Bulvár

V kauze Vítkov čtyři obvinění

Vypálený dům ve Vítkově je už zbouránPolicejní vyšetřovatelé v pátek zveřejnili, kdo stál za žhářskými útoky ve Vítkově. Šlo o organizovanou skupinu a celý útok měl rasový podtext. Čtyři zadržení (ve věku 25 let) byli obviněni z trestného činu pokusu o vraždu více osob a osob mladších patnácti let s rasovým podtextem. Někteří z nich se k činu přiznali. Soud čtveřici ihned poslal do vazby.

V pátrací akci, do které se zapojilo 150 policistů, bylo původně zadrženo dvanáct lidí ve věku od 20 do 30 let, devět mužů a tři ženy. Vzhledem k tomu, že při výsleších svalovali vinu jeden na druhého a prozrazovali další jména, policisté nevyloučili, že se ještě obvinění rozšíří na více osob.

Obviněným extremistům hrozí 12 až 15 let vězení (i tresty výjimečné) v případě, že se jejich obvinění prokáže. Podle policie nadále probíhají prohlídky i výslechy dalších osob a kriminalisté provádějí i další úkony trestního řízení. Podle informací sledovali vyšetřovatelé skupinu už téměř čtvrt roku.

Natálka před útokem žhářůObvinění měli 18. dubna hodit do vítkovského domu, ve kterém žila romská rodina s dětmi, tři zápalné lahve s benzínem. Při následném požáru byla na osmdesáti procentech těla popálena dvouletá Natálka. Zraněni byli i její rodiče Anna Siváková a Pavel Kudrik. Obvinění se k činu delší dobu připravovali. Rodinu si vyhlédli náhodou.

„Už jsme nedoufali, že policie někoho dopadne. Je to skvělý pocit. Zvlášť, když se zlepšil i stav Natálky. Už dýchá sama. To vše špatné, co nás potkalo, se nyní začne v dobré obracet,“ řekl otec děvčátka Kudrik.

Ministerstvo vnitra rozpustí Dělnickou stranu

Ministerstvo vnitra teď chce tvrdě postupovat vůči všem projevům extremismu. Podle ministra Peciny už začátkem září připraví další žádost na rozpuštění Dělnické strany. Hned po tom by ji měla posoudit vláda a podat ji Nejvyššímu správnímu soudu.

Vítkovská událost je nejvýraznějším útokem na Romy za několik posledních let. V roce 2001 například došlo ve Svitavách k ubodání třicetiletého Roma stoupencem hnutí skinheads. V roce 1998 napadla na Karvinsku jiného Roma skupina skinů. Poté, co jej na silnici přejel policista, následkům zranění podlehl.

Čtěte také: Rasizmus nepostihl jen Natálku, zemřelo už 30 Romů

   
14.08.2009 - Společnost - autor: Marie Šrámková

Komentáře:

 1. avatar
  [14] kebulkaevulka [*]

   Já jsem hrdá na to ,že jsem Čech.Nesouhlasím s tím,že by před námi někdo varoval v zahraničí,to je naprostý nesmysl.At ty šmejdi,kteří zapálili 2 letou holčičku at už bílou nebo černou nejsou nic jiného než špína tatových koulí.Jenomže je pravda,že to ta malá bude mít moc a moc těžký,ale na druhuo stranu,máme špičkové lékaře kteří dokáží zázraky,věřím že bude v pořádku a z celého srdce jí to přeji.       Rikina:Víš proč,protože je pro tyhle lidi jednoduší nazvat hlupákama,nevzdělancema,ignorantama,udavačema všechny než aby si přiznali,že jsou to právě oni. 

  superkarma: 0 16.08.2009, 22:23:54
 2. [13] Rikina [*]

  Bazuzu — #10 Zajímavé je, že lidi jako ty vždy hovoří v množném čísle - my, nebo případně oni pomlouvají, donáší, závidí a udávají. Sml80 Nikdo z vás s tímto názorem se k tomu nepostaví čelem a neřekne - to já, já pomlouvám, donáším, závidím atd., to přede mnou varují v cizině v obchodech, já jsem drzý, nevychovaný a ne zrovna nejchytřejší. Sml57 Proč? Proč se tedy k tomu neznáte, když to tak pěkně hlásáte za nás za všechny? Hezky do první řady, ať víme, o koho jde. Sml24 

  superkarma: 0 16.08.2009, 08:08:30
 3. avatar
  [12] čiperka [*]

  Sirikit — #4 Upalovat jakéhokoliv tvora je zrůdnost, kterou provede zase jenom zrůda...Co se týká té policie-znám velmi dobrého, slušného  a schopného policajta, který zasáhl proti Romovi (zloději,násilníkovi,feťákovi),zásah byl vyhodnocen  jako nepřiměřený a dotyčný policista byl téměř 5let postaven mimo službu,než byl soudem zproštěn viny (st.zástupce se vždy po vynesení zprošťujícího rozsudku odvolal,už snad ani nevěděl pročSml15).Vždyť ti policisté jsou dneska jenom figurky, které může kdejaký grázl obvinit z čehokoliv.Člověk, který do toho nevidí, vůbec neví, jaká ta situace u PČR dnes je...

  superkarma: 0 15.08.2009, 19:16:22
 4. avatar
  [11] Altamora [*]

  Bazuzu — #10 Mluv za sebe. Já nekradu a moje rodina taky ne. Nikomu neubližuji a násilí neschvaluji. Nikoho nekorumpuji a nikdo nekorumpuje mě. Nikde na světě není ráj, ve kterém vedle sebe žijí beránci s vlky. Není to tu ideální, ale to není ani v jiných zemích. Všude žijí jen lidé, ne andělé. Pokud se týká rasismu, jsme jen upřímnější než v zemích, kde provozují politicky korektní newspeak. A té nařvané pakáži, která zbaběle v noci podpálila náhodně vybraný dům přeji co nejtvrdší tresty. I těm, kteří je v tom podporovali a pomáhali jim v přípravě.

  superkarma: 0 15.08.2009, 16:41:57
 5. avatar
  [10] Bazuzu [*]

  ...a to jsem ještě zapomněla, jak pomlouváme, donášíme, závidíme a udáváme!!!

  1. na komentář reaguje Altamora — #11
  2. na komentář reaguje Rikina — #13
  superkarma: 0 15.08.2009, 14:18:21
 6. avatar
  [9] Bazuzu [*]

  Souhlasím, že Češi nejsou zrovna vzorem ctnosí. V cizině před námi varují v obchodech, naše politická nomenklatura, která má jeden soukromý průšvih za druhým, se drží zuby nehty a ve světě je spíš k smíchu, uředníci i policisti jsou často zkorumpovaní až hanba, rasizmus a nesnášenlivost bují v každém prostředí - nejen mezi mládeží, školáci jsou drzí a nevychovaní a jejich namyšlení rodiče je ještě v jejich chování podporují, a že bycho přitom byli nejchytřejší - to rozhodně nehrozí, vládne tu kult peněz... Co víc si přát? :-) Čím jsou Češi nějak pozitivně výjimeční?

  superkarma: 0 15.08.2009, 14:15:45
 7. avatar
  [8] mam-ča [*]

  Marie Šrámková — #5 "Odporná sebranka je ten náš národ!" ??? Sml2

  Važ slova ! Zrovna tohle je rasistický výrok. Proč hážeš celý národ do jednoho pytle ? Je tu snad někdo, kdo násilí na rómech, potažmo na malé holčičce, schvaluje ?

  Souhlasím, že tresty viníkům by měly být co nejpřísnější, aby měly i formu odstrašující, pro ty další zrůdy, co by je mohlo napadnout páchat něco podobného. Ty "přihlížející" spolupachatele bych přísně potrestala rovněž. Dívat se na takovou hrůzu může jenom lidská zrůda.

  superkarma: 0 15.08.2009, 08:34:56
 8. [7] Rikina [*]

  Marie Šrámková — #5 Jestli vy se počítáte mezi odpornou sebranku, prosím, beze všeho. Ale zbytek národa do toho laskavě netahejte. Sml68 

  superkarma: 0 15.08.2009, 08:22:41
 9. avatar
  [6] OlgaMarie [*]

  Marie Šrámková — #5 Odporná sebranka? Češi jsou indoevropského původu stejně jako cikáni. Za napadení bezbranného jsem pro vysoký trest.

  superkarma: 0 15.08.2009, 07:12:57
 10. [5] Marie Šrámková [*]

  Někde jsem viděla fotky Natálky - jak vypadá nyní.

  Ano, rodiče jsou vděční, že je z nejhoršího venku. Ale málokdo si uvědomuje, jak strašný život tu holčičku čeká. Snědá cikánka s vyleptanými růžovými fleky po celém těle, včetně obličeje.

  Posměch jak dětí v její komunitě, tak ještě horší mezi "bílými" gádžovskými primitivy. Zohavený obličej a tělo jí dává jen malou šanci, že potká manžela, založí rodinu, bude šťastná.

  Ti hnusní tupí a primitivní hajzli by měli v tom kriminále shnít. A i ty pipiny, co se jen dívaly! Odporná sebranka je ten náš národ!

  1. na komentář reaguje OlgaMarie — #6
  2. na komentář reaguje Rikina — #7
  3. na komentář reaguje mam-ča — #8
  superkarma: -1 15.08.2009, 03:01:40
 11. avatar
  [4] Sirikit [*]

  čiperka — #1 Ano, je to tak. Zastat se slušného člověka proti darebákovi, to naší policii moc nejde. Vím o tom své, žiju bohužel ve městě, kde je početná romská komunita. A nějaké "drobnosti" v soužití až do nedávné doby magistrát nijak neřešil. Jenže po 17. listopadu se to zlomilo. Ovšem nebylo to tak úplně, jak informovala média, ta situace bylo trošinku jiná, ale nebudu to rozvádět. Z těch "drobností" se najednou vyklubaly pojmy jako hluk, nepořádek, napadání dětí, šikana a řada dalších "příjemností". Celá ta situace donutila magistrát města k rázným krokům tak, aby byl zabezpečen klid a pořádek. Trošku se to daří.

  Nicméně, to, co se stalo ve Vítkově, je surový útok na bezbranné lidi a že to odneslo dítě, je  tím horší. Dobře, že policie pachatele našla a doufám, že je soud po zásluze potrestá. A mimochodem, skoro bych jim přála, aby pro tento případ platilo nějaké to arabské právo (oko za oko). Jak by se asi tvářili, kdyby je někdo polil benzínem a škrtl sirkou. Mám dojem, že rodiče té malé Natálky by to s chutí udělali.

  1. na komentář reaguje čiperka — #12
  superkarma: 0 14.08.2009, 21:49:58
 12. avatar
  [3] Suzanne [*]

  Zaplaťpánbůh.

  superkarma: 0 14.08.2009, 21:26:31
 13. avatar
  [2] Cinderela [*]

  Čiperko, mluvíš mi zcela z duše.

  superkarma: 0 14.08.2009, 18:21:07
 14. avatar
  [1] čiperka [*]

  Nesnáším rasismus v jakékoliv podobě a  stejně tak  většina  obyvatel této země.Proč vzniká  Dělnická strana a podobná hnutí? Protože zákony naší země jsou bičíkem na slušné lidi, nikoliv darebáky. A je jedno, zda darebáky bílé či černé.

  1. na komentář reaguje Sirikit — #4
  superkarma: 0 14.08.2009, 18:08:13

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme