.

V Milovicích mají první letošní divoké hříbě. Klisna Fanny už jej musela bránit

Novinky

V Milovicích mají první letošní divoké hříbě. Klisna Fanny už jej musela bránit

Na pastvině v Milovicích se divokým koním včera narodilo první letošní a první v Česku počaté hříbě. „Je to také první narozený hřebec a první potomek milovického hřebce Northcroft Firestartera,“ vysvětluje etoložka Martina Komárková z Výzkumného ústavu živočišné výroby a Univerzity Karlovy, která jeho příchod na svět viděla na vlastní oči.

Hříbě přišlo na svět přesně v 10:55. Klisna Fanny je porodila pod starým bezem. Matka ho po přibližně jedenácti minutách poprvé olízla. „První chvíle po porodu jsou pro matku a potomka klíčové pro navázání vzájemného pevného vztahu,“ podotýká Martina Komárková. V 11:31 se hříbě postavilo poprvé na nohy.

hribe

Situaci chvíli na to zdramatizovala samice pratura, která s bučením přiběhla na místo porodu. Klisna znervózněla a obklopena dalšími třemi tetami odběhla z místa. „Hříbě, pouhé dvě minuty po tom, co se poprvé postavilo na nohy, ji bez problému následovalo,“ popisuje Martina Komárková. Tři hodiny poté, co se postavil, si hřebeček poprvé lehl.

Další dramatické chvíle přinesl střet matky hříběte s jednou z dominantních klisen. V okamžiku, kdy si dominantní klisna Hellie vynucovala blízký kontakt, reagovala matka na její chování hrozbami a Hellie po ní začala vykopávat. Pro matku oslabenou porodem i hříbě, které se drželo v její blízkosti, šlo o nebezpečné chvíle.

Situaci krátce na to zklidnil hřebec Northcroft Firestarter, který ve 14:43 poprvé přiběhl ke klisně s hříbětem, doprovázený klisničkou narozenou loni v říjnu. „Oba byli stejně zvědaví. Zatímco hřebec respektoval sklopené uši klisny, a zkoumal svého syna zpovzdálí, klisnička zkoušela vyzývat novorozence ke hře. Zatím neúspěšně,“ popisuje Martina Komárková.

Do čtyř hodin po porodu se s novým příchozím seznámilo celé stádo a pomalu se vracelo k zaběhnutým pořádkům. „Tedy k odpolednímu odpočinku proloženému pastvou,“ uzavírá Martina Komárková.

„Jsme rádi, že se divokým koním v Milovicích daří. Pro budoucnost hříbat je nyní důležité, aby se pastvinu podařilo včas rozšířit,“ doplnil Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina.

kone

Zdroj foto: Česká krajina

Ochranářská organizace na projektech spojených s návratem a ochranou velkých kopytníků spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Výzkumného ústavu živočišné výroby, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na péči o divoké koně, zubry a pratury může přispět také veřejnost zasláním dárcovské zprávy ve tvaru DMS KRAJINA na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30 korun, na péči o zvířata a rezervace jde 28,50 korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. Mezi další možnosti podpory patří dárcovský portál Darujspravne.cz nebo nákup ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz.

   
14.03.2016 - Redakční novinky - autor: Julie Hájková

Komentáře:

 1. [7] iřka [*]

  supr-Sml59Sml67

  superkarma: 0 14.03.2016, 20:41:30
 2. avatar
  [6] Dudlajlama [*]

  Stejne jsou ta zvirata uzasna, par minut po porodu a bezi za mamou. Kam se na ne hrabemeSml58.

  superkarma: 0 14.03.2016, 19:53:50
 3. avatar
  [5] SNÍŽEK [*]

  to je hezké Sml67

  superkarma: 0 14.03.2016, 16:26:56
 4. [4] Rikina [*]

  To jsou ti koně takhle ostře sledovaní - na minuty? To asi nemá moc společného s tím, že to mají být divocí koně, a zachováno původní společenství a biodiverzita... není to teda jenom zoo s trochu větším výběhem? Sml80

  superkarma: 0 14.03.2016, 11:35:50
 5. [3] Janea [*]

  Sml59kousek ode me

  superkarma: 0 14.03.2016, 09:27:41
 6. [2] bobani [*]

  paráda

  superkarma: 0 14.03.2016, 09:25:29
 7. avatar
  [1] luneta [*]

  krásný článek

  superkarma: 0 14.03.2016, 09:06:53

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?
Anketa pro maminky

Náš tip

Doporučujeme