Další, velmi zajímavý příspěvek poslala čtenářka s nickem v.poho. Mimo jiné si všímá i síly reklam, tu kterou zmiňuje, u té se mi také otvírá kudla v kapse. Rozhodně si nenechte ujít její příspěvek.

Šťastné a veselé

Rozbil se nám počítač, tak teď budeme muset být bez internetu, říká ten pán v televizi a mně jako vždycky vlhnou dojetím oči.
Je mi ho tak líto.
Ještě že má tak sympatického souseda, který mu dokáže dobře poradit.
Vezme si půjčku, samozřejmě. A tím je vše vyřešeno.
Půjčku od té nejlepší společnost na světě. Bez skrytých poplatků a s jasnými pravidly.
Jsou v ní přece tak hezcí, milí a přátelští lidé.
A každý z nich má přece také svoji půjčku.
Žít na dluh je přece in.
Na dluh žije každý.
Na dluh se jezdí na dovolenou a na dluh se kupují dárky na vánoce.

Kdo nemá půjčku, není Čech!

Vždycky, když vidím tuhle a jí podobné reklamy, vždycky když najdu ve schránce nabídku od no-name společnosti, která mi nabízí pro mě straaašně výhodný úvěr, vždycky když zavolá sympatická paní ze City bank a nabízí mi kreditku, vždycky se mi otvírá kudla v kapse.

Masová reklama na půjčky nabrala nejvyšších obrátek. Banky chtějí svůj kus masa a z čeho asi žijí?
Že by z úroků?

Ale spousta lidí nemá takové příjmy, aby se s nimi banka vůbec bavila. A na ty cílí další a další hodní lidé, kteří vám vždycky pomohou a díky nimž budete mít šťastné a veselé vánoce a smutné a uplakané velikonoce.

Nic není v životě zadarmo, to by si lidé měli uvědomit.
A protože jsem povoláním účetní, tak vám čistě mezi řečí mohu prozradit, že i v životě je to Má dáti, DAL. Za všechno v životě se platí a o zbytečných dluzích to platí dvojnásob.

Můžete tisíckrát milovat své dítě, ale věřte, že opravdu nemusí najít pod vánočním stromečkem poslední modelbárbínky ani nejnovější verzi mobilního telefonu. Copak vám rodiče opravdu koupili všechno, na co jste si ukázali? A cítili jste se snad nešťastní, méněcení, nemilovaní?

Já vím, teď mi namítnete, že je jiná doba. Když jde děcko do školy v tričku z rodinky, hned si na něj ostatní ukazují prstem a je terčem posměchu. Možná máte pravdu. Ale čí je to vlastně vina? Většina domácností zdaleka nedosahuje na průměrný plat.

Většina domácností - to je ale 90% žáků ve třídě. Tak jak je možné, že si 90% dětí  a jejich rodičů chce žít nadprůměrně a rovnat se těm zbylým deseti? Jak je možné, že 90% rodičů své děti  ještě utvrzuje v tom, že si to mohou dovolit?

Na co si to sakra hrajeme? Nebylo by nakonec pro děti nejlepším dárkem k vánocům poznání, že nemohou mít všechno? A že láska, pohoda a klid jsou nad všechny dárky světa?

Ne, už jste asi poznali, že nejsem příznivcem půjček a už vůbec ne na věci zbytné, což vánoce a dovolená bez pochyby jsou. Jsem tak vychovaná, moji rodiče si nikdy nepůjčili ani haléř. Vyrostla jsem v tričkách po starších sestřenicích a známých. Přesto nemám pocit, že by mi to v životě až zase tolik překáželo nebo snad ubralo na sebevědomí. :))

Ne,  není rozumné brát si půjčku na vánoce. Štědrý den je jen jeden z třistašedesátipěti a rozzářené oči jeden večer opravdu nevynahradí pláč těch zbylých třísetšedesáti čtyř. Není rozumné brát si na hlouposti ani půjčky od své mateřské banky a, pokud nás ta odmítne, už vůbec ne obrátit se na některý z těch hodných ústavů, kde jsou tak milí, že vás nebudou dokonce ani zatěžovat výběrem splátek. Přijdou si pro ně totiž jako staří známí, vždycky osobně.

Mělo by se snad už i na školách učit, že když mi nedá půjčku velká banka, je asi s mými příjmy něco v nepořádku a ten, kdo mi je dá, sleduje zřejmě jiný cíl. Dobrosrdečnost to nejspíš nebude. Vždyť vám ještě zbyl byt, domek po rodičích anebo auto. Ale prosím vás, k čemu by vám to bylo? Není lepší koupit k vánocům nový iPad, i Pod nebo značkové tričko?:) Víte,  pracuji jako účetní a z titulu svého povolání často vidím ty konce.

Napadlo by vás vůbec, že nejvíc exekucí na plat chodí do firem na nejlépe oblečené frajírky? :(

v.poho

Pozn.red. : Text nebyl redakčně upraven

______________

Tak to mě vážně nikdy nenapadlo, ale něco na tom bude.
Hezky jste to celé sepsala. Děkuji a přeji pohodové a klidné Vánoce (bez půjček))

Téma dnešního vydání zní: Vánoční půjčky neboli peníze na cokoliv

 • Vzala byste si půjčku na Vánoce?
 • Pokud ano, z jakého důvodu?
 • Znáte takový případ ve svém okolí?
 • Naletěla jste někdy bankám či spořitelnám s „výhodnou“ půjčkou?
 • Jste schopna koupit svým blízkým cokoliv, i kdybyste si na to měla půjčit?
 • A co vánoční pobyt na horách?
 • Našetříte nebo půjčíte?
 • Měl by se vůbec člověk na Vánoce zadlužovat?
 • Naštvaly by se vaše děti, kdyby měly pod stromečkem méně dárků?
 • Vyrábíte dárky?
 • Zastáváte názor, že i malý dárek potěší a na ceně nazáleží?
 • Jaký je váš všeobecný názor na půjčky v období Vánoc? (na cokoliv)
 • A co případně dárky na splátky? Jsou některé výhodné? A jsou vůbec nutné?

Děkuji za všechny příspěvky a komentáře
piště na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jednu z pisatelek odměním malým dárkem (bez půjčky)
kosmetikou pro krásné ruce - v „luxusním balení“ :)

darecek

Reklama