Dnes se vypravíme do Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty, konkrétně do obce Březová, kde prý lišky dávají dobrou noc. Pokud se však napijete místního „zázračného pramene“, vězte, že hned tak neusnete.

Bílé Karpaty jsou oblastí nacházející se na česko-slovenské hranici. Je to území s velkou přírodní a kulturní rozmanitostí o rozloze 715 čtverečních kilometrů. V roce 1980 byla tato oblast vyhlášena Chráněnou krajinnou oblastí.

bile

Bílé Karpaty jsou v zimě opravdu pěkně bílé...

Obec Březová

V hlubokém údolí Bílých Karpat, pod vrchy Velkého Lopeníka, Studeného Vrchu a Straňanského kopce se nachází obec Březová. Název dostala podle množství bříz, které se zde hojně vyskytují.

karpaty

okolí obce Březová na jaře

zima

.... a v zimě

Březovská kyselka

V minulosti byla obec známá svými šesti prameny sirovodíkové vody, která tu byla stáčena pod názvem Blumenbašská kyselka. V současnosti zůstaly prameny pouze dva. První silně železitý pramen již není vhodný k pití, avšak druhý pramen - silně železitá voda, tzv. březovská kyselka, dokáže s místními i s turisty divy. Jak jinak si vysvětlit vysokou věkovou hranici, neustále dobrou náladu a pevné zdraví místních obyvatel, kteří jsou zde v hlubokém údolí lesů téměř odříznuti od světa? Zejména pak v podzimních a zimních měsících zde panují opravdu drsné podmínky.

kyselka

březovská kyselka

Rozhledna - symbol přátelství mezi Čechy a Slováky

V blízkosti obce, na vrcholu Velkého Lopeníka, stojí dřevěná rozhledna, která je symbolem přátelství mezi Čechy a Slováky. Rozhledna je vysoká 20 metrů, je postavená z dubových trámů na kamenných základech a nabízí krásný výhled jak do širokého okolí Moravského Slovácka, tak i na doliny a pahorky Západoslovenského kraje.

rozhledna

rozhledna - symbol přátelství mezi Čechy a Slováky

pohled

výhled z rozhledny

Kostel sv. Cyrila a Metoděje

V Březové stávala původně kaple, na jejímž místě vyrostl v roce 1747 malý kostelík. Základní kámen nové podoby kostela byl pak položen v roce 1865. Práci na kostele velice ztěžovaly nepříznivé okolnosti jako krupobití, květnové mrazy, požáry či onemocnění dobytka. Přesto se ho podařilo dokončit a zasvětit sv. Cyrilu a Metodějovi. Od roku 1987 je zařazen mezi kulturní památky.

kostel

kostel sv. Cyrila a Metoděje

Kyselka, nebo pálenka?

A od svatých zpátky do přírody... Je zde drsná, ale krásná. Dříve stezky pašeráků, dnes stezky turistů, v zimě lyžařů. Staňte se i vy turistou v Bílých Karpatech a začněte v obci Březová. Na začátku článku jsem totiž trošku mlžila. Kromě zázračné kyselky vám tu místní obyvatelé nabídnou i hřejivou pálenku, a podle mého názoru právě ona je příčinou pevného zdraví, dlouhověkosti a neustále dobré nálady místních „horalů“, kteří rozhodně s liškami spát nechodí.

drsny

drsný kraj horalů a dobré pálenky

Zajímavost
Toto místo několikrát navštívil i jeden z našich hudebních skladatelů, Leoš Janáček, aby se zde inspiroval v tvoření svých skladeb. Slavného skladatele táhla na Březovou rozmanitost krajových lidových písní. (prý :))

Cesta na Březovou, v létě po vlastních, v zimě na lyžích

Obec Březová se nachází cca 26 kilometrů jihovýchodně od města Uherské Hradiště a patnáct kilometrů jihovýchodně od města Uherský Brod. Dostanete se sem autobusem, automobilem a nebo podle místních - v létě po vlastních a v zimě na lyžích. :)

mapa

ma

zdroj a foto: obec Březová (www.obecbrezova.cz)

Čtěte také:

Reklama