Zdraví

V boji proti rakovině plic o krok blíž!

PlíceVědci z Minnesotské univerzity odhalili dvě látky tabákového kouře, které přímo způsobují rakovinu plic. V budoucnu by tak bylo možné předvídat, u kterých kuřáků se tato nemoc rozvine.

V tabáku je přitom přibližně šedesát karcinogenů, tedy látek, které mohou způsobovat různé druhy rakoviny. Objev je však novým dílem skládačky v několikaletém boji s následky tohoto nebezpečného zlozvyku.

Podle posledního evropského průzkumu žije mezi obyvateli Česka 36 % kuřáků a cigarety tu jsou příčinou každého pátého úmrtí. Za víkend kouření v České republice „zabije“ sto padesát lidí – to je padesát obětí denně. Horší bilance, než jakou mají například dopravní nehody...

Kdo za to může?

Tabákový kouř obtěžuje vaše okolíPo téměř patnácti letech zkoumání tabákového kouře, vzorků krve a moči několik desítek tisíc kuřáků objevili vědci z univerzity v Minnesotě dva vedlejší produkty nikotinu, které jsou přímými pachateli rakoviny plic. Jedná se o nitrosamin NNAL a kotinin.

„Pozorovali jsme vzorky moči u dvou tisíců padesáti případů rakoviny plic a porovnali jsme je se vzorky moči kuřáků, u kterých se tato nemoc vůbec neprojevila. Našli jsme přesně dva tisíce padesát shodných látek, a podařilo se nám identifikovat i NNAL,“ uvedl Jian-Min Yuan, epidemiolog z Minnesotské univerzity.

Lidé s nejvyššími hladinami těchto dvou látek měli zhruba devětkrát vyšší riziko, že se u nich vyvine rakovina plic, v porovnání s kuřáky, u kterých byly hladiny těchto sloučenin na nejnižší úrovni.

„Hlavní význam spočívá v tom, že je možné nějakým jednoduchým způsobem, v tomto případě vyšetřením dvou látek v moči, poměrně spolehlivě určit riziko pro pacienty,“ prohlásil Jiří Doležal z Kliniky pneumologie a hrudní chirurgie Fakultní nemocnice na Bulovce.

Na jásot je ještě brzy

Tabákový kouř obtěžuje vaše okolíPodle Jian-Mina Yuana je ale příliš brzy na to říct, jak a jestli může objev této složky tabákového kouře pomoci předpovědět riziko rakoviny plic u kuřáků:

„Myslím, že tak za pět let budeme schopni popsat látky v tabákovém kouři a jejich případný vliv na vznik rakoviny daleko přesněji. Ale je to první krok.“

Ve světě má tabák momentálně na svědomí pět milionů úmrtí ročně.

Kouříte? Kouř z kolika cigaret přefiltrují denně vaše plíce? Plánujete s kouřením skoncovat nebo jste jen sváteční kuřák?

   
05.05.2009 - Zdraví - autor: Marie Šrámková

Komentáře:

 1. [4] FAXÍK [*]

  nekouřím ani po tom netoužím

  superkarma: 0 08.05.2009, 10:00:19
 2. avatar
  [3] átéčko [*]

  Nesnáším kouření. Je mi blbě z cigaretového kouře. Mám z něj migrény.

  Nesnáším kouření, ne kuřáky.

  superkarma: 0 06.05.2009, 11:58:27
 3. avatar
  [2] Cinderela [*]

  Tak si na to zapálím a budu uvažovat o tom, zda přestat, či ne.Já vím, že jsou to blbosti, ale protože mně stále nic není, odpovídám na to, proč kouřím, slovy:" Uzený dýl vydrží, nebo že tělo má jít do hrobu zhuntované, nebo že když už jsem do toho věnovala tolik peněz, že nemá cenu přestat".Nekuřáci nechť mi prominou.Věřím, že až se to na mně nějak projeví, budu litovat a bude třeba pozdě.

  superkarma: 0 05.05.2009, 18:24:40
 4. avatar
  [1] shb [*]

  ...a hlavně bych tak řekla, že nejvíc "sraček" není v tom tabáku ale v tom papírku- že největší hnus je vykouřit ten papírek, ten tabák užívají lidi od nepaměti, v tom to asi nebude Sml80

  superkarma: 0 05.05.2009, 14:38:54

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme