.

V Národním geoparku Železné hory se otevřela brána do pravěku

Cestování

V Národním geoparku Železné hory se otevřela brána do pravěku

Velkou novinkou pro návštěvníky Geoparku Železné hory je nově otevřené návštěvnické centrum „Brána do pravěku“ Pasíčka u Proseče. Připravte se na velké paleontologické dobrodružství!

geopark

Vykopáte si z písku kostru dinosaura, projdete se po chodníčku lemovaném pravěkými zkamenělinami, které si budete moci ohmatat, v jezírku uvidíte plavat druhohorního žraloka, dozvíte se, jak vzniká pískovcové skalní město nebo co se dělo při okraji křídového moře. Areál „Brány do pravěku“ se nachází vedle Záchranné stanice a ekocentra Pasíčka, kde lze pozorovat mnoho chráněných druhů zvířat, například orla, sovy, vydry či rysa. Od expozice vede do Boru u Skutče také nová přírodovědná Naučná stezka Pasíčka - přírodní rezervace Maštale. Více informací naleznete na www.branadopraveku.cz

geopark

I cykloturisté si v geoparku přijdou v létě na své. Mohou se vydat po trase nové geologické cyklostezky MAGEO (MAlý GEologický Okruh) vedoucí nenáročným terénem dlouhým 29 kilometrů z Přelouče do Chvaletic. Z naučných tabulí se dozví mnoho zajímavostí o přírodě a geologii západní části geoparku. Starší „sesterská“ geocyklostezka MAGMA (MAlebný Geologický MAglajz) uspokojí i náročnějšího cyklistu. Vede z Hlinska do Chrudimi, měří 59 kilometrů a na 8 zastaveních provází rozmanitou geologií Železných hor.

geopark

Geopark nabízí i další atraktivní geoturistické cíle. Jmenujme například Berlovu Vápenku v Závratci u Třemošnice, která seznamuje s historií vápenictví v tomto regionu, nebo Městské muzeum ve Skutči, kde si může návštěvník na vlastní kůži vyzkoušet jednotlivé kamenické činnosti ve fiktivním kamenolomu, který je součástí venkovní expozice. Pro lepší orientaci v geoparku byly na pěti místech vybudovány informační altánky s tabulemi odkazujícími na geologicky zajímavá místa v okolí. Více o jejich umístění a další informace naleznete na www.geoparkzh.cz.

   
23.05.2016 - Doma - autor: (red)

Komentáře:

 1. [5] prototype [*]

  Další místo, které by stálo za návštěvu.Sml22

  superkarma: 0 23.05.2016, 09:44:47
 2. [4] janavys [*]

  Trochu z ruky, ale velmi zajímavé.Sml16

  superkarma: 1 23.05.2016, 09:20:06
 3. [3] bobani [*]

  Sml67

  superkarma: 0 23.05.2016, 08:32:16
 4. [2] lumca77 [*]

  Super tip na výlet Sml59

  superkarma: 0 23.05.2016, 08:10:19
 5. [1] Andreadornova [*]

  Sml79

  superkarma: 0 23.05.2016, 07:10:15

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme