Styl

V čem sportovaly naše babičky a prababičky?


Už slyším odpověď: “V ničem, stály u plotny, lítaly kolem dětí, dřely u sedláka…“

Ale ani ženy, které měly na sport čas a finance, to neměly jednoduché.

Nejenže jim společenské konvence ve sportování moc nepřály, ale neumožňoval jim to ani tehdejší oděv. Copak by mohly ve svých běžných denních kostýmech s těsně sešněrovanými žakety a úzkými, po kotníky dlouhými sukněmi jezdit na kole, lyžovat, hrát tenis nebo bruslit?
Možná namítnete, že jste někde viděly obraz bruslící dámy v kostýmku s honzíkem, ale uznejte samy, dá se to šoupání po ledě nazvat seriozně sportem?

Prvními sporty, které ženy ovládly, byly golf a lukostřelba, možná právě proto, že se daly provozovat v „počestných“ dlouhých sukních. I jízda na koni 8(krůta)v dámském sedle mi připadala spíš jako hazard se zdravím.
Sice se už tehdy sporadicky vyskytovaly kalhotové sukně, a dokonce i dámské kalhoty, ale byly považovány za tak nevhodné, že se musely schovávat pod svrchníky nebo zavinovací sukně.
Kromě toho byly ušity z hrubých a těžkých látek.

Pro ukázku jsem vám vybrala Cyklistický kostým z roku 1895, který vzal na milost kdysi průkopnický nápad Amelie J. Bloomerové, jež navrhovala už v padesátých letech 19. století reformu dámského odívání, ale tehdy byla zesměšněna a celá její kolekce "bloomers" odmítnuta.

Další ukázka jezdeckého kostýmu z roku 1900 jen dokazuje, že boční sed (všimněte si tvaru sukně) se nekompromisně držel, i když odporoval zdravému rozumu.

Koupací úbory
z let 1900-1910 směly odhalit jen minimum kůže, byly doplněny dokonce tmavými punčochami a plavání omezovaly na pouhé smočení.

Až jednou jedna chytrá modistka přišla s jednoduchým a zároveň geniálním nápadem: použít na svrchní oděv měkký a poddajný materiál - žerzej.
Ano, správně tušíte, že to byla naše známá „Chanelka“, která poprvé v roce 1913 představila sportovní modely, které byly střiženy jen o něco širší a volnější než běžné kostýmy, ale pružný materiál umožňoval volný pohyb.
Chytrá žena.
Vytušila, že doba stoupajícího nadšení žen pro sportovní aktivity bude přát její odvaze založit kariéru na této na pohled poněkud nevzhledné látce.

Dalším návrhářem, kterého proslavilo sportovní oblečení, byl Jean Patou.
Oblékal tenisový idol dvacátých let Suzanne Lenglenovou, první ženskou šampionku, která byla ve své době to, co v devadesátých letech Steffi Grafová.
Navrhoval pro ni plisované sukně z bílého hedvábí, bílé pletené kabátky a čelenky, které patří k tomuto sportu dodnes.
Spojil jednoduchou siluetu s pohodlným střihem a to z něj udělalo prvního designéra sportovního ošacení v dějinách módy.

Ve třicátých letech byly kalhoty ve sportu už brány na milost.
Například dvoudílné lyžařské komplety, ač byly široké a relativně pohodlné, kopírovaly postavu a pas byl vždy zdůrazněn páskem nebo pružným nápletem.
Obzvlášť krátké sukně byly tolerovány při golfu.

Vývoj se nedá zastavit.
Po druhé světové válce se sportovní prvky začaly prosazovat i v oblečení pro každodenní nošení. S rozvojem moderních technologií a prosazováním nových a „chytřejších“ materiálů ve sportovním odvětví se móda pro sport a volný čas začala úzce specializovat a stala se výnosným byznysem.

Ale to už je pro jinou kapitolu.

Když se nad tím zamyslím.
To, co bylo v dřevních dobách ženského sportování nazýváno sportovním oblečením, by dnes na sebe nikdo nevzal.
Nebo byste snad chtěla lyžovat v kousavých vlněných kalhotách, hrát tenis či jezdit na kole, v byť po kolena dlouhé sukni?
A co plavat ve vlněných plavkách, které vás svou vahou táhnou pod hladinu?
Vlna sice hřeje, i když je mokrá, ale jak dlouho schne?

Asi bychom neměnily, že?

   
09.03.2006 - Krása - autor: Dana Svobodová

Komentáře:

 1. avatar
  [16] femme [*]

  tomáš: já jsem měla na lyže tzv. šponovky ani kolena se v tom nedala ohýbat, se divím, že jsem se s tím vším vybavením vůbec naučila lyžovat

  superkarma: 0 09.03.2006, 15:07:32
 2. avatar
  [15] Sirikit [*]

  Ťapina, Gerda, dana.svobodova: ano existuje, ale bohužel nevím, které to je. Nikdy jsem se o to nijak zvlášť nezajímala, moje ježdění na koni se omezovalo na normální sedla a normální koně, tj. většinou na anglické polokrevníky. Jen jednou jsem si zkusila jízdu v dámském sedle, kterým osedlali nejhodnějšího koně ve stáji - mimochodem, ten kůň byl přímo ideální pro začátečníky, o každém jezdci si myslel, že je nejméně z porcelánu a podle toho se taky choval. Šel krokem spíše pomalým, občas se přinutil k lehkému klusu a pod začátečníkem nezacválal a nezacválal. Ale když cítil pod sebou zkušeného jezdce, jó, tak to byl panečku fofr. Za Šohajem žížnivá čára...

  superkarma: 0 09.03.2006, 13:20:03
 3. avatar
  [14] gerda [*]

  tomáš: dívky si do tělocviku vezmou modré trenýrky, chlapci červené. Bílá trička všichni, chlapci tenisky, dívky jarmilky Ty modré dívčí trenýrky byly nesmrtelné, každá jsme v tom měla zadek jak Ferda Mravenec.

  superkarma: 0 09.03.2006, 11:39:53
 4. avatar
  [13] tomáš [*]

  Sportovní výbava praprababiček byla tak nostalgická...Ale vybavení nás,v letech 60.-dneska by jistě vyloudilo soucitné pohledy.Lyže dřevěné,bez hran, s kandaháry. Hůlky bambusačky.Kalhoty vlněné,obalené sněhem. Lyžáky gumové.Taktéž místo sněhulí slušivé galoše s bačkorami :-). Silonové bundy?Zatím se klubou z plenek, většině musí stačit huberťáky nebo baloňáky. Brusle na kličku nebo dokonce džeksny, anebo si vystačíš klouzat na "křuskách"? A v létě - dámské plavky s mohutnými plastovými košíky,které dobře udrží vodu.Spacáky=houně vyplněné šedou cupaninou, velmi těžké.Jízdní kolo - kdo sehnal favorit,to byl frajer!Tenisové rakety dřevěné,připomínající sněžnice.Gymnastický úbor - jen koukněte na fotky Věry Čáslavské. A ty nesmrtelné jarmilky a kecky :-)

  superkarma: 0 09.03.2006, 11:26:27
 5. avatar
  [12] Kelly [*]

  ... hmmm, škoda, že se jí už nemůžu zeptat, ale jelikož měli veliký statek, tak na nějaké sportování nebyl čas. Sportovalo se max. nahazováním hnoje na vidle, hřebelcováním koní, dojením krav, vyháněním na pastvu a okopáváním úrody na polích.
  Výše zmiňovanou módu znám díky němým filmům ... nejrajcovnější byly pruhované pánské plavky ke kolenům

  superkarma: 0 09.03.2006, 11:19:23
 6. [11] Dana Haklová [*]

  Sirikit:Děkuji za výklad pojmu "dámské sedlo".Sama jsem se k tomu chystala.
  Ještě bych doplnila, že ty háky bývají někdy dva a tvoří takovou vidličku.
  A mimochodem, plemeno mimochodníků opravdu existuje...

  superkarma: 0 09.03.2006, 11:19:20
 7. avatar
  [10] gerda [*]

  Sirikit: díky za podrobné vysvětlení. Jsem docela ráda, že jsem nebyla dámou v oné době a nemusela týrat sebe ani zvíře . Ale jak se znám, vykasala bych si sukně nebo bych si půjčila pánské kalhoty a jezdila bych neslušně

  superkarma: 0 09.03.2006, 11:08:41
 8. avatar
  [9] Ťapina [*]

  Sirikit: Není náhodou nějaké plemeno koní, co jsou výhradně mimochodníci? Mám pocit, že jsem o tom něco četla, ti by byli pro dámy ideální.

  superkarma: 0 09.03.2006, 10:26:14
 9. avatar
  [8] Sirikit [*]

  Gerda: Dámské sedlo má trochu jiný tvar než obvyklé sedlo. Je robustnější, má pouze jeden, většinou pravý třmen a na hrušce sedla (přední opěrce) je takový jakoby hák, poměrně široký a vypodložený, aby moc netlačil, za který se zaklesne levá noha pod kolenem. Levá strana sedla je trochu zvednutá nahoru, vypadá jako sedák židle. Na dámské sedlo se nasedá tak, že se pravá noha dá do třmenu a zadkem se dáma "nasune" do sedla a přehodí levou nohu přes hák. Není to moc pohodlné, sama jsem to jednou zkusila. Připadala jsem si jako někde na větvi stromu. Pokud je kůň jakž takž klidný, ještě to jde. Anglický plnokrevník, zvyklý na ˇ"šlupku", by tě sundal hned. Dřív se proto pro dámy vychovávali tzv. mimochodníci, koně, kteří chodili vždy stejnou nohou. Z dnešního hlediska to bylo trápení zvířat. Hříbatům svazovali přední a zadní nohu k sobě tak, že mohli chodit a běhat jen stejnýma nohama, tj. mimochodem. Díky tomu mimochodu to s dámami v sedle tolik neházelo a tudíž nemusely "vysedávat", to znamená přizpůsobit svůj pohyb v sedle pohybu koně, což je zejména při těžkém klusu (dvojvýsed) velmi výhodné.

  superkarma: 0 09.03.2006, 10:16:49
 10. avatar
  [7] gerda [*]

  mně fascinuje jízda na koni v dámském sedle. Nejde mi na rozum, čím to bylo, že ty ženské nesletěly? Trošku mi to po letech připomněla jízda na skútru, taky se na něm sedávalo za řidičem bokem. V sukni a lodičkách...

  superkarma: 0 09.03.2006, 07:53:59
 11. [5] Hanule [*]

  Moje babička (nar. 1905) zase chodila denně cca 10 km tam i zpět do práce. K tomu 3 děti, neustále šmejdila v lese a sbírala vše co se dalo. To vše v sukni, zástěře a polobotkách.

  superkarma: 0 09.03.2006, 07:43:52
 12. avatar
  [4] Sirikit [*]

  Moje babička, coby manželka vesnického řezníka, si hlavu s nějakým sportovním oblečením vůbec nelámala. Když potřebovala zajít ve svých osmdesáti k lékaři, vzdálenému cca 10 km, požádala o "přistavení" letitého valacha k tarasu, vyhrnula dlouhou sukni, usadila se bez sedla na širokém koňském hřbetě a jela v pohodě těch deset kiláků. Zpátky to bylo podobné, jen těn kůň nesl v taškách spojených provázkem a přehozených přes hřbet nákup.

  superkarma: 0 09.03.2006, 07:42:42
 13. avatar
  [3] kareta [*]

  Řekla bych, že generace prababiček měla kondici lepší než dnešní třicátnice, čtyřicátnice. Soudím dle vlastních prababiček- jedna jezdila na kole k zubařovi běžně 50km (bez přehazovačky), celou sezonu protančily na plesech (i jako vdané s dětmi), životní styl...A babičky (r. 22,23) ačkoliv válečná generace "propařily" válku a pokračovaly i dál- party, lyže (místo gora texu liščí kožich, to bych klidně snesla )

  superkarma: 0 09.03.2006, 07:30:10
 14. avatar
  [1] voldriska [*]

  Jedna z mých pra- sportovala za Rakousko-Uherska u jednoho šlechtice v kuchyni . A jinak obě moje babičky sportovaly v týrání OD manželů . Ale já jsem feministka, tak sportuji v kategorii: jak nenápadně utýrat manžela a nemít výčitky svědomí

  superkarma: 0 09.03.2006, 00:07:40

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme