Od povodní uběhlo neuvěřitelných deset let, ale na některé souvislosti s nimi se nedá zapomenout. Všechno zlé je pro něco dobré, říká se, a každé neštěstí zamíchá žebříčkem hodnot. Těch lidských především.

Uteklo to neuvěřitelně. Mnohé věci a detaily se z paměti vytratily, ale spousta z nich se vytěsnit nedá. O povodních 2002, které postihly naši zemi, včetně Prahy se v posledních dnech mluvilo ve všech pádech. Smutné výročí se bohužel týká i mé rodiny. I když o něco později. Dům v Karlíně, kde jsme bydleli, sice zaplavila voda, ale náš byt vetřetím patře se zdál v bezpečí.

dům

Tady dům ještě stál

Jenomže to bylo opravdu jen zdání, to nejhorší mělo teprve přijít. Voda opadla, lidé si trochu oddechli. Začali se vracet ke svým opuštěným domům, aby zlikvidovali škody. Na dveřích visely cedulky s vyjádřením statika.

Dům v Sokolovské 2 je v pořádku, obyvatelé mohou do svých bytů, stálo na tom našem. Ještěže to nikoho nenapadlo. Druhý den brzy ráno se zřítila jeho část, kde jsme mívali ložnici a dětský pokoj.

Přestože jsme se snažili alespoň něco z bytu zachránit, byla nařízena okamžitá demolice. Ze dne na den jsme přišli úplně o všechno. Ale o tom už jsem psala.

demolice

Demolice, které jsem byli osobně přítomni nebyla nic veselého

V souvislosti s povodněmi si vždycky vzpomenu na lidi, kteří nám pomohli a v duchu jim znova poděkuji. Nejvíc jich bylo z řad příbuzenstva, od kterých jsme většinou dostali finanční výpomoc. Nejvíce si ale cením ubytování, které nám poskytla švagrová ve svém domě.  Na dva měsíce se vzdala svého soukromí, abychom nemuseli někam do „sokolovny“. Dokonce vzala naše děti k moři, aby se rozptýlily a přišly na jiné myšlenky. Gábino, mých díků nebude nikdy dost.

Na druhou stranu tahle událost „prověřila“i mé dobré kamarádky. Většina z nich dělala mrtvého brouka a ani nezavolala.

Nezlobila jsem se na ně, jen mi to přišlo trochu líto, ale zase jsem poznala, kdo je opravdový přítel a kdo se jen tak tváří

Máte podobné zkušenosti, milé ženy-in?

  • Už jste měla možnost „ověřit si“ si své přátele?
  • Ocitla jste se někdy v nouzi a potřebovala pomoc?
  • Od koho jste se jí dočkala? Byli to přátelé, někdo z rodiny, nebo úplně neznámí lidé?
  • Co vám říká pořekadlo: V nouzi poznáš přítele? Vyzkoušela jste si ho někdy na vlastní kůži?
  • Pomohla jste naopak vy někomu v nesnázích, nebo jste dělala mrtvého brouka?
  • Kolik máte opravdových přátel, na které se můžete spolehnout?

Napište nám na adresu: redakce@zena-in.cz

Na co se můžete těšit, pokud pošlete příspěvek na toto téma?

Úžasně svěží parfémovou vodu Viva by Fergie od Avon

CENA

Reklama