Včera, 14. 11. se šel v Praze u příležitosti Světového dne diabetu již 8. ročník pochodu, který měl symbolicky upozornit na nebezpečí tohoto onemocnění. Pochod odstartoval ve 13 h z Náměstí Republiky, pokračoval ulicí Na Příkopech a dále na Staroměstské náměstí. Světový den diabetes

Světový den diabetes

V rámci oslav Světové dne byl pro Pražany připraven doprovodný program, v rámci kterého si lidé mohli nechat bezplatně změřit tlak, cholesterol a glykémii. Zájem veřejnosti byl obrovský, už před otevřením stanu s měřením, se tvořila dlouhá fronta. Návštěvníkům byly k dispozici na konzultace diabetologické sestry s letitou praxí, které objasňovaly jednotlivé naměřené hodnoty a doporučovaly změnu životního stylu či stravovacích návyků. Změřeno během včerejška bylo více než 400 osob a u 11 z nich byl diagnostikován diabetes.

Světový den diabetes

Světový den diabetesV rámci Světového dne diabetu září každoročně 14. 11. modrou barvou monumenty a stavby po celém světě, aby pomohly zviditelnit problematiku diabetu a připomněly veřejnosti toto onemocnění. Modrá barva symbolizuje život a zdraví napříč všemi kulturami, odráží nebe, jež spojuje všechny národy, a je barvou vlajky Spojených národů proto byl i včerejší Světový den již tradičně zakončen modře nasvíceným monumentem a letos byl zvolen Žižkovský památník, který modře zářil až do 23 h.

Světový den diabetu byl vyhlášen v roce 1991 Mezinárodní federací pro diabetes (IDF) a Světovou zdravotnickou organizací (WHO) jako reakce na rostoucí obavy ze zvyšující se zdravotní hrozby, kterou diabetes představuje.

Celosvětovým iniciátorem doprovodných aktivit ke Světovému dni a pochodu je společnost Novo Nordisk. Společnost má v péči o diabetiky již téměř 90letou zkušenost. Vše začalo v roce 1922, kdy August Krogh, dánský nositel Nobelovy ceny za fyziologii a jeho manželka Marie, která měla diabetes, navštívili kanadské výzkumníky Fredericka Bantinga a Charlese Besta, kteří rok před tím začali extrahovat inzulín z hovězího pankreatu. Od této doby dvě dánské firmy Nordisk Insulin Laboratorium a jeho konkurent Novo Therapeutisk Laboratorium soupeřily, dokud v roce 1989 nespojily své síly a nevytvořily Novo Nordisk A/S.

 

Světový den diabetes

Více informací najdete na www.dendiabetu.cz.

Reklama