Bulvár

V Německu existuje klinika pro lidi závislé na nakupování

ERLANGEN - Pokud se vám těsně před supermarketem roztřesou nohy, jezdíte dlouhé hodiny s nákupních vozíkem silně sevřeným v dlaních, a jen se slzami v očích odcházíte z obchodu, pak jste dost možná těmi pravými pacienty pro nově vzniklou kliniku, určenou pro lidi závislé na nakupování.
Tu založili odborníci v Německu.

Pilotního projektu, který organizuje Univerzitní nemocnice v Erlangenu, se účastní šedesát nadšenců do nakupování, kteří si své problémy přiznali a snaží se je s pomocí odborníků řešit.
"Budeme společně s nimi hledat tu správnou terapii, která by jim od jejich "onemocnění" nadobro pomohla," vysvětlila Astrid Müllerová, která je šéfkou psychosomatické kliniky při Univerzitní nemocnici.

Podle Müllerové je celých osm procent Němců náchylných k tomu, aby se stali závislými na nakupování.
"Problém se objevuje ve všech společenských vrstvách a také ve všech věkových skupinách. Jen v případě pohlaví jsou rozdíly znatelnější. Ženy jsou v tomto případě závislejší než muži," míní psycholožka, podle níž se u jednotlivých skupin přirozeně mění druh zboží, o které mají ve větší míře zájem.
Zatímco ženy šílí po oblečení, botách, kosmetice, potravinách a výrobcích do domácnosti, mezi muži vede elektronika, sportovní vybavení, autopříslušenství a velice rádi také procházejí antikvariáty a vyžívají se v nakupování starožitností.
"Podobně afektovaný způsob nakupování je přímo závislý na náladě pacientů. Ti tak nakupují mnoho věcí, které nepotřebují, a doma je pak často ani nevybalí z obalu a vůbec je nepoužívají. Objevují se i případy lidí, kteří nakupují právě kvůli hromadění zboží. Nejde jen o sociální problém. Všechno může skončit finanční krizí," dodala Müllerová.

V novém lékařském centru, prvním svého druhu v Německu, bude psycholožka po tři měsíce testovat, zda je pro pacienty účinnější skupinová, či individuální terapie. Po této době budou pacienti propuštěni a lékaři budou dalšího čtvrt roku pozorovat, jak byla léčba úspěšná.  

     
   
29.08.2003 - Společnost - autor: Pluspress.cz

Komentáře:

 1. avatar
  [7] Ťapina [*]

  Simba: Já jsem štír, to by nemělo být nic tak vyhraněného.

  superkarma: 0 09.12.2003, 22:16:28
 2. avatar
  [6] Simba [*]

  Ťapina: V jakém jsi znamení? Já jsem Váha a přípomíná mi to nakupování věcí pro mne.

  superkarma: 0 03.12.2003, 14:35:37
 3. [5] helip [*]

  Taky ráda nakupuju, ale má to jednu chybu, nemám tolik finančních prostředků, takže to není tak slavný a vždycky si musím předem ujasnit, co vlastně potřebuju nutně a co ne. Jinak donesu domů úplně něco jiného než pro co jsem původně šla. Stává se Vám to taky?

  superkarma: 0 10.09.2003, 16:10:36
 4. avatar
  [4] Eva_CZ [*]

  Ťapina: no ma to jednu vyhodu! Jedna z mala zavislosti, ktere jsem nepropadla!

  superkarma: 0 31.08.2003, 12:40:57
 5. avatar
  [3] Ťapina [*]

  Eva_Fl: Já taky věci pro sebe nakupuju na několikátý pokus

  superkarma: 0 29.08.2003, 19:04:07
 6. avatar
  [2] Eva_CZ [*]

  jblondýnka: vazne?
  Ja tak strasne nerada nakupuju....
  Rada nakupuju jen pro nekoho! Kdyz mam cas, zajedu do nakupniho centra a nakupuju darecky o kterych si myslim, ze udelaji radost. A pak cekam jak malej blbec pri rozbalovani, jestlo obdarovanej fakt radost ma...
  Ale kdyz si mam jet pro nejake saty ci co - no fuuuj. Onehda jsem mlela, ze nemam co na sebe, tak jsme s mym drahym vyrazili.
  Po navsteve asi tri obchudku jsem to zabalila, dali jsme si zmrzku a odjeli domu....

  superkarma: 0 29.08.2003, 18:14:48

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme