Zdraví

V puse jako „v polepšovně“


Nepříjemný zápach z úst. Úsměv z plakem potažených, tu a tam dokonce černých „korálků“. 

Tak odpudivý stav ústní dutiny trápí 15 % (!) české dětské populace.

Viník? Zrušené školní prohlídky, nezájem rodičů i nedostatek zubařů.

Ministerstvo zdravotnictví proto chystá vznik regionálních center, která by nabízela komplexní péči o dětské zuby. Informuje o tom dnešní MF Dnes.

Mnozí rodiče přivádějí své děti do ordinace zubaře až ve chvíli, kdy je zuby bolí. A to už je pozdě.
Zubní lékaři zkoušeli poslední dobou kdeco. Českými kraji projížděli s mobilními zubními ordinacemi, kde během prohlídek konstatovali jeden kaz za druhým.

Studenti stomatologie v kempech na Vltavě předváděli, jak se správně starat o chrup. Jinde se pokusili zlomit rekord v počtu lidí, kteří si naráz čistí zuby. Rekord padl, recept na zdravý chrup ne.

Dospělí, ale především děti, mají zuby ve stále horším stavu. Jedna z příčin? Dávno zaniklé školní povinné prohlídky.

Podle idnes.cz to teď možná napraví ministerstvo zdravotnictví. Od příštího roku chce rozjet Národní akční plán, který by strmě stoupající křivku kazivosti dětských zubů zastavil. V každém kraji má vzniknout minimálně jedno centrum zubní péče pro děti.

„Na jednom místě by tak byli lékaři, ordinace i specializovaná pracoviště určená výhradně dětem,“ slibuje náměstkyně ministryně zdravotnictví Markéta Hellerová.

Děti tak podle ní získají snadnější přístup k zubním lékařům, které teď s rodiči často marně hledají, protože je jich málo. Dalším důvodem je, že se jim dostane lepší péče, protože na jednom místě bude pracovat hned několik odborníků. „Bude tam i paradentologická, protetická i ortodontická ordinace,“ podotýká náměstkyně Hellerová.

Navíc centra budou pracovat i s pediatry a gynekology, protože podle mnohých odborníků je důležitá péče už u těch nejmenších dětí. „Preventivními programy chceme oslovit i budoucí maminky,“ říká náměstkyně Hellerová.

Kdo může za zkažený chrup?

Zubnímu kazu se v Česku daří (a to už u sotva tříletých dětí). Proč? Po zrušení povinných školních prohlídek v 90. letech záleželo na rodičích, jak často děti k zubaři dovedou.

Mnozí však přicházejí s dětmi do ordinací až ve chvíli, kdy je zub bolí. „A to je už pozdě. Když se něco pokazí na dětském chrupu, často pak problémy trvají, i když narostou druhé zuby,“ říká Hana Zallmannová z obecně prospěšné společnosti Český zelený kříž, který vytváří preventivní programy.

Podle šetření Všeobecné zdravotní pojišťovny navštívila před deseti lety zubního lékaře jen necelá polovina dětí mezi třetím a pátým rokem věku. A zhoršuje se to. Před třemi lety navštívilo zubaře už jen 36 % dětí v tomto věku.

Proto ani nikoho nepřekvapí, že dvě třetiny pětiletých dětí s kazy zůstávají bez ošetření.
Loni pak přišel Výzkumný ústav stomatologický s dalším nepříznivým zjištěním. Lékaři zjistili, že třetina dětí ve věku od devíti do dvanácti let si čistí zuby jen jednou denně. Nejrizikovější skupinou jsou chlapci od čtyř do pěti let, počet kazů od loňska zase narostl.

   
16.03.2009 - Zdraví - autor: Marie Šrámková

Komentáře:

 1. avatar
  [8] Anouk [*]

  Bébina: Omlouvam se, ted mi to doslo Ja to brala v navaznosti na dentalni hygienistku zdarma, ze zubare ma jako platit take pojistovna.

  superkarma: 0 17.03.2009, 14:01:38
 2. [7] Bébina [*]

  Anouk: Bud ty neumis cist, nebo ja psat .

  superkarma: 0 17.03.2009, 08:42:26
 3. avatar
  [6] Ťapina [*]

  Ať mi nikdo netvrdí, že se dětem kazí zuby proto, že jim na ně dostatečně často někdo nečumí Jo, my jsme ve škole a ve školce chodili na preventivní prohlídky. A měli jsme většinou všichni všechno v pořádku Zubní pastu jsem poprvé dostala na kartáček ve školce, někdy kolem toho třetího roku, tak tím to taky nebude.

  superkarma: 0 16.03.2009, 22:41:51
 4. avatar
  [5] Anouk [*]

  Bébina: V kterych jinych statech se lide hrnou k zubari, neb jsou jeho sluzby plne proplaceny? Ja si myslim, ze to je presne naopak - lide se o sve zdravi staraji tam, kde si za lekarskou peci musi priplacet, neb si dobre uvedomuji, ze ruzna zanedbani by se jim mohla prodrazit...

  Dante Alighieri: Tak k zubari nechod, kdyz je ti zatezko priplatit par korun za injekci Muzes zkusit kovare, treba bude levnejsi, a pokud zakrok uvede ranou palici do hlavy, tak by to ani nemuselo byt moc bolestive

  superkarma: 0 16.03.2009, 22:20:48
 5. avatar
  [4] Aktij [*]

  Dante Alighieri: osvětlíš mi, co to meleš?

  superkarma: 0 16.03.2009, 21:13:47
 6. avatar
  [3] Dante Alighieri [*]

  Na druhou stranu jak se máme dokopat k zubaři, když bez peněz jsou zákroky bolestivé a bez bolesti zase drahé?

  superkarma: 0 16.03.2009, 17:06:12
 7. [2] Bébina [*]

  Bugy: Ono se neni cemu divit. Kolik se jen tady najde dospelych, kteri nechodi na pravidelne prohlidky a navstevu zubare odkladaji az do chvile, kdy bolesti tlucou hlavou o zed? Pak po nich chtejte, aby chodili s ditetem k zubari, kdyz sami tam nejdou. A stejne by se mel klast vetsi duraz na prevenci, nez na lecbu. Takze dentalni hygienistka 2x rocne zadarmo, zubar platit a pekne celou castku. To by se pak lidi snad konecne naucili starat se o sve zdravi. V jinych statech to tak funguje.

  superkarma: 0 16.03.2009, 16:20:50
 8. avatar
  [1] Bugy [*]

  Je zvláštní, jak si rodiče nehledí zdraví svých dětí. Jak není povinná návštěva lékaře ve škole, tak nechají děti bez zubů.
  Asi si neuvědomují, že stomatologická péče je pak drahá, dnes se doplací snad na každý zákrok.

  superkarma: 0 16.03.2009, 14:21:58

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme