Nejspíš asi obojí. Vlastně všichni dobří zahradníci jsou tak trochu malíři, ale jen někteří malíři jsou i zahradníky. Claude Monet zahradníkem byl. A vášnivým!

Jeho zahrada v Giverny je toho živým důkazem. Chystali jsme se ji navštívit už dlouho. Hlavním impulzem byla před několika lety návštěva pařížské Oranžerie. Slavné Monetovy Lekníny. Vidět tak, kde je maloval…

Pařížská Oranžerie

Velkoplošné lekníny nás inspirovaly k návštěvě Giverny

MonetPovedlo se nám to teprve letos. V Giverny jsme přibrzdili na cestě z Amiens do Paříže, kde jsme strávili krásné závěrečné dny našeho zářijového putování po Belgii a severní Francii. Podle předpovědi počasí mělo pršet, ale měli jsme štěstí. Bylo nádherně! Mohli jsme si tedy zahradu i Monetův dům a nakonec i Muzeum impresionismu náležitě vychutnat. A nebyli jsme sami…

Giverny je malá vesnička západně od Paříže. Podle průvodce prý má pouhých 600 obyvatel. Vlastně nebýt Moneta, možná by ji nikdo ani neznal.

Když si tu malíř v roce 1883 pronajal dům, obyvatelé nebyli dvakrát nadšení, že se tu usadil jakýsi přivandrovavší „mazal“. Dům tehdy obklopovala zelinářská zahrada. Tu Monet zrušil a rozhodl se z ní udělat zahradu květinovou. Vlastníma rukama ji začal zvelebovat, investoval prý do ní nemalé peníze. Když se po sedmi letech jeho finanční situace zlepšila, mohl si dovolit dům koupit. Po třech letech přikoupil ještě další pozemek, nechal tam vyhloubit jezírko a oba pozemky spojil. Vznikla zahrada, jak ji známe dnes. Monet si Giverny skutečně zamiloval a žil tam i se svou početnou rodinou až do své smrti v roce 1926. Často ho tam také navštěvovali přátelé nejen z pařížských uměleckých kruhů.

Maloval v menším domácím ateliéru, ale také často přímo v přírodě, nejraději na jezírku na loďce. Když pak dostal zakázku na malování výše zmíněných leknínů, nechal si na pozemku postavit ateliér větší, aby zde mohla vzniknout ta nádherná široká plátna. Dnes je na tomto místě prodejna, v níž je neustále živo.

Prodejna

Prodejna se suvenýry byla původně také Monetovým ateliérem

Originály Monetových obrazů v domě ale stejně nehledejte. Jsou tam jen velmi zdařilé kopie, ale i ty dokážou navodit úžasnou atmosféru.

Monethouse

ateliér

Další malířovou vášní bylo jídlo. Nešetřil na něm, rád hostil své přátele. Byl prý labužník, a tak si nechával do Giverny posílat opravdové lahůdky. V domě je také proto docela prostorná jídelna, určená početné rodině i návštěvám.

A teď už navštivme Monetovu zahradu. Ideální doba návštěvy je prý díky leknínům v červnu, říkají odborníci, ale ani v září to není marné. Posuďte sami:

Zahrada Giverny

Zahrada Giverny 2

A nejoblíbenější místo? Určitě japonský most. Na Monetových obrazech se objevuje mnohokrát. Vyfotit ho bez turistů? To se vám nemůže podařit…

Most v zahradě Giverny

Most v zahradě Giverny 2

V blízkosti Monetovy zahrady a domu ještě určitě navštivte Muzeum impresionismu. V moderní budově postavené před dvaceti lety původně pro americké umění dnes najdete originály představitelů impresionismu i dalších uměleckých směrů. Aktuálně jsme tu zhlédli výstavu s názvem Brusel, hlavní město impresionismu.

A jak se k panu Monetovi do Giverny dostat? Pokud pojedete do Paříže individuálně, třeba letecky, udělejte si výlet vlakem z nádraží Saint-Lazare do městečka Vernonu. Zde již čeká speciální autobus, který vás přepraví přímo do Giverny. Myslím, že nebudete litovat. Zahrada geniálního malíře leknínů a růží a náruživého zahradníka v jedné osobě za to určitě stojí…

Na našem webu si můžete také přečíst:

Reklama