Zdraví

Úžeh a úpal, nechtěný doprovod našich dovolených

Vyrážíte na průzkum vysněné destinace? Ať už pojedete kamkoliv, vězte, že výrazné změny klimatu na dalekých cestách organismu příliš nesvědčí. Přinášíme proto několik tipů, jak předejít případným zdravotním komplikacím, které mohou způsobit vysoké teploty.

Egypt, Thajsko či Mexiko. Všechny tyto exotické země spojují starobylé památky, azurově průzračná moře, ale i pořádná vedra. Při cestách za teplem by se měli mít na pozoru především senioři, děti, těhotné ženy, jedinci s chronickými nemocemi a také obézní lidé. Nadměrné množství tuku totiž při vysoké okolní teplotě představuje nežádoucí izolaci zabraňující odvodu tepla z těla. Extrémní horka však mohou výrazně zatížit i organismus zdravých jedinců, a to zejména při větší fyzické zátěži. Při dlouhodobém působení vysokých teplot může dojít k rozvoji úpalu či úžehu. Jaký je mezi nimi rozdíl?

slunce

 • Úpal. Vzniká přehřátím organismu, které je podpořeno velkou ztrátou tekutin. Mezi jeho projevy patří bolest hlavy, závrať, zmatenost, horečka, pocení, nevolnost, zvracení, zrychlené dýchání a tep. V závažných případech může dojít k rozvoji bezvědomí a šokového stavu.
 • Úžeh. Je zvláštním podtypem úpalu, kdy se k přehřátí organismu přidává ještě působení slunečních paprsků na hlavu. Příznaky jsou velmi podobné úpalu, ale navíc bývají spojené s poruchou mozkové tkáně. Postižení jedinci tak mohou trpět křečemi a ztuhnutím šíje. V závažných případech také dochází k rozvoji bezvědomí. Příznaky se mohou objevit se zpožděním, například až během nočních hodin.

Rady proti přehřátí

 • Pravidelně pijte. Při pobytu v teplých oblastech byste denně měli zkonzumovat alespoň 2 litry čisté vody. Pokud sportujete nebo se nadměrně potíte, je potřeba pitný režim adekvátně zvýšit. Vhodnou volbou je čistá voda nebo ovocné čaje. Naopak se vyhýbejte nadměrnému pití kávy, černého čaje a alkoholu. Tyto nápoje totiž způsobují odvodnění organismu.
 • Volte správné oblečení. Před působením horka alespoň částečně ochrání volné a světlé oblečení z prodyšných materiálů, například z bavlny. V prevenci úžehu je naprostou nezbytností pokrývka hlavy.
 • Opalujte se s rozumem. Vyhýbejte se dlouhodobému pobytu na slunci, zejména mezi polednem a 3. hodinou odpolední. První dny po příjezdu do cílové destinace odolejte intenzivnímu opalování a pobývejte především ve stínu. Pokud se budete věnovat sportu, naplánujte si fyzickou aktivitu na ranní nebo večerní hodiny.
 • Nezapomínejte odpočívat. Dostatek spánku a fyzického odpočinku jsou při pobytu v teplém podnebí podmínkou. Během dne byste tak pár hodin měli relaxovat v klimatizované místnosti nebo na chladnějším stinném místě.

Je fajn umět pomoci 

Občas to se sluníčkem, ať vědomě, či nechtěně, přežene každý. Pokud máte podezření na úpal či úžeh, udělejte následující:

 • Postiženého nejprve přeneste na chladné stinné místo, uvolněte mu oděv nebo jej úplně vysvlečte. Pokud je při vědomí, uložte jej do polohy v polosedě.
 • Snažte se šetrně snížit teplotu pacienta pod 39 °C. Omývejte ho chladnou tekutinou nebo přiložte na tělo studené obklady. Pokud je při vědomí, můžete ho osprchovat vlažnou vodou. Pro srážení teploty také lze využít klimatizaci nebo ventilátor.
 • Opatrně nahrazujte tekutiny. Podávejte postiženému po malých doušcích minerální vodu, rehydratační roztok nebo slabý roztok kuchyňské soli (čajová lžička soli na litr vody).
 • Pokud dotyčný ztrácí vědomí, neprodleně jej dopravte k lékaři.

Jeďte na jistotu

Při cestách do zahraničí nezapomeňte na uzavření cestovního pojištění. Náklady na léčbu úpalu či úžehu se totiž mohou vyšplhat do astronomických částek. Zřízením cestovního pojištění navíc získáte nepřetržitou asistenční službu v českém jazyce, která vám zajistí převoz do kvalitního zdravotnického zařízení, ať už budete na svých cestách kdekoli.

Zdroj: www.cestovni-nemoci.cz

   
03.07.2015 - Zdraví - autor: U lékaře

Komentáře:

 1. avatar
  [9] gerda [*]

  kobližka — #8teď jsem přijela na kole z města a měla jsem strašné cukání říct mamince, která vezla na sporťáku holčičku, aby jí dala něco na hlavu. Už teď je tam děsně. No, jsem zbabělec, držela jsem pysk a neřekla nic.Sml15 K vodě se dá jít jen docela brzo ráno. Jednak tam nejsou lidi a za druhé je docela příjemně. Po obědě už bych nelezla vůbec nikam.

  superkarma: 0 04.07.2015, 09:30:12
 2. avatar
  [8] kobližka [*]

  gerda — #7 Od toho hadru přes boudičku už dávno odrazovali doktoři,ale kdepak maminky,jsou tím úplně posedlé Sml80

  Někdo sluníčko miluje a nic mu nedělá,někdo (jako třeba já) je při takových teplotách vysušený jako treska.Ploužím se kolem domů,kam padá stín a nikam nelezu.I ta moje 4 letá fenečka má tolik rozumu,že jde ven jen na nutnou čůrandu a hurá domů.

  1. na komentář reaguje gerda — #9
  superkarma: 0 03.07.2015, 17:31:30
 3. avatar
  [7] gerda [*]

  kobližka — #5jo, vlastně jo!!! Máš pravdu, kdyby to byla aspoň síťovina.Sml15 Jinak jak tak čtu o plánech redakce na víkendSml61 a svátek, asi bude příští týden na stránkách ženy in dosti pusto. Všichni totiž padnou s úžehem i úpalemSml52Sml52Sml52

  1. na komentář reaguje kobližka — #8
  superkarma: 0 03.07.2015, 13:45:18
 4. avatar
  [6] RenataMor [*]

  to pak pěkně zdkazí den i dovolenou

  superkarma: 0 03.07.2015, 12:47:40
 5. avatar
  [5] kobližka [*]

  gerda — #3 A já zase všimla,že spousta maminek hodí plenu přes boudičku kočáru v jaksi dobré víře,že tam nejde miminku horko,ale v podstatě tím zamezí jakémukoliv přísunu vzduchu.Nejdřív by si tohle měly vyzkouše samy na sobě! Myslím,že by to už víckrát neudělaly.

  1. na komentář reaguje gerda — #7
  superkarma: 0 03.07.2015, 11:40:10
 6. [4] bobani [*]

  dobré rady

  superkarma: 0 03.07.2015, 10:01:48
 7. avatar
  [3] gerda [*]

  Já si venku všimla, že maminky vozí kočárky s batolaty anebo jsou ta malinká děcka třeba na odrážečkách, a na hlavě nemají nic! O pití se píše hodně, do teplákovky je asi těžko rodiče navlečou, ale zapomíná se, že musí mít něco na hlavičce. Látkové kapesníky se už nenosí, ale na tohle byly v nouzi dobré. Zauzlovaly se rohy a provizorní pokrývka hlavy chránila před slunkem taky dobře.

  1. na komentář reaguje kobližka — #5
  superkarma: 3 03.07.2015, 07:43:02
 8. [2] manislava [*]

  vloni se mi ve svych-ti leteh podařilo přepálit si mozkovnu asi úžeh a už to nechci opakovatSml23Sml15

  superkarma: 0 03.07.2015, 06:48:59
 9. avatar
  [1] renda4141 [*]

  Už jsem jednou úpal na dovolené zažila Sml15 a od té doby si dávám velký pozor. Čtyři dny jsem prozvracela střídavě v horečce a zimnici Sml15 Dovolená v čudu a našetřené dolárky schramstnul doktor Sml15

  superkarma: 0 03.07.2015, 05:56:35

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme