Pro naše předky mívala rozkvetlá Barborka na Štědrý den symbolický význam. Dnes se tato tradice udržuje spíš z estetického hlediska. Větvičky ovocných stromů jsou milou dekorací do vázy a připomínkou budoucího jara.

Kdysi bývala svatá Barbora svátkem svobodných dívek a panen. Věřilo se, že když třešňové větvičky rozkvetou do Štědrého dne, nezadaná dívka najde milého a do roka se vdá. Tajemná moc a kouzlo Barborky bylo ještě silnější, když se jí dotkly první paprsky slunce, takže na ně dívky chodily ještě za úsvitu.

Dnes takovou „oběť“ podstupovat nemusíte. Pokud chcete mít Barborky ve váze, nemusíte chodit ani na třešně. Stejnou parádu vám udělají i višně, sakury, jabloně, slivoně, ale také trnky a zlatice, které dokonce přináší do domu bohatství.

barborka

Aby vám Barborky vykvetly do Vánoc, nemusíte je trhat ani v den Svaté Barbory. Jejich kvetení je závislé na teplotě vzduchu, který v dnešních bytech bývá vyšší, než to bylo u našich předků. Takže když se o nějaký den opozdíte, nic se neděje.

Jejich kvetení můžete uspíšit i tak, že větvičky na krátkou dobu ponoříte do vlažné vody a pak je dáte do vázy. Do vody můžete přidat výživu pro řezané květiny.

Pozor na příliš suchý vzduch, který Barborkám nesvědčí. Aby pupeny nebo rašící poupata nezaschla, dopřejte jim občasné rosení.

S čím je kombinovat?

Barborce to „sluší“ samotné (nejlépe ve skleněné váze), ale i v kombinacích se svěží zelení. Když si spolu s Barborkou uříznete pár větviček břízy, nebo vrby, vyraší jim nové lístky a vy získáte krásné jarní aranžmá uprostřed zimy.

Barborky vypadají hezky i v kombinaci s temně zelenými snítkami smrku, nebo borovice.

Nebojte se experimentovat a vyzkoušejte nové variace.

Inspirativní foto: Westwing.cz

Reklama