iluzionista - ilustrační foto

Čáry a kouzla. Rozšířené dětské oči. Udivené pohledy přihlížejících a nechápavé výrazy. Kdo by se nikdy rád nepodíval na eskamotérské vystoupení plné bravurních triků? Pokud vás či vaše děti právě tento svět přitahuje, seberte o víkendu rodinu a vydejte se na výlet.

Věděli jste, že v Jaroměři vzniklo první divadlo kouzel v Evropě? Že právě tohle město může být proto označováno jako kolébka kouzelnictví? Jde o jediné muzeum kouzelnictví v České republice zaměřené na historii a přiblížení kouzelnictví jako divadla pro zábavu diváků.

„Svět chce být klamán!“ neboli „Mundus volt decipi!“. Heslo, které přivítá každého příchozího návštěvníka, který se rozhodne navštívit jaroměřské Muzeum magie.

Duchovním otcem a strůjcem celého projektu je samozřejmě člověk, který magii a kouzlům zasvětil celý svůj život, pan Jaroslav Zach.

Jeho unikátní muzeum přiblíží divákům české principály, snímky z jejich vystoupení, historické plakáty a rekvizity používané v některých představeních. Prozradí vám, jak dnes vznikají kouzla nová.

 „Mnoho kouzelníků se řídí heslem Mundus vult decipi – svět chce být klamán. Ovšem je otázka, jestli opravdu chce být klamán. Ale my to máme vlastně v náplni naší práce. My jsme vlastně herci, artisté a děláme to proto, abychom pobavili obecenstvo,“ říká kouzelník Jaroslav Zach.

Nejstarší kouzla

O tom, že lidé chtějí být klamáni už od pradávna, svědčí záznam o kouzelnické produkci, který je starý přibližně 4500 let. Kouzelník jménem Deli v něm předváděl iluzi, při které trhal drůbeži hlavu. Když ji opět přiložil k tělu – hlava přirostla a drůbež ožila.

iluzionista (David Copperfield) - ilustrační foto

Toto kouzlo znovu ožilo v 19. století, kdy ho zdokonalil Giovanni Bartholomeo Bosco. Ten ve své verzi měnil černé a bílé slepici či kohoutům hlavy. A v roce 1988 ho znovu oživil David Copperfield, tentokrát s kachnou a slepicí.

Kouzelníky velmi oblíbené Čínské kruhy jsou také staré více než 3000 let. Tehdejší čínský císař si nechal vystavět svatyni, ve které pořádal každoroční oslavu svého nastolení na trůn a svým poddaným předváděl spojování a rozpojování železných kruhů. Dokazoval tak, že právě on je ten vyvolený bohem k tomu, aby vládl.

Další kouzlo, které se dochovalo až do dnešní doby a je staré 4000 let, je Bechrspiell neboli hra s poháry. První jeho vyobrazení je na stěně egyptské hrobky Beniho Hasana.

„Kouzelníci to neměli vždy jednoduché. Ve 13. století, kdy začaly jezdit skupiny artistů, kejklířů, komediantů a jokulátorů od vesnice k vesnici a od města k městu a byly také zvány pro zábavu panstva na hrady a zámky, tak vrchností i církví byly odsuzovány pro světský projev, který nebyl v té době vítán,“ líčí pan Zach. „Mezi lidmi však byli kouzelníci velmi oblíbení, byla to jejich jediná zábava, a tak, když přijel na vesnici kouzelník nebo loutkař, byla to velká událost.“

čáry a kouzlaJaroměř je kolébka tří významných kouzelníků 19. a 20. století. Prvním je Michal Silorad Patrčka, principál prvního kouzelnického divadla nejenom u nás, ale i v Evropě. Byla to také významná osobnost národního obrození, spisovatel, básník, vynálezce a kočovný komediant.

Druhým byl jeden z nejlepších manipulátorů světa, mistr Jindřich Balca, a třetím v řadě je autor právě otevřeného Muzea magie, jednaosmdesátiletý Jaroslav Zach. Jeho záměrem bylo zachovat památku i dalších českých kouzelníků a jejich kouzelnických divadel.

Muzeum magie (u koupaliště na Úpě), Jaroměř 55101

Otevřeno o sobotách po telefonické dohodě s Jaroslavem Zachem na číslech 491 813 102 a 731 203 289

Reklama