Rodina

V první době porodní si užívejte domova!

Začala I. doba porodní 

 

Porod se rozděluje na 4 porodní doby, I. doba  porodní je úplně první fází, kterou začíná porod. Končí ve chvíli, kdy jsou porodní cesty otevřené natolik (branka 10 cm), že děťátko může při vašem zatlačení ven. I. doba porodní je z celého porodu nejdelší a nejtěžší a vy ji budete pociťovat velmi intenzivně. Cílem I.doby porodní je otevřít porodní kanál, a tím umožnit miminku, aby se při vaší pomoci (tlačení) mohlo dostat ven na svět. Právě děložní kontrakce (bolesti) velice napomáhají otevírání porodních cest. Pro celý porod jsou velmi důležité a pro vás jsou velkým pomocníkem. Často si ženy přejí, aby tyto kontrakce přestaly.

Zejména jsou-li v poslední fázi velmi bolestivé a nesnesitelné. Opak je však pravdou. 

 

Čím intenzivněji a rychleji za sebou děložní kontrakce budete mít, tím rychleji a lépe budete mít porod za sebou. Měly byste pociťovat děložní kontrakce jako vaše „kamarádky, přítelkyně“. Prostě něco co je vám velmi nápomocno při vašem porodu a naplnění vašeho cíle.

 

I. doba porodní začíná většinou velmi pomalu. Nemusíte se obávat. Tím, že začne porod, nepřestanete vnímat, co se děje. Budete schopna reagovat na podněty a neztratíte kontrolu nad situací, která právě vznikla. Naopak. Jedině tak můžete nechat porod, aby se rozeběhl a pokračoval. Jděte ke kamarádce, za přáteli nebo si udělejte malou procházku v okolí bydliště. Vždyť porod teprve začal a není zapotřebí se bát, že něco zanedbáte nebo nestihnete. Samozřejmě za předpokladu, že je vše v pořádku. Tedy nekrvácíte a cítíte během dne pohyby dítěte.

 

Pokud vám během této doby odtekla plodová voda, pak je nutné zjistit, zde je čirá. Tedy není nazelenalá, oranžová či kašovité konzistence. Pokud bude jiná než čirá, pak je zapotřebí ihned odjet do porodnice. 

Pokud vám odtekla plodová voda a je v pořádku, je pouze na vás, jak se rozhodnete, co uděláte. Protože při odtoku plodové vody se může někdy stát, i když v zanedbatelných případech, že proud plodové vody strhne s sebou do pochvy otevřenou brankou i část pupečníku. To by mohlo zapříčinit malý přísun kyslíku k dítěti. Tento stav však nikdy nezjistíte, dokud vás nevyšetří zdravotník. Takže je na vás, co uděláte – zda ještě počkáte na zesílení kontrakcí, nebo zda odjedete do porodnice. První doba porodní trvá asi 8–12 hodin.

 

I. doba porodní  kdy do porodnice a co potom?

 

Na začátku porodu, kdy jsou kontrakce opravdu jednou za 10–15 minut, je zapotřebí si stanovit tzv. dlouhodobý plán. Znamená to, že si v této chvíli nebudete klást otázku, zda porodíte do 2 nebo 3 hodin. Je to velice nepravděpodobné a na konci tohoto časového úseku byste byla zklamaná, což by vám neprospělo. Místo toho si řeknete: „Začalo to. To znamená, že když budu mít po všem za 10–12 hodin, budu ráda.“

 

Jak I. doba porodní postupuje, kontrakce děložní jsou častější a jejich intenzita je větší. Také intervaly mezi nimi se zkracují. Jak časté a intenzivní jsou vaše kontrakce, tak rychle a intenzivně se otevírají vaše porodní cesty.

Na začátku porodu bývá čípek děložní dlouhý 2,5 cm, uzavřený nebo pro špičku prstu otevřený. Pokud je vše v pořádku, je zbytečné odjíždět do porodnice tak brzy. Počkejte si! Když začnou být kontrakce častější a vy je vnímáte intenzivněji, je většinou jasné, že i nález na porodních cestách se změnil a může být asi takový: Čípek je již pouze 1 cm a je propustný pro prst. Neboli je otevřený asi 1,5 cm.

Stále jste na začátku porodu. Takže jestli se cítíte relativně dobře, nekrvácíte, cítíte alespoň občas pohyby dítěte, kontrakce děložní jsou pravidelné a jejich intenzita se zvyšuje, vyčkejte doma. Užívejte si pohodlí a intimního prostředí vašeho domova. Je jistě lepší zajít si na vlastní záchod, využít své koupelny, napít se dobrého ovocného džusu a nebo si chvilku posedět s manželem ve svém křesle.

Čím déle zůstanete v klidu a budete se cítit pohodlně, tím lépe celý váš porod proběhne.

 

Kontrakce po 6 – 5 minutách

Kontrakce stále zesilují, jejich intenzita je větší a intervaly mezi nimi jsou kratší. Ve chvíli, kdy budou kontrakce asi po 5 až 6 minutách, počítejte s tím, že váš nález na porodních cestách je branka o velikosti asi 3 cm. V těchto chvílích využívejte uvolňovacích poloh na míči. Při kontrakcích zkuste břišní dýchání. Buďte v klidu a věřte, že stav, ve kterém se nacházíte, je běžný.

 

Máte-li ještě zachovalý čípek děložní, jste na začátku porodu. Pokud čípek vymizel, začínáme hovořit o otevírání branky. Když je branka 1–2 cm, je to již dobrý nález. Nechejte si ale dost sil a trpělivosti, máte před sebou stále více než polovinu porodu.

 

Kontrakce se opakují po 3 až 4 minutách po dobu jedné hodiny. Je čas odjet do porodnice.

Ve chvíli, kdy je branka asi 5–6 cm, mění se výrazně vaše pocity při kontrakcích. Pociťujete tlak na konečník a nucení na tlačení. Zde je důležité netlačit, ale prodýchat kontrakce. Máte před sebou asi 2–3 hodiny do rozvinutí branky, kdy budete moci začít tlačit a dítě půjde ven. Když je branka 10 cm, je tzv. rozvinutá, otevřená nebo také zašlá. Můžete začít tlačit, začíná II. doba porodní.

 

Proč nesmíte podlehnout tlaku na konečník a při kontrakci si přitlačovat? Pokud byste přitlačovala, zvětšovala byste tlak tvrdé kostěné hlavičky dítěte na 6 cm otevřenou branku. Hrozilo by tak nebezpečí, že tato měkká a masitá tkáň branky oteče. A tím se celý průběh porodu zpomalí, ba někdy i na chvilku zastaví.

Další nebezpečí tkví v tom, že můžete protlačit kůži a měkkou část hlavičky děťátka směrem k pochvě a děťátku tak vytvořit tzv. porodní nádor. Nebojte se, miminko si s ním poradí a on po několika dnech zmizí.

 

Abyste zabránila výše uvedenému tlaku, použijte techniku psího dýchání. V této chvíli si dělejte krátkodobé cíle. Znamená to, že se při každé kontrakci soustředíte pouze na ni. Nesledujete, co se kolem vás děje.  Udělejte si plán, že za každých deset kontrakcí něco bude:

Za 10 kontrakcí mě asistentka přijde vyšetřit a já se dozvím, jak můj nález postupuje…

Za 10 kontrakcí půjdu s manželem do sprchy…

Za 10 kontrakcí se napiji a vyčistím si zuby, abych se osvěžila…

Za 10 kontrakcí si zkusím dojít na toaletu a zkusím se vymočit…

 

V intervalu odpočinku a uvolnění před další kontrakcí se snažíte načerpat síly a soustředíte se pouze na další kontrakci, která má přijít.

Nebojte se, promyslete si to, a jak přijde nová kontrakce, buďte ráda. Vždyť ona je právě tou hybnou silou, která vás přibližuje ke konci porodu. Stále mějte na paměti to, že se vám neděje nic špatného. Cítíte silné kontrakce, pociťujete tlaky na konečník, máte pocit velikého rozpínání dole v pánci. To je skutečně normální, tak opravdu vypadá porod.

 

Magdalena Mikulandová, s. por. asistentka, www.studioprozeny.cz, Kniha Těhotenství a porod – Průvodce české ženy od početí do šestinedělí.

   
14.05.2007 - Těhotenství a porod - autor: Markéta Breníková

Komentáře:

 1. avatar
  [30] Dášule [*]

  Po odtečení vody jsem okamžitě jela do nemocnice, což se vyplatilo, protože za 3 hodiny se narodilo dítě. První dobu porodní jsem téměř prospala. Mezi stahy jsem stačila usnout a na vyšetření mě budili. Byl to první porod, ale tehdy jsem měla pocit, že kdyby to za mě někdo těch 9 měsíců nosil a potom se o to staral, tak porodím postupně klidně Klabzubovu jedenáctku. Po druhém porodu jsem měla pocity zcela jiné - nervozní, nevyspalá až nevrlá lékařka, která přenechala vedení porodu medikovi, velká ztráta krve, já krvácela, ale placenta nechtěla vyjít takže nemohli šít. Vše se změnilo, když zavolali anesteziologa - byl to kamarád a jeho přítomnost mě uklidnila natolik, že mě nemusel ani uspávat. Doma bych nerodila, ale je dobře, že teď může mít v nemocnici žena někoho blízkého.

  superkarma: 0 14.09.2007, 16:12:16
 2. avatar
  [29] Lesana [*]

  Henri: u dvou porodů jsem měla křížové bolesti a to jsem teda na míči sedět nemohla ani omylem. No, já vlastně nemohla sedět nikde Ale co jsem měla břišní stahy, tak mi míč přišel docela fajn - a nehopsala jsem na něm nahoru a dolů, ale pomáhal mi točit pánví dokolečka.

  superkarma: 0 15.05.2007, 22:34:45
 3. avatar
  [28] Henri [*]

  LídaKo: já bych teda na míč taky nesedala! Představa, že se ze mě něco tlačí ven a já zpět hopsám na míči - jako bych si sedla na ježka!

  superkarma: 0 15.05.2007, 20:52:12
 4. avatar
  [27] LídaKo [*]

  Navíc - co furt všichni mají s tím míčem??? Během porodu bych na něj nevlezla ani náhodou. Jo, někomu to pomoct může, ale leckde to prý přímo vnucujou...

  superkarma: 0 15.05.2007, 18:43:05
 5. avatar
  [26] LídaKo [*]

  No já bych si moc ráda odpustila to vrtění a kopání... všechny moje děti nejspíš trénovaly na fotbalové mistrovství zrovna tohle mě moc nebralo

  superkarma: 0 15.05.2007, 18:41:29
 6. [25] mindulinka [*]

  Nyotaimori:

  superkarma: 0 15.05.2007, 08:07:01
 7. avatar
  [23] risina [*]

  Kontrakce po 3-4 minutách po dobu jedné hodiny? Já je měla pokaždý takhle často asi půl hodiny a pak během 10 minut na dvě-tři zatlačení porodila... Naštěstí jsem do porodnice jsme jeli vždy, když jsem měla kontrakce tak po 10 minutách a 10-12 hodin od prvních kontrakcí to netrvalo ani jednou...

  superkarma: 0 14.05.2007, 22:04:55
 8. avatar
  [22] medved [*]

  mindulinka: jsem zena, mam jednu podobnou radostnou akci za sebou a klidne bych to manzelovi prenechala...ja se tim nejak unaset nenechala prijde mi to jako dost otravna zalezitost ale holt bez toho to dite jaksi nejde

  uplne se stydim napsat, ze muj porod skoro sedel na clanek...je teda fakt, ze ja porod zacinala na cca 3 cm otevreni, protoze jsem se proste otvirala uz pred porodem, ale jinak to vicemene sedi.....kdyz jsem jela do porodnice, tak jsem mela kontrakce po 3-4 minutach a byla jsem opravdu otevrena na nejakych 5 cisel...

  superkarma: 0 14.05.2007, 21:53:00
 9. avatar
  [21] Meander [*]

  mindulinka: Já si naopak myslím, že muži mají zatracené štěstí, že jsou těchto "radostí" uchráněni.

  superkarma: 0 14.05.2007, 21:50:50
 10. [20] mindulinka [*]

  Meander: jasně, že někdy to bolí a je to dost nepohodlné, hlavně v 9 měsíci, ale ta představa, že je v bříšku malinký človíček a vy ho cítíte - pro mě je nádherná. Cítíte, když kope, škytá a vrtí se - to je myslím velké ochuzení mužů. I když je to vykoupené porodem.

  superkarma: 0 14.05.2007, 21:30:02
 11. avatar
  [19] Ťapina [*]

  Vivian: Asi uvolňováním křížopánevních vazů, ne?

  superkarma: 0 14.05.2007, 19:12:31
 12. avatar
  [18] Vivian [*]

  Suzanne: a ty křížové bolesti jsou způsobeny čím?

  superkarma: 0 14.05.2007, 18:15:26
 13. avatar
  [17] Suzanne [*]

  Lubar: já měla kontrakce až 30 minut před porodem. Do té doby jen šílené křížové bolesti.

  superkarma: 0 14.05.2007, 18:09:37
 14. avatar
  [16] Meander [*]

  mindulinka: To ho určitě hrozně mrzelo.

  superkarma: 0 14.05.2007, 15:57:20
 15. avatar
  [15] Vivian [*]

  DELCOP: a co bys chtěl vzít na svá bedra? Bral bys radši ty nevolnosti nebo to kopání do žeber?

  superkarma: 0 14.05.2007, 15:55:29
 16. [14] mindulinka [*]

  DELCOP: Ono nejde ani tak o utrpení z porodu, mě přijde líto, že manžel nemohl cítit jaké to je mít človíčka v bříšku a znát jeho kopání. Deformace postavy za to rozhodně stojí.

  superkarma: 0 14.05.2007, 15:53:38
 17. avatar
  [13] DELCOP [*]

  To utrpeni by se melo nejak rozlozit napul, takhle je to strasne nespravedlive, ze se s tim brichem musite 9 mesicu tahat, je Vam spatne, deprese, deformace postavy a navic porod a my chlapy nic...

  superkarma: 0 14.05.2007, 15:17:54
 18. avatar
  [12] Ditulin [*]

  Já teda pojedu hned do nemocnice. U prvního porodu jsem tam naštěstí ležela, ráno jsem se vzbudila, přišla vizita a doktor řekl, že jsem otevřená 8 cm a že jdeme okamžitě na sál. Spala jsem jako dřevo, tak ani nevím, jestli jsem nějaké bolesti měla. Za 4 měsíce mě čeká druhý porod, pro jistotu vyrazím hned, nerada bych, aby z ničeho nic ze mě mimino vyletělo. Navíc se říká, že druhý porod je rychlejší a já vlastně ani nemám odhad, že UŽ...

  superkarma: 0 14.05.2007, 14:56:33
 19. avatar
  [10] Vivian [*]

  Lubar: Ťapina: no, to by mě tedy taky zajímalo...

  superkarma: 0 14.05.2007, 13:48:02
 20. avatar
  [9] Ťapina [*]

  Lubar: A jak se to dítě vlastně dostalo ven?

  superkarma: 0 14.05.2007, 13:33:41
 21. [8] mindulinka [*]

  Na článku se mi nelíbí, že je učebnicově popsán jeden ideální případ porodu. Není popsáno - co by se mohlo ev. nemohlo stát. Málokterá žena učebnicově rodí. Mě praskla voda v 8 hodin ráno a do 10ti jsem nevěděla o kontrakcích nic a pak přišli rovnou po 3 minutách. Do porodnice jsem odjela až ve 2 hod. - kontrakce stále po 3 minutách - sestra řekla, že jedu akorát a doktro mě sprdnul, že když mi ráno praskla voda, že jsem tam už měla být - kvůli infekci. Ale když mě se ráno ještě nechtělo.

  superkarma: 0 14.05.2007, 13:10:25
 22. avatar
  [7] Lubar [*]

  Vivian: mně osobně se na tom článku nelíbí, že nepřipouští jinou variantu, než kontrakce ...
  bude to znít divně, ale já porodila bez jediné kontrakce ... zato s příšernou bolestí v zádech ... (a když říkám bez kontrakce, tak bez kontrakce, ne že nevím, co to kontrakce je, ale ani monitor v porodnici tam žádnou neviděl .... ani osm hodin před narozením dítěte, ani hodinu před jeho narozením ...)
  kdybych čekala na pravidelnost kontrakcí po 3 minutách, tak tam čekám dodnes ...

  superkarma: 0 14.05.2007, 12:44:48
 23. avatar
  [6] Vivian [*]

  gerda: asi se myslí jenom kolem baráku, ne se vydat na výlet na druhej konec města Taky bych nerada rodila v tramvaji

  superkarma: 0 14.05.2007, 12:35:06
 24. avatar
  [5] Vivian [*]

  Bóbika: a co konkrétně nemáme brát vážně? V čem se paní por. as. mýlí? A jak je to ve skutečnosti?

  superkarma: 0 14.05.2007, 12:34:20
 25. avatar
  [4] gerda [*]

  No, chodit na procházku, když mi začnou kontrakce, je opravdu rada pro velmi odvážné rodičky! Taková procházející se rodička často končí v rubrice Zajímavosti a kuriozity v denním tisku - ale ta paní Mikulandová to myslí určitě dobře

  superkarma: 0 14.05.2007, 10:18:22
 26. [1] Lindaa [*]

  Uz zase rodíme - a nebo jeste porád?
  PS: Zkracující se intervaly mezi kontrakcemi - tak tomu se muzu jenom smát. Nejdrív mi odesla voda, pak se pár hodin nedelo absolutne nic a já v klidu pokracovala ve spaní a potom zacaly kontrakce trvající 2 minuty a s 2mibutovou prestávkou. Hold príroda si nedá porucit a kasle na teorii.

  superkarma: 0 14.05.2007, 08:32:44

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme