Zdraví

Už vás nebaví brýle a čočky? Pomůže vám laser!

 

 

Pro lidi s dioptrickou vadou, kteří špatně snášejí kontaktní čočky a nechtějí nosit brýle, je nejjednodušším a trvalým řešením laserová operace očí.


Možná si říkáte: operace očí, na to mám tak určitě peníze... Když si však spočítáte, kolik za rok vydáte za brýle a za kontaktní čočky, vyjde vám, že finančně by se vám operace nakonec přece jen vyplatila. Cena se pohybuje od 15 tisíc za jedno oko - záleží na jaké pracoviště půjdete a na jakém přístroji a jakým způsobem bude zákrok prováděný. Navíc některé kliniky, např. Oční klinika Lexum, nabízí operaci na splátky, přičemž si výši splátky a dobu splácení můžeme určit sami. Každý by si měl zvážit, zda je pro něj důležitější např. dovolená u moře, nová televize nebo zdravé oči bez brýlí…

 

Co se při laserové operaci s Vaším okem vlastně děje?

Laicky řečeno, cílem těchto operací je upravit oko tak, aby opět dokázalo lomit paprsky světla na nejostřejší bod na sítnici. Laserem se do oka nijak neřeže, nýbrž je jeho prostřednictvím vytvořen speciální plyn, který dokáže šetrně odpařit několik setin milimetru rohovkové tkáně a změnit tak zakřivení přední plochy oka. Moderní metodou jsou korekční operace pomocí excimer laseru, jenž se začal používat koncem 80. let. „Vynález excimer laseru znamenal zásadní převrat v refrakční chirurgii. Operace se provádějí ambulantně, rekonvalescence trvá několik dní a úplné zahojení oka několik týdnů. V neposlední řadě jde o téměř bezbolestný proces,“ říká prof. MUDr. Martin Filipec, CSc. z  Oční kliniky Lexum, která se refrakčním operacím očí věnuje už od roku 1993.

 

Co Vás čeká před operací:

Samotnému zákroku předchází komplexní vyšetření, během něhož jsou pomocí diagnostických přístrojů provedeny potřebné testy. Pokud nosíte kontaktní čočky, budete je muset před vyšetřením (i před případnou pozdější operací) na dva dny odložit a nosit jen brýle. Dámy se musí připravit na to, že se budou muset dostavit s nenalíčenýma očima. Přijeďte s doprovodem, protože po vyšetření nebudete moci řídit auto. Během vstupního pohovoru vám lékař také vysvětlí, jaké jsou možnosti léčby excimer laserem a co by zákrok a následná léčba přesně obnášela. Může se stát, že vám na základě výsledků testů operaci vůbec nedoporučí. Ne každý je pro operaci vhodný kandidát. Abyste mohli zákrok podstoupit, musí být například vaše dioptrická vada minimálně jeden rok stabilní. Pokud se vám totiž oční vada stále mění, dá se jen obtížně odhadnout, jak by oko zareagovalo po operaci. Operace není vhodná ani pro lidi trpící záněty rohovky, pro těhotné nebo kojící ženy a pro diabetiky či revmatiky.

Oko je po operaci citlivé a náchylné k zanesení infekce a k podráždění, což může mít neblahý dopad. Odoperovaný pacient proto musí chodit pravidelně na kontroly, k disposici bývá i nonstop telefonní linka pro konzultaci možných obtíží. Několik týdnů se nedoporučuje plavání v bazénu kvůli možnému zanesení infekce. Alespoň dva měsíce byste se měli vyvarovat ostrého sluníčka.

 

Pracoviště vybírejte pečlivě!

Kritérií, jak správné pracoviště vybrat, je samozřejmě více. Zjistěte si, zda na nich pracují uznávaní specialisté, jak stará zařízení jsou na klinikách používána, i to, kolik si za zákroky účtují. (Ceny se pohybují kolem 15 000 Kč za jedno odoperované oko a pojišťovny na ně nepřispívají.) Informujte se také, jaké spektrum zákroků daná klinika nabízí. Ideální totiž je, pokud se na ní provádí nejen v České republice celkem rozšířené laserové metody, ale i poměrně nové nitrooční refrakční zákroky. Rozhodně bude lepší, pokud budete mít na výběr.

 

Co je podstatou dvou nejprováděnějších laserových zákroků?

 

PRK (Photorefractive Keratectomy)

Operace se standardně provádí už více než deset let a celý proces trvá jen několik minut. Oko je před zákrokem znecitlivěno anestetickými kapkami. V průběhu operace chirurg pomocí excimer laseru odstraňuje částečky tkáně z povrchu oka. Změnou tvaru a zakřivení přední plochy rohovky dojde k ovlivnění paprsků světla tak, aby se znovu sbíhaly na sítnici v místě nejostřejšího vidění. Po operaci musí povrch oka po čtyři dny zůstat zakryt speciální kontaktní čočkou. V průběhu několika dní se rohovka samovolně regeneruje a znovu se obnoví její hladký povrch, změněné zakřivení však zůstane. Pacient vidí už několik desítek sekund po skončení PRK, k dobrému vidění je však ještě potřeba několik dní hojení. Člověk by měl tedy počítat s tím, že nebude moct přibližně 4 dny oko namáhat a několik týdnů bude muset užívat antibiotické kapky. Druhé oko se zpravidla operuje po třech měsících.

 

LASIK (Laser In Situ Keratomileusis)

Tato metoda se začala běžně provádět koncem 90. let. LASIK se stal okamžitě populární, protože jde o velice rychlou a skoro bezbolestnou proceduru.

V první části zákroku vytvoří chirurg pomocí mikrokeratomu tenkou lamelu rohovkové tkáně na povrchu znecitlivěného oka. Lamelu odklopí a na odkrytou část rohovky zaměří excimer laser, který odpaří potřebné množství tkáně. Dojde tak ke změně zakřivení rohovky, aby se pak světelné paprsky sbíhaly v místě nejostřejšího vidění na sítnici. Po ukončení laserové fáze zákroku přiloží chirurg odklopenou lamelu rohovkové tkáně zpět na původní místo. Lamela se během několika minut sama přisaje zpět k rohovce, a díky přirozené hojivé schopnosti během několika týdnů úplně přilne. Rychlá obnova vidění je možná díky tomu, že vrstva epitelové tkáně zůstala neporušena. Do oka je několik dní po operaci nutné kapat protizánětlivé kapky, několik týdnů byste si neměla oko mnout nebo se do něj uhodit. Většina pacientů je druhý den po operaci schopna normální pracovní činnosti. Rychlá rehabilitace oka při této metodě navíc umožňuje provedení zákroku na obou očích v jediný den. Výhodou metody LASIK je i to, že se v případě neuspokojivého výsledku dá po čase opakovat.

 

Kolik nás během 5 let stojí:

KONTAKTNÍ ČOČKY

Měsíční čočky                                      cena 1 balení po 6 ks od 1.000,- Kč

                                                            roztok na 3 měsíce od 400,- Kč

                                                            celkem za 5 let                           28.000,- Kč a více

Denní kontaktní čočky                         cena 1 balení po 30 ks (tj. 15 dní) od 670,- Kč

                                                            celkem za 5 let (denní nošení) 80.400,- a více

Day & Night čočky                                cena 1 balení po 6 ks od 1.900,- Kč

                                                celkem za 5 let 38.000,- Kč

LASEROVÉ OPERACE

cena za operaci obou očí

Metoda OPTIMUM – PRK, LASIK, EPI-LASIK                                                              od 30.000,- Kč

Metoda PREMIUM – individualizovaný zákrok PRK, LASIK, EPI-LASIK                          od 42.000,- Kč

 

(Ceny jsou orintační!) 

 

Můžeme vám doporučit oční kliniku, kde tyto zákroky provádí špičkoví odborníci – oční kliniku Lexum.  Vše na www.lexum.cz

 

 

Skvělý tip na vánoční dárek!

Pokud máte ve svém okolí někoho, kdo by si operaci očí přál nebo o ní uvažuje, pak mu můžete po dohodě s oční klinikou Lexum darovat poukázku na vámi zvolenou částku!

Více se dozvíte na www.lexum.cz

 

Vyzkoušeli jsme za vás:

Pokud sami váháte, můžete si přečíst článek, který napsala naše redaktorka – vyzkoušela tento zákrok. Co prožívala, jak na zákrok reagovala a co jí přinesl. Článek najdete zde (klikni). 

   
14.11.2006 - Zdraví - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [38] Luka [*]

  Byla jsem na operaci krátkozrakosti (-5 dioptrií) před deseti lety a jsem maximálně spokojená. Mám 0 dioptrií a jsem bez jakýchkoliv obtíží a komplikací.

  superkarma: 0 15.11.2006, 14:50:36
 2. avatar
  [37] medved [*]

  manzel byl pred trema rokama, byl prave na klinice lexum a byl moc spokojeny sel kazdy oko zvlast...kdyby neco, aby mu aspon jedno zustalo ...mel na obou 4,5 dioptrie, nema nic a nemuze si to vynachvalit....ale fakt to fest podrazilo....tehdy to stalo 14 tis. za jedno, ale to jeste OZP 4tis. prispivala, takze to bylo za dvacku obe oci

  superkarma: 0 14.11.2006, 22:32:29
 3. avatar
  [35] fialinka [*]

  Daduna: taky mám 25% a stačí..

  superkarma: 0 14.11.2006, 18:43:10
 4. avatar
  [34] Odemětobě [*]

  Dcera byla na zákroku začátkem srpna,stálo nás to 32 tisíc,naftu a čas,ale jsou to nejlépe investované peníze v našem životě.Vyšetření zdarma,stejně tak léky,které dostala po zákroku-něco málo proti bolesti a kapky do očí.První večer proležela se zavázanýma očima,naprosto bez bolesti.Na kontrolu jela za týden,protože oči byly zhojené,už nikam nemusela.Dopředu nás upozornili,že se nejedná o zákrok doživotní,oční vada se může objevit po těhotenství nebo s přibývajícím věkem. Náklady se vrátí za 4 roky užívání čoček,psychická vzpruha je nevyčíslitelná.Zákrok absolvovala ve Zlíně.

  superkarma: 0 14.11.2006, 14:44:31
 5. avatar
  [33] Kuře [*]

  Rikina: Já mám po operaci 9let. tenkrát to probíhalo trošku drsněji, ale odoperovali mi obě oči naráz. Stálo to celkem 18000 (jako pacientka operatéra jsem měla slevu). Prvního čtvrt roku bylo pár kontrol, pak ještě po půl roce a po roce a pak už jako u každého normálního člověka. Brýle nemám do dneška. Jenom k porodu jsem si nesla papír o operaci.
  Já sama jsem spokojená, ale plně chápu ty, co jsou proti. Kdybych neměla příšerný potíže se všema obroučkama (vyrážky, otlaky...) a nebo snášela čočky, tak bych taky váhala a kdo ví, jestli bych se odhodlala.

  superkarma: 0 14.11.2006, 14:44:03
 6. avatar
  [32] Daduna [*]

  Manx: asi nejsem plachá na světlo

  superkarma: 0 14.11.2006, 13:54:57
 7. avatar
  [31] Daduna [*]

  Manx: Ty bláho, jsi mě fakt zviklala , jestli mám 25 nebo 50 %. Ale myslím, že 25. Oči jdou přes ně vidět. Mě to naprosto stačí, naopak, když jem měla samotmavnoucí, tak mi očařka řekla, že to pro mě není vhodné. Oči by, při jakékoliv změně světla, trpěly. Prostě mi vyhovují ty, co teď mám

  superkarma: 0 14.11.2006, 13:52:14
 8. avatar
  [28] Daduna [*]

  Bridgetj: taky mám sluneční dioptrické, ale nechala jsem si je zbarvit jen na 25%, a musím říct, že to bohatě stačí. A v obchodech tudíž nemám žádné potíže. Při sluníčku mě s normálníma brýlema děsně bolívala hlava, teď je to super. Na zimní období, kdy se ti slunce odráží od sněhu, jsou taky skvělý.

  superkarma: 0 14.11.2006, 13:09:22
 9. avatar
  [27] lenoška [*]

  naši byli oba dva před rokem a jsou max.spokojení táta hraje hodně tenis,ted má o starost mín

  superkarma: 0 14.11.2006, 12:56:28
 10. avatar
  [26] dadamac [*]

  Nosím brýle od sedmi let a celej život jsem si říkala - vyhrát tak ve sportce, tak je to první věc, kterou udělám - teď mám našetřené peníze a rozhoduju se kde - máte někdo zkušenost s ÚVN Praha ?

  superkarma: 0 14.11.2006, 12:17:36
 11. avatar
  [25] Meander [*]

  Já vám nevím, oči mě živí a riskovat, že můžu být jedna z těch mála, komu se to podělá... Kdepak, to radši image učitelky ruštiny.

  superkarma: 0 14.11.2006, 11:32:06
 12. avatar
  [22] Vivian [*]

  Manx: a na kolik ty sluneční dioptrické vyjdou? A můžeš si ty čočky nechat vsadit do jakýchkoli brýlí?

  superkarma: 0 14.11.2006, 11:06:15
 13. avatar
  [15] petul [*]

  Bridgetj: Máš pravdu - brýle jsou doplněk a některým lidem strašně sluší a nedokážu si představit, že by je neměli
  Já nosila brýle od svých 8 let a už jsem toho měla plný zuby a nechtělo se mi pořád dávat tisíce za brýle, který by mi slušely nebo za čočky, které jsem si musela každý den lovit v oku

  superkarma: 0 14.11.2006, 09:59:33
 14. avatar
  [14] petul [*]

  Rikina: Děkuju Já jen psala svoje zkušenosti, nikomu to nenutím
  Jen ještě, pokud Tě to třeba bude zajímat (nebo někoho jiného): byla jsem tehdy ještě na starší metodě, dnes je to víc bezbolestnější a míň náročné. Dělali mi obě oči zároveň, strávila jsem pouze 10 dní doma na neschopence (z toho 3 dny jsem měla oči zalepené, ale to se dalo vydržet, pokud člověk má někoho, kdo se o něho trošku postará - u mě to byla tehdy maminka), kdy jsem teda kapala kapky a nosila sluneční brýle, protože jsem byla světloplachá. Po těch cca 10-14 dnech jsem mohla absolutně všechno - na sluníčko, do bazénu, nikdo mi nic nezakazoval.
  Taky mě oči živí, slepá bych nebyla v práci moc platná

  superkarma: 0 14.11.2006, 09:56:02
 15. [12] Rikina [*]

  oprava - účetnictví.

  superkarma: 0 14.11.2006, 09:30:54
 16. [11] Rikina [*]

  petul: výše jsem se dočetla, že je třeba kapat kapky, že se oko nesmí namáhat, že se na něj nesmí sáhnout, že se nesmí na slunce, že se nesmí do bazénu, že se musí na kontroly - vše v řádu týdnů až měsíců. To JE omezení. Kromě toho se to vše musí absolvovat dvakrát, s každým okem zvlášť. Mně oči mimo jiné i živí, celé dny koukám do monitoru. Nebudu riskovat, že si je poškodím a koukat do monitoru už nebudu moci, bez toho by se mi účtenictví dělalo dost špatně. Nechám si brýle, přestože dioptrií mám taky hodně. Ale tobě to přeju, že se to povedlo, a že jsi spokojená.

  superkarma: 0 14.11.2006, 09:28:14
 17. avatar
  [9] petul [*]

  23.11. to bude 5 let, co jsem byla na operaci A bylo to jedno z mých nejlepších rozhodnutí v životě Měla jsem před tím 6 dioptrií na každém oku a od operace vidím perfektně

  Rikina: Za předoperační vyšetření jsem platila 500,- Kč, za operaci 22,5 tisíc. Na kontroly jsem chodila po operaci 1x za měsíc asi 3 měsíce a potom ještě za rok po operaci - od té doby nic Byly to nejlíp investovaný peníze mýho života Žádný dlouhodobý omezení to neznamená

  superkarma: 0 14.11.2006, 09:10:13
 18. avatar
  [6] Daduna [*]

  ŽE se po PRK dává oko dohromady několik dní?? Pokud vím, tak než se oko dá dohromady, tak to může trvat 2 - 3 měsíce, vím o jedné známé, které se oko "spravovalo" půl roku a stejně má po operaci potíže - dvojité večerní vidění. A to nemluvím o bolestech po zákroku, člověk musí být nadopovaný práškama, aby to vydržel.
  Někde jsem četla, že se oko po operacích za takových 30 - 40 let začně rozpadat, protože bylo jednou narušené

  superkarma: 0 14.11.2006, 08:20:47
 19. avatar
  [5] Itinka [*]

  Bridgetj:

  superkarma: 0 14.11.2006, 07:42:57
 20. avatar
  [4] malenina [*]

  Taky mě už napadlo zda nepodstoupit tuhle operaci. Ale brýle mi taky sluší a zdá se mi to celkem drahé

  superkarma: 0 14.11.2006, 07:09:15
 21. avatar
  [3] Evikus [*]

  Mě brýle sluší tak proč jít na operaci

  superkarma: 0 14.11.2006, 06:45:32
 22. [1] Rikina [*]

  Tak - a ta komplexní vyšetření před zákrokem se patrně platí zvlášť, že. Mně z toho vychází, že bych případně zaplatila nemalé peníze za zákrok s nejistým výsledkem, přičemž mi to přinese dlouhodobě omezení větší než nošení brýlí. Kromě toho budu muset chodit pravidelně na kontroly - jak dlouho? Zbytek života? Zlatý brejle.

  superkarma: 0 14.11.2006, 00:17:25

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme