Styl

V čem do sedla?

Bílé rajtky, červené sáčko a černý klobouk - tak vypadá pravý anglický gentleman na parfosním honu. Dáma má na sobě patřičně opentlené šaty a sedí v dámském sedle. Takový obrázek si dovedeme představit ještě tak v devatenáctém století. Ale dnes? Co si máme dnes obléct do sedla?

Nemusíme vypadat jako hastroši
I když jdeme „na koně“, nemusíme vypadat jako hastroši. Zastánci pohodlí sice zdůrazňují, že jdou jezdit, a ne na módní přehlídku, ale lze se obléct i pohodlně a hezky zároveň. Konec konců, kdo by nechtěl pěkně vypadat, že? Hlavní je samozřejmě uvědomit si, kam, na jakém koni a s jakou výstrojí pojedeme. K westernovému sedlu se bílé rajtky moc nehodí.

Ať žije Anglie!
Pro parkurové a drezurní ježdění, tedy pro takzvanou „anglii“, je stále, alespoň pokud chcete na závody, určen předpisový oděv - světlé (bílé nebo krémové) rajtky a tmavé sáčko. K tomu si u drezury stále ještě můžete nasadit cylindr, u parkuru je pak nezbytností tříbodová helma, i když s „kšiltem“ - pánové by totiž stále měli smekat. Čas oblíbených „blembáků“, které při pádu dokázaly jezdci místo ochrany zlomit vaz, už dávno skončil. Předpisy se však liší - jak podle země, tak podle důležitosti závodu, a čím dál tím více dostává přednost bezpečnost před vzhledem.

Divoký Západ a Austrálie
Také na westernové ježdění byste se měla vydat stylově oblečena, i když v tomto případě máte výběr pestřejší. Vzorem je obvykle Divoký Západ, ale také Austrálie. Pevné kalhoty, nejčastěji džíny, a takzvané chapsy - tedy kožené návleky, chránící nohy a často ozdobené třásněmi - jsou především záležitostí praktickou. Nespornou výhodou je to, že vám v nich tak neprochladnou kolena, pokud jezdíte třeba v dešti. K westernu samozřejmě patří kostkované nebo džínové košile, šátky a klobouky - na helmy si „westerňáci“ moc nepotrpí. Nejen módním doplňkem je kožená vesta nebo bunda s třásněmi nebo dlouhý kabát určený pro jízdu na koni - nejlépe takzvaný australák - a kožené rukavice.

Jen tak ven
V poslední době se ovšem čím dál tím víc prosazuje rekreační ježdění a s ním i praktická outdoorová móda. Rajtky v nejrůznějších barvách mají především zpevněnou zadní část, vnitřek stehen a kolena. Vysoké boty s hladkou podrážkou a pevným kotníkem jsou pohodlné i bezpečné, případně je mohou nahradit boty nižší a krátké chapsy po kolena upínané na lýtko, pod teplou vestičku nebo bundu patří vesta bezpečnostní, chránící páteř, a na hlavu helma.

Čím dál tím častěji se vzhledem k ježdění na koni mluví o bezpečnostních přepisech a o povinném vybavení - zatím je však, jsme-li zletilí - náš oděv naštěstí na nás. Je pravdou, že helma je užitečným prvkem, ale k westernu prostě nepatří, a různé reflexní doplňky, vhodné když musíte jet nějakou část cesty po silnici, se také k „přírodnímu“ vzhledu nehodí. Míra bezpečnosti pak závisí nejen na oblečení... Ostatně i na ulici nám může na hlavu spadnout cihla, a přesto helmy běžně nenosíme.
Soutěž: 2- Vzpínající se kůň

Jezdíte na koni? V čem? Je Vám jedno, jak na koni vypadáte? Nosíte helmu? A co bezpečnostní vestu? Jste zastáncem povinného bezpečnostního vybavení do sedla? Jakého? Pro děti nebo i pro dospělé? Myslíte si, že se v sedle může kouřit? Telefonovat z mobilu? Pít alkohol před jízdou?

   
07.05.2007 - Krása - autor: Ivana Kuglerová

Komentáře:

 1. [14] princezna23 [*]

  No trochu mi tu schází jako dost důležitá věc RUKAVICE...ono ruce dokrve sedřené do oteží, pokud máte ty nylonové a kůň s váma nedejbože venku vezme kramle jsem měla několikrát a nic moc teda.
  Jinak jezdím skoro denně, jen tak lážo plážo rekre, kobyla je už v důchodu a mladého teprve plánujem. Nosím klasicky rajtky, perka + minichapsy a nebo jezdecké gumovky. Rukavice, přilbu (no ne vždy, ve vedrech si taky radši beru světlou kšiltovku). Zbytek dle počasí od tílka po péřovku.
  Bezp. vestu nenosím, nedá se v ní pořádně hýbat, reflexní výbavu také ne, protože cestou ze stáje nemusím ani po jedné silnici.

  superkarma: 0 09.05.2007, 09:52:06
 2. avatar
  [13] Meander [*]

  Na koně? Brnění... Nevěřím zvířeti, které má na tak velké tělo tak malý mozek...

  superkarma: 0 08.05.2007, 22:31:35
 3. avatar
  [12] Vivian [*]

  v čem do sedla? http://mysite.wanadoo-members.co.uk/parsonal/godiva.jpg

  superkarma: 0 08.05.2007, 19:06:56
 4. [11] kopik [*]

  Koně je má vášen a když si jdu zajezdit tak mám plátáky,bundu.Helmu nemám jen kšiltovku.No a co se týče pití a kouření na koni si jaksi nedovedu představit?

  superkarma: 0 08.05.2007, 12:59:39
 5. [10] karkule [*]

  benynka: taky jsem zjistila, že helma je nutná hlavně kvůli větvím, o větev se spolehlivě praštím skoro při každé vyjížďce.
  Těsné džíny bez přídavku elastanu jsou pro ty, co chtějí zažít, jaké to je mít vlka.

  superkarma: 0 07.05.2007, 11:39:47
 6. avatar
  [9] Enya [*]

  když to vezmu od shora - helma, triko s dlouhým rukávem nebo mikina, legíny a jezdecký boty.
  Na závody bílé kalhoty, bílá košile, kravata, černé sako. (bejvávalo, teď už nejezdím )

  superkarma: 0 07.05.2007, 11:23:00
 7. avatar
  [8] Amálie [*]

  Na koni nejezdím, byť jich máme doma přehršel. Neláká mě to, i když jsou koně krásní a nebojím se jich. Maximálně si je zajdem pohladit a donesm trochu jablek nebo mrkve. Teď máme 2 hříbata a jsou kouzelná. Podstatně víc mě baví krotit kobylky pod kapotou.

  superkarma: 0 07.05.2007, 10:35:37
 8. avatar
  [7] benynka [*]

  ad vesta - chci pořídit... nebo aspoň páteřák

  superkarma: 0 07.05.2007, 09:05:08
 9. avatar
  [6] benynka [*]

  Na koni jezdím, dokonce mám vlastního. Jezdím rekreačně, hlavně na vyjížďky, občas na jízdárnu. Nosím legíny, minichapsy, tenisky (perka jsou děsně drahý ), nějaký triko - většinou s dlouhym rukávem - podrápaná od větví být nemusím , na hlavu pochopitelně vždy narazím helmu, na ruce rukavice... když mi někdo přijde jezdit, helmu mu vnutím, jinak si na koně prostě nesedne... nejsem zvědavá na to, že ho sejme větev nebo tak něco... jistota je jistota.

  superkarma: 0 07.05.2007, 09:04:02
 10. avatar
  [5] Gabi [*]

  Jezdit na koni?! Jen to ne!

  superkarma: 0 07.05.2007, 08:34:24
 11. avatar
  [4] Lilinka [*]

  -Jezdila jsem před pár lety. Teď bohužel už ne, protože nemám kde
  -Nosila jsem nějaké úzké kalhoty, mikinu, vestu, botasky (já vím, není to zrovna vhodfná obuv, ale neměla jsem nic jiného )
  -Ano, tenkrát mi skutečně bylo jedno, jak vypadám.
  -Helmu jsem nosila, vestu ne. myslím, že tamní majitelé asi ani netušili, že nějaká vesta existuje
  -Pro děti určitě helmy a myslím, že helmy by měly být samozřejmostí i pro dospělé Vesty taky nejsou od věci, hlavně při jízdách v terénu.
  -Ad kouření, alkohol a mobil - Nemělo by se to. samozřejmě. Leč kdo se motá kolem kon, tak ví, že skutečnost je jiná

  superkarma: 0 07.05.2007, 08:04:53
 12. [3] gobi [*]

  Koně jsou jsou z mých životních lásek. Je pravda, že když jsem ještě jezdila v terénu, nebylo až zase tak důležité co mám na sobě, když jsem jela na Huberťák nebo vedla skupinku na vyjížďku, to byla jiná! Ale můj kůň musel vypadat dobře vždycky! Teď, když jsem trochu moudřejěší (a mám jednu nádhernou jizvu po podkově na zádech, naštípnutou nohu nad kotníkem a k tomu vlastně bylo taky pár naštípnutých žeber a několik kousanců) si myslím, že bezpečnostní prvky jsou dost důležité.

  superkarma: 0 07.05.2007, 07:11:25
 13. avatar
  [2] tyrkys [*]

  Na koni jsem seděla jednou a dva dny poté jsem chodila s nohama do O . Stačilo

  superkarma: 0 07.05.2007, 00:23:29

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme