Bulvár

V lesbické komunitě mě nejvíc trápila netolerance

Jana Kavánková byla sedm let majitelkou jediného lesbického klubu v Praze. Žižkovského A-Clubu. Sedm let tam strávila nejen za barem (o víkendech často až do rána), ale starala se o chod celého podniku. Pořádala tam také nejrůznější kulturní, politické či sportovní akce, poslouchala lidské příběhy. Dnes už se veřejně neangažuje. Žije harmonický život se svou partnerkou a má dobrý pocit, že „to svoje“ pro lesbickou komunitou vykonala…
 
Jak jsi vlastně přišla na nápad založit lesbický klub?

Poměrně jednoduše. V té době jsem neměla kam chodit, protože v Praze žádný lesbický klub nefungoval. Což vlastně nefunguje doposud… A-Club jsme otevíraly tři, asi po dvou letech jsem tam zůstala sama. Fungoval sedm let (od roku1996 do roku 2003 - pozn. red.), což je obrovská doba, protože tak dlouho často nevydrží fungovat ani mnohé gay kluby.

A-Club, nazývaný lidově „Áčko“, byl zajímavý především tím, že nešlo o klasickou diskotéku. Ta měla svůj čas v pátek a v sobotu. Přes týden ale  probíhaly nejrůznější vernisáže, besedy, promítání filmů, sportovní hry… Klub měl dokonce i svůj pravidelný tištěný bulletin, ve kterém bylo možné přečíst si úvahy, rozhovory, program… To byla nadhodnota, která třeba gay klubům chybí.

Tato nadhodnota byla, dalo by se říci, mou životní prohrou. Domnívala jsem se, že lze vytvořit místo, kde bude o víkendu zábava s hudbou a přes týden prostředí, kde se lidi sejdou, popovídají si, něco si prohlédnou či se něco dozvědí. Chtěla jsem najít společného jmenovatele pro nejrůznější skupiny lesbických žen – pro ty rádoby intelektuální, sportovkyně či ty, které mají zájmy zase trochu jiné… Komunitu se mi ovšem, bohužel, a opakuji že po letitém úsilí, skloubit nepodařilo.

Ale vždyť kupříkladu vernisáže se v Áčku setkávaly s velkým zájmem…
To ano, ale většinou se tam sešly známé z okruhu té které vystavovatelky. Velký zájem býval také o besedy s poslanci a poslankyněmi před tím, než bylo uzákoněno registrované partnerství. Holky se zúčastňovaly i turnajů v ping pongu či v házení šipek. Kolikrát se vydařilo i promítání filmů s lesbickou tematikou. Bylo to ale hodně vysilující. Jednak organizace, jednak stálé obvolávání holek, aby dorazily. Vesměs byly nezodpovědné (smích). Přesto se ale nepodařilo v rámci těch akcí skloubit jednotlivé skupiny holek.

A co vlastně lesbickou komunitu spojuje?
V určité době to byl zájem na tom, aby byl přijat zákon o registrovaném partnerství. Někdo se o to zajímal víc, někdo méně. To, že má někdo jinou orientaci, ale neznamená, že je nějak víc spojen s těmi, jež ji mají stejnou jako on. Tak to je přece i u lidí s většinovou orientací. Někdo je zahrádkář, někdo rybář, někdo hraje fotbal… Ti zahrádkáři se s rybáři nebudou přece scházet jenom proto, že jsou heterosexuální, když si třeba jinak nemají co říct. Šlo mi ale o něco jiného – ne aby se holky z různých skupin přímo kamarádily, ale aby se respektovaly.  (Do rozhovoru vstoupila přítelkyně Jany Marta: „Řekla bych, že komunita držela více při sobě před rokem 1989, kdy byla orientace veřejným tabu.“)

Která skupina žen ti byla příjemnější, dá-li se trochu paušalizovat? Nebo jinak: Která byla vůči „té druhé“ tolerantnější?
To je těžké říci. V každé skupině se našli lidi tolerantní i netolerantní. Je to otázka jedinců. Je to tak i třeba mezi gayi. Někteří z nich se s holkami kamarádí, chodí společně pařit a vznikají výborná přátelství. Jiným vadí v klubech už jen dámská přítomnost. Možná jsem zaujatá, ale kdybych měla říci, která skupina lesbických žen z těch dvou zmíněných na mě jako celek působila tolerantněji, musím jmenovat sportovkyně. Byly ze sportu zvyklé žít neustále v kolektivu, kolektivní akce tudíž organizovat. Z vystupování mnohých rádoby intelektuálek byla naopak cítit jakási nadřazenost. Nechápu to. Člověk má ocenit každého, kdo je v něčem dobrý. A fotbalistky toho dokázaly hodně. Třeba na gay hrách v Holandsku skončily třetí. A později, když byl založen futsalový (futsal je halový fotbal – pozn. red.) klub „Áčka“, rok co rok jsme společně získávaly titul Mistr Prahy… Já jsem nehrála, o holky jsem se starala tím, že jsem nad nimi převzala záštitu, pořídila jim dresy a tak. Fotbalistky mě také jednou mile překvapily – narukovaly na vernisáž fotografií. Se slovy, že si o nich některé jiné ženy myslí, jak jsou hloupé, a ony nejsou. A že jsou zvědavé, kdy se zase ty jiné –  „chytré“ – přijdou podívat na fotbal. Samozřejmě, že nepřišly. Bohužel.

Čím je takový blok v komunikaci ze strany některých žen, podle tvého názoru, způsoben?
Nevím. Možná povahou některých z nich. Možná i tak trochu tím, že u nás prostě chybí to, co bývá třeba hodně v Německu. Informační centra spojená s kavárnami, kde si každý může půjčit materiály, o které má zájem, popovídat si s druhými u kafe a cigarety. To všechno přes den. V Praze to není. Tady kluby ožívají jedině v pátek a v sobotu večer. Náplň je stále stejná – pití a tancování.

Občas mám pocit, že někteří příslušníci a některé příslušnice určité menšiny nejsou také tolerantní k menšině jiné. Přitom by bylo tak žádoucí, aby všechny táhly za jeden provaz… Měla jsi také takový pocit, když jsi působila v „Áčku“?
U některých návštěvnic klubu jsem slýchala mnohdy velmi netolerantní názory. Říkaly třeba, že když do klubu budou chodit Romky, nebudou tam chodit ony. Takové postoje jsem rázně a bez kompromisů odmítala. Do klubu měl přístup naprosto každý, nezkoumala jsem pohlaví, věk, barvu pleti ani sexuální orientaci. Letěl vždy jen ten, kdo se třeba začal v klubu rvát. V tom jsem byla také nekompromisní. Ta netolerance některých lesbických žen k jiným menšinám je samozřejmě velký problém. Stejně jako netolerance mezi jednotlivými skupinami uvnitř samotné komunity, kterou jsem již zmiňovala.

Podílela ses na několika ročnících lesbického kulturního festivalu Aprilfest (dříve Apriles, dnes eLnadruhou). Ani tam se ale většinou všechny skupiny lesbických žen nesešly…
Když jsem se festivalů zúčastňovala, měla jsem pocit vetřelce, který tam nepatří. Čas od času mi to některé organizátorky, považující se za intelektuálky, dávaly hodně najevo. A k tomu názvu – to bylo také absurdní. Nejprve se festival jmenoval Apriles, pak si ty, které ho organizovaly, vymínily, že se tak další ročník jmenovat nesmí. Tak se přejmenoval. Byly to tak zbytečné spory…
Mimochodem – a jsme zase u toho vyčleňování, třeba fotbalistky na tyto festivaly nechodily téměř vůbec, program nebyl totiž vůbec uzpůsoben jejich zájmům. To byla určitě chyba. Zapomenout také nemůžu na jeden úplně zbytečný spor, který se sice netýká festivalu, ale stejně jako peripetie s názvem jsem ho dodnes nepochopila.
V době, kdy některé genderové aktivistky dočasně vypovídaly knihovnu, vyvstala otázka, kde budou knížky s naší tematikou. Byla jsem ochotná na své náklady udělat regály u schodů, které vedly do klubu. Bylo tam poměrně dost prostoru. Překvapil mě ale názor některých žen, které měly dát k převozu knih svolení – že knížky v baru by prý byly degradací literatury. Takže ty knížky místo toho ležely dlouhou dobu kdesi ve sklepě, kde si je nikdo nemohl půjčovat a přečíst. Nebyly však degradované. To považuji za stupiditu prvního řádu.

Tak k něčemu veselejšímu. Jak vzpomínáš třeba na „áčkovské“ parníkové plavby po Vltavě?
Parníky byly fantastické, bývalo plno lidí. Legrace. Akorát jsem se coby zarytá ateistka kolikrát i modlila, protože jsem ten parník musela zaplatit, i kdyby byla bouřka. Lítalo mi v tom vždycky nějakých dvacet tisíc korun, takže když se kolem třetí hodiny odpoledne zatáhla obloha, měla jsem na čele pot. Dopadlo to ale vesměs dobře, bylo hezky. Ukázalo se, že pánbůh má rád i homosexuální lidi.

Když jsi vedla „Áčko“, kolikrát jsi za barem působila jako psycholožka. Přicházely holky a svěřovaly se ti. Jak jsi vnímala jejich osudy?
Štěstí a neštěstí se střídalo. Faktem je, že určitá promiskuita v lesbické komunitě existuje. Ta je ale ukotvena i mezi heterosexuály. Akorát je tam víc schovaná. Mám spoustu známých – vím, že ten má milenku, ta má milence, veřejně ale ne. Mají barák, společné děti, rozvádět se proto nechtějí. V naší komunitě se ale prostě někdo zakouká do někoho jiného, sbalí si igelitku a jde.

I nyní? Když už je možné uzavřít registrované partnerství?
Určitě. Hlavně u těch, co je neuzavřeli/y. Když se člověk rozchází, je v afektu a odejde. Zvlášť když má jen tu igelitku. Když si ale musí přijít zpátky sbalit všechny věci, často se stane, že vychladne a zůstane.

Bylo vysilující poslouchat tolik lidských příběhů?
Dlouho mě to bavilo. A když jsem zjistila, že je to pro mě už spíš přítěž, odešla jsem od toho. Byl to vlastně jeden z hlavních důvodů, proč jsem s klubem skončila (klub posléze ještě chvíli fungoval pod jinou majitelkou, nyní už nefunguje vůbec – pozn. red.). Když člověk dělá ze setrvačnosti něco, co ho už nebaví, je to špatně.

Sleduješ teď, co se děje v lesbické komunitě?
Už moc ne. Co vím ale z vyprávění, situace je ještě horší než dřív. Skupiny holek se od sebe ještě víc oddálily. Nemají už ani pevné místo, kde by se scházely a vyměňovaly si názory. To v „Áčku“ přece jen mohly, i když jsem o problémech v komunikaci již hovořila – scházely se tam třeba feministky s holkami, které feministky nejsou (nebo třeba jsou, ale v určitém smyslu, jak kdo význam toho slova chápe) a povídaly si o tom… Někdy se dokonce i společná řeč našla. Dnes jsou naše mladé holky rozptýlené po různých klučičích klubech a jednou za čas jdou na velkou lesbickou párty do některého z pražských klubů, který je na konkrétní akci pronajat. Mé vrstevnice, kterým už je nějaký ten rok nad padesát, ale nemají kam chodit. Když je potkám, ptají se, jestli nechci něco otevřít…

A nechceš?
Kdepak. V Praze mají šanci už jen především kluby, do kterých se vrazí plno milionů korun, pak fungují dva roky, x milionů se vyinkasuje a založí se klub nový… Na to už nemám energii. Diskotéky jsou vlastně módní záležitost. To fungovalo a funguje i v naší komunitě. Když se před pár lety otevřel nový lesbický klub MaLér (už také nefunguje – pozn. red.), všechny holky tam začaly chodit a já jsem měla dva měsíce téměř problém, jak v „Áčku“ zaplatit nájem. Tak to prostě bývá – kdo je takzvaně „in“, chodí tam, kam ostatní. I když třeba jen dočasně. Proto byl téměř nadlidský výkon udržet stejnou diskotéku sedm let. Navíc jsem hodně podcenila internet – o webové stránky jsem se moc nestarala. To dnes je umím dokonce i vytvářet – s přítelkyní totiž chováme a prodáváme Britské kočky. A já vím, že přes internet se dá udělat spousta práce.

A jak vlastně jinak žiješ?
Žiji harmonický život se svou partnerkou, i když mimo registrovaný svazek. Pracuji na živnostenský list. Jsem svým pánem. A mám dobrý pocit, že „to svoje“ už jsem pro lesbickou komunitu udělala. Navíc si čím dál tím víc myslím, že největší kus práce, ač to někomu tak nemusí připadat nebo si to nechce přiznat, udělali zpěvák Pavel Vítek s Janisem Sidovským, když uzavřeli registrované partnerství. Nebo tenistka Martina Navrátilová, Vladko z VyVolených… Známé tváře, jež se k homosexualitě přihlásí, jsou nesmírně cenné. Je to možná nespravedlivé ke všem aktivistům a aktivistkám, kteří vykonali/y plno mravenčí práce, ale je to realita. Jsem také ráda, že bylo po dlouhých letech uzákoněno registrované partnerství, které jsme dnes opakovaně zmínily. I když se před obecními úřady nestojí fronty (zatím jich bylo uzavřeno kolem tří set, zákon je platný od loňského léta – pozn. red.), má velkou symbolickou hodnotu. Takovou, že nás stát konečně oficiálně uznal za rovné s ostatními lidmi. A že jednou snad dospějeme ke skutečné rovnoprávnosti.

Autorka je interní redaktorkou gitY - genderové tiskové a informační agentury , www.ta-gita.cz

   
04.05.2007 - Společnost - autor: Markéta Breníková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [56] Irad [*]

  Proč homosexuálové říkají na hlas svou orientaci? Z mého pohledu asi protože se cítí hloupě u určitých hovorů. Proč se přetvařovat? Narozdíl od heterosexuálů to není zase tak běžné a někdy se to hodí. Každopádně, já neznám žádného gaye (lesbičku), který by řekl:"Ahoj, jmenuji se "Pavel" a jsem gay." Myslím, že se to moc zvýrazňuje. Většina z nás by také homosexuálnímu človíčkovi řekla: "Sorry, ale já jsem na "opačné pohlaví"."

  Pokud jde o scházení, tak si myslím, že není nic špatného, že se schází úmyslně stejně orientovaní lidé. Asi to není úplně lehké najít si "normálně" stejně orientovanou osůbku. Já bych se tedy určitě dost červenala, kdybych měla typovat, která holka je lesba a která ne. Takhle je to pro ně určitě o hodně jednoduší. Pro společný život je hodně věcí důležitých, ale většina lidí si ani neuvědomuje, jak moc důležitá je právě orientace. Dokonce bych ji zařadila na první místo. Samozřejmě to není jediné kritérium, ale stejně jako já nebudu hledat partnera mezi gayi, tak lesba nebude hladat partnerku mezi heterosexuálními dívkami.
  Hypoteticky jste se šli kouknout s kamarády do gay klubu. A někdo vás začne balit. Myslíte si, že vážně nebudete mít potřebu ho vyvést z omylu?? Nebo vás to vůbec nenapadne mu říct, že nejste homosexuál??

  Registrace: ten zákon není dobrý má spoustu chyb, ale je nutný a důležitý. Registrace je hodně důležitá z hlediska dědických vztahů. Dokážete si představit, že spolu dva lidé žijí x let a jeden zemře a a on musí zničeho nic se vzdát všeho, co "patřilo" jeho partnerovi? A to jen protože partner má děti. Děti jsou neopomenutelní dědicové v první línii, na tom by nebylo nic, špatného, kdyby to neznamenalo defacto, že člověk, s kterým jsme žili x let, nedostane vůbec nic. Náše dědické právo má spoustu chyb a na to už mnoho lidí doplatilo. V současné době je registrovaný partner na roveň manželce/manželovi.
  Také vidím klad ve změně v trestním zákonu. Ono asi není moc příjemné, když jsi povinen "udat"-"vypovídat" proti osobě tobě nejbližsí. RP to mění. Partner patří do skupiny osob "nejbližších".
  Důležité je také, že byla doplněna úprava vztahů nájemnímu bytu v registrovaném partnerství.
  No a také bychom asi neměli zapomenout na záležitost, o které se mluvilo dost často. Do okruhu osob, které je lékař povinen vhodným způsobem poučit, byl doplněn partner.
  Mě osobně se na tomto zákoně nelíbí, že je tato informace povinně zapisovaná do občanského průkazu. Osobně bych volila speciální průkaz ("oddací list"), který by měl sloužit právě k získávání právům nabytých registrací. Spoustě lidem není nic do toho, jakou má daný člověk orientaci. Bohužel je pořád mezi námi mnoho těch, kterým to vadí, jsou netolerantní a homosexuálům dost znepříjemňují život.
  Pro jaké páry by ještě měl být?? (jinak není jen pro homosexuální páry, můžeš se zaregistrovat třeba s kamarádkou :-D, např. pokud chceš, aby po tobě dědila)

  Evikus: znám pár klubů kde, když se dva kluci políbí, tak jim naznačí, aby to šli dělat jinam. Jednou to bylo dost nepříjemné, když za mými kamarády přišel vyhazovač. Protože "slušní lidé" se takhle na veřejnosti nechovají. Heterosexuální bary v názvu být mohou, ale musí mít stejné pravidla jako ty homosexuální. Tedy, že tam mají přístup všichni. Možná je to zvláštní, ale mě osobně by "heterosexuální bar" vyzněl jako zákaz homosexuálních projevů.

  ellinor:
  - neznám všechny rozdíly, ale ten základní je, že registrované partnerství se neruší rozvodem, ale mnohem jednodušeji
  - také je trochu jiný vznik RP, zase jednoduší, vylučuje se možnost tzv. neplatného manželství (tedy v 16 letech)
  - manželé mají právo adoptovat (osvojit) dítě , RP nikoli
  - rovnost v dědictví a jiných institucí dosud patřící pouze pro manželé
  - povinnost mít v občanském průkazu registrované partnerství
  - dále je tam nějaký rozdíl ve vyživovací povinnosti partnerů a vztah vyživovací povinosti partner dítě
  - rozdíl je také ve vztahu rodič dítě a partner- nevlastní rodič
  - rozdíl v nájmu bytu, registrací nevzniká automaticky společný nájem

  Kareta:
  "tak snad poznáš homosexuála podle toho, jak na tebe reaguje- každý má nějaké vyzařování- buď se přitahujete, nebo ne a v tom případě mi je jedno, jestli je hetero,a, homo nebo podobojí"
  - byla jsem dost dlouho zabouchnutá do gaye a nepoznala jsem to, dokud mi to neřekl
  - láska si moc orientaci nevybírá, pouze pohlaví, do kterého se můžeme zabouchnout

  barkl2:
  "myslím, že kdybych tvrdě balila homosexuála, tak by se asi bránil....." By jsi se divila, ale spousta gayů by se nebránila. Dokonce i oni dokážou "žhavě" flirtovat s holkou. Obzvlátě pak, když nejsou mezi svými (v gay baru). Je to pro ně taková jistota, že se na ně druzí nebudou dívat špatně. Aspoň já jsem to tak nějak pochopila.

  V.Nováková:
  Ano, a vraždy jsou přirozenou součástí života v přírodě. A co je horší?

  Kaliban
  - v mnohem souhlas
  - neznám místo, kde by heteráky nepouštěli, do gay barů mají normální přístup, neověřuje se tam orientace
  - bohužel to máme tak nějak zafixované, když vidíme líbat se dva lidi stejného pohlaví, většinou to zaujme naši pozornost (ať už v jakémkoli smyslu), když vidíme dvě holky jít spolu za ruce, automaticky předpokládáme, že jsou to kamarádky, když jsou to dva kluci, tak jsou to "buzny", ruce od nich pryč, že se nestydí na ulici atd.. asi je to dost složité, jeden z důvodů je právě to, že to dlouho bylo tabu.. mě osobně se "cucmající" holky opravdu vadí, ale stejně tak mi není příjemné, když po sobě lezou na nástupišti kluk a holka - div to tam nedělají.. Nemám ráda, když se hom/het páry schválně předvádějí, aby šokovaly.. Nejde o orientaci, ale o určité meze..

  Petunie
  Oni jsou zvyklí, že je občas "navštíví" i heterosexuálové. Někteří jsou milí, jiní mrzutí, ale to je tak i u heterosexuálů. Nemůžeme škatulkovat podle orientace, dokonce ani podle jiných kritérií. Každý jsme osobnost, každý jsme něčím výjimečný a žádné vzorečky na nás neplatí. Rozhodně ne 100%

  superkarma: 0 11.05.2007, 22:49:19
 2. avatar
  [55] Petunie [*]

  K té uzavřenosti gayů - jednou jsem se s kamarádkou chtěla schovat před deštěm někam na kafe a naprostou náhodou jsme vkročily do gay baru. Došlo nám to až po chvilce, kdy jsme se rozkoukaly, ale nikdo neměl tendence to jakkoli řešit nebo nás vyhazovat. Byli na nás ohromně milí (buď jim došlo, že je to omyl, nebo nás měli za experimentující lesby ).

  superkarma: 0 08.05.2007, 15:03:15
 3. avatar
  [54] Vivian [*]

  Kaliban: já si teda neumím představit, co by se odehrávalo :-))
  Když v nějakém podniku vidím, jak se dva "otlapkávaj", tak nereaguju... A ještě se mně nestalo, že by někdo z hostů reagoval. Ale je fakt, že když to ti dva přehánějí a "otlapkávání" začne připomínat spíš předehru k pohlavnímu aktu, tak je to trapné, i když to jsou heteráci Ale i v takové situaci se omezím na koulení očima Myslím, že intimnosti patřej do soukromí, v kavárně nebo v restauraci na to nejsem zvědavá...

  superkarma: 0 07.05.2007, 17:26:55
 4. [53] Kaliban [*]

  No, když to příroda "vyrobila" tak to asi proti ní nebude, že, stejně, jako "vyrobila" heteráky. To vydělování: kavárny a kluby pro homosexuály fungují mimo jiné proto, že reakce části spoluobčanů na tuto orientaci jsou stejném jako reakce části zdejších spoludiskutujících. Když se otlapkává nad kafem kluk s holkou, nikdo si toho ani nevšimne, pokud by to dělaly dvě holky nebo dva kluci, živě si umím představit, co by se odehrávalo. Taky někam chtějí zajít normálně na kafe. A že někam nepouští heteráky? To by si taky mohli připadat jako v zoo, umím si představit, jak tam chodí přiblblé heteropárečky s IQ míchačky na beton, aby si dělaly dobře civěním. Pokud jde o mně, je mi jedno, jestli někdo žije s klukama nebo holkama. Jeho věc.

  superkarma: 0 07.05.2007, 11:59:18
 5. avatar
  [52] Dášule [*]

  V.Nováková: Proč? Když říkáš A řekni i B. Ti lidé si to nevymysleli, netoužili po tom ještě v maminčině bříšku, prostě se tak narodili. A mají právo tak žít. Jsem z generace, kdy se o tom nemluvilo a když, tak to byly jenom vtipy. Vyrůstala jsem v představě, že oni jsou jako my, ale jsou nějací divní. Neměli jsme žádné informace. Tehdy bych asi nechápala, proč registrované partnerství. Někdo si na to hraje. Myslím, že je to móda mezi našimi dámskými celebritami. Ale ti, kterých se to opravdu týká, se milují, chtějí spolu žít, tak jako já chci žít se svým manželem. Chtějí spolu stárnout. Co je na tom proti přírodě?

  superkarma: 0 06.05.2007, 19:07:45
 6. avatar
  [51] Vivian [*]

  V.Nováková: no když to příroda sama vytváří, tak to asi nebude proti ní :-) spíš je to proti srsti některým (---) jedincům. Adjektivum si domysli :-)

  superkarma: 0 06.05.2007, 11:22:28
 7. avatar
  [50] V.Nováková [*]

  sex.orientace je každého věc, podle mě je to proti přírodě !!!

  superkarma: 0 06.05.2007, 10:50:00
 8. avatar
  [49] kareta [*]

  Nyotaimori: milimetry nezkoumá
  Meander: ona je ověřuje v praxi, jeden čas si tím vylepšovala domácí rozpočet

  superkarma: 0 05.05.2007, 14:04:01
 9. avatar
  [48] ellinor [*]

  Když se seznamuju s člověkem, tak nepátrám po jeho orientaci, stejně jako po tom, jestli bydlí v paneláku nebo v domě, není náhodou masovej vrah nebo třeba neoblepuje lahve čočkou. Do doby, než s ním navážu užší kontakt, budu mu svěřovat děti, kočku nebo ho nepověřím výběrem dárku pro šéfovou, mě je to prostě fuk.

  superkarma: 0 04.05.2007, 18:56:03
 10. avatar
  [47] Meander [*]

  kareta: Jak se to ověřuje? Ona odhadne a ty testneš?

  superkarma: 0 04.05.2007, 18:03:09
 11. avatar
  [45] kareta [*]

  Kassy: mám zkušenost s oboustranným jiskřením, jinak jsem do toho nikdy nešla. Nechápu, proč by po mě vyjížděl homosexuál No a taky mám snad čich (feromony a chemie nelžou). Mám kamarádku, která s VELKOU přesností určuje velikost údu .

  superkarma: 0 04.05.2007, 17:18:43
 12. avatar
  [44] barkl2 [*]

  Kassy: ty máš jinou než heterosexuální orientaci??? Já dost dobře nechápu, proč bych měla přemýšlet kdo má jakou orientaci. Tato skutečnost mě zajímá jen u toho, s kým chci ten sex provozovat, a myslím, že kdybych tvrdě balila homosexuála, tak by se asi bránil.....

  superkarma: 0 04.05.2007, 16:48:21
 13. avatar
  [43] Vivian [*]

  Kassy: mně prostě vůbec nepřišla na mysl ta myšlenka... možná leda v podvědomí že něco proběhlo Já nevím, já tohle stejně moc neřeším, já teď nikoho nebalím, takže mě to ani nenapadne... Kdybych byla "na lovu", tak bych asi uvažovala jinak, protože bych si samozřejmě chtěla najít někoho, s kým bude mít smysl si začít A spíš bych asi předpokládala, že to bude hetero, protože jich je většina. Ale nevidím na tomhle způsobu uvažování nic špatného... jak psala Nyo, každý prostě posuzuje ostatní podle sebe, to je známá věc a je to přirozené. A neznamená to ještě, že bychom někoho a priori odsuzovali... Pokud nehledám partnera, tak u lidí vůbec neřeším orientaci, a když jsou náhodou homo, tak je mi to fuk, stejně jako když jsou hetero... protože mi prostě nejde o sex

  superkarma: 0 04.05.2007, 16:07:43
 14. avatar
  [41] Kassy [*]

  Vivian: A je to opravdu tak, že tě nenapadlo, jak to mají se sexuální orientací, nebo tak, že tě nenapadlo, že by mohli být homosexuálové? Já nechci rýpat, jen se snažím, aby bylo pochopitelné, v čem je ten rozdíl.

  superkarma: 0 04.05.2007, 15:52:09
 15. avatar
  [40] Vivian [*]

  Kassy: já ti nevím... když si vzpomenu na všechny lidi, co jsem se s nima v uplynulých letech skamarádila, tak si opravdu nevzpomínám, že by mě u někoho napadlo, jak to má se sexuální orientací... Ale já už dlouho nikoho nebalila, takže už prostě asi uvažuju jinak, prostě mě u lidí tohle nezajímá...

  superkarma: 0 04.05.2007, 15:47:22
 16. avatar
  [39] Kassy [*]

  Vivian: Tak předpokládej, že už jste se trochu zkamarádili, no.

  Nyotaimori: No přesně. A kdybyses v takové společnosti octla (nemusí to být až tak hypotetické, stačí zajít do gay-klubu), necítila bys potřebu říct, že jsi hetero? V tom gayklubu možná ne, ale představ si, že bys třeba žila v nějakém "homosexuálním státě". Žila bys celý život s vědomím, že od tebe celé okolí tak nějak automaticky očekává, že si jednou najdeš pěknou holku a budete spolu šťastné až do smrti. Od malinka bys to viděla ve všech filmech, četla o tom pohádky... A tobě se přitom tak líbí ten kluk od vedle... Na každém rohu bys poslouchala vipy o heterosexuálech, vídala bys je ve směšných karikaturách nebo jako šašky ve filmech. A manželství by podle zákona směli uzavírat jen stejnopohlavní páry. (Prosím bez úvah o tom, jestli by taková společnost přežila nebo jestli by byla přirozená - je to záměrně přemrštěné.) Necítila bys potřebu, říct, že jsi jiná? Prosadit svá práva?

  superkarma: 0 04.05.2007, 15:43:47

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [37] Vivian [*]

  Kassy: nebo ty myslíš, když někoho balím?

  superkarma: 0 04.05.2007, 15:30:16
 2. avatar
  [36] Vivian [*]

  Kassy: a proč bych se ho měla ptát, jestli někoho má? Taková otázka mi přijde trochu impertinentní u člověka, kterého jsem sotva poznala... O takových intimních věcech se s lidma bavím, teprv až se trochu skamarádíme...

  superkarma: 0 04.05.2007, 15:29:38
 3. avatar
  [35] Kassy [*]

  Kareta: To mi tedy řekni, jak přesně poznáš homosexuála? Jestli to opravdu umíš, tak klobouk dolů, a napiš o tom vědeckou práci. Já to tedy neumím a to se už nějakou dobu v gay komunitě aspoň občas pohybuju. A přitažlivost s tím snad nesouvisí, ne?

  Vivian: Opravdu? Když by ses takového člověka třeba chtěla zeptat, jestli někoho má, napadlo by tě hned zařadit otázku na obě pohlaví? Bez úsměšku, bez váhání, bez pauzy? Pokud ano, tak je to fajn. Ale ze zkušenosti vím, že většina lidí tak neuvažuje.

  superkarma: 0 04.05.2007, 15:26:27
 4. avatar
  [33] Meander [*]

  Kassy: Když někoho prvně spatřím, fakt je mi jeho sexualita docela lhostejná. Pokud to tedy není ON, ten pravý a jediný. Tam by mě homo orientace docela namíchla.

  superkarma: 0 04.05.2007, 15:24:10
 5. avatar
  [31] catcat [*]

  kassy: no, když se poprvé potkám s neznámým člověkem, tak stejně nevím, co je zač. A je mi úplně jedno, jestli se pak následně omluvím, že nejsem na holky, nebo že tento chlapík fakt není můj typ... Už se to tu řeklo několikrát - proč neustále vyřvávat do světa svou sexuální orientaci Já taky nevykřikuju běžně,že se mi líbí chlap takový a makový a ostatní, ať si na mě dají bacha, páč bych z nich mohla mít kopřivku...

  superkarma: 0 04.05.2007, 15:20:28
 6. avatar
  [30] Vivian [*]

  Kassy: já teda když se prvně setkám s někým, koho neznám, tak mě vůbec nenapadne přemýšlet zrovna o tom, jak to má se sexuální orientací...

  superkarma: 0 04.05.2007, 15:17:59
 7. avatar
  [29] kareta [*]

  Kassy: tak snad poznáš homosexuála podle toho, jak na tebe reaguje- každý má nějaké vyzařování- buď se přitahujete, nebo ne a v tom případě mi je jedno, jestli je hetero,a, homo nebo podobojí

  superkarma: 0 04.05.2007, 15:14:43
 8. avatar
  [28] ellinor [*]

  kareta: No já taky doufám, já se alespoň vdávala z přesvědčení, že jako partneři si rozumíme a že spolu budeme řešit problémy a slavit radosti. Zatím to tak vychází a nelituju. Hodně lidí říká, že když mají partnera "jistého", nemusejí se snažit, ale já dostala úplně opačný pocit. Jako že teď jde o něco velkého, o oč se musím snažit, aby fungovalo, protože je to (když ne na doživotí) na dlouho.
  Ale znám lidi, kteří se fakt berou kvůli hypotéce nebo naopak neberou kvůli přídavkům.

  superkarma: 0 04.05.2007, 15:06:44
 9. avatar
  [27] Kassy [*]

  Uvědomte si prosím, že homosexualita jako sexuální a CITOVÁ orientace není jen o tom s kým ten člověk radši spí, ale hlavně do koho je schopný se ZAMILOVAT. To je dost podstatný rozdíl.

  A k tomu vyčleňování: Když se poprvé setkáte s neznámým člověkem, napade vás jako první, že nevíte (a dokud to sám nějak nedá najevo, ani nemůžete vědět) jakou má sexuální orientaci? Nebo ho automaticky považujete za heterosexuála? Dokud budeme předpokládat, že všichni jsou stejní a odlišnost připustíme teprve, když nám ji ten člověk podstrčí pod nos, budu podobné aktivity považovat za užitečné a dokonce potřebné. Až se dostaneme do fáze, kdy o sexuální orientaci skutečně nebudeme uvažovat vůbec, tedy ani tak, že budeme předpokládat heterosexuální, začnu to považovat za zbytečné vyčleňování.

  superkarma: 0 04.05.2007, 15:06:18
 10. avatar
  [26] kareta [*]

  Nyotaimori: Mně se zdá, že odpor k manželství je v dnešní době dost vypěstovaný. Registraci jsem pochopila jako ekvivalent manželství.
  ellinor: doufám, že se mýlíš. Manželství je instituce, která je osvědčená velmi dlouhodobě a má smysl

  superkarma: 0 04.05.2007, 14:57:11
 11. avatar
  [25] SENSITIVESKIN [*]

  NESNÁŠÍM

  superkarma: 0 04.05.2007, 14:42:49
 12. avatar
  [24] SENSITIVESKIN [*]

  NESTNÁŠÍM BUKVICE A LESBICE

  superkarma: 0 04.05.2007, 14:42:30
 13. avatar
  [23] Vivian [*]

  Nyotaimori: ty právní možnosti skýtá i manželství. Jaký je rozdíl v tom, jestli na tu radnici půjdou kvůli manželství nebo kvůli RP? Papírování je to stejné...

  superkarma: 0 04.05.2007, 14:26:13
 14. avatar
  [22] ellinor [*]

  Nyotaimori: A v čem je podle tebe nadhodnota manželství? Já mám totiž pocit, že lidi se už dneska žení a vdávají "kvůli hypotéce", "kvůli penězům", atd. Já jsme neznalá právních okolností reg.partnerství vs. manželství, takže bych ráda znala ten rozdíl, jestli ho někdo zná....

  superkarma: 0 04.05.2007, 14:14:57
 15. avatar
  [21] gerda [*]

  Nyotaimori: dovedeš si představit ten nárůst byrokracie? Brr...

  superkarma: 0 04.05.2007, 14:05:22
 16. avatar
  [19] Vivian [*]

  Nyotaimori: a jaký smysl by mělo registrované partnerství pro heterosexuály, když i můžou uzavřít normální manželství?

  superkarma: 0 04.05.2007, 13:40:50
 17. avatar
  [17] Vivian [*]

  Nyotaimori: souhlas

  superkarma: 0 04.05.2007, 11:51:34
 18. avatar
  [16] Gabi [*]

  Nyotaimori:
  Je to problém, protože gay a lesbická komunita je, alespoń v Praze, opravdu uzavřená. A má tudíž všechny problémy jakékoliv vyčleněné nevelké skupiny a "označené" bary, fitka atd. se navštěvují především za účelem hledání partnera - odpadá nějaké oťukávací zjišťování orientace ...

  superkarma: 0 04.05.2007, 10:24:59
 19. avatar
  [15] Kremzina [*]

  Evikus: Jako heterosexuálka bych se náhodou do lesbického klubu ráda podívala a neobávám se, že bychtam měla vvstup zákázán. Myslím, že tam nikde nevisí cedulka jen pro homo...

  superkarma: 0 04.05.2007, 10:06:09
 20. avatar
  [14] Kremzina [*]

  Vrhel Chrchel: Myslím, že registrované partnerství zakládá stejné povinnosti k partnerovi jako manželství. Vždy manželství není jen o dětech a jejich výchově, vzpomeň na bezdětné páry.
  A jestli to má někdo v občance tak možná právě proto, že je to osoba blízká, která má povinnosti a práva k vlastníkovi občanky.
  A že se scházejí docela chápu, dlouho řešili společný problém a kde se o něm dovědět víc? Navíc asi pro nezdané je tam jaksi jednodušší hledání partnera.

  superkarma: 0 04.05.2007, 10:04:22
 21. avatar
  [13] SARI [*]

  Mě je teda srdečně jedno kdo s kým, jak, kde....Ale kolikrát mám pocit, že homosexuálové a lesbička ze sebe tu "utlačovanou" menšinu dělají sami právě tím svým seskupováním a sdružováním se v různých klubech, asi aby jich bylo víc proti všem.To je skoro podobný jako když romové neustále vystrkují rasismus, ale to je jistě další téma.....Každopádně je důležitý, jakej člověk je a ne s kým spí.

  superkarma: 0 04.05.2007, 09:18:50
 22. avatar
  [12] Suzanne [*]

  Nyotaimori: souhlas. Do puntíku.
  Vrhel Chrchel: 1 - no a co? 2 - je to dobrovolně zvolené.

  superkarma: 0 04.05.2007, 09:10:56
 23. [11] Radka JS [*]

  Taky mi vadí upozorňování na sex.orientaci. Je mi jedno kdo s kým spí! Stavění se do ukřivďované pózy mi přijde zbytečné, to je jako by heterosexuálové upozorňovali na to, že spí s opačným pohlavím a homosexuálové je proto vylučují se svého společenství!

  superkarma: 0 04.05.2007, 09:05:06
 24. avatar
  [10] Evikus [*]

  LenkaT.: to není pravda že se to do občanky nepíše! Máš tam napsáno stav: registrovaný partner. Nemáš tam svobodný. Sice si tam nemusíš psát jméno partnera, ale z tohohle je to jaksi jasné, ne?

  superkarma: 0 04.05.2007, 08:56:08
 25. [9] Bellana [*]

  Nyotaimori: Tak tak, pravdu díš

  superkarma: 0 04.05.2007, 08:52:43
 26. avatar
  [8] LenkaT. [*]

  Vrhel Chrchel: registrované partnerství si volí dobrovolně, tam žádné porušování Listiny práv být nemůže a když si to zvolí, tak proto že to chtějí mít úředně potvrzené. V občance to přece mít nemusí a ani se tam sex.orientace nepíše, partnera si tam nemusí zapsat, tak zase jen dobrovolnost, ne?

  superkarma: 0 04.05.2007, 08:50:30
 27. avatar
  [7] Evikus [*]

  To by mě zajímalo, jestli když existují gay a lesbické kluby jestli by taky mohli existovat heterosexuální kluby? To by určitě gayové a lezby je zažalovali za diskriminaci

  superkarma: 0 04.05.2007, 07:54:19
 28. avatar
  [5] kareta [*]

  Jsem z článku na rozpacích-nikdy mě nezajímalo, kdo s kým leze do postele, ale homosexuálové to pořád podsouvají. Začínám mít dojem, že si ty bigotní věřící odpůrce vychovali sami. Už tím lezou na nervy!!!!!!! Já bych podotkla, že s opravdovými city se na trh nechodí, takže to beru jako pózu

  superkarma: 0 04.05.2007, 07:16:47
 29. avatar
  [4] Lilinka [*]

  Nyotaimori: Souhlas, do puntíku

  superkarma: 0 04.05.2007, 07:06:19
 30. avatar
  [1] Meander [*]

  Eh, jak mají být "menšiny" brány jako běžná součást populace, když se neustále vymezují?

  superkarma: 0 04.05.2007, 00:29:17

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme