Vztahy

V chomoutu do chomoutu!

Zábava je v plném proudu. Akce střídá akci, událost událost. Je léto, doba prázdnin a prosluněné pohody, a stále se něco děje. A je proto nasnadě, že právě během léta uzavírá nejvíc partnerů manželství...

Že se v létě uzavírají manželství v nadprůměrné míře je v celku logické. Romantiku okamžiku podtrhuje pohled na novomanžele v pohádkových svatebních šatech (i mnozí příbuzní se chtějí blýsknout ve speciálně pro tento účel zhotovených modelech), a nikoli v zimníku.

Také hostina v přírodním amfiteátru je mnohem příjemnější než někde v zakouřené hospodě. A v neposlední řadě hraje roli i odjezd novomanželů z hostiny přímo na svatební cestu, většinou v rámci letní dovolené.

Vstup do manželství býval odjakživa spojován s nejrůznějšími, často docela bláznivými zvyky. Je jich nespočet – závisí i na tom, z kterého kraje ženich s nevěstou pocházejí. Zdá se téměř neuvěřitelné, že se některé z těch nejstarších dodržují zcela běžně dodnes...

Svatební zvyky a zlozvyky

Připomeňme si, jak přibližně chronologicky některé z nich na sebe navazují...

Loučení se svobodou
Kdysi probíhalo v domě ženicha i nevěsty. Dnes spíš oba partneři vyrážejí odděleně se „svou“ partou kamarádů do oblíbené hospůdky či baru, a tam se loučí až do „úplného vyčerpání“.

Talismany pro nevěstu
Nastávající mladá paní by měla mít v den obřadu podle pověry: „Něco starého a něco nového, něco zapůjčeného, něco modrého a stříbrnou minci do střevíčku levého“.

Stará věc jí připomíná, že nechává svůj dosavadní život za sebou, nová symbolizuje nový začátek. Štěstí jí přinese něco vypůjčeného od blízké osoby, která ji bude doprovázet na svatbu. Modrá v tomto případě představuje nevěstinu čistotu a mince přivolává blahobyt.

Výkupné
Svobodní kamarádi zatarasí snoubencům cestu do kostela nejrůznějšími překážkami. Odstraní je, až když ženich za nevěstu zaplatí výkupné.

Rozbíjení talířů
Tento zvyk má kořeny hned ve dvou pověrách: střepy přinášejí štěstí a společným zametáním prokážou novomanželé vůli spolupracovat. Když společně zvládnou úklid rozbitého nádobí, zvládnou pak spolu všechno i v životě.

Zkouška kvalit ženicha
Na prahu nevěstina domu je pro ženicha přichystaný špalek se sekerou a láhev dobrého vína. Pokud se chopí sekery – je to dobré znamení – určitě z něj bude dobrý manžel. Pokud však sáhne po flašce – nevěstí to nic dobrého – nevěsta si bere budoucího opilce.

Chomout a koule na noze
Kamarádi po obřadu symbolicky nasadí ženichovi koňský chomout na krk a k noze mu připnou žalářnickou kouli. Je na mladé paní, zda pilkou řetěz přeřízne, nebo nechá novomanžela, aby přátele uplatil, získal od nich klíček od zámku okovů a osvobodil se sám.

Rozhazování květů
Bohyni plodnosti lákají družičky v čele svatebního průvodu, které cestou z kostela (obřadní síně na úřadu) rozhazují drobné okvětní lístky. Úspěch je v tomto případě zaručen!

Stejného účinku (spousty dětí) se údajně dosáhne tak, že během hostiny někdo posadí nevěstě na klín malé dítě.

K převzatým zvykům, které si v české kotlině už také při obřadu našly své pevné místo, patří doslova zkrápění novomanželů deštěm rýže.

Svatebčané tak – stejně jako družičky v předchozím případě – vinšují novomanželům hodně dětí.

V některých oblastech zkrápí partnery konfety, dokonce i oříšky či hrozinky.

Přenášení přes práh
Aby mladý muž přelstil zlé duchy, kteří podle pověstí číhají pod prahem vstupních dveří a hlídají dům či byt, musí vzít svou nevěstu do náruče a zabránit jí, aby se nohou dotkla prahu.

Krmení z jednoho talíře
Spolupráci novomanželů symbolizuje i zvyk, při kterém jeden druhého krmí polévkou ze společného talíře. Někde partnerům ještě lžíce provrtají, aby pocintané dvojici bylo po dlouhém a vyčerpávajícím snažení jasné, že v manželství také všechno nepůjde tak hladce.

Ale má to ještě jeden význam: z rodinného krajíce budou v manželství oba brát i dávat stejným dílem.

Krájení dortu
Nevěsta dort rozkrajuje, ale přitom drží ruku na noži i ženich. Symbolicky tak pomáhá své novomanželce a dokazuje jí, že pro ni bude vždycky oporou, ale i vedením.

První kousek podá ženich nevěstě, druhý ona jemu, další dá nevěsta matce ženicha, potom svojí matce, otci ženicha a svému otci. Nakonec rozdá dort svědkům a všem ostatním svatebčanům. Dort musí ochutnat každý. Říká se, že odmítnutí přináší smůlu.

Únos nevěsty
Symbolizuje dívčin odchod od jejích rodičů. Přátelé se nenápadně snaží unést novomanželku na utajené, leč známé místo. Pokud ženich svou vyvolenou do určité doby nevypátrá, musí zaplatit výkupné, které většinou bývá dost vysoké – a někdy v podobě tekuté...

Tanec se závojem
Kolem půlnoci si nevěsta sundá závoj a se zavázanýma očima tančí v kruhu svobodných kamarádek. Pokouší se jednu z nich chytit a nasadit jí ho na hlavu. Polapená dívka má prý šanci, že se brzy vdá.

Podobný smysl má i zvyk „zavlečený“ z anglosaských zemí a v poslední době stále oblíbenější i u nás – házení svatební kytice. Nevěsta se otočí zády k davu vdavekchtivých družiček a svatebčanek a hodí za hlavu svůj svatební puget. Ta, která jej chytí, se do roka vdá.

Naběračkový tanec
V pokročilé noční hodině se všichni svatebčané vyzbrojí hrnci, pokličkami a dalším plechovým nádobím a za ohlušujícího rámusení pochodují (k veliké radosti sousedů) bytem novomanželů. Prý tak spolehlivě zapudí všechny místní duchy.

Tajný odchod
I ten má též svůj prastarý původ. Novomanželé se totiž ukončením svatebního veselí definitivně loučí se svou svobodou a jejich přátelé je samozřejmě nechtějí nechat jen tak odejít.

Proto jim opět kladou různé překážky. Je tedy v zájmu novomanželů, aby se jim v očekávání svatební noci podařilo nepozorovaně z oslavy utéct a skrýt se na místě, kde budou jen sami dva a nikdo je nebude rušit.

O svatebních zvycích čtěte také ZDE

Znáte ještě jiné svatební zvyky, které se po léta dodržují ve vaší rodině? Klasické, ale i zcela absurdní a neznámé?

   
22.07.2008 - Láska a vztahy - autor: Marie Šrámková

Komentáře:

 1. avatar
  [22] Ch.Z. Kochanská [*]

  Vlastní svatba? Děkuji, nechci.

  superkarma: 0 23.07.2008, 20:03:06
 2. [21] Rikina [*]

  Rozbití talíře se konalo, ale já vůbec nevěděla, že je nějaký takový zvyk, a nechápala jsem, co se ode mě očekává. Krmení polévkou z jednoho talíře se konalo jen symbolicky v podobě dvou podaných lžic, pokračovat v šaškárně jsme oba svorně odmítli. Následně si už nikdo netroufal chtít ještě krájení dortu, což tedy provedl obsluhující personál. Všeobecně o svatebních zvycích mnoho nevím, neb jsem se v životě zúčastnila velice málo svateb. Slovy tří, z toho jedné vlastní, a žádné další nejsou na obzoru.

  superkarma: 0 23.07.2008, 01:47:04
 3. avatar
  [20] danca79 [*]

  OlgaMarie:

  superkarma: 0 22.07.2008, 21:32:31
 4. avatar
  [19] Meander [*]

  Nowalie: Co by si o něm pomysleli? Kua co je to za debilní zvyk, ten únos nevěsty? Měl tu policii zavolat, někdo musí být první

  superkarma: 0 22.07.2008, 20:25:14
 5. avatar
  [18] Nowalie [*]

  OlgaMarie:Ale kulturní vložka to byla asi dobrá,ne? I když nevím jak bych se na to tvářila já .Mému bráškovi unesli nevěstu,ale byli pryč tak dlouho,nemohl ji najít že začal řádit achtěl už volat PČR.Nevím co by si o něm pomysleli
  Některé ty zvyky jsou krásné,tradice je tradice.Ale jiný by se na mý svatbě mohli vypustit

  superkarma: 0 22.07.2008, 19:59:08
 6. avatar
  [17] Petunie [*]

  OlgaMarie: to je skoro jako dítě bežící nadšeně k ženichovi a volající "Tatínkúúúú!"

  superkarma: 0 22.07.2008, 17:49:13
 7. avatar
  [16] OlgaMarie [*]

  Mně na svatbu k obědu přišla sousedka ve svatebních šatech, hustý závoj a mimino v náručí. Sténala :"Proč jsi mi to udělal...?"Bylo jí kolem 70 a nikdy by mě nenapadlo, že dokáže udělat takový fór. Kdybyste viděli ty ksichty manželových rodičů, než se to odhalilo. Mimochodem manžel také zbledl, ale jak promluvila, poznal ji.

  superkarma: 0 22.07.2008, 16:14:06
 8. [15] mindulinka [*]

  Na svatbě jsme jedli polívku ze společného talíře a u krájení dortu jsem více méně já asistovala muži - nějak mě k tomu nechtěl pustit - a to bylo vše, myslím v mezích normy. Únos jsem nechtěla - trávit někde hodinu než mě najde. Chtěla jsem se účastnit své svatby na svém místě a né v jiné hospodě.

  superkarma: 0 22.07.2008, 15:13:40
 9. avatar
  [14] verlit [*]

  tyrkys: Meander: Že jo Ale daly by se zavést krásné nové zvyky:
  * naražení plechového kyblíku na hlavu parchantovi, který by mi do něj doma třískal
  * omlácení chomoutu o hlavu pitomci, který by měl ten humorný nápad chomout přivléct
  * zavolání policie a podání žaloby za omezování osobní svobody na trouby, kteří by učinili pokus unést nevěstu


  Svatbu zcela bez zvyků a téměř bez lidí jsem se skřípěním zubů absolvovala, byli jsme oba rádi, že máme tu trapárnu za sebou a jsme spolu naprosto šťastní už přes deset let.

  superkarma: 0 22.07.2008, 13:23:31
 10. avatar
  [13] Julianna [*]

  Tak tahle debata mě baví

  superkarma: 0 22.07.2008, 13:03:52
 11. avatar
  [12] tyrkys [*]

  Mně je z těchto "legrácek" trapně i jako pozorovateli . Kdybych se náhodou měla nekdy vdávat, uškrtím kohokoli, kdo by s něčím podobným přišel .

  superkarma: 0 22.07.2008, 12:54:32
 12. avatar
  [11] carrom [*]

  Z výše uvedených bych schválila talismany pro nevěstu, házení květů, krmení z jednoho talíře (ale knedlíčková polívka to nebude ), krájení dortu budiž, tajný útěk se mi líbí a přenesení přes práh bych si dala jednou v životě líbit Ostatní trapárny jsou na pěst

  superkarma: 0 22.07.2008, 12:41:18
 13. avatar
  [10] Meander [*]

  Pod trestem smrti jsem zakázala všechny tyhle trapárny. Jestli se někdo jenom přiblíží s nějakám takovým nápadem, jednu mu natáhnu přes tlamu.

  superkarma: 0 22.07.2008, 12:25:04
 14. avatar
  [9] Julianna [*]

  Vdávala jsem se v létě, už je to nějaký ten pátek, jen za účasti dalších 8 lidí. Tohle veselí a tradice mě tedy naštěstí minulo.Uf. Svatba na zámku, oběd v restauraci, pěkně v klidu a tichosti..
  Před pěti lety jsme byli na svatbě, kde tohle všechno probíhalo, bylo to z mého pohledu trapné, plno lidí, většinou cizích, později i hodně veselých , ať si každý vybere, co má rád, no ne?

  superkarma: 0 22.07.2008, 11:25:09
 15. avatar
  [8] paníliška [*]

  Talíř nám rozbili, polívku z jednoho talíře jsme jedli, jinak nic, nuda.

  superkarma: 0 22.07.2008, 11:24:04
 16. [7] Anai [*]

  A mrzí mě, že ŽÁDNÝ z uvedených zvyků nebyl praktikován na mé svatbě, opravdu, ani obligátní loučení se svobodou, polévka (personál hotelu ji zapomněl servírovat) z jednoho talíře, ani střepy před resturací, ani únos, prostě NIC! Víte, jak mi to mrzelo? No, podle toho taky to manželství dopadlo, takže holky: ZVYKY DODRŽOVAT, nejsou pro nic za nic!

  superkarma: 0 22.07.2008, 11:19:37
 17. avatar
  [6] umisanek [*]

  Jojo, pevne verim, ze az ja se rozhodnu vdat, tak to bude mozne provest on-line kliknutim na ANO a obejde se to bez hazeni cehokoli na kohokoli nedejboze s umyslem zvyseni plodnosti

  superkarma: 0 22.07.2008, 11:17:40
 18. avatar
  [5] medovniicek [*]

  Hm,tak my museli absolvovat krmení z jednoho talíře a rozbíjení talířu,přišlo mi to trapné..Kdybych mohla vrátit čas,tak bych se vdávala v tichosti,jen svědci a konec,zbytečný divadlo.

  superkarma: 0 22.07.2008, 11:17:13
 19. [4] Anai [*]

  verlit: A mně se to líbí! Tradice je třeba pěstovat!!! Příští rok mě čekají - doufám - 2 až 3 svatby v rodině, tak se moooooooooc těsím - nejradši bych se vdala sama, ale můj nechce, no je mladý...

  superkarma: 0 22.07.2008, 11:16:46
 20. [3] Lindaa [*]

  Kdyz to tak ctu tak jsem zpetne ráda za mojí svatbu, na kterou skoro nikdo neprisel. Mít hosty s takovýma nápadama tak to je opravdu lepsí nastvaný príbuzenstvo a tím pádem zádní hosté.

  superkarma: 0 22.07.2008, 10:38:26
 21. avatar
  [2] verlit [*]

  Těžko bych dokázala vybrat, který z těch zmíněných svatebních zvyků považuji za nejpříšernější. Děsivé jsou všechny.
  Brali jsme se o vánocích, šaty jsem měla tmavě modré a kdyby se někdo pokoušel po mě házet luštěniny nebo třískat talířem o zem, přidala bych bývala na seznam hezkých svatebních zvyklostí doprovod inzultovaného na nejbližší pohotovost, protože bych dotyčného zřejmě přizabila.

  superkarma: 0 22.07.2008, 10:24:50
 22. avatar
  [1] Visnery [*]

  Jasně, že znám, sepsala jsem je tady:

  http://blog.zarohem.cz/clanek.asp?cislo=566
  http://blog.zarohem.cz/clanek.asp?cislo=567

  tam si vybere opravdu každý :)

  superkarma: 0 22.07.2008, 08:27:14

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme