Bulvár

V blázinci se zblázním!

,,Já se z toho asi zblázním!" prohlásila většina z nás za svůj život už alespoň jedenkrát. Málokomu se to ovšem opravdu podařilo. Ostatně, kdo by se chtěl zbláznit. Pak by totiž skončil v blázinci - korektněji řečeno v psychiatrické léčebně nebo na psychiatrickém oddělení. ,,Nevydržím tady, je to tu blázinec!" napsala mi nedávno kamarádka z jednoho takového místa. Inu, co mohla čekat... Jak to ale vlastně v blázinci chodí? A za jakých podmínek se tam můžete dostat? Na mé otázky odpovídala paní M., zaměstnankyně nejmenované psychiatrické léčebny.

Za co se člověk dostane do blázince?
Neřekla bych ani tak za co, jako spíš jak. Psychiatrická léčebna není vězení, i když samozřejmě existují případy, kdy vám pobyt v ní nařídí soud, a pak tam skutečně musíte. Ale běžně k nám lidé přicházejí spíš na doporučení svých psychiatrů nebo psychologů s tím, že už je pro ně život "venku" jaksi neúnosný, nezvládají ho a jejich choroba se zhoršuje, takže už nestačí ambulantní péče. Někdy k nám pacienta samozřejmě přiveze sanita ve stavu, kdy už příliš nevnímá realitu, ale i v takovém případě se snažíme, aby jakmile je to možné, podepsal dobrovolný nástup do péče.

Takže nedržíte lidi v blázinci násilím?
To je složité. Pokud dotyčný není aktuálně ve stavu zodpovídat sám za sebe a za své činy, tak ho pustit nemůžeme. Ale dlouhodobě takzvaně "násilím" držíme pouze pacienty, u kterých o tom rozhodl soud - samozřejmě na základě lékařských posudků. U všech ostatních usilujeme o nějakou rozumnou dohodu - pacient, který je u nás nedobrovolně, totiž obvykle nemá zájem podílet se na léčbě, a ta je pak mnohem méně účinná.

A jak je to s klecovými lůžky?
Problém je v nedostatku financí, a tím i personálu - ideální by bylo, aby na každé dva až pět pacientů byl jeden ošetřovatel nebo ošetřovatelka, většinu potíží totiž lze zvládnout domluvou nebo rozumnou medikací, jenže situace je taková, že je jedna ošetřovatelka nebo sestra na takových deset až dvacet pacientů. Takže když je pacient neklidný nebo agresivní, máte na výběr buď ho ztlumit léky - k čemuž navíc musíte přivolat lékaře, který je třeba v noci jediný na více oddělení, a když to budete dělat neustále, skončí váš pacient jako na farmakách závislá troska - nebo můžete pacienta uvázat na takzvané kurty, prostě ho přivážete k posteli, podle míry snahy o únik buď za jednu ruku, za dvě nebo celého - což není pro pacienta nijak příjemný zážitek. Zkuste se vyspat vleže na zádech uvázaní k posteli, když je vám ještě ke všemu mizerně, trpíte úzkostí, nebo neklidem... No a další možnost jsou klecová a síťová lůžka, která jsou vlastně umírněnější variantou uvazování - pacientovi zůstává relativně vysoká volnost pohybu, ale zároveň je snížena, byť samozřejmě ne vyloučena možnost, že nějak ohrozí sebe nebo okolí. O použití všech těchto prostředků musí samozřejmě předem rozhodnout lékař.

A co polstrované cely?
Ty se dneska už prakticky nepoužívají - není v nich totiž ve skutečnosti zaručena plná bezpečnost pacienta, je obtížnější v nich pacienta kontrolovat a také jsou problémy s hygienou. Běžněji se na odděleních pro vysoce agresivní pacienty používají klece - je to vlastně vykachlíkovaná místnost se sešikmenou podlahou a přední stěnou z mříží, takže personál může neklidného pacienta pacifikovat proudem studené vody z hadice - zároveň se tak lépe udržuje čistota. Ale to jsou samozřejmě nouzové prostředky a jak jsem říkala výše, ve většině případů by je nebylo třeba použít, kdybychom měli více kvalifikovaného personálu.

Kam se člověk dostane, když ho přivezou do blázince?
Obvykle na takzvané příjmové oddělení, pokud tedy už nemá předem dohodnutý pobyt například na některém z terapeutických oddělení, která jsou určena pro lehčí případy - v podstatě pro lidi na hraně normy, kteří se v důsledku nějakého vnějšího či vnitřního podnětu (třeba úmrtí někoho velmi blízkého) dostali do pro ně nezvládnutelné situace. Příjmové oddělení je tedy určeno především pacientům, kteří jsou přivezeni v nějak akutním stavu - je to proto oddělení uzavřené, s mřížemi na oknech i dveřích, a provádí se na něm především stabilizace pacientů a jejich diagnostika. Ovšem v některých léčebnách pak není pacienty, pokud nejsou zcela vhodní na otevřené terapeutické oddělení, kam poslat - a tak vlastně setrvávají i několik měsíců na "přímáku", což je dost otřesný zážitek. V lidech totiž obvykle ve chvíli umístění do léčebny povolí veškeré zábrany, které je ještě držely, a tak se v prvních dnech stav pacientů většinou rapidně zhorší. Nejsou schopni dbát o vlastní hygienu, mívají halucinace a utkvělé představy, mají sklony ležet či lézt po zemi, jsou agresivní či plačtiví - zkrátka to, co si laik představí pod pojmem blázinec a co bylo třeba pěkně demonstrováno ve filmu Přelet nad kukaččím hnízdem.

Prozatím děkujeme za rozhovor. Příští pátek si s paní M. popovídáme o elektrošocích a o zbavování svéprávnosti.

Co si vy myslíte o blázincích? Byly jste Vy nebo někdo z Vašich blízkých v podobném zařízení? Jaký máte názor na klecová lůžka? A co poutání pacientů? Pokud máte nějaké dotazy na paní M., můžete je také psát pod článek, na ty nejzajímavější se pro Vás pokusím získat odpověď.

   
04.08.2006 - Společnost - autor: Ivana Kuglerová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [95] danulikj [*]

  Zatím jsem žádné takové zařízení nepotřebovala, ale život je dlouhý a někdy může být hodně těžký. Je fajn, že si zde člověk může přečíst názor ostatních a poupravit na tato zařízení ten svůj.

  superkarma: 0 23.11.2007, 17:05:33
 2. avatar
  [94] Nikusa [*]

  mishelinek: tak to máš pravdu. Nikdy, nikdo neví, kdy se ocitne v těchto prostorech. Já byla v Třinci a protože je to malé odd., tak tam byly lehčí i těžší případy spolu.A to není dobré.Vůbec nic tam se mnou nedělali, jen mně cpali antidepresivy, ale bylo to před 16ti lety, dnes už je to tam asi taky třeba jiné.

  superkarma: 0 06.08.2006, 18:01:48
 3. avatar
  [89] Allma [*]

  Tanzánie: přesně tak
  Nikusa: vím o jedné paní od nás která byla v Brně a tam je to úplně o něčem jiném. Není to léčba jen depresivy. Muži tam dělají třeba něco ze dřeva, ženské zase šijí polštářky, malují, prostě co koho baví. Potom když byl ten její syn v Brně Bohunicích, tak mohli přes den ležet. A taky jsou to dva roky a nepotřeboval ústavní léčbu a neměl žádný záchvat.

  superkarma: 0 06.08.2006, 13:11:52
 4. avatar
  [88] Tanzi [*]

  Bóbika: všechno je o lidech kde je snaha, tak tam určitě i těm psych.pacientům dokáží udělat přijatelné prostředí.

  superkarma: 0 06.08.2006, 09:32:36
 5. avatar
  [86] Nikusa [*]

  Allma má pravdu: přes den se nesmí lehat na lůžka. Nevím proč, když většina pacientů je nadopována depresivy a léky na utlumení, je pak logické, že se vám chce spát.
  Já jsem si bohužel(!!!!) tohle zažila na vlastní kůži Po smrti syna, kdy jsem nebyla schopná prakticky fungovat) a pokud bych nepodepsala revers po týdnu, asi bych se vážně zbláznila.V životě bych někoho z blízkých (pokud by to už nebylo nevyhnutelné)do takového zařízení nedala. Z normálního člověka, tam udělají trosku. Jsou tam nepředstavitelné podmínky, nehledě na to, co všechno tam zažijete a vidíte. Jsem ráda, že jsem svou životní krizi nakonec zvládla sama.

  superkarma: 0 05.08.2006, 17:19:37
 6. avatar
  [84] xjannickax [*]

  nahání mi hrůzu

  superkarma: 0 05.08.2006, 14:18:13
 7. avatar
  [83] Vera.Macík [*]

  Léčí se tam také závislí na alkoholu, automatech, drogách. Někdy pomohou, ale jeden přítel mého známého už tam byl vícekrát. Teď je momentálně v pořádku, šikovný člověk. Nesmí přičuchnout ke sklence.

  superkarma: 0 05.08.2006, 13:10:10
 8. avatar
  [82] Dedida [*]

  Brrr, snad tam nikdy neskončím!

  superkarma: 0 05.08.2006, 12:45:59
 9. avatar
  [81] monca13 [*]

  Moje příbuzná byla v tzv. blázinci - a odvedla jsem ji k lékaři, který ji tam poslal, sama a pomohli jí tam.

  superkarma: 0 05.08.2006, 11:21:46
 10. avatar
  [80] bokul [*]

  Exkurze do blazince, proc ne :-) Diky za poucne poctenicko!

  superkarma: 0 05.08.2006, 10:24:45
 11. avatar
  [79] edith1975 [*]

  Tak sem bych se nikdy dostat nechtěla

  superkarma: 0 05.08.2006, 10:13:24
 12. avatar
  [78] Slůňátko [*]

  Snad se tam nikdy nedostanu

  superkarma: 0 05.08.2006, 09:55:56
 13. [77] Lidka110 [*]

  je velkánezaměstnanost tak proč stát neuvolní více financí na takové pracovní místa v tomto století je to velká ostuda

  superkarma: 0 05.08.2006, 02:25:13
 14. avatar
  [76] murena [*]

  Myslím,že je dobře,že podobné ústavy máme a určitě bych je dotovala víc,jak naše kriminály i s jejich osazenstvem ...

  superkarma: 0 05.08.2006, 00:57:53
 15. avatar
  [74] Allma [*]

  Kamarádky syn má schizofrenii která se mu projevila v 18 letech. Pobyl si v Kroměříži a když měl jít na přeléčení tak z toho dostal záchvat jen když slyšel slovo Kroměříž. Musel tam zažít něco o čem nechce mluvit. Když navede kamoška řeč na toto téma tak vidí jak se začne měnit a třepat. Na Brno reaguje normálně. V Kroměříži neexistovalo aby si přes den lehl do postele. Když si chtěl odpočinout, mohl jedině v návštěvní místnosti na židli. To říkala že když za ním byli na návštěvě tak si neměli ani kam sednout, protože jich tam většina podřimovala.

  superkarma: 0 04.08.2006, 21:27:11

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [72] Radka27 [*]

  To je pěkný článek.

  superkarma: 0 04.08.2006, 21:23:59
 2. avatar
  [70] Kahomar [*]

  budu moc ráda, pokud se tam v životě nikdy nedostanu a to samé budu přát i svým nejbližším. I když někdy ke zhroucení nemívám daleko....

  superkarma: 0 04.08.2006, 20:21:48
 3. avatar
  [68] ALISKA [*]

  no, doufám, že se tam nikdy nedostanu ----- ale nikdy neříkej NIKDY

  superkarma: 0 04.08.2006, 17:34:02
 4. avatar
  [67] Kikinka001 [*]

  blázinec to je hrůza.Já si vždycky vspomenu na Chocholouška

  superkarma: 0 04.08.2006, 16:18:15
 5. [66] esunad [*]

  blázinec,to si vždy vzpomenu na Švejka,jak se mu tam líbilo

  superkarma: 0 04.08.2006, 15:58:23
 6. avatar
  [65] lenagirl [*]

  nikdo neví kdy tam skončí nervy jsou svinsto

  superkarma: 0 04.08.2006, 15:08:31
 7. avatar
  [64] pajda [*]

  Měla jsem syna dlouho v denním stacionáři a je fakt, že zacházení s dětmi tam a v nemocnici se nedá srovnávat - ve stacionáři přežili hodně, naopak byli milí a přívětiví...nikdy asi nezapomenu, když si syn na odchodu vzpoměl, že nemá plašového Pikachu a všichni, kdo mohli všeho nechali a procházeli celé oddělení kousek po kousku a já tam stála a bylo mi trapně, že plyšák zabírá práci tolika lidem...a doktor mi povídá "raději budu dvě hodiny hledat plyšáka, než pak léčit dítě o den dýl..."

  superkarma: 0 04.08.2006, 14:45:28
 8. avatar
  [63] átéčko [*]

  ellinor:

  superkarma: 0 04.08.2006, 14:10:54
 9. avatar
  [62] ellinor [*]

  helip: A proč by měl prosím tě mlčet? Každej se vytahuje s endoprotézou a jizvou po slepáku, je lepší, když se o tom mluví, čím větší zapírání a tabuizace, tím se cítí pacienti víc vyřazení na okraj. Sytý hladovému nevěří!
  Taky jsem si myslela, že deprese se dá zvládnout silnou vůlí, koníčkama, kámošema, ale nevěř tomu. Když tě ta mrcha chytí, tak se nehneš nebo možná jedině k oknu v desátým patře...

  superkarma: 0 04.08.2006, 14:05:44
 10. avatar
  [60] Zdenicka1983 [*]

  Tak aspon vím,kam se jednou dostanu

  superkarma: 0 04.08.2006, 13:21:48
 11. avatar
  [59] Heduš [*]

  Kačátko: jj, svatá pravda! Jen kdo ví, kam nám tam pomůžou...

  superkarma: 0 04.08.2006, 13:20:57
 12. avatar
  [58] Heduš [*]

  Meander:

  superkarma: 0 04.08.2006, 13:20:03
 13. avatar
  [56] zanetinka [*]

  kdo byl tak vía kdo nebyl tek neví

  superkarma: 0 04.08.2006, 12:48:25
 14. [55] helip [*]

  O blázincích už toho bylo napsáno, kdo tam nebyl, tápe, kdo tam byl, raději mlčí!

  superkarma: 0 04.08.2006, 12:42:20
 15. avatar
  [54] Meander [*]

  Ryta: V bezpečnostní agentuře pracoval i můj sociopatický exmanžel, který nebyl ani na vojně a vážil 30 kilo obutej a s klíčema.

  superkarma: 0 04.08.2006, 12:36:04
 16. avatar
  [53] Ryta [*]

  evisek: s tou zbraní se mi to taky nějak nezdá, pokud má papíry na hlavu těžko může mít zbrojní průkaz a zbraň a vůbec je dost zvláštní, že pracuje v bezpečnostní agentuře

  superkarma: 0 04.08.2006, 12:08:04
 17. avatar
  [52] Kocicka [*]

  ohledně klecových lůžek se dělá humbuk ale reálná pomoc takhle postiženým lidem z toho nekouká

  superkarma: 0 04.08.2006, 11:37:39
 18. avatar
  [51] Kocicka [*]

  já mám osobně taky někdy pocity, že ještě kousek a je to nad moje síly...nejen psychické i fyzické, myslím,že to má velkou souvislost

  superkarma: 0 04.08.2006, 11:36:06
 19. avatar
  [50] Kocicka [*]

  Můj strejda tam strávil téměř celý dospělý život a vlastně jsem se nikdy nedozvěděla proč. Vždy přijel na pár dní v roce na návštěvu za babičkou, a pamatuji se jak měl neustále žluté ruce od cigaret bez filtru. Zemřel pro mě velmi mladý 45 let

  superkarma: 0 04.08.2006, 11:34:46
 20. avatar
  [49] Meander [*]

  evísek: Zbraň? To asi těžko, ne. Těžko může mít zbrojní průkaz.

  superkarma: 0 04.08.2006, 10:59:19
 21. avatar
  [47] Klarchen [*]

  ty jo, to s tím proudem vody slyším teda poprvé...měla jsem pocit, že podle nějakých standardů jsou možné právě jen léky, kurty a klec.lůžka - i když u těch už si teď nejsem jistá..ale místnost se zešikmenou podlahou a proudem vody?to mi přijde šílený...
  pracuju jako sociální pracovnice v organizaci, která se snaží pomáhat lidem po opuštění léčebny, takže tak trochu znám pražské bohnice (na všech pavilonech jsem ale nebyla...) a dost by mě tam taková místnost překvapila....jinak podle své zkušenosti můžu říct, že strašně záleží pavilon od pavilonu, doktor od doktora a sestřička od sestřičky...někde to vypadá velmi přívětivě, někde je to hrůza - třeba příjmové pavilony v bohnicích - konkrétně dvojka, když jsem tam chodila na návštěvy - pokoj s 9 postelemi, takže soukromí naprosto žádné, teď když bylo chladné jaro se tam skoro netopilo....zrovna tady bych teda být nechtěla....na druhou stranu moje babička byla v bohnicíchc hospitalizovaná na zrekonstruovaném geronto pavilonu a to bylo naprosto úžasné protředí, pokojíky po dvou, na chodbě útulně zařízené sezení pro návštěvy...jsem ale ráda, že se o těchto věcech začíná psát a mluvit, protože z toho svítá naděje, že se věci budou zlepšovat

  superkarma: 0 04.08.2006, 10:39:38
 22. avatar
  [46] Heduš [*]

  ellinor: ze svého okolí znám podobné zacházení, když tam známá nečekaně navštívila svou babičku, tak ji našla ve zuboženém stavu, špinavých hadrech a pomočenou schoulenou pod oknem... okamžitě si ji vzala dom, i když pak ohrozila existenci vlastní rodiny... neváhala ani minutu a starala se o ni do konce jejího života. Domácnost ji sice nefungovala, tak jak měla, víš jistě sama, jaké to je starat se o nemocného člověka, ale po smrti babičky se opět vše dostalo do starých kolejí.

  superkarma: 0 04.08.2006, 10:35:55
 23. avatar
  [45] Žábina [*]

  Alenka0010: tak to je špatný, ale u starší generace ještě přežívá takový ten pocit že je to ostuda a tak

  superkarma: 0 04.08.2006, 10:34:29
 24. avatar
  [44] Alenka0010 [*]

  Zdendula: leckdo by ti záviděl, to se hned každýmu nepoštěstí, jsi opravdu šťastný člověk

  superkarma: 0 04.08.2006, 10:17:43
 25. avatar
  [43] Zdendula [*]

  já jsem ráda že jsem zdravá a nešla bych si tam ani odpočinout

  superkarma: 0 04.08.2006, 09:52:16
 26. avatar
  [42] blesksoft [*]

  klecový lůžka jsou pro bezpečnost samotného pacienta a myslím si že je lepší než přikurtovat člověka k posteli

  superkarma: 0 04.08.2006, 09:35:47
 27. avatar
  [41] Alenka0010 [*]

  omicek: někdy v tom není skoro rozdíl. Aspoň mi to tvrdila jedna paní. Měla strach, co s ní budou dělat, po třech dnech byla tak spokojená a tvrdila, že si to zopákne každým rokem . Za lázně by musela platit, kdežto tohle bylo zadara.

  superkarma: 0 04.08.2006, 09:28:46
 28. avatar
  [40] Alenka0010 [*]

  FAXÍK: asi jak kde. Já byla v Opavě, tam jsi mohla podepsat revers a pustili tě domů. Nikdo tě tam nedržel.
  Žábina: taky máme v rodině, je to vlastně manželova teta, před dvěma lety jí zemřela 20-ti letá dcera na rakovinu a jediný syn se chytil party, nechal školy atd., a ona se z toho doslova zbláznila. Prý se z toho už nikdy nedostane. Myslím, že jednou za čas jezdí do Kroměříže do léčebny, aby vůbec mohla žít.
  Jen tak mimochodem, mám tchýni, která by psychiatrickou léčbu potřebovala jak sůl. Od smrti manžela, což je asi tak 16 let, je na tom tak špatně, že už tím znepříjemňuje život celé rodiny. Jenže aby nepřišla do řečí, tak se léčit nepůjde .

  superkarma: 0 04.08.2006, 09:23:59
 29. avatar
  [38] ellinor [*]

  Byla jsem na praxi na neklidovém odd.v Bohnicích a byla jsem unešená. Když pominu vetché vybavení z roku raz dva, tak to bylo špičkové zařízení, kde se i k těm největším "cvokům" chovali slušně, při vizitě si s každým doktorka povídala i čtvrt hodiny. Byla jsem na tom před lety tak, že mi navrhovala psycholožka i psychiatr pobyt v léčebně a sem bych se nebála jít. Ale vidím 2 problémy: v léčebně nemusíš nic řešit, žádný složenky, nákupy, vztahy, takže se třeba člověk už ani nechce vrátit, protože teprve v reálu se ukáže...
  Druhej problém je, že na psychiatrii pracují lidé, kteří mají zkušenosti s lidmi, co skáčou z okna a povídají si s papučema, ale hrůza je, když se třeba babička s Alzheimerem dostane někam na internu, nechápe, co se děje, začne být agresivní a oni ji přikurtují a nadopují, i když by při vlídném zacházení docílili většinou úspěchu. Na jedné takové interně jsem z praxe odcházela denně s brekem, protože jsem věčně musela někoho kurtovat, sestry a ošky ponižovaly pacienty za to, že se pomočili, no děs. Přitom se jistě všechny ve škole učily, jak s dementními zacházet...

  superkarma: 0 04.08.2006, 09:22:04
 30. avatar
  [37] RenataF [*]

  Nikdy člověk nemůže vědět jak dopadne, v léčebně se můžeš ocitnout raz dva, nenazývala bych tyto ústavy blázinci, jsou tam také nešťastní lidé, které život nějakým způsobem poznamenal, stačí třeba nemoc vlastního dítěte a nervy jsou v kýbli ...

  superkarma: 0 04.08.2006, 09:06:17

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme