V posledních letech se celosvětově zvyšuje počet případů černého kašle, výjimkou není ani Česká Republika. Dle aktuálních dat Státního zdravotního ústavu (SZÚ) zaznamenáváme letos rekordní nárůst výskytu černého kašle, který dosahuje téměř 1,5násobku oproti předchozímu roku.

Výrobce vakcín, společnost GSK, proto do konce listopadu nebo do vyprodání zásob poskytuje 20 % slevu na kombinovanou vakcínu Boostrix™ proti černému kašli, tetanu i záškrtu.

Jedním z důvodů opětovného rozšíření černého kašle je skutečnost, že ochrana proti onemocnění po očkování není celoživotní a je nutné nechat se přeočkovat i v dospělosti. Problémem však zůstává, že většina lidí nepovažuje černý kašel za přímou hrozbu a mnohdy ani nevědí o možnosti nechat se přeočkovat. Přitom podle doporučení Národní imunizační komise (NIKO) by se tak mělo stát minimálně jednou v dospělosti.

Kombinovanou vakcínu Boostrix™, která kromě černého kašle chrání i proti tetanu a záškrtu, lze použít jako alternativu k pravidelnému přeočkování proti tetanu. Výrobce navíc do konce listopadu nebo do vyprodání zásob poskytuje na vakcínu Boostrix™ slevu 20 %, díky které zájemci ušetří až 150 korun. Na prodloužení ochrany proti nemoci stačí jedna dávka vakcíny, která se slevou stojí cca 650 Kč.

Černý kašel patří mezi vysoce nakažlivá onemocnění přenášená kapénkovou infekcí. Příznaky nemoci u dospělého člověka jsou zpočátku těžko odlišitelné od běžné virózy a lidé jim mnohdy nevěnují dostatečnou pozornost. Stávají se přenašeči a mohou ohrozit novorozence a malé kojence, u nichž mívá onemocnění nejvážnější průběh. Řešení nabízí vyšší proočkovanost dospělé populace, jež by zamezila rychlému šíření nemoci.

Reklama