.

V Brně vznikl přístroj, který dokáže odhalit Parkinsonovu chorobu

Novinky

V Brně vznikl přístroj, který dokáže odhalit Parkinsonovu chorobu

Vysoké učení technické v Brně může být právem hrdé na své vědce z Laboratoře analýzy onemocnění mozku. Podařilo se jim vytvořit počítačový systém, který diagnostikuje Parkinsonovu chorobu a stanovuje stadium nemoci, a to od úplného počátku až do těžké formy. Jeho úspěšnost je více než devadesátiprocentní. Své systémy teď dodávají do nemocnic a výzkumných týmů ve Španělsku, Izraeli, Francii a samozřejmě v České republice.

U většiny pacientů s touto nemocí je možné pozorovat poruchu řeči. Nemocní mluví potichu, monotónně, mají narušenou artikulaci i plynulost řeči, k horšímu se mění i kvalita hlasu. Stačí, aby pacient do mikrofonu vyslovil prodlouženou samohlásku, nebo chvíli mluvil o svých koníčcích, a systém automaticky rozpozná, jestli se u řečníka vyskytují některé příznaky Parkinsonovy nemoci, popř. v jakém stádiu onemocnění se pacient nachází. „To samozřejmě neurologům šetří drahocenný čas i peníze. Především možnost odhadu stádia tohoto onemocnění je v dnešní době velmi důležitá, protože i když není nemoc vyléčitelná, mají lékaři již různé možnosti, jak utlumit příznaky a zpomalit její průběh. Aby byla ale léčba efektivní, musí být známo, v jakém stádiu se pacient nachází,“ říká Jiří Mekyska, vedoucí laboratoře.

mozek

Kromě řeči se tým BDALab zaměřuje i na analýzu kresby nebo psaného písma jako další možnosti diagnostiky Parkinsonovy nemoci. Jedná se o poměrně jednoduchou metodu, kdy pacient pomocí speciální inkoustového pera na papír napíše větu, nebo nakresli spirálu a systém opět kvantifikuje různé klinické příznaky a odhadne progresi onemocnění.

„Úzce spolupracujeme i se skupinou Aplikované neurovědy CEITEC prof. Ireny Rektorové z Fakultní nemocnice u svaté Anny. Výsledkem je vytvoření počítačového systému, který právě na základě řeči dokáže automaticky diagnostikovat Parkinsonovu nemoc, a to s více jak devadesátiprocentní úspěšností. Stejný systém lze využít i k odhadu míry postižení či zhoršení kognitivních funkcí stejně jako ke sledování progrese nemoci nebo naopak k účinnosti léčby,“ přiblížil Zdeněk Smékal, spoluzakladatel BDALabu.

Nadějí do budoucna by se pro některé z nemocných s Parkinsonovou nemocí mohla stát i elektrofyziologická léčba pomocí repetitivní transkraniální magnetické stimulace. „Speciální cívka se přikládá nad určitou část mozku a silným magnetickým polem se zde indukuje elektrický potenciál. Výhodou je, že se jedná o neinvazivní léčbu, která by mohla sloužit jako doplněk dnes užívaných léků, jako je dopamin, který po čase přestává mít vliv právě na řeč,“ popsal Jiří Mekyska.

   
17.09.2015 - Redakční novinky - autor: (red)

Komentáře:

 1. avatar
  [7] peetrax [*]

  A teď přichází ta horší část, dostat to na trh.

  superkarma: 0 17.09.2015, 21:22:54
 2. [6] bábovka [*]

  Sml67

  superkarma: 0 17.09.2015, 21:03:06
 3. avatar
  [5] Dudlajlama [*]

  Sml67

  superkarma: 0 17.09.2015, 20:24:30
 4. [4] bobani [*]

  Úžasné

  superkarma: 0 17.09.2015, 14:18:41
 5. avatar
  [3] vodilulu [*]

  tak to je supr. tak hlavne at to je u nas a ne ze se to proda do jine zeme a pro nas to nebude dostupne...

  superkarma: 0 17.09.2015, 10:00:14
 6. [2] iřka [*]

  Tak to je určitě dobrá zpráva.-Sml67

  superkarma: 0 17.09.2015, 09:56:58
 7. avatar
  [1] Hanula [*]

  Sml59Sml59Sml59tleskámSml67

  superkarma: 0 17.09.2015, 08:55:29

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme