Zdraví

V českých restauracích se (zatím) kouřit může

Kouření v hospodách a restauracích české zákony nezakazují. A vypadá to, že se situace ještě nějakou dobu moc nezmění, i když ministr zdravotnictví Leoš Heger předložil nový návrh zákona, podle kterého by bylo kouření v restauracích úplně zakázáno. Návrh ale zatím nemá moc šancí na schválení.

smoke

Mě osobně to mrzí, protože mi kouření v restauracích hodně vadí, zakázala bych ho všude. Není nic horšího než u oběda vdechovat cigaretový kouř - ani to dneska ještě není v našich restauracích výjimka. Řeším to různě, když můžu, vybírám si nekuřácké restaurace nebo aspoň nekuřáckou místnost, nebo si sednu venku. Horší je, když si vybrat nejde...

Podle zákona, který platí od roku 2010, musí mít provozovatelé označené, zda je restaurace kuřácká, nebo nekuřácká, případně musí mít tyto prostory oddělené. A už od roku 2006 platí zákaz kouření na veřejných prostranstvích, tedy na zastávkách hromadné dopravy, nádražích, ve školách, divadlech, kinech, úřadech a dalších. To je hezké, ale dodržují to všichni? Z vlastních zkušeností vím, že ne. U nás na nádraží se kouří docela běžně, a jen jednou jsem si troufla jednoho kuřáka oslovit, že by to tady dělat neměl. Hádejte, jak jsem dopadla!

Přitom zákaz kouření v restauracích už platí v mnoha zemích Evropy, například ve Velké Británii, Dánsku, Irsku nebo Nizozemí. Proč to tedy nemůže fungovat stejně i u nás? Nechápu ani argumenty provozovatelů, že by jim kvůli zákazu kouření ubyli zákazníci. Nemyslím si to, protože podle mě by do restaurací zase začali chodit všichni ti, kteří se jim teď vyhýbají právě kvůli pachu z cigaret. A kuřáci by si časem určitě zvykli, že si musí odskočit ven, stejně jako v té Evropě...

V nejbližší době se ale nějaké velké změny zřejmě nedočkáme. Co se dá dělat, doufám, že se zákazu kouření ještě dožiju!

Co si myslí někteří lidé, které jsem oslovila na téma:

Vadí vám kouření v restauracích?

Blanka: Zakouřené prostředí nesnáším. Je to jeden z důvodů, proč nechodím do restaurací. Uvítala bych, kdyby to u nás fungovalo jako v Irsku nebo Kanadě, kde je to zakázané.

Petra: Jsem nekuřačka. Obecně mi kouření v restauracích nevadí. Ono je to těžké, alkohol a cigarety k restauracím vždy patřily. Asi by lidé měli vyhledávat prostor dle svých potřeb, pokud chtějí popít a kouřit, tak zajít do pivnice nebo nějaké stylové hospůdky, baru. Pokud dobře najíst, tak zajít do restaurace, kde se předpokládá, lepší gastronomická úroveň. Dále si myslím, že je to na majiteli a provozovateli. Ale - pokud je čas obědů, měl by, dle mého názoru, být zvláštní prostor pro kuřáky nebo alespoň omezení. V každém případě si myslím, že je už i dost restaurací zaměřených na rodiny (děti). Tedy pokud se chce rodina na výletě či jiném výjezdu mimo domov někde dobře a v klidu a bez kouře naobědvat, tak tu šanci má. Pokud by byla otázka: zakázat kouření v restauracích?, odpověděla bych - NE.

Hanka: Ano, vadí.

Tomáš: Moje odpověď zní: Nevadí, pokud před vstupem do restaurace dostanu jasnou informaci (např. nápisem na vstupních dveřích), že jde o kuřáckou restauraci. Pak už je to jenom moje rozhodnutí, zda vstoupím, nebo půjdu o dům dál, kde se nekouří.

Honza: Nemám vysvětlení pro to, že se v restauracích kouřit smí. Je to zločin.

Blanka: Ano, vadí. Tam, kde se kouří, vůbec nejdu.

Jitka: Jsem kuřačka a za sebe říkám, že NE! Beru dobu obědů, ale pak jsem pro kouření, protože vínečko a cigárko patří k sobě.

Katka: Ano, kouření v restauracích mi vadí.

Markéta:Kouření mi nevadí, pokud neomezuje někoho, komu to není příjemné. Obecně dávám přednost restauracím, které jsou nekuřácké, nebo v nich není obvykle nakouřeno. Nemám ráda oblečení nasáklé kouřem, zvláště v kombinaci s pachy z kuchyně. Pokud restaurace vyčlení místnost, kterou perfektně odvětrává, pro kuřáky, a nejsou obtěžováni nekuřáci, jsem v pohodě.

Květa: Vadí, a moc!!! Znám restauraci, kde se nekouří, a mají pořád plno!

Klára: Kouření mi vadí a začala jsem si restaurace podle toho vybírat. Samozřejmě když to jde.

Dan: Vzhledem k tomu, že to vadí i mnohým kuřákům, tak mně jako nekuřákovi sedět v zakouřených prostorách vadit dokonce snad i musí :-). Jako nekuřákovi nejen v době oběda. Čistě nekuřáckých restaurací je zatím poskrovnu a není tak mnohdy volby, pokud nechci žít samotářským životem. I když několikrát jsme už také společenské aktivity odpískali, bylo-li ovzduší obzvláště nepřátelské. Ten rozdíl, když člověk přijde po posezení s přáteli z kuřácké, nebo nekuřácké restaurace, je tak markantní, že popisovat pocit, jak si v prvním z případů člověk donese s sebou domů i kus zaplivané putyky, není myslím třeba.

A jaký je váš názor? Odpovězte v anketě!

Vadí vám kouření v restauracích?

Možnost%
Ano, hodně.55,4
Většinou ano.10,8
Nevím, je mi to jedno.8,4
Moc ne.10,8
Vůbec mi to nevadí.14,5

Další články v našem magazínu:

   
17.05.2013 - Zdraví - autor: Lucie Paličková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [95] Alka1 [*]

  PBD — #93

  Pentlička nikoho neoslovila přímo, zato ty ano a svými dalšími příspěvky jsi můj výrok ještě potvrdila.

  Jen bych kuřáky nazvala jinak než ona, lidi nepřirovnávám ke zvířatům, protože ta si to nezaslouží. Možná by ses měla konečně naučit, že za interpunkční znaménka patří mezera. Tvé komentáře by aspoň byly čitelnější a nepůsobila bys směšně, když se snažíš ostatní za podobnou věc kritizovat.

  A mimochodem, srovnávat kouření na veřejnosti s venčením psů je vážně hloupé a demagogické...

  superkarma: 0 09.07.2013, 15:25:01
 2. [94] michalka44 [*]

  A elektronická cigareta se nemůže používat?

  superkarma: 0 31.05.2013, 19:48:22
 3. avatar
  [93] PBD [*]

  Alka1 — #87Máš potřebu neustále řešit můj komentář?:D:D Nenapsala jsem nic,co by mělo komukoliv vadit,prostě jsem vyjádřila svuj názor-a ostatně Tebe jsem nijak neoslovovala,tak co tu po mě měčíš,madam?Sml30

  A najdi si ve slovníku cco znamená slovo "drzost" a neužívej slova,pokud neznáš jejich význam,jen se tím zbytečně ztrapňuješSml22Sml30

  1. na komentář reaguje Alka1 — #95
  superkarma: 0 21.05.2013, 15:45:16
 4. avatar
  [92] PBD [*]

  OlgaMarie — #91to je velmi trefná poznámka...

  superkarma: 0 21.05.2013, 14:11:42
 5. avatar
  [91] OlgaMarie [*]

  PBD — #90  Celý cirkus kolem zákona o zákazu kouření v restaurcích je  pouze předvolební kampaní.Sml68

  1. na komentář reaguje PBD — #92
  superkarma: 0 21.05.2013, 13:17:58

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [90] PBD [*]

  OlgaMarie — #89Myslím,že by to ani nemuselo být na krabičkách - každý člověk bud dle zdravého rozumu a nebo označení na dané budově ,ví,kde prostě není ok si zapálit.A přesně jak píšeš,na tabáku stát rejžuje jako prase,stejně jako na alkoholu...A proti nelegalním drogám jako je pervitin apod stejně bojuje jen proto,že mu z toho nic neteče..Pochybuju,že jde "vrchnosti" o lidi..

  jj..J.X.Doležal - občas je vystřední,někdy až přehnanej -ale z mnoha názory se ztotožnuji..jak již jsem psala o možnosti volby..tak to podle mě prostě má být!

  1. na komentář reaguje OlgaMarie — #91
  superkarma: 0 21.05.2013, 12:53:59
 2. avatar
  [89] OlgaMarie [*]

  PBD — #88  http://www.youtube.com/watch?v=acBGJ5iOBH4&feature=share

  Tak jsem si tuto diskuzi vyposlechla a napadá mě jediné řešení. Na každém balíčku cigaret, tabáku apod. uvést,  kde se výrobek nesmí používat. Např. ve zdravotnických zařízeních, v dopravních prostředcích, ve stravovacích zařízeních apod. Pak by nebyl potřeba nový zákon, vždyť stát má monopol na tabák.Sml57

  1. na komentář reaguje PBD — #90
  superkarma: 1 21.05.2013, 12:13:26
 3. avatar
  [88] PBD [*]

  Alka1 — #48Já že jserm drzá? Prober se prosim Tě! A tohle bezdůvodný osočovaní z drzosti si zkoušej na někoho jiného! Vyjádření vlastního názoru slušnou formou drzost není a nikdy nebyla.

  Brixik — #46to naprosto chápu - ona jedna věc je zákaz kouření v daném zařízení či oddělené prostory pro nekuřáky -a druhá věc je dodržovaní zákazu nebo to,aby byly nekuřácké prostory opravdu oddělené - a paraven není oddělení,to by tam rovnou mohly dát jen záclonu..

  Je pravda,že by toto mělo být kontrolovánéo a prostory odděleny stavebně a také aby podnik měl dobré odvětrávaní atd.

  OlgaMarie — #55  To je také možnéSml30 Ale každopádně líbit/nelíbit se mi může spousta věcí -ale pokud nedovede být člověk slušný a jedná jak hulvát,tak by měl raději držet usta zavřená.

  Pentlička — #51Ano,je to omezenost . Dnes si je možno vybrat z prostoru kuřáckých a nekuřáckých.A pokud nekuřák vleze do kuřácké a pak nadává na kouř ,tak je co? normální,s odpuštením,debil...

  Možnost volby by měl mít každý,jak restauratér,tak zákazník.  To by jsme pak rovnou mohly zakázat plošně i pejskaře( teda doma at si má kdo chce co chce,ale ven ze psem zakázat -) že to zní debilně? ano,stejně jako plošné zákazy kouření... Vše je o možnosti volby a respektovaní okolí (at už jde o nepohazovaní nedopalku po zemi či uklid hovínek) 

  Každý nesnaší něco-a mělo by se to snad zakázat? ne! Každý by si měl mít možnost vybrat -at už jde o kuřáckou či nekuřáckou hospodu a nebo třeba o vlastnictví pejska- oboje o svobodné volbě a oboje by mělo být provázeno respektem k okolí . Prostě a jednoduše nezahazovat vajgly na zem,nekouřit tam kde se to nesmí..Uklízet výkaly po psech,mít je na vodítku pokud to není povoleno jinak atd... Lidé,nebuďte sobci! Myslete na to,že jiným zas vadí to,co vy považujete za ok a naopak...Je třeba se respektovat a chvat se slušně .Plošné zákazy čehokoliv nikdy nic nevyřešily a nevyřeší a někdy i vedli do pekel..(prohibice )..

  1. na komentář reaguje OlgaMarie — #89
  superkarma: 0 21.05.2013, 10:09:17
 4. avatar
  [87] Alka1 [*]

  cilani — #86

  Za sebe tuto podivnou debatu končím s tím, že pokud já s Pentličkou tady křičíme, tak PBD je milá asi jako ty chápavá.

  Ale přiznávám, že velice nesnáším kouření a všem kuřákům přeji odhodlání a pevnou vůli přestat ničit zdraví sobě i svému okolí...

  1. na komentář reaguje PBD — #93
  superkarma: 0 20.05.2013, 20:34:01
 5. [86] cilani [*]

  Alka1 — #85 hmm, tak nechápu ten výkřik o drzosti, PBD to napsala dosti mile oproti tomu nenávistnému výkřiku pentličky.. ale to je jedno..

  1. na komentář reaguje Alka1 — #87
  superkarma: 2 20.05.2013, 15:54:38
 6. avatar
  [85] Alka1 [*]

  cilani — #84 V tom jsem Ti nikdy nebránila...Sml57

  1. na komentář reaguje cilani — #86
  superkarma: 1 20.05.2013, 15:50:41
 7. [84] cilani [*]

  Alka1 — #83 což ovšem nemění nic na tom, že souhlasím s tím, co i jak PBD napsala v příspěvku 44.. Sml80 

  1. na komentář reaguje Alka1 — #85
  superkarma: 1 20.05.2013, 15:36:12
 8. avatar
  [83] Alka1 [*]

  cilani — #82 Jak už jsem psala níže - neznáš souvislosti a mou odpověď sis opět vyložila špatně...Sml58

  1. na komentář reaguje cilani — #84
  superkarma: 1 20.05.2013, 15:11:59
 9. [82] cilani [*]

  Alka1 — #76 aha, tak to se omlouvám, nevěděla jsem, že se mohou vyjadřovat jen konkrétní jedinci..  Každopádně názor nebyl o nic urážlivější, než to co vypotila pentlička...Sml80

  1. na komentář reaguje Alka1 — #83
  superkarma: 1 20.05.2013, 09:51:36
 10. avatar
  [81] OlgaMarie [*]

  Dudlajlama — #80  Sml30Někdy je problémem kolem restaurace projít. Např. v den svátku sv. Patrika ve státech, kde ho slaví.Sml30

  superkarma: 0 20.05.2013, 06:25:02
 11. avatar
  [80] Dudlajlama [*]

  MaVy — #79 tady ale lidi taky kouriSml22. Ovsem jenom v pro ne vyhrazenych mistech(a ze se jim ta mista pekne smrskavajiSml24Sml57). Taky jsem si nevsimla, ze by  restaurace zely prazdnotou, i kdyz se tam nesmi kourit, kuraci holt vybihaji ven. Kourit se smi snad jenom ve vylozenych barech a tam nechodim, takze nevim presne.

  1. na komentář reaguje OlgaMarie — #81
  superkarma: 0 19.05.2013, 22:31:25
 12. [79] MaVy [*]

  OlgaMarie — #78 a nebo tím,že naši zákonodárci nechtějí omezovat kouření,ono totiž přináší státní kase dost peněz,a ty oni potřebují

  1. na komentář reaguje Dudlajlama — #80
  superkarma: 0 19.05.2013, 20:25:10
 13. avatar
  [78] OlgaMarie [*]

  Dudlajlama — #77 Asi to bude tím, že někde politici pracují a někde jen kecají...

  1. na komentář reaguje MaVy — #79
  superkarma: 0 19.05.2013, 20:21:48
 14. avatar
  [77] Dudlajlama [*]

  Eva_Fl — #67 vis co me udivuje? S jakou rychlosti dokazi prosadit v Kanade i treba pro mnohe nepopularni opatreni. A s jakou samozrejmosti a disciplinovanosti je pak dodrzujiSml22Sml67

  1. na komentář reaguje OlgaMarie — #78
  superkarma: 1 19.05.2013, 19:03:08
 15. avatar
  [76] Alka1 [*]

  cilani — #69

  1. Neznáš souvislosti.

  2. Není to za názor, ale jak a kým byl vyjádřen.

  A možná by to chtělo číst pozorněji, pak bys do diskuse o kouření necpala nesmyslně politiku...Sml57

  1. na komentář reaguje cilani — #82
  superkarma: 2 19.05.2013, 18:43:04
 16. [75] MaVy [*]

  ono to možná bude taky tím,kde člověk žije,pokud kolem sebe máte jen kuřácké a žádné nekuřácké restaurace,kavárny,a tak,tak asi proti kuřákům hodně brojíte,já jsem z malého města,ale nekuřáckých posezení je tu dost-vím a využívám je jelikož máme malé dítě,takže to bude asi o tom

  superkarma: 0 19.05.2013, 17:47:24
 17. avatar
  [74] Eva_CZ [*]

  enka1 — #73 nejlip zapracujes, kdyz prestanes kupovat cigara a obcas potahnes jen z e-cigaretky.

  superkarma: 0 19.05.2013, 13:34:29
 18. avatar
  [73] enka1 [*]

  Eva_Fl — #71 Já vímSml22, pracuju na tom

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #74
  superkarma: 0 19.05.2013, 13:32:20
 19. avatar
  [72] Eva_CZ [*]

  OlgaMarie — #68 ja jsem mluvila vicemene o restauracich.

  superkarma: 0 19.05.2013, 13:21:29
 20. avatar
  [71] Eva_CZ [*]

  enka1 — #70 Sml31 zrovna Ty se svou musi vahou a milionem chorob bys mela prestat!Sml22Sml22Sml22Sml22Sml22Sml22

  1. na komentář reaguje enka1 — #73
  superkarma: 1 19.05.2013, 13:20:48
 21. avatar
  [70] enka1 [*]

  Eva_Fl — #67 A ty mě taky nese* Sml30

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #71
  superkarma: 1 19.05.2013, 08:15:02
 22. [69] cilani [*]

  Alka1 — #48 aha.. vyjádření rozdílného názoru se stále říká drzost? No, naštěstí už se za to nezavírá..Sml14

  1. na komentář reaguje Alka1 — #76
  superkarma: 1 19.05.2013, 08:09:20
 23. avatar
  [68] OlgaMarie [*]

  Eva_Fl — #67  Nesmí se kouřit na veřejnosti, což neznamená, že se nekouří vůbec.

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #72
  superkarma: 1 19.05.2013, 06:26:54
 24. avatar
  [67] Eva_CZ [*]

  macasev — #63 jasne, ja ziju v Americe kde uz se kourit nesmi roky. A FUNGUJE TO!Sml54Sml67

  Tady uz fakt kouri jen slabomyslni, nebo spodina. Sml22

  1. na komentář reaguje OlgaMarie — #68
  2. na komentář reaguje enka1 — #70
  3. na komentář reaguje Dudlajlama — #77
  superkarma: 0 18.05.2013, 22:27:31
 25. avatar
  [66] Dudlajlama [*]

  OlgaMarie — #65 

  Rada mesta se na me nejspis vyprdne, sam sef nejvyssi huli prvni liguSml16

  Chapu a beru, ze se koureni nemusi nutne zakazat vsude, ale mel by byt dan stejny prostor nekurakum. Z mych pratel kouri jen dve zenske, zbytek jsou nekuraci.

  superkarma: 2 18.05.2013, 22:06:37
 26. avatar
  [65] OlgaMarie [*]

  Dudlajlama — #64 Obať se na radu města.

  1. na komentář reaguje Dudlajlama — #66
  superkarma: 0 18.05.2013, 21:29:34
 27. avatar
  [64] Dudlajlama [*]

  Co v restauracich, huli se vsude, i ve vylozenych cukrarnach, takze prineseny dort smrdi jako psi ksiry. Desne, nevic malokde funguje perfektni ventilace, takze posezeni s prateli se rovna zasmradenemu celemu cloveku, vlasy, spodni pradlo, vsechno smrdi. A to nezminuju oci cervene jako angorak po deseti minutach.

  Nemuzu si sebou na navstevu vozit tunu hadru a prat vsechno porad dokolecka taky nejde.  A vyber neni, objevila jsem v TP jen jednu nekurackou kavarnu, respektive jeji cast, coz je trochu malo.

  1. na komentář reaguje OlgaMarie — #65
  superkarma: 1 18.05.2013, 19:55:24
 28. avatar
  [63] macasev [*]

  Eva_Fl — #61 Ale to je právě ono, moct si vybrat a to si myslím v současnosti funguje. Nejsem zastánce tvrdých nařízení a zákazů.

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #67
  superkarma: 1 18.05.2013, 19:25:14
 29. avatar
  [62] Pimpa D [*]

  Pentlička — #51 Já zas nenávidím tlus´tochy. Otěžujou už jen pohledem na sebe, sedět vedle nich v buse je utrpení a smrděj potem. Blééé. Jsem omezenec.Sml52

  superkarma: 2 18.05.2013, 19:18:30
 30. avatar
  [61] Eva_CZ [*]

  MaVy — #60 ale ja ji chapu, jen mohla v nenavisti krapet ubrat. Taky nevim, proc bych mela cichat nejakej smrad z koure, jsem rada, ze jsem se ja toho zbavila. Sml24Sml80

  A i kdyz jsem byla hodne silnej kurak, velmi jsem vitala nekuracke restaurace a verejne prostory. Sml22

  1. na komentář reaguje macasev — #63
  superkarma: 0 18.05.2013, 18:58:23

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme