Novinky

V lékárně vám tento týden změří tlak. Zdarma

Od dnešního dne až do pátku budete mít možnost nechat si ve vybraných lékárnách změřit tlak. V Česku trpí vysokým tlakem téměř dva miliony dospělých a celá řada lidí vůbec netuší, že k nim také patří. Lékárny přitom bývají prvním místem, kam se o svých potížích chodí pacienti radit.

tlak

Lékárníci v zapojených lékárnách se více zaměří na orientační měření krevního tlaku pacientů a vyplní s nimi krátký anonymní dotazník. Jeho část zůstane v lékárně pro další anonymní statistické zpracování, tu druhou, s vyznačením naměřených hodnot, cílovými hodnotami a také navrženými opatřeními, dostane zákazník.

 • Hypertenze se často projevuje bezpříznakově. Až tři čtvrtiny hypertoniků o své nemoci vůbec neví. Přitom patří mezi hlavní rizikové faktory rozvoje srdečního selhávání, infarktu myokardu, cévní mozkové příhody, renálního selhání, demence a dalších onemocnění.
 • Zmíněná srdečně-cévní onemocnění patří celosvětově mezi nejčastější příčiny úmrtí, proto je včasná diagnostika velice důležitá.
 • Dostatečná kompenzace hypertenze snižuje nemocnost a úmrtnost na cévní mozkovou příhodu o 30-40 %, ischemickou chorobu srdeční o 20-25 % a srdeční selhání až o 50 %.
 • Výskyt hypertenze roste s věkem, hypertenzi má 72 % mužů a 64 % žen ve věku 55-64 let.

Celkem loni lékaři léčili kvůli vysokému krevnímu tlaku přes 850 tisíc klientů největší zdravotní pojišťovny. Meziroční srovnání ukázalo, že i když se dařilo snižovat náklady za léky, celkové výdaje na léčbu vysokého krevního tlaku stouply o 21 milionů.

   
18.05.2015 - Redakční novinky - autor: (red)

Komentáře:

 1. avatar
  [4] Sayonara [*]

  kde najdu seznam?Sml80

  superkarma: 0 19.05.2015, 13:14:28
 2. avatar
  [3] kobližka [*]

  Jsme malé město a v lékarně je přístroj,kde si člověk sám změří tlak,nebo požádá lékarnici.Žádný zázrak v tom nevidím,přijde mi to naprosto normální.Tak nevím,k čemu nějaký humbuk Sml80

  superkarma: 0 19.05.2015, 11:21:28
 3. avatar
  [2] danca79 [*]

  To by melo byt normalni kdykoli, ne jen pristi tyden. V Kanade a USA vsechny lekarny tlak zadarmo meri....a jelikoz je podstatne vic leku dostupnych bez predpisu (coz je dobre i spatne zaroven....) tak jsou lekarnici schopni v leccems poradit.

  superkarma: 0 19.05.2015, 05:35:30
 4. avatar
  [1] risina [*]

  Kde najdu seznam těch lékáren, kde se měří tlak?

  superkarma: 0 18.05.2015, 22:59:36

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme