ryby. Ani tepelná úprava histamin nezničí. Reakce ale je – na rozdíl od alergie – závislá na množství požité potraviny. Čím více jí sníme, tím je reakce silnější. U alergie toto neplatí, stačí i jen několik molekul alergenu k vyvolání celkové reakce. Je to proto, že při alergické reakci je histamin uvolňován z buněk v těle pacienta řetězovou reakcí, kdežto po jeho požití je reakce způsobena pouze požitým množstvím a z buněk těla se další histamin sám neuvolňuje. I tak může být reakce poměrně závažná, naštěstí ale otrava histaminem nebývá příliš častá.

Na první pohled zdravý pokrm – ryby – může tedy pro řadu lidí skrývat nebezpečí. Některými alergology je proto dokonce doporučováno podávat rybí pokrmy až dětem od tří let.

Zdroj: Poulen LK, a spol. Allergy 2001; 56.
Fuchs M.: Alergie číhá v jídle a pití. Nakladatelství ADÉLA 2005.

Článek je převzat ze serveru www.bez-alergie.cz

   
06.02.2008 - Zdraví - autor: Pavel Miškovský

Komentáře:

 1. avatar
  [12] MEK [*]

  syn je alergik,takže u nás jsou ryby minimálně

  superkarma: 0 06.02.2008, 15:18:03
 2. avatar
  [11] wtipna [*]

  Teta je alergička. A strejda je vášnivý rybář. Stačí, že si tetka utře ruce do ručníku, do kterého si předtím utřel umyté ruce strýc a hned napuchne, jak knedlík na páře. Bratránci to naštěstí nepodědili. Ani alergii, ani vášeň.

  superkarma: 0 06.02.2008, 15:05:34
 3. avatar
  [10] kačinka [*]

  Eva_Fl: to mám taky, ale jen když je zkombinuju s česnekem.

  superkarma: 0 06.02.2008, 14:25:49
 4. avatar
  [9] Zázvorka [*]

  shb: Tak si ten kousek prostě překopíruj a tam si ho přečteš celý

  superkarma: 0 06.02.2008, 14:15:14
 5. avatar
  [8] Amálie [*]

  Ch.Z. Kochanská: Udělala jsi mi hlad na prstruha zítra ho udělám

  superkarma: 0 06.02.2008, 13:34:13
 6. avatar
  [7] Ch.Z. Kochanská [*]

  Dnes jsem měla k obědu pečeného pstruha. Zatím dýchám bez obtíží.

  superkarma: 0 06.02.2008, 12:27:24
 7. avatar
  [6] shb [*]

  opět si půlku druhýho odstavce nepřečtu- je překryt reklamou....

  superkarma: 0 06.02.2008, 10:08:05
 8. avatar
  [5] Věrulinka [*]

  To je druhů alergií naštěstí na ryby nemám akergii,ty můžu v jakémkoliv provedení a množství

  superkarma: 0 06.02.2008, 07:54:26
 9. avatar
  [4] Aja [*]

  aninas: To si pamatuju, žes to psala. Víš jaké to bylo jezero? Jeden kolega se o to zajímal už tehdy, ale zapomněla jsem se tě zeptat...

  superkarma: 0 06.02.2008, 07:37:33
 10. avatar
  [3] Léthé [*]

  Taky nesmím ryby , ač je mám moc ráda .

  superkarma: 0 06.02.2008, 04:41:54
 11. avatar
  [2] Eva_CZ [*]

  aninas: panove, to jsem netusila.
  Ja jsem jako decko nemohla jist houby, mivala jsem na ne reakci jako by byly jedovate... Ale uz jsem OK, uz davno.

  superkarma: 0 06.02.2008, 04:37:03
 12. avatar
  [1] aninas [*]

  Hm... Jsemalergicka an rybu, ale nevim proc a nevim na kterou. V obchode a v restauraci kupovane ryby jim normalne. Tahle byla ulovena nekde na v jezere na severu. Uz jsem mela dve reakce - anafilakticke soky - a treti je uz pro me smrtelna, i kdyz mam u sebe porad injekci.

  superkarma: 0 06.02.2008, 01:21:37

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme