Zdraví

Už začínám vidět!

A je to tady. Mám za sebou operaci prvního oka. A protože jsem slíbila, že se o své zážitky podělím, tak rukou poněkud rozechvělou, s obrazovkou počítače lehce rozmazanou, píšu tenhle článek. Slabším povahám, které se snad na tenhle zákrok chystají, ho nedoporučuju číst. Ale aby to neznělo tak negativisticky - zatím rozhodně nelituju.

Když jsem předevčírem k večeru nakráčela do Refrakčního centra, překvapilo mě, kolik nás tam je. Skoro desítka lidí posedávala v pohodlných křeslech a mezi nimi pobíhala sestřička.
„Pan N., kapeme podruhé! Paní V., kapeme potřetí!“ oznamovala a rozkapávala všem přítomným oči. Atmosféra poklidu a individuální péče, ve které se neslo předchozí vyšetření, se rázem vytratila. Ne snad, že by sestřička nebyla milá, ne že by neodpovídala na otázky, ale člověk si připadal jako tele vedené na porážku - hlavně nestresovat, aby nemělo tuhé maso.

A tak jsem usedla do křesla a zapojila se do hry „To už bude potřetí, že? Tak paní K., kapeme potřetí...“ Počtvrté bylo osudové číslo. Pak už se putovalo na operaci. Tedy, nejdřív na židličku, zout boty, vlasy pod čepec, odložit brýle... „Taky prstýnky, řetízky, náušnice a zlaté zuby,“ napadlo mě v záchvatu morbidního humoru. Nic takového se ovšem nekonalo. Na vedlejší židličce právě lepila sestra oko pacientovi po zákroku - vypadal živý a zdravý.
„Zavřete oči a relaxujte,“ doporučila mi jen tak mimochodem.
Poslechla jsem.

Nápověda: Raci a ptáci

„Můžete otevřít oči.“
Bylo to fuk. Ten rozmazaný flek, co se mi představil jako pan doktor, který mě bude operovat, bych stejně neidentifikovala.
„Bojíte se? Na stupnici od jedné do pěti, kolik tak? Čtyři a půl?“
Milý zájem, kdyby nešlo tak zjevně o nacvičenou sekvenci, jak uklidnit pacienta před zákrokem. Zalitovala jsem svých studií psychologie - jinak by na mne ten předstíraně osobní přístup snad zapůsobil. Ale co, nešla jsem si povídat, ale nechat si zkorigovat zrak - pro mě za mě může operaci provádět němá gorila, když ji zvládne přesně.
„Tak dvojka,“ odpověděla jsem nakonec. Bez možnosti vidět panu doktorovi do obličeje jsem netušila, jak se zatvářil, ale myslím, že mi to nevěřil.

Na sále nastal pro mě, lehkého klaustrofobika, okamžik vskutku nepříjemný. Položit se na lůžko a umístit hlavu do jakéhosi polštářového držáku bylo ještě v pořádku, ale následné přikrytí celého obličeje rouškou a zasunutí hlavy pod obrovskou masu přístroje mnou docela zamávalo.
„Pan doktor na vás bude mluvit a bude vám říkat, co dělá,“ opakovala sestřička standardní instruktáž. „Když se vás bude na něco ptát, tak řekněte ano, ale nepřikyvujte.“
„Ano,“ projevila jsem špetku inteligence a nepřikývla.

„Ta paní před vámi si stěžovala, že je to za ty peníze strašně krátké.“
Po hlase jsem poznala doktora. Vtipy a historky buď opakoval rád, a proto autenticky, nebo si skutečně s každým pacientem povídal o něčem jiném. A nebo jsem už byla tak nervózní, že jsem to stejně nepoznala.
Přilepil mi řasy tak, aby oko zůstalo otevřené, a v roušce vyřízl otvor. Teď jsem konečně viděla masu přístroje, který se nade mnou tyčil. A červené světýlko, které jsem měla po čas operace sledovat. Na klidu mi to nepřidalo.
„Teď vám kápneme do oka desinfekci...“ popisoval doktor poctivě své počínání, „zajistíme víčko...“
Málem jsem zavyla. Pod obě víčka mi zajely jakési drátky. Asi jsem přecitlivělá, ale bolelo to nehorázně.
„Už vím, proč dáváte člověku na celý obličej tu roušku,“ drtila jsem mezi zuby. „Abyste neviděl, jaké dělá ksichty.“
„Teď přisajeme lamelu...“
K oku se přiblížila jakési děsivá věc, připomínající kladélko hmyzu, a přisála se na něj.
„Budeme odřezávat lamelu. Uslyšíte takové vrčení a na chvíli vám zmizí i to červené světýlko...“
Zavrčení, tma... Prokousla jsem si ret. Bolelo to. Hodně.
„Teď vám poliju oko vodou a mělo by se to projasnit...“
Projasnilo se. Viděla jsem nehorázně rozmazané červené světýlko a zelený flek jakýchsi mžitek, připomínajících malé červy. Putoval mi přes zorné pole tam a zpátky. Ale jinak už nic nebolelo.
Teď budeme osmkrát laserovat. Vždycky uslyšíte zavrčení, budu to odpočítávat.“
Poslušně jsem civěla do světýlka a ignorovala putující červy. Hlavně že už to nebolí. Vžžžm. Vžžžžm.
„Já vynechal šest? Tak ještě jednou - šest.“
Vžžžžžm.

A pak už jenom přiložit lamelu - příjemné a chladivé, a mohla jsem pro boty a do čekárny. Viděla jsem jako přes tlustou vodní clonu. Skoro nic. Po čtvrt hodině následovala kontrola - to už jsem si do druhého oka nasadila čočku a konečně se mohla podívat, kdo že se mi to v oku šťoural - hezký chlap. Lamela seděla dobře.
„Teď už to můžete zkazit jenom vy sama. Takže nemnout, kapat... A kdyby se cokoliv stalo, okamžitě volejte, klidně i v noci - to číslo je přímo na mě.“

Sestřička mi oko zalepila, nafasovala jsem kapky a mohla jsem jít.
„Je něco proti bolesti, co si nesmím vzít?“ zajímala jsem se.
„Ne. Ale nebudete to potřebovat.“
Lhala, potvora jedna. Možná jsem skutečně měkota, ale tak po hodině a půl začalo peklo. Jako by mi někdo drátoval oko žhavou jehlou. Výstřely bolesti projížděly až do lebky. Slzelo mi i druhé oko, dívat se prakticky nedalo. Ale na druhou stranu jsem cítila, že je všechno v pořádku - že lamela je na svém místě a oko jenom reaguje na přestálý zásah. A vidění se pomalounku zostřovalo - tedy v těch okamžicích, kdy mi netekly proudy slz.

Trvalo to dvě hodiny. Pak buď bolest polevila, nebo zabraly tři brufeny a já konečně mohla oko zalepit - na první noc se ještě lepí, mezi příchodem domů a spánkem se do něj pravidelně kapou kapky - a jít spát.

Ráno bylo sladké - nic nebolelo - jenom malounko škrábalo, jako špatně nasazené čočka. Vydala jsem se na kontrolu. „Budete ze začátku špatně ostřit do blízka,“ říkali mi. Myslela jsem tak metr. Mých bývalých sedm a půl dioptrie ale zřejmě mělo jiný názor - dokázala jsem zaostřit tak od pěti metrů výš - ale zato úžasně. Kontrola ukázala, že je všechno v pořádku a oko se zdárně hojí. A že nejsem jediný cíťa - přinejmenším dva z ostatních pacientů vypadali krajně nevyspale a stěžovali si na pekelnou noc. Na druhou stranu, jiné to vůbec nebolelo. Takže asi záleží na člověku...

Teď vidím den ode dne líp. Jak přesně se korekce povedla se ukáže za týden, ale už teď je to nádhera. A za týden mě čeká druhé oko. Ne že bych se těšila... Ale těším se, až budu vidět. A nelituju. Ani toho, že jsem nešla na obě oči najednou - to bych asi nepřežila.

Byla jste na laserové operaci? Jak jste to prožívala Vy? Nebo znáte někoho, kdo na ní byl? Šla byste na laser? Plánujete ho do budoucna?

   
17.05.2007 - Zdraví - autor: Ivana Kuglerová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [43] narciska [*]

  petul: mela jsem to taky tak. Ty prvni dny des a hruza, ale jsem stastna, ze jsem tam byla

  superkarma: 0 20.05.2007, 10:22:47
 2. avatar
  [42] Lostris [*]

  Můj šéf na tomhle byl a prý absolutně bez problémů. Při operaci nic necítil.

  superkarma: 0 18.05.2007, 12:08:49
 3. avatar
  [41] OlgaMarie [*]

  Při očních problémech je dobré si sehnat v Léčivých rostlinách světlík lékařský.Používání poradí.Znají ho i oční lékaři.Užívá se buď jako čaj nebo vně k obkladům.Po zákroku přeji jen rychlé dozdravení.

  superkarma: 0 18.05.2007, 10:47:48
 4. avatar
  [39] ivana.kuglerova [*]

  petul: Tybrďo, tak to jsem šťastná, že jsem šla až teď . Pro mě byl peklo jenom ten první den, vlastně celkem tak šest hodin po operaci, od té doby všechno v pohodě, akorát zatím nezaostřím do blízka. Kapu pětkrát denně antibiotika a jak často pořebuju umělé slzy. Prostě pohoda . Akorát ten glare efekt je sranda - včera večer jsem měla pocit jako na matějské - kolem všech světel úžasně barevné kruhy . Ale to prý přejde

  superkarma: 0 17.05.2007, 15:20:45
 5. avatar
  [38] petul [*]

  ivana.kuglerova: Luka: Dnes je to určitě šetrnější než před lety Já tehdy musela mít obě oči zalepené 2 dny, maminka mi musela každé 3 hodiny dávat do očí mast, brala jsem prášky na spaní, abych to nejhorší prospala. Až po 2 dnech jsem mohla oči otevřít a podívat se - a to jsem nevěřila vlastním očím Naposledy jsem se viděla pořádně v zrcadle bez brýlí když mi bylo nějakých 8 let - a sakra jsem se divila, jak bez brýlí vlastně vypadám

  superkarma: 0 17.05.2007, 14:36:24

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [37] Luka [*]

  Jsem po operaci 10 let, měla jsem -5dioptrií, stále mám nulu. Myslím, že operace je tu líčena příliš drasticky, nebyl to žádný horror, horší byl stav po operaci, bolelo to příšerně asi dva dny, ale to dnes odpadá, jsou šetrnější metody. Rozhodně doporučuji, jak psala petul, nejlíp investovaný peníze mýho života!

  superkarma: 0 17.05.2007, 14:13:05
 2. avatar
  [36] Ditulin [*]

  Jsem 13 let po laserové operaci a 1,5 roku po operaci šedého zákalu. Teď jsou lasery šetrnější a na lepší úrovni. Oči mě bolely, teda hlavně to první a asi 5 dní. U druhého jsem žádné bolesti neměla. Nicméně horší pro mě byla asi operace šedého zákalu a to tvrdí, že nebolí...tak nevím. Asi jsem taky cíťa.

  superkarma: 0 17.05.2007, 13:59:45
 3. avatar
  [35] ivana.kuglerova [*]

  petul: Jo, i na to jedno oko je to už úžasnej pocit - s brýlema se to nedá srovnat a ani čočky člověku nedají takhle úžasné vidění .

  Ale na druhé oko z nich musím vymlátit ty diazepamy aspoň dva

  superkarma: 0 17.05.2007, 13:33:09
 4. avatar
  [34] petul [*]

  Popletla jsem si smajlíky - místo tam měl být

  superkarma: 0 17.05.2007, 12:58:42
 5. avatar
  [33] petul [*]

  Jsem po operaci skoro 6 let, měla jsem 5,5 dioptrií na každým oko a můžu říct: paráda, paráda a ještě jednou paráda Nejlíp investovaný peníze mýho života a ta bolest se dá rozhodně přežít Když mě bolely minulý rok celou dovolenou zuby, tak jsem byla víc nervozní a bolelo to rozhodně víc Operovali mi obě oči najednou a když jsem potom viděla poprvé bez brýlí, tak jsem se radostí rozbrečela Krásnej pocit - kdo nezažil, nepochopí

  superkarma: 0 17.05.2007, 12:56:27
 6. avatar
  [32] *modrá [*]

  pokud k doktorum vyloženě nemusim, tak tam nelezu

  superkarma: 0 17.05.2007, 12:56:12
 7. [31] Matysek 75 [*]

  Asi od 23let nosím čočky a spousta lidí se mě ptalo jestli jsem neuvažovala o operaci.Odpověď zněla NE!Nemám sice moc dioptrií,ale i kdybych měla nešla bych.Je to přece jen zásah do oka a nedokážu si představit,že by se to třeba nepovedlo a já už nikdy neviděla a taky nikdo neví co to udělá s tím okem třeba za 20 let.

  superkarma: 0 17.05.2007, 12:46:36
 8. [30] mamoutek [*]

  Bóbika: no to je ono, tobě nepřekáží, naše mladá zuří, nosí brýle jenom ráno, když vstane a než si nasadí čočky, teď jak je pořád někde, tak už jí vadí i vozit sebou roztok, má samozřejmě to největší balení :-), ba ne, to by nebyl ani problém, ale pocení brýlí..., já nevím, má všechny možné argumenty brýle nenosit, přitom si myslím, že jí také sluší, tak uvidíme na podzim, kdy jde na kontrolu

  superkarma: 0 17.05.2007, 12:33:00
 9. [29] mamoutek [*]

  ivana.kuglerova: děkuji za info, zatím stojí rok na stejných dioptriích, já jsem sondovala už i na klinice, můj spolužák MUDr. Hycl tam byl dříve primářem, teď tam také pořád operuje, dokonce mi i přislíbil, že až do toho půjdeme, tak se mám ozvat, tak to že to jde opakovat je pro mě nová informace

  superkarma: 0 17.05.2007, 12:27:40
 10. [28] smoky [*]

  Já jsem o tom také uvažovala, jen když jsem to tak probírala s lidmi, co nosí brýle, zda o tom uvažovali a šli by na to, tak se mi dostalo jedné odpovědi, která mě od toho odradila: Kdo ví, co taková operace s tím okem udělá třeba za 20 let....

  superkarma: 0 17.05.2007, 12:27:16
 11. avatar
  [25] ivana.kuglerova [*]

  mamoutek: Důležitý není ani tak věk, jako to, jestli se dioptrie už ustálily - pokud se tak dva roky nezměnily, může klidně jít na operaci. A jinak dneska se to už dá opakovat.

  superkarma: 0 17.05.2007, 11:48:22
 12. avatar
  [24] tyrkys [*]

  Titulek mi připomněl ten připomněl vtip o feministkách

  superkarma: 0 17.05.2007, 11:46:00
 13. avatar
  [23] gerda [*]

  ááááá, mám z toho husí kůůži - kdyby tam aspoň nebyly ty obrázky, i textu mám dost. Snad to nebudu nikdy potřebovat, zlaté operace na zubní klinice!!

  superkarma: 0 17.05.2007, 11:44:05
 14. [21] mamoutek [*]

  Tak o této operaci uvažuje naše dcera, také slyší ze všech stran, až se zrak ustálí, teď je na 6 dioptricích rok, je jí 20 let, někdo říká, že je by bylo lepší až později?, kdo to řekne popravdě, že je ten pravý čas?, brýle má od 6 let, ale od 15 se to začalo výrazně horšit, to šla rok co rok o dioptrii nahoru, od 17 nosí čočky, ve florbalové helmě nemůže mít brýle, jelikož v rodině nikdo jiný brýle nemáme, nevím, jaké to je ráno vstát a nevidět, tak jí operaci rádi umožníme, ale má právě známé ve Zlíně, kde pár let po operaci se paní vada vrátila a znova to prý operovat nejde? takže zatím jsme takoví pozorovatelé a sbíráme informace

  superkarma: 0 17.05.2007, 11:30:29
 15. avatar
  [20] arjev [*]

  Znám paní,která byla na leserové operaci obou očí.Před tím měla brýle sodovkáče a teď vidí jako rys ostrovid.Operaci si platila ze svého.Říká,že ještě nikdy tak dobře neinvestovala.
  Všem přeji hodně zdraví a očičkám dobrého vidění.

  superkarma: 0 17.05.2007, 11:28:57
 16. avatar
  [18] Meander [*]

  Mno, mně se brýle docela líbí. Do tohohle bych bez narkozy a následného umělého spánku nešla ani kdybych potřebovala slepeckého psa.

  superkarma: 0 17.05.2007, 11:11:24
 17. avatar
  [17] závislá na čokoládě [*]

  Tatínek byl na téhle operaci a obě oči najednou. Jediný problém byl v rizotu na večeři a vidličce

  superkarma: 0 17.05.2007, 10:59:31
 18. avatar
  [16] carmi [*]

  Už jsem se tady o tom jednou zmiňovala. Byla jsem před rokem taky na operaci, ale čoček. Prostě mi vyměnili čočky za nové, dioptrické. Operace byla nepříjemná prostě proto, že není nic příjemného na tom, když se vám někdo hrabe v oku. Ale jinak opravdu vůbec nebolela. V úterý jedno oko, v pátek druhé a už v pátek večer úplně bez obvazu. Měla jsem před operací 6dioptrií na dálku a už taky něco na blízko. Teď mám na obou očích 0! Fakt skvělé, nemůžu si vynachválit. A nehrozí, že se to někdy zhorší, mělo by to vydrže celý život. A navíc nikdy šedý zákal. Opravdu doporučuju, zejména ženám po 45, protože když Vám odstraní laserem diptrie na dálku, časem stejně musíte nosit brýle na blízko.

  superkarma: 0 17.05.2007, 10:44:08
 19. avatar
  [15] ivana.kuglerova [*]

  Evikus: Tak to já radši tohle než zubaře - tomu se vyhýbám už sedm let, neb mi chtěl trhat moudráky .

  superkarma: 0 17.05.2007, 10:42:24
 20. avatar
  [14] Evikus [*]

  Ten obrázek oka je pro mě tak strašnej že se mi dělá špatně - jsem asi přecitlivělá šla bych na to jak píše Rikina pouze v případě, že by mi hrozilo oslepnutí, jinak na to nemám absolutně odvahu, to půjdu radši 10 x k zubaři a 20 x na gyndu. Brrrrr

  superkarma: 0 17.05.2007, 10:07:05
 21. avatar
  [13] ivana.kuglerova [*]

  Ještěřice: Popravdě, já jsem taky naprosto mimo z toho, jak na to oko vidím . Je to naprostá nádhera . A to je to nedominantní oko, těším se, až budu mít příští úterý udělaný to druhý . Akorát se netěším na ten proces . Ale kvůli tomu, abych viděla, bych si nechala asi i to příslovečné koleno vrtat, takže jsem hrozně ráda, že jsem do toho šla...

  Kamarád byl na naprosto stejném zákroku tak půl roku přede mnou a taky měl míň drastický průběh - není to ani tak o zákroku jako o člověku - jak moč je člověk citlivý na bolest (já děsně), jak moc na něj působí anestetika (na mě málo - ten jeden diazepam, co mi dali, byl jako nic...) a na spoustě dalších věcí.

  Byla tam paní, co říkala že první oko naprosto v pohodě a druhé ji bolelo hrozně. Přitom má obě udělaný perfektně, na nulu... Takže radši budu i na to druhé počítat s tím, že to bolet bude a doufat, že tentokrát míň

  superkarma: 0 17.05.2007, 10:05:41
 22. avatar
  [12] Amálie [*]

  Dědovi dělali jedno oko (šedý zákal, výměna čočky za implantát) klasicky - ručně a druhé laserem. Na první oko viděl dokonale, druhé dopadlo trochu hůř. Tehdy byl laser v plenkách a děda byl prvním pacientem. Až do své smrti v 84 letech četl bez brýlí.

  superkarma: 0 17.05.2007, 10:01:35
 23. avatar
  [11] sanvean [*]

  Tedy Ivano, musela jsem tu fotku oka překrýt papírem, jinak bych článek nedočetla, a to bych nerada.
  Díky za barvitý popis, i přes tu hrůzu to chci podstoupit Až se mi trochu ustálí zrak a až si na to vydělám, ovšem

  superkarma: 0 17.05.2007, 09:40:42
 24. [10] Kikoska [*]

  Znám několik lidí, co na tomto zákroku byli a taky je to vůbec nebolelo, tak těžko říct... Jelikož mám sama 5 dioptrií, uvažuji o tom, ale bojim, bojim...

  superkarma: 0 17.05.2007, 09:27:42
 25. avatar
  [9] Axel [*]

  Soused byl na operaci v září, dělali mu obě oči naráz a na bolest si nestěžoval. Syn má ve svých 14 letech 5 dioptrií a každého půl roku má o něco víc, tak chce jít taky, ale až se mu to ustálí.

  superkarma: 0 17.05.2007, 09:24:46
 26. avatar
  [7] Aja [*]

  Taková dobrá antireklama, že?

  superkarma: 0 17.05.2007, 09:21:16
 27. avatar
  [6] Irena1 [*]

  brr, jsem na to byla objednána asi 10 let zpátky, obvoďačka mi to rozmlouvala, že pokud mi vážně nehrozí oslepnutí, ať se na to vykašlu nebo to odložím aspoň po dětech..a nenápadně upozorňovala, proč že asi ten doktor a i největší politici a herci nosí brýle, když zaplatit by si to nebyl problém...a že ještě pořád nikdo neví, co to udělá za 20-30 let...
  No, rozmyslela jsem si to těsně před zákrokem a nelituju, zvlášť, když to teď čtu

  superkarma: 0 17.05.2007, 09:00:14
 28. avatar
  [5] Trinitty20 [*]

  To je zajímavé, tři moje kámošky na tom byly a vůbec je to nebolelo. Obě oči naráz a domů, viděly hned po zákroku, ale to asi záleží na druhu zákroku.

  superkarma: 0 17.05.2007, 08:17:14
 29. [3] Rikina [*]

  No nazdar. S každým článkem na toto téma se jenom znovu utvrdím v přesvědčení, že na oči si nechám sahat jenom v případě krajní nouze, kdyby hrozilo, že následkem zeleného zákalu oslepnu, nebo tak něco. Jinak podepíšu výrok "zlatý moje brejle".

  superkarma: 0 17.05.2007, 02:08:33
 30. avatar
  [2] Vivian [*]

  Ta akční fotka oka je opravdu lákavá, zlatý moje brejle

  superkarma: 0 17.05.2007, 00:51:46

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme