Bulvár

V neděli zemřela herečka Jiřina Steimarová


Ve věku 91 let zemřela v neděli dlouholetá herečka Národního divadla v Praze Jiřina Steimarová.
Podle její dcery herečky Evelyny Steimarové zemřela v klidu, ve spánku. Herectví měla v krvi. Byla též matkou předloni zesnulého herce Jiřího Kodeta a babičkou hereček Barbary Kodetové a Anny Polívkové.

Jiřina Steimarová se narodila 24. ledna 1916. Pocházela ze slavného českého hereckého rodu. Jejím dědečkem byl plzeňský principál Vendelín Budil a otcem rovněž slavný herec Jiří Steimar.

Prosadila se v činohře, opeře i na stříbrném plátně. Na jeviště první české scény se poprvé objevila jako šestiletá a brzo se stala známou dětskou hvězdou. Od roku 1933 ve stálém angažmá Národního divadla působila celých 19 let. Počátkem 50. let 20. století musela z divadla odejít kvůli emigraci jejího tehdejšího manžela. Novou příležitost dostala v Hudebním divadle v Karlíně. Natočila více než čtyřicet filmů a televizních inscenací (Extase, Irčin románek, Psohlavci, Tři chlapi v chalupě, Hříšní lidé města pražského aj.). Naposledy ji obsadila v roce 1989 Irena Pavlásková do filmu Čas sluhů. Posledních dvacet let se Steimarová věnovala výuce herectví.

 

   
08.10.2007 - Společnost - autor: Markéta Breníková

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme