Bulvár

V nebi se hromadí davy

Papež Jan Pavel II. jmenuje nové světce a světice v rekordním množství.
Co je třeba k tomu, abychom se mohli stát světcem nebo světicí? Kdo je světec nebo světice?
Podle většiny duchovních tradic se jedná o člověka, který žije výjimečně ctnostným životem.

V římsko-katolickém náboženství má tento termín velmi konkrétní význam.
Světec nebo světice je zbožný muž nebo žena, jejichž přítomnost byla odhalena Bohem, a oni byli následovně přijati do nebe. Věří se, že světci a světice mají k Bohu velmi blízko, takže mnozí katolíci je prosí, aby se za ně u Boha přimluvili.
Svého svatého ochránce má téměř každé místo, každé povolání, každá nesnáz.
Svatý Blaise je ochránce krku a jeho onemocnění, svatý Izidor Sevillský, autor učebnic a první encyklopedie, je patronem uživatelů internetu. Svatý Josef z Kupertina, přezdívaný “létající mnich” díky svým levitacím, je patronem pilotů a astronautů.

Kolik je světců a světic?
Římská martyrologie, oficiální seznam svátků světců a světic, obsahuje více než 6 500 jmen. Ve většině případů se jedná o dávné mučedníky a další náboženské hrdiny, kanonizované na žádost lidu. “Ve třetím století nikdo nediskutoval, zda dívka Agnes, která zemřela, když se bránila násilníkům, byla svatou,” říká Monsignor Kevin Irwin z Katolické University. "Lidé přinesli na její hrob svíčky, modlili se k ní. A když Bůh udělal zázrak, řekli, že se u něj přimluvila.”
V r. 1234, kvůli tomu, aby nad jmenováním nových světců a světic získal kontrolu, ustanovil Vatikán přesný postup kanonizace, u kterého je papež konečnou autoritou.

Kolik světců a světic současný papež vysvětil?
Papež Jan Pavel II. vysvětil 477 světců a světic. Jedná se o více svatých, než bylo vysvěceno během minulých osmi století předešlými 86 papeži.
Papež Jan Pavel II. vyhlásil dalších 1 318 blahoslavených, postavených hned vedle svatých. Většina nových svatých pocházela po celá staletí z řad evropských duchovních a řádových sester. Jan Pavel II. ale kanonizoval svaté z celého světa, přes otroky až po vévodkyně. Poradci tvrdí, že papež se tak snaží katolíkům připomenout, že žít výjimečně ctnostným životem může kdokoliv.
Papež cituje často latinské úsloví “Verba volant, exempla trahunt”— “Slova se ztrácejí, příklady táhnou.”

Jak to papež dokázal?
Změnou předpisů. Kandidáti jsou nadále posuzováni církevními úředníky ve Sboru pro záležitosti Svatých. Ale papež Jan Pavel II. proces urychlil snížením počtu požadovaných prokázaných zázraků, potřebných k udělení svatosti.
Obvyklé minimum byly tři zázraky – většinou se jednalo o mimořádné uzdravení. Nyní stačí k prohlašení za svatého každého katolického mučedníka pouze jeden zázrak. Jiní kandidáti potřebují ke kanonizaci dva prokázané zázraky.
Jan Pavel II. také skoncoval se staletým úřadem “ďáblova advokáta”, vatikánského úředníka, který měl za úkol hledat slabá místa v případech předložených ke kanonizaci. Tyto změny velmi urychlily proces, který se v minulosti protahoval přes desetiletí, nebo dokonce století, od smrti svatého člověka k jeho kanonizaci.
Johanka z Arku byla prohlášena za svatou až za pět století po svém upálení na hranici. Svatý Herman, vědec a básník, byl uznán za blahoslaveního až 800 let po své smrti. Ale za papeže Jana Pavla II. byla Matka Tereza prohlášena za blahoslavenou již pět let po své smrti v roce 1997.
Nyní stačí, aby jí byl připsán ve prospěch ještě jeden zázrak, a může být prohlášena za svatou. Zatím nikdo nedosáhl svatosti tak rychle.

Je tento nový postup lepší?
Není to jisté. “Světců a světic nebude nikdy příliš mnoho,” tvrdí kardinál Josef Ratzinger, papežův nejbližší poradce. “Každý světec a světice jsou inspirací, pomocí věřících na cestě k Bohu.”
Někteří katoličtí kritikové ale tvrdí, že se Vatikán stal “výrobnou světců”, čímž snižuje význam kanonizace. “Přidej svěcenou vodu a protřep,” popsal nedávno jeden katolický kněz nový proces. Kritikové tvrdí, že ve své ukvapenosti prohlásil papež za světce i ty, co si to nezasloužili.

Čí svatost je zpochybňována?
Nedávno prohlásil papež za svatého Otce Pia, italského mnicha, který tvrdil, že se mu pravidelně objevují stigmata, tajemná krvácení podobná ranám, které utrpěl Kristus na kříži. Někteří z těch, kdo zkoumali Piovy nároky, tvrdili, že byl podvodník a ke všemu ještě sukničkář.
Josemaria Escriva, španělský zakladatel ultrakonzervativní laické skupiny Opus Dei, byl prohlášen za svatého již 27 let po své smrti. Příznivci vydali na podporu jeho kanonizace milión dolarů, dávajíce jej za příklad všem katolíkům. Kritikové ale tvrdí, že Escriva sympatizoval s nacisty a založil hnutí tak tajné, že až hraničilo s kultem.
Jan Pavel II. kanonizuje tolik světců a světic, že je to “katastrofální”, tvrdí katolická spisovatelka Margaret Hebblethwaite. “Jeho nástupcům zůstane trapný problém, degradovat světce a světice, o které stejně nikdo nestál.”

Světci a světice mohou být degradováni ?
Samozřejmě mohou. Svatý Kryštof, patron cestovatelů, je případ, o který se nyní jedná. Než byl umučen, Kryštof, který žil ve třetím století, pomáhal, podle legendy, nezištně cestovatelům tím, že je převáděl přes nebezpečný proud. Kryštof byl po staletí považován za svatého, ale v roce 1969 došel Vatikán k přesvědčení, že není žádný důkaz o tom, že skutečně existoval.
Papež Pavel VI. degradoval jeho svátek a odstranil jej z liturgického kalendáře.

Někteří tvrdí, že příliv nových svatých by měl být zpomalen, aby již nedocházelo k podobným nepříjemným omylům. “Proč spěchat?” ptá se duchovní Richard McBrien, autor knihy “Životy svatých”. “Pokud je někdo skutečně v nebi, však my na to přijdeme.”

Zázraky matky Terezy
Matka Tereza je považována za favoritku na nejbližší kanonizaci.
Svůj život zasvětila péči o nemocné a chudé, také se znala s papežem osobně.
Jan Pavel II. opominul obvyklou pětiletou čekací lhůtu a přijal její kandidaturu krátce po její smrti v roce 1997. Během prvního roku byl matce Tereze připsán ve prospěch první zázrak. Indka Monica Besra, hospitalizovaná s rakovinou žaludku, tvrdila, že se modlila před obrázkem matky Terezy a “z fotografie na ni zamířil světelný paprsek.”  Když se později probudila z krátkého zdřímnutí, nádor byl pryč.
Vatikánská Consulta Medica, lékařská komise, sestávající ze sta italských lékařů, potvrdila vyléčení jako zázrak, a matka Tereza byla prohlášena za blahoslavenou v rekordním čase. Ale doktor Ranjan Kumar Mustaphi, který paní Besru vyšetřoval, tvrdí, že vyléčení se dostavilo po devíti měsících intenzivní léčby chemoterapií. “Nejedná se o žádný zázrak.”

Přeloženo a upraveno podle The Week
http://www.theweekmagazine.com/briefing.asp?a_id=500    

             
   
15.01.2004 - Společnost - autor: Jitka Kubíková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [223] k@tchabinka [*]

  nene jesus byl prvni u.f.o.u.n...
  sledujete ne ?.. jes.us.

  superkarma: 0 16.01.2004, 17:09:34
 2. avatar
  [221] kubikm [*]

  aninas: a jak je to s tím neposkvrněném početí to mi zatím nikdo nevysvětlil

  superkarma: 0 15.01.2004, 22:12:02
 3. avatar
  [220] aninas [*]

  mam-ča: ja chci taky do tepla

  superkarma: 0 15.01.2004, 21:18:42
 4. avatar
  [219] aninas [*]

  Eva_Fl: nesmekej a vyjadri se, nebo se nedostanes do nebe

  superkarma: 0 15.01.2004, 20:38:21
 5. avatar
  [218] Eva_CZ [*]


  Ted jsem vas docetla.
  Smekam.
  Pred vsemi diskutujicimi!

  superkarma: 0 15.01.2004, 20:14:28
 6. avatar
  [217] Vivian [*]

  aninas: jo jo, taky se mi to líbilo, i když to probíhalo cca od půlnoci do šesti do rána pěkně jsme to téma rozebraly
  ale ten čurbes na porodnici by měl někdo smazat, co si o nás pomyslí docent? takovej brajgl...

  superkarma: 0 15.01.2004, 18:53:27
 7. avatar
  [216] kubikm [*]

  aninas: ne, v pohodě
  článek nebyl můj, jen to byl překlad

  superkarma: 0 15.01.2004, 18:49:29
 8. avatar
  [215] aninas [*]

  kubikm: Doufam, ze nemas pocit, ze nase debata tady mela neco proti tobe
  Tys jenom zprostredkovala tema a my se do nej pustily

  superkarma: 0 15.01.2004, 18:24:41
 9. avatar
  [213] kubikm [*]

  některé názory papeže jsou životu nebezpečné - nepoužívat kondom - např.
  asi už ani netuší, k čemu to je...

  superkarma: 0 15.01.2004, 18:19:35
 10. avatar
  [212] kubikm [*]

  aninas: přečetla jsem to opravdu celé..uff, ale jste mě daly...ale taky se mi diskuse líbila, ač rozdílné názory, tak ale slušné jednání - vystavuju vám 1*

  superkarma: 0 15.01.2004, 18:18:26
 11. avatar
  [210] aninas [*]

  Jitule, ale jsme ti to tady rozpumprdlikovaly, coz?

  Pro vsechny

  Debata, i pokud jednotlivi diskutujici s necim nesouhlasi a maji jiny nazor, se da vest i slusne, bez urazeni a ponizovani.

  Tohle byl priklad, jak se diskutuje
  A v tu samou chvili probihala "diskuze" na porodnici prave tak, jak vypadat NEMA

  superkarma: 0 15.01.2004, 17:52:19
 12. avatar
  [209] aninas [*]

  Capelucita:

  superkarma: 0 15.01.2004, 17:46:06
 13. avatar
  [206] Vivian [*]

  Tak teda nevím jak Kotě, ale já jsem šla spát o půl sedmý ráno a vsávala jsem teď ve čtvrt na čtyři odpoledne Ale pěkně jsme to tady probraly, což?

  superkarma: 0 15.01.2004, 16:59:07
 14. avatar
  [203] kubikm [*]

  emma: víš co, někdy by stačilo jen těm lidem poděkovat, nebo jim alespoň byrokratismem neházet klacky pod nohy
  např. Petr Novotný adoptoval chlapce, chtěl ještě děvče, ale úřad po něm chtěl opět tolika papírů vč. docházky do manželské poradny na 1/2 roční kurz, že už to po druhé prostě neabsolvoval a to děvče zůstalo v domově...velké děti už nikdo nechce...
  tak to byl případ těch klacků

  superkarma: 0 15.01.2004, 15:23:14
 15. avatar
  [202] emma [*]

  Dašenka: já tě nekamenuju, já bych ti to klidně věřila. a máš pravdu v tom, že je SPOUSTA obětavých lidí, kteří by si zasloužili blahořečení!

  superkarma: 0 15.01.2004, 14:54:26
 16. avatar
  [200] Dašenka [*]

  pipka: Tak,tak, to jsem také viděla. Nikomu neberu jeho víru, ale to,co dělala římskokatolická církev v minulosti i hluboké,bylo šílené.Ať vezmu sv.inkvizici,Koniáše,ap.Moc hezky o tom napsal Umberto Eck - Jméno růže, také to byl film. Jako u všeho- původní myšlenka je super,ale lidi si to zkazí vlastní hrabivostí a bojem o moc!

  superkarma: 0 15.01.2004, 13:59:08
 17. avatar
  [198] Dašenka [*]

  No,nechci,abyste mě tady ukamenovaly,ale:
  1)někde jsem četla,že Bílý anděl z Kalkaty dostával ze západu těžké prachy na podporu svého řádu,takže to nebylo až tak velké sebeobětování
  2) určite existuje spousta neznámých lidí,kteří se také obětují a ošetřují lidi,kteří choří v bídě,srabu,neštovicích, lepře ap.Jenže se neumí tak zviditelnit jako mT. Před všemi těmito lidmi hluboce smekám,protože je k tomu potřeba hluboké sebezapření (zkuste stát třeba vedle bezdomovce)
  3)myslím si že sv.otec by měl přibrzdit, jinak nám za chvíli bude svatořečit i Dianu, protože taky pomáhala potřebným. Trochu mi to připomíná udělování milostí bývalým prezidentem.

  superkarma: 0 15.01.2004, 13:12:33
 18. avatar
  [197] kubikm [*]

  Kocicka: bingo
  a zázrak byl, jak ceklý život pomáhala lidem...nač vymýšlet nějaké nadpřirozenosti?

  superkarma: 0 15.01.2004, 11:39:42
 19. avatar
  [196] Kocicka [*]

  já nevím jestli je správné někoho vysvěcovat na světce, ale matka Tereza byla Světicí už za svého života...Není to přece zázrak když vám někdo pomůže v nejtěžší chvíli vašeho života?

  superkarma: 0 15.01.2004, 11:03:20
 20. avatar
  [195] k@tchabinka [*]

  a vic uz nic... buh mel praci za 7 .. ja to budu mit hotovo do 12 :)
  peknej den

  superkarma: 0 15.01.2004, 10:38:32
 21. avatar
  [194] k@tchabinka [*]

  ale treba takova Matka Tereza.. pred ni klobouk dolu.

  superkarma: 0 15.01.2004, 10:37:30
 22. avatar
  [193] k@tchabinka [*]

  kosmo: to so cetla spatne.. to byl BIČ BOŽÍ :)
  no kdyz uz Koteti nevadi nic co cirkev dela, mohlo by ji mozna vadit, ze se chova diskriminacne k zenam :)))

  superkarma: 0 15.01.2004, 10:36:12
 23. avatar
  [191] emma [*]

  vibi: ** Je pravda, že církev je proti interupci, ale na druhé Bůh přece odpouští **
  Co to jako más polečnýho s interrupcí? Jako: interrupce sice zakazujeme, ale když na ní půjdete, my vám odpustíme?? to je přece POKRYTECTVÍ! no, ona církev JE jedno velké pokrytectví...

  superkarma: 0 15.01.2004, 10:15:28
 24. avatar
  [190] emma [*]

  kosmokosmo:

  superkarma: 0 15.01.2004, 10:13:40
 25. avatar
  [189] kosmokosmo [*]

  mne uz z tehle debaty hrabe....nahore v baneru je BILE ZBOZI a ja ctu BIBLE BOZI........

  superkarma: 0 15.01.2004, 10:06:16
 26. avatar
  [188] *daisy* [*]

  Uff, teda...rozkecaly jste se.

  Nehodlam nejak obhajovat cirkev nebo necirkev, jen...
  KAZDA sebelepsi myslenka je zneuzitelna (a zpravidla nejaky chytrak to taky udela)...

  Aninko, jenom technicka: absolutni svoboda neexistuje. Nejsvobodnejsi je clovek, ktery se rozhodne dobrovolne pristoupit na pravidla nejake spolecnosti (jen si vem, i Ty nechodis a nejdes zmlatit souseda, ktery se na Tebe osklive podival nebo s Tebou nesouhlasi, proste proto, ze on ma pravo na sve nazory, vrazdy, socialni system, to vse je zalozene na tom, ze si nechas libit i nepohodlne veci - treba dane - ale ta spolecnost tak funguje. Ne, nejsme svobodni, jen proste pristoupime dobrovolne na nejaka pravidla. A to same je v cirkvich, politickych stranach, statech...

  superkarma: 0 15.01.2004, 10:02:05
 27. avatar
  [185] kosmokosmo [*]

  Vea: pokusim se........to ze Zide a Krestane maji stejneho Boha je jasne....Zide pouze neuznavaji Jezise....viz Stary a Novy zakon.......co se tyce Muslimu...ve Starem zakone, jak asi vis byl Abraham...a ten mel v pozdnim veku se svou zenou syna Isaca, ktereho Buh chtel...aby mu obetoval na dukaz opravdove poslusnosti.......no ale Abraham mel taky druheho syna..se svoji...arabskou...rekneme milenkou.....ktery se jmenoval Ismael.......no a tady prave Muslimove veri, ze Abraham nemel obetovat Isaca, ale prave Ismaela......jde o to, ze k te obeti nedoslo, Buh ji zabranil...ale podle slibu z toho"obetovaneho" syna mel vyjit vyvoleny narod.........
  Muslimove narozdil od Zidu uznavaji i Jezise, ale ne jako spasitele, jen jako jednoho z proroku.....

  superkarma: 0 15.01.2004, 09:50:17
 28. avatar
  [183] emma [*]

  Kotě: koukám, že Marii T. už zmiňuješ. ale proboha, ty industriální změny byly dílem církve? ano, už prostě ten pokrok nemohla dál zadržovat, tak se to přes ní převálcovalo. ale kdyby byla otevřenšjší, mohli jsme tu mít průmyslovou revoluci třeba o 200 let dřív, co ty víš!!

  superkarma: 0 15.01.2004, 09:37:15
 29. avatar
  [182] Žábina [*]

  aninas: *Kotě*: Vivian: to si zaslouží ....

  superkarma: 0 15.01.2004, 09:32:42
 30. avatar
  [181] emma [*]

  no... přečetla jsem to asi do 60 a pak už jsem mlátila hlavou do počítače! KOTĚ!!! ty jsi vážně ještě kotě! církev nám dala vzdělanost? rozvoj? rovnoprávnost????
  pokud vím, tak vzdělanost nám dala Marie Terezie povinnou školní docházkou (ona byla církev?), kdokoliv cokoliv vymyslel (ať už, že se Země otáčí kolem slunce nebo letadlo nebo elektřinu), církev byla PRVNÍ, která to označila za výmysl a léčku ďábla!!, a pokud vím, dodnes si před církví NEJSOU VŠICHNI LIDI ROVNI (homosexuálové, kněží, rozvedení, obyč. lid...)- díky bohu (a teď nemyslím Bohu), že v normální společnosti a před zákonem jsi už rovni jsou!!
  fakt sorry, ale na to, že práva homosexuálů přinesla církev, s tím jdi do ele!!!!!

  superkarma: 0 15.01.2004, 09:29:59

Další příspěvky

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme