Zdraví

V Česku přibývá alergiků

 

Podle údajů expertů trpí v České republice alergií každý čtvrtý člověk a počet alergiků se každým rokem dále zvyšuje. 

Za vznikem alergie stojí rostoucí genetické zatížení a zhoršené podmínky životního prostředí. Částečně se tak lze alergii bránit zdravým životním stylem a správnou životosprávou. Pokud se už ale alergie objeví, pomůže ke zmírnění zdravotních potíží včasná návštěva lékaře, rychlé nasazení vhodné léčby, dodržování některých zásad ve stravování apod. „Zahájení léčby hned při prvních příznacích alergie ušetří v konečném důsledku nemalé finanční prostředky za léčbu jak pacientovi, tak celému zdravotnickému systému,“ upozorňuje ředitel největší české zdravotní pojišťovny - VZP Pavel Horák.

 

Na alergii se nejčastěji užívají tzv. antihistaminika a léčiva používaná ke zvládnutí akutních alergických stavů. V kombinaci s těmito léky mohou alergici užívat také antiastmatika nebo dermatologické přípravky. „Řada antihistaminik je z veřejného zdravotního pojištění hrazena plně. Ve skupině antiastmatik je více léků, na které si musí pacient připlácet, ale jedná se řádově o stokorunu na měsíční léčbu,“ doplňuje ředitel VZP Pavel Horák.

 

K léčebným účelům se používají extrakty alergenů, které slouží i jako vakcíny k tzv. hyposenzibilizaci, tedy ke zmírnění projevů alergické reakce pacienta na danou látku. Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR vydala v loňském roce jen na tyto extrakty přes 65 milionů korun. Za diagnostické alergeny, s jejichž pomocí lékař zjistí, na co je člověk vlastně alergický, zaplatila pojišťovna v roce 2006 téměř 8 milionů.

 

Všeobecná zdravotní pojišťovna – a tím i většina populace České republiky - má k dispozici 356 pracovišť alergologické a klinické imunologie, která se na léčbu alergií specializují. S léčením alergií však pomáhají i praktičtí lékaři, pediatři či specialisté na kožní onemocnění.

 

Největší česká pojišťovna se stará i o prevenci vzniku alergií a souvisejících onemocnění. Pod názvem Mořský koník umožňuje chronicky nemocným dětem, které jsou jejími pojištěnci, léčebně-ozdravné pobyty u moře. V letošním roce se uskuteční celkem deset turnusů pro více než 6 tisíc dětí, které trpí např. atopickým ekzémem, psoriázou, dermorespiračním syndromem, bronchiálním astmatem, chronickou obstruktivní plicní nemocí, alergickým onemocněním horních cest dýchacích způsobeným pylem, nebo jinými dýchacími, kožními či alergologickými onemocněními. Tyto děti čeká třítýdenní ozdravný pobyt v Řecku a Černé Hoře pod dohledem lékařů a kvalifikovaných zdravotníků. V letošním roce VZP ČR do tohoto projektu investuje 95 mil. Kč.

 

 

Jana Víšková

tisková mluvčí VZP ČR


 

A co vy, milé ženy-in?
Také trpíte nějakou alergií nebo máte alergika v rodině?
Mě osobně překvapilo, že psoriáza (lupenka) je alergické onemocnění.

   
25.05.2007 - Zdraví - autor: Dana Svobodová

Komentáře:

 1. avatar
  [7] Ťapina [*]

  Kelly: Koně se silnou alergickou reakcí léčil už Herriot, jaképak "už i"

  superkarma: 0 25.05.2007, 20:40:49
 2. [6] gentiana [*]

  Hm.... na alergologii se chystám po zkouškovém, až budu mít čas pobíhat po doktorech (totéž oprava zubu aj. doktor-tour), k čenuž jsem se odhodlala až poté, co jsem se v jarní Paříži plné platanů málem udusil, jinak jsem za pomoci zyrteku přežila leccos.
  Alergii mám na tis (nic jiného v lednu nekvete), některá jabka, ořechy, glutaman, konzervační přípravky na maso, tetracykliny a několik dalších antibiotik, rozkvetlou letní louku a pravděpodobně i na čokoládu.

  superkarma: 0 25.05.2007, 14:18:21
 3. avatar
  [5] Kelly [*]

  jiti: už i koně ???

  superkarma: 0 25.05.2007, 14:16:29
 4. avatar
  [4] jiti [*]

  mám koně alergika. Chudák, kvetla řepka, teď topoly, všechno má kolem výběhu, jen platím veterináře a koník kýchá a kýchá.

  superkarma: 0 25.05.2007, 12:39:28
 5. avatar
  [3] závislá na čokoládě [*]

  Alergii mi zjistili až teď a je to zážitek chodit na "píchance", jíst prášky.... Mám alergii na roztoče,prach,pelyněk a heřmánek.Jak říkala moje babi:když nejde o život, jde o .... Moje sestra má alergii na štípnutí vosy a to už je někde jinde, bohužel

  superkarma: 0 25.05.2007, 12:36:09
 6. avatar
  [1] arjev [*]

  Když jsem dnes o polední přestávce šla domů,ofoukl mě mrak pylu a pčikám a posmrkuji ještě teď.
  Alergická jsem na určitý druh lidí
  Jinak alergici jsou nešťastní lidé,zvláště na letní pyly.

  superkarma: 0 25.05.2007, 11:59:56

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme