Reklama

Vánoční svátky probíhají většinou ve znamení hodování a návštěv, které mají víceméně jednotný charakter – sedíme, povídáme si a pro změnu jíme. Což takhle ale vyrazit aspoň na chvíli na nějaký výlet? A třeba všichni společně. Koneckonců, sdílení společných výjimečných okamžiků je ten největší dar, který si v rodině můžete dát.

Připravili jsme pro vás pár tipů na památky, které mají během svátků otevřeno. Jedná se většinou o speciální akce, někdy bývá nutná i rezervace.

Švihov, foto: Jiří Strašek

(foto: Jiří Strašek pro hrad Švihov)

Švihov

Zimní prohlídky hradu Švihov i pro handicapované - ve dnech 27. 12. až 30. 12. 2016. S ohledem na aktuální povětrnostní podmínky půjde o upravený prohlídkový okruh Hrad.

Prohlídky začínají vždy v 11 a 13 hodin. V případě zájmu proběhne vždy od 12 hodin virtuální prohlídka hradu, která je vhodná i pro návštěvníky s pohybovým omezením.

Telč

Vánoční koncerty v prostorách Konírny zámku:

27. 12. 2016 - Nezmaři
28. 12. 2016 - Dáša VOŇKOVÁ a Radim ZENKL
29. 12. 2016 - ŽALMAN a spol.
30. 12. 2016 - Martina TRCHOVÁ a trio a JARRET

Lysice

Prohlídky vánočně vyzdobených komnat s povídáním o zámeckých Vánocích - 25. 12. a 31. 12. 2016.

Dále výstava Andělé na zámku různě ztvárněných andělů, od historických až po současné. Výstava je ve velké výstavní síni v předzámčí. Vstupné dobrovolné, se vstupenkou z adventních či vánočních prohlídek je vstup zdarma. Výstava má otevřeno 26. - 27. 11. 2016 a 25. 12. 2016 a 31. 12. 2016.

Oživený betlém v klášteře Kladruby

Dne 26. 12. 2016 se můžete těšit na oživený betlém na nádvoří kladrubského kláštera.

Bouzov

Ve dnech 26. a 27. prosince budou probíhat prohlídky vánočně vyzdobeným hradem. Na programu je také zpívání koled na I. nádvoří v době vánočních svátků. Připravena je tradiční vánoční dílna a prý bude i něco na zahřátí.

  • Prohlídky pouze na telefonickou rezervaci.

Mnichovo Hradiště

Dřevěný malovaný betlém v životní velikosti od výtvarníka a loutkáře Františka Pešána, sestavený ve freskami zdobené sale terreně ve francouzském parku, je přístupný denně až do 6. ledna 2017.

Šternberk

V neděli 25. 12. 2016, na první svátek vánoční, proběhnou Poetické prohlídky hradu. V romantickém podvečerním čase se budou konat prohlídky vánočně vyzdobeným hradem.

Závěrečnou akcí roku 2016 pak bude Silvestrovský hrad. V sobotu 31. 12. 2016 budou připraveni slavnostně naladění průvodci a vy se můžete těšit na občerstvení, šermíře, historické tance a hudební doprovod flašinetářky.

Arcibiskupský zámek v Kroměříži

Během vánočních svátků od 26. do 31. prosince 2016 se budou konat speciální komentované prohlídky historických sálů s průvodcem, které povedou vánočně vyzdobenými sály 1. patra a potrvají 60 minut.

  • Za příznivého počasí bude přístupná také zámecká věž. Doporučuji - výhled je to úžasný!

Slatiňany

Přepychově zařízené zámecké interiéry laděné ve vánočním duchu představí ve dnech 22. až 26. prosince 2016 zámek v nevídané kráse. Půlhodinová procházka vánočním zámkem vyvrcholí v knihovně, která bude zařízena tak, jak si ji pamatovali poslední majitelé.

  • Doporučujeme rezervaci a nezapomeňte se pak projít po okolí. Tělo bude mít z pohybu radost.

Vizovice

Výstava Vánoční stolování ve šlechtické rodině je otevřena ve všední dny od 15 do 17 hodin a o víkendech a svátcích od 14 do 17 hodin.

Račte ke stolu prosím – Vánoce na zámku ve Vizovicích

Navíc ve dnech 22. až 27. 12. 2016 budou k vidění v kapli zámku Vizovice betlémy.

  • Tradiční vánoční zastavení v kapli zámku Vizovice u betlémů a vánočních stromků vzniklo před dvaceti lety. Stalo se neodmyslitelnou součástí prožití vánočního času nejenom pro místní obyvatele, ale každoročně si je nenechají ujít lidé ze širokého okolí. Přijďte si i vy zapálit světlo k betlému a ozvláštnit tak i své Vánoce.

Raduňský zámek

Prohlídky zámeckých interiérů, přepychově vyzdobených květinovými kompozicemi a dekoračními aranžmá. Seznámíte se adventním, vánočním a novoročním zvykoslovím a tradicemi.

Rezervace prohlídek výhradně v pokladně zámku, pevná telefonní linka 553 796 203; mobilní 724 664 015.

Hrubý Rohozec

Oblíbené sváteční prohlídky vánočně vyzdobeným zámkem. Návštěvníci se dozvědí něco o tom, jak Vánoce slavila rodina Des Fours Walderode, ale i jaké sváteční zvyky dodržovalo zámecké služebnictvo. Prohlídky odcházejí v každou celou hodinu. Rezervace není nutná.

Sychrov

Ve dnech 27. 12. 2016 a 1. 1. 2017 zavedou vánoční prohlídky návštěvníky do zámeckých pokojů bohatě vyzdobených stromečky, betlémy a cukrovím. Chybět nebudou ani hračky z přelomu 19. a 20. století, se kterými si mohly hrát šlechtické děti. Pro každého návštěvníka je připraven drobný dárek a také vstup zdarma na výstavu Z dětských pokojíčků.

  • I tady doporučuji procházku po okolí. Je tam nádherně.

Vánoční koncert na hradě Křivoklát

Jedinečný zážitek vás čeká dne 30. 12. 2016 - Vánoční koncert „Hej, Mistře!“ na hradě v Královském sále. Kromě pěveckého sboru Čeští madrigalisté se totiž představí i zpívající kasteláni - - Hana Krejčová z Jezeří, Libor Knížek z Hořovic a Petr Slabý z domovského Křivoklátu.

  • Vstupné 150 Kč, předprodej na stránkách hradu.

Rady na závěr, které jsou asi samozřejmostí, ale na základě osobních zkušeností stále opakuji:

  • Vždy se vyplatí na internetu zkontrolovat (nebo ještě lépe telefonicky) aktuální stav ohledně dané události. A to platí v zimě i v létě.
  • Je třeba se dobře obléknout a počítat s tím, že většina interiérů není vytápěná, případně jen velmi symbolicky.
  • Děti, které nevydrží udržet pozornost, případně jsou příliš malé, se doporučuje na takové akce nebrat! Bohužel to pak není příjemné pro nikoho a zbytečně to všem narušuje radost z jinak hezké akce.
  • Další zajímavé tipy najdete na webu Národního památkového ústavu.

Přečtěte si také: